Jump to content

Cubot Dinosaur


christosi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το λινκ για την 13 δεν ισχύει πια.

Στο φορουμ έχει την 12 (ανέβηκε πριν 5 μέρες)

http://forum.cubot.net/viewtopic.php?f=21&t=1226

 

Την 13 την έχει κάποιος για να την βάλουμε?

Δυστυχώς σε εμένα ούτε αυτή μπαίνει, έκανα μετάφραση ένα doc που έχει μέσα στα κινέζικα και λέει ότι αυτό είναι update για την παλιά v12 που είχε βρει, εγώ έχω ακόμα την v11

 

Στάλθηκε από το CUBOT DINOSAUR μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 185
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς σε εμένα ούτε αυτή μπαίνει, έκανα μετάφραση ένα doc που έχει μέσα στα κινέζικα και λέει ότι αυτό είναι update για την παλιά v12 που είχε βρει, εγώ έχω ακόμα την v11

 

Στάλθηκε από το CUBOT DINOSAUR μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ακριβώς το ίδιο επαθα και εγώ

έχει κανείς λινκ για την 12 την παλιά σε zip?

Cubot Dinosaur

NO.1 G3 smartwatch

Weloop Tommy smartwatch

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς το ίδιο επαθα και εγώ

έχει κανείς λινκ για την 12 την παλιά σε zip?

Κάποιος σε προηγούμενο ποστ έδωσε λινκ από needrom όπου έχει και οδηγίες αλλά πρόσεχε γιατί με τον εκεί τρόπο κάνεις wipe data/factory reset και τα χάνεις όλα..

 

Αν κάποιος βρει τρόπο για root ας το μοιραστεί εδώ

 

Στάλθηκε από το CUBOT DINOSAUR μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας που να έκανε update από την v11 στην νέα v12;

 

Στάλθηκε από το CUBOT DINOSAUR μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται βρήκα το παρακάτω, δεν το έχω κάνει ακόμα

 

https://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=68202052

 

Έκανα κανονικά το root όπως περιγράφεται στον οδηγό και πέρασα και xposed, εγώ είμαι σε rom v11, όλα δουλεύουν ρολόι

 

Στάλθηκε από το CUBOT DINOSAUR μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by nikolas1274
Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα μου εσπασε η οθονη και βρισκω στο ebay γυρω στα 40 ευρω ολο το πακετο να την αλλαξω,ξερει κανεις αν ειναι δυσκολο?βρηκα στο youtube βιντεο που δειχνει πως το λυνεις ολο,αλλα οταν ξεκολησεις την οθονη και μετα βαλεις την καινουργια τι βαζεις για να κολησει πανω στο frame?ειδα σε ενα αλλο βιντεο κατι σαν ταινια διπλης οψεως

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μίλησα με την αντιπροσωπεία εδώ και θέλουν 55 ευρώ να το φτιάξουν αυτοί οπότε θα το φτιάξω εδω
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το δικό μου ύστερα από 6 μήνες άψογης συμβίωσης έπαθε βλάβη το touch ένα μεγάλο μέρος στην μέση της οθόνης δεν ανταποκρίνεται το έστειλα στο σέρβις και αναμένω

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλη την παρέα!

Συγγενικό μου πρόσωπο έχει κάτι αντίστοιχο (δεν λειτουργεί το touch σε μια φάσα περίπου στη δεύτερη σειρά των apps ). Τελικά στην περίπτωσή σου λύθηκε με το σέρβις; Δεν έχει κάνει αναβάθμιση λογισμικού. Υπάρχει θέμα να επανέλθει με αναβάθμιση ή με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλη την παρέα!

Συγγενικό μου πρόσωπο έχει κάτι αντίστοιχο (δεν λειτουργεί το touch σε μια φάσα περίπου στη δεύτερη σειρά των apps ). Τελικά στην περίπτωσή σου λύθηκε με το σέρβις; Δεν έχει κάνει αναβάθμιση λογισμικού. Υπάρχει θέμα να επανέλθει με αναβάθμιση ή με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη! :)

 

Ίδιο ακριβως θεμα ειχα κι εγω, δεν επιανε το touch σε μια γραμμη λιγο πανω απο την μεση, το εστειλα στην infoquest λογω εγγυησης και σε 3 μερες μου στειλαν καινουρια συσκευη στο κουτι της!

Περα απο το προβλημα με το touch εμενα ειχε και ενα θεμα με το ηχειο, ετριζε.

Link to comment
Share on other sites

Ίδιο ακριβως θεμα ειχα κι εγω, δεν επιανε το touch σε μια γραμμη λιγο πανω απο την μεση, το εστειλα στην infoquest λογω εγγυησης και σε 3 μερες μου στειλαν καινουρια συσκευη στο κουτι της!

