Jump to content

Huawei P9 Lite


madman099
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με το factory reset έρθετε το τηλέφωνο σε κατάσταση όπως το πήρες καινούργιο φεύγουν όλα, πάρε backup πριν το κάνεις. Θα δεις μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα μετά το reset, χρειάζεται.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7 GLOBAL) μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συγνώμη κιόλας για τις χαζές ερωτήσεις αλλά είμαι άσχετος με το θέμα. Back UP να πάρω από φωτογραφίες, επαφές κλπ εννοείς? Γτ αν ναι, αυτά τα έχω όλα αποθηκευμένα σε συγχρονισμό με το mail μου άρα θα τα πάρω από εκεί. Από εφαρμογές κλπ πρέπει να πάρω back UP?
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κιόλας για τις χαζές ερωτήσεις αλλά είμαι άσχετος με το θέμα. Back UP να πάρω από φωτογραφίες, επαφές κλπ εννοείς? Γτ αν ναι, αυτά τα έχω όλα αποθηκευμένα σε συγχρονισμό με το mail μου άρα θα τα πάρω από εκεί. Από εφαρμογές κλπ πρέπει να πάρω back UP?
Επαφές αν είναι στο Google είναι οκ, backup εννοώ φωτογραφίες και δικά σου αρχεία, τις εφαρμογές θα τις ξανά κατεβάσεις από play store.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.1.5.0A) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ τις 2 χαζές ερωτήσεις της ημέρας?

 

1)Πώς μπορούμε να μεταφέρουμε μια εγκατεστημένη εφαρμογή στην Sd να γλυτώσουμε λίγο χώρο στον εσωτερικό χώρο? Στο κλασικό android αν πήγαινες στις πληροφορίες της εφαρμογής είχε επιλογή για μεταφορά σε όποιες εφαρμογές το επέτρεπαν.

2)κλασικού τύπου launchers μπορούμε να βάλουμε? π.χ nova?

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το P9 lite 2016 έχει ένα θεματάκι με την μπαταρία του...

Ξέρουμε κάπου στα βόρεια (Χαλάνδρι, Βριλήσσια, Μελίσσια, Γέρακα κ.τ.λ) που να μπορούμε να κάνουμε μια αλλαγή στην μπαταρία?

Εννοώ να είναι κάποιος δοκιμασμένος μη μας χαλάσει το τηλέφωνο και να βάλει καμιά μπαταρία της προκοπής? !!!

Αν δεν επιτρέπεται λόγω διαφήμισης δέχομαι και π.μ!:X

 

Ευχαριστωωω

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αντικατάσταση μπαταρίας, ήρθε η ώρα μετά από 2 χρόνια..

 

Υπάρχει κάποια δοκιμασμένη πρόταση πλην της γνήσιας;

Link to comment
Share on other sites

Αντικατάσταση μπαταρίας, ήρθε η ώρα μετά από 2 χρόνια..

 

Υπάρχει κάποια δοκιμασμένη πρόταση πλην της γνήσιας;

Αν είσαι πάντως εντός εγγύησης κινητού, δηλαδή τα 2 χρόνια, συμφέρει να το πας στην επίσημη αντιπροσωπεία στη μιχαλακοπουλου γιατί πληρώνεις μόνο το κόστος μπαταρίας. Δηλαδή γλιτώνεις τα εργατικά.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι η εγγυηση της μπαταριας ειναι για εξι μηνες.Αλλιως κανεις δεν θα αγοραζε ξανα μπαταρια!
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι η εγγυηση της μπαταριας ειναι για εξι μηνες.Αλλιως κανεις δεν θα αγοραζε ξανα μπαταρια!
Η εγγύηση για μπαταρία είναι έξι μήνες συνήθως, αλλά όπως έγραψα στο προηγούμενο ποστ, αν έχεις ακόμα εγγύηση κινητού που είναι 2 χρόνια και το πας στην αντιπροσωπεία για αλλαγή μπαταρίας θα πληρώσεις μόνο το κόστος της μπαταρίας, δηλαδή γύρω στα 15€ ανάλογα το κινητό. Δεν θα χρεωθείς τα εργατικά για την αλλαγή της μπαταριας. Αν είσαι εκτός εγγύησης κινητού θα πληρώσεις το κόστος της μπαταρίας + τα εργατικά.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση για μπαταρία είναι έξι μήνες συνήθως, αλλά όπως έγραψα στο προηγούμενο ποστ, αν έχεις ακόμα εγγύηση κινητού που είναι 2 χρόνια και το πας στην αντιπροσωπεία για αλλαγή μπαταρίας θα πληρώσεις μόνο το κόστος της μπαταρίας, δηλαδή γύρω στα 15€ ανάλογα το κινητό. Δεν θα χρεωθείς τα εργατικά για την αλλαγή της μπαταρίας. Αν είσαι εκτός εγγύησης κινητού θα πληρώσεις το κόστος της μπαταρίας + τα εργατικά.

Δυστυχώς έχουν περάσει τα 2 χρόνια, δεν το γνώριζα νωρίτερα. Επίσης το κινητό ήταν αγορασμένο ως "παραεισαγωγή", δε γνωρίζω αν ίσχυε η ελληνική εγγύηση.

 

Όπως και να 'χει, το ερώτημα παραμένει. Αντικατάσταση μπαταρίας εργοστασιακή ή κάποια άλλη δοκιμασμένη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μπορει καποιος να μου πει πως βγαινει η προεπισκοπηση στα sms δε θελω να φαινονται στην οθονη με το που ερχονται αλλα οταν τα ανοιγω. Εχω παθει κοκομπλοκο.
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μπορει καποιος να μου πει πως βγαινει η προεπισκοπηση στα sms δε θελω να φαινονται στην οθονη με το που ερχονται αλλα οταν τα ανοιγω. Εχω παθει κοκομπλοκο.

Γιανδοκιμασε ρυθμισεις μετα γραμμη καταστασης και διαχειριση ειδοποιησεων.πηγαινε στα μηνυματα και επελεξε το κουτακι να μην ειναι ενεργο στην εμφανιση στην γραμμη καταστασης...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο χρόνια χρήσης η μπαταρία πνέει τα λοίσθια.

Με ήπια χρήση πάει μισή μέρα.

Επίσης παρατήρησα ότι οι χρόνοι φόρτισης μάλλον έχουν μειωθεί.

Συγκεκριμένα με φορτιστή 1Α

Από 0% σε 30% κάνει 25'

σε 45' πάει στο 55%

σε 60' έχω 75%

και σε 75' έχω 84% .......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

χρησιμοποίησα τα bluetooth ακουστικά μου (Senheiser PCX-550) με το συγκεκριμένο κινητό για πρώτη φορά και αντιμετωπίζω προβλήματα στην ομιλία. Δεν έχω βρει ακριβώς κάποιο pattern για το πότε το κάνει, αλλά αρκετές φορές κάνει τα εξής:

 

1) κάνοντας κλήση, δεν ακούω καθόλου τον ήχο κλήσης, το τηλέφωνο του καλούμενου χτυπάει κανονικά, αλλά όταν το σηκώνει, κανείς από τους 2 δεν ακούει τίποτα

2) κάποιες φορές η κλήση γίνεται κανονικά αλλά κατά τη διάρκειά της ο ήχος σταματάει (π.χ. στο 1 λεπτό) και δεν ακούει κανείς από τους 2

 

Κάποιες άλλες φορές πάλι, είναι όλα κανονικά, χωρίς πρόβλημα ...

 

Να σημειώσω ότι :

  • Δεν έχω δει κάποιο θέμα στην αναπαραγωγή μουσικής μέσω των ακουστικών,το πρόβλημα είναι μόνο στις κλήσεις
  • Τα ακουστικά με το Xiaomi Redmi Note 4 δεν έχουν παρουσιάσει ποτέ αντίστοιχα θέματα

 

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάτι αντίστοιχο στις προηγούμενες σελίδες

Έχει συναντήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο, κάποια λύση;

 

Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά έχει:

Model Number: VNS-L31

BUILD NUMBER: VNS-L31C02B123

EMIUI Version: EMUIE 4.1.1

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την κάμερα η οποία δεν λειτουργεί.

Η κατάσταση έχει ως εξής:

Το κινητό είναι ενός φίλου, ο οποίος ήθελε να αλλάξουμε οθόνη, επειδή είχε σπάσει από πέσιμο. Το χτύπημα είναι δίπλα από την υποδοχή των ακουστικών (είχε πέσει ανάποδα και θρυμμάτισε όλη την οθόνη). Στο κινητό δούλευε το touchscreen, αλλά πριν αλλάξω την οθόνη δεν είχα κοιτάξει αν δούλευε η κάμερα, γιατί δεν περίμενα να έχει πρόβλημα. Αυτός θυμάται ότι δούλευε.

Μετά από λίγη αναζήτηση, βρήκα πως ίσως οφειλόταν σε κάποιο update στην EMUI 5. Έκανα downgrade, όπως ήταν η οδηγία, αλλά τίποτα. Δεν λειτούργησε.

Σκέφτηκα ότι ίσως η κάμερα να κάηκε στην αποσύνδεση ή όντως τελικά να μην δούλευε εξ αρχής (πριν δηλαδή την αλλαγή της οθόνης) και πήρα μια καινούργια. Πάλι τίποτα. Ούτε και με αυτήν λειτουργεί.

Επίσης, δοκίμασα να κάνω clear data στα δεδομένα της εφαρμογής της κάμερας και όταν ανοίγει η εφαρμογή, για δέκα δευτερόλεπτα περίπου, ενεργοποιείται η μπροστινή κάμερα και μετά κλείνει και αυτή (force close). Αυτό το κάνει και με την καινούργια και με την παλιά κάμερα επάνω.

Τι μπορεί να συμβαίνει; Υπάρχει περίπτωση να έχει τελικά πρόβλημα η motherboard;

Ξέχασα να αναφέρω ότι ούτε το φλας δουλεύει όταν θέλω να το χρησιμοποιήσω σαν φακό.

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Είχα ζητήσει την βοήθειά σας πριν 1 μήνα.

Δυστυχώς δεν βρέθηκε κάποιος να με βοηθήσει.

Ξαναστέλνω το πρόβλημά μου μήπως αυτή τη φορά φανώ τυχερότερος.

Ευχαριστώ και πάλι.

Χαιρετώ την παρέα.

Τον Ιανουάριο του 2017 είχα πάρει με επιδότηση Cosmote ένα Huawei P9 Lite, μονόκαρτο, 2GB Ram, Cosmote branded,

με την VNS-L21C150B130.

Με την βοήθεια φίλων του φόρουμ πέρασα την VNS-L21C432B170 με την μέθοδο dload. (σελίδα 185 - post 2762)

(δεν ξέρω γιατί στις πληροφορίες του τηλεφώνου μου δείχνει ότι έχω την VNS-L21C900B170)

Από τότε, λόγω οικογενειακών προβλημάτων και προβλημάτων υγείας, δεν ασχολήθηκα με άλλη αναβάθμιση.

Θα ήθελα, αν κάποιος μπορεί, να με κατευθύνει βήμα βήμα (έχω ξεχάσει τα πάντα μετά από τόσο καιρό)

ώστε να αναβαθμίσω στην τελευταία διαθέσιμη.

Αν αυτό είναι δύσκολο, αν μπορεί να με βοηθήσει να το επαναφέρω στην αρχική ROM που είχε όταν το αγόρασα

(δηλαδή να γίνει Cosmote branded) ώστε να γίνουν πλέον αυτόματα όλες οι αναβαθμίσεις.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

0tuuTej.jpg

Edited by gkokki
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες.Πριν δύο χρόνια πήγα δύο p9 lite (2016) από σκρουτζομαγαζο.Το ένα το δικό μου έγραφε TIM την ώρα που άνοιγε και πήρα αρκετές αναβαθμίσεις ,το άλλο δεν πήρε ποτέ τίποτα(δε θυμάμαι τη γράφει όταν άνοιγε,το έχει η γυναίκα μου και έχει ακόμα android 6.) Γίνεται να το κάνω να πάρει καμμία αναβάθμιση εγώ μόνος μου και γιατί δεν πείτε καμμία; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω ένδειξη 5% για την μπαταρία.

Κάνω επανεκκίνηση και μου δείχνει 50%

Τι γίνεται?

 

Είναι αλήθεια ότι τον τελευταίο καιρό η μπαταρία με το ζόρι με πάει μισή μέρα

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένδειξη 5% για την μπαταρία.

Κάνω επανεκκίνηση και μου δείχνει 50%

Τι γίνεται?

 

Είναι αλήθεια ότι τον τελευταίο καιρό η μπαταρία με το ζόρι με πάει μισή μέρα

 

Τα ίδια και γω.. το έχω μόνο για νετ /what's up μέσω wifi και θέλει τουλάχιστον 2 φορές την μέρα φόρτιση... θα κοιτάξω για άλλο γιατί για μένα δεν λέει να του αλλάξω μπαταρία (αν βρεθεί)... έχει φάει τα ψωμιά του πλέον και έβγαλε μια χαρά τα λεφτά του.

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και γω.. το έχω μόνο για νετ /what's up μέσω wifi και θέλει τουλάχιστον 2 φορές την μέρα φόρτιση... θα κοιτάξω για άλλο γιατί για μένα δεν λέει να του αλλάξω μπαταρία (αν βρεθεί)... έχει φάει τα ψωμιά του πλέον και έβγαλε μια χαρά τα λεφτά του.

 

Μετά από σχεδόν 2,50 χρόνια χρήσης έχει εμφανίσει κι εμένα το ίδιο πρόβλημα. Κλείνει από μπαταρία, βάζω φορτιστή και μου δείχνει πως έχει μέσα 20-25% και ξεκινάει να φορτίζει από εκεί. Το θέμα είναι πως μάλλον δεν έχει 20-25% και έτσι φορτίζει τελικά κατά 75% μόνο με αποτέλεσμα η μπαταρία να μην βγάζει ούτε μισή μέρα. 2-3 φορές το φορτίζω πλέον και κυκλοφορώ με Powerbank. Έχω προσπαθήσει να την calibrarw φτιαχνει κάπως