Περα απο το προβλημα με το touch εμενα ειχε και ενα θεμα με το ηχειο, ετριζε.

 

Για το ηχείο δεν μου έχει αναφέρει τίποτε.Οπότε θα κάνει ένα back-up στα δεδομένα και θα το στείλουμε στην Infoquest μιας που είναι ακόμη στην εγγύηση και βλέπουμε.

Σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση! :)

Link to comment
Share on other sites

Για το ηχείο δεν μου έχει αναφέρει τίποτε.Οπότε θα κάνει ένα back-up στα δεδομένα και θα το στείλουμε στην Infoquest μιας που είναι ακόμη στην εγγύηση και βλέπουμε.

Σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση! :)

 

Υποψην οτι η infoquest καλυπτει συσκευες που αγοραστηκαν απο καταστηματα που τροφοδοτει η ιδια. Αν η αγορα εγινε απο οποιοδηποτε αλλο καταστημα δεν καλυπτει η infoquest την εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Υποψην οτι η infoquest καλυπτει συσκευες που αγοραστηκαν απο καταστηματα που τροφοδοτει η ιδια. Αν η αγορα εγινε απο οποιοδηποτε αλλο καταστημα δεν καλυπτει η infoquest την εγγυηση.

 

 

Το έχω υπόψιν μου φυσικά και θα το επιβεβαιώσω κατευθείαν με την infoquest.Επειδή είχα μεσολαβήσει για την αγορά του θυμάμαι ότι το ειχα διευκρινίσει με το κατάστημα άλλα αυτό θα φανεί και από τα imei φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια για σας.

Εχω ενα Dinosaur το οποιο εχει 2 προβληματα. Το Πρωτο ειναι οτι δεν παιζει το ηχειο. Εχω αγορασει 2 ηχεια Κινα τα δοκιμασα αλλα ουτε αυτα παιζουν, τι μπορει να φταιει...σκεφτηκα οτι μπορει να εχει καψει την πλακετα, αλλα το μικροφωνο και η δονηση που παιρνουν σημα απο την ιδια πλακετα δουλευουν κανονικα....?

Το δευτερο ειναι, οτι δεν εμφανιζει τα σχολια στο Disqus. Περασα καμια 10ρια Broswer εκανα και εγγραφη στο Disqus δεν εγινε τιποτα. Ξερει καποιος τι μπορει να φταιει ?

Σε σας τα σχολια τα εμφανιζει κανονικα ? Φοραει την ρομ v11.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δευτερη φορα το δικο μου βγαζει τα ιδια ακριβως προβληματα και φευγει παλι για infoquest..

Σταματησε το ηχειο να παιζει και το touch δεν πιανει σε μια γραμμη στη μεση της οθονης περιπου.

Ειχε γινει αντικατασταση συσκευης πριν απο ενα 2μηνο περιπου με την προηγουμενη να εχει τα ιδια ακριβως προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

new official rom

 

Cubot Dinosaur ROM Download - T card Flash Files V14

http://forum.cubot.net/viewtopic.php?f=21&t=1307

 

Μετά από αντικατάσταση οθόνης που παρουσίασε πρόβλημα σε συγγενικό μου προσπάθησα να το αναβαθμίσω σε V14 από V10 αλλά δεν τα κατάφερα.Προσπάθησα να το κατεβάσω μέσω browser αλλά μου έβγαλε error λόγω μεγέθους (1,05 GB) και μέσω του MEGA που αναφέρει η πηγή δεν τα κατάφερα ( αν και δειχνει ότι κατέβηκε δεν το βρίσκει με τον τρόπο που προτείνει η Cubot)...

Έχει μήπως κανένας κάποια αξιόπιστη λύση;Μήπως πρέπει να γίνει σταδιακά σε V11, V12 και μετά σε V14;

Τέλος αξίζει η μετάβαση για ένα μέτριο χρήστη με βασική καθημερινή χρήση κοινωνικών δικτύων , λίγο πλοηγηση στο internet και YouTube;

Link to comment
Share on other sites

Δευτερη αντικατασταση για το δικο μου.. για να δουμε θα αντεξει η θα τριτωσει το κακο;

Σε εσας δεν εβγαλε κανενα προβλημα; Τοσο γκαντεμης ειμαι 2 συσκευες σε δυο μηνες τα ιδια πραγματα;

Ξεκιναγαν με το ηχειο και σιγα σιγα αρχιζε να μην πιανει το touch σε μια γραμμη ειτε στη μεση ειτε στο πανω μερος της οθονης..

Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχο θέμα με το touch που ξεκίνησε από λωρίδα και κατέληξε σε μεγάλο μέρος της οθόνης επιλύθηκε από αντικατάσταση οθόνης μέσα στην εγγύηση.Προφανως υπάρχει θέμα σχετικής ευπάθειας στο θέμα της οθόνης ορισμένων συσκευών, ευτυχώς όμως ο όρος της εγγύησης λειτούργησε ικανοποιητικά σε αυτές τις περιπτώσεις είτε με αντικατάσταση είτε με επισκευή με αλλαγή οθόνης.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
και εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με την οθόνη του κινητού μου (βλέπε youtube video: https://www.youtube.com/watch?v=kGTEU03J93s) . Από χθες συνομιλώ με το cubot official store του Aliexpress. Προς το παρόν μου πρότειναν να κάνω στην συσκευή μου factory reset το δοκίμασα αλλά δυστυχώς τίποτα δεν άλλαξε. Τους ενημέρωσα ότι δεν διορθώθηκε το πρόβλημά μου και τώρα περιμένω να μου απαντήσουν. Αν και μέχρι τώρα ήμουν πολύ ικανοποιημένος από το τηλέφωνο αν το πρόβλημα δεν λυθεί θα αλλάξω γνώμη τόσο για το τηλέφωνο όσο και για την εταιρεία.
Link to comment
Share on other sites

πηρα το τηλεφωνακι εχθες και μου εχει αφησει καλες εντυπωσεις,θα σας πω περισσοτερα μετα απο καποιες μερες,μεχρι στιγμης ολα ok..
Link to comment
Share on other sites

Απογοητεύτηκα από την στάση της εταιρείας! Τελικά περιορίστηκαν μόνο σε τεχνικές συμβουλές για το πώς θα κάνω factory reset και τίποτα παραπάνω. Όταν τους είπα πως το πρόβλημα δεν λύθηκε τότε ξεκίνησαν να μου λένε ότι το πρόβλημα δημιουργήθηκε με δική μου ευθύνη και ότι αυτοί δεν αναγνωρίζουν καμία υποχρέωση απέναντι μου (ούτε εγγύηση, ούτε αποζημίωση, ούτε να μου στείλουν μια οθόνη να την αλλάξω μόνος μου...τίποτα!). Δυστυχώς, μετά το πρόβλημα που προέκυψε με την οθόνη επιβεβαιώθηκαν με τον χειρότερο τρόπο οι φόβοι για τις κινεζικές εταιρείες τεχνολογίας...
Link to comment
Share on other sites

Απογοητεύτηκα από την στάση της εταιρείας! Τελικά περιορίστηκαν μόνο σε τεχνικές συμβουλές για το πώς θα κάνω factory reset και τίποτα παραπάνω. Όταν τους είπα πως το πρόβλημα δεν λύθηκε τότε ξεκίνησαν να μου λένε ότι το πρόβλημα δημιουργήθηκε με δική μου ευθύνη και ότι αυτοί δεν αναγνωρίζουν καμία υποχρέωση απέναντι μου (ούτε εγγύηση, ούτε αποζημίωση, ούτε να μου στείλουν μια οθόνη να την αλλάξω μόνος μου...τίποτα!). Δυστυχώς, μετά το πρόβλημα που προέκυψε με την οθόνη επιβεβαιώθηκαν με τον χειρότερο τρόπο οι φόβοι για τις κινεζικές εταιρείες τεχνολογίας...

 

Μήπως να μιλήσεις απευθείας στη μητρική εταιρεία;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να μιλήσεις απευθείας στη μητρική εταιρεία;

 

Αν και η έως τώρα επικοινωνία μου με το cubot official store του Aliexpress ήταν απογοητευτική θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω και απευθείας με την εταιρεία. Πάντως είναι πολύ κρίμα που ένα τόσο καλό τηλέφωνο πρέπει να παροπλιστεί για ένα πρόβλημα που κατά πάσα πιθανότητα έχει να κάνει με το λογισμικό και όχι το hardware μιας και η εμφάνιση της καμένης λωρίδας γίνεται σποραδικά (στην πραγματικότητα δεν έχει καεί η οθόνη, τις περισσότερες φορές λειτουργεί κανονικά).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα εχω και εγω προβλημα με το κινητο στο touch screen μια λωριδα στην πανω σειρα δεν ακουει τιποτα :mad::mad:

το εχω απο την αρχη του χρονου κοντα ενα εξαμηνο επισης νομιζω οτι εχει και θεμα στο ηχειο δεν ακουω καλα απο Δευτερα θα μιλησω με το το σιτε που το πηρα ελπιζω να μην μου κανουν νερα γιατι οπως βλεπω το ιδιο προβλημα εχουν πολοι :mad::mad: το αλλαζουν το επισκευαζουν εχετε ιδεα;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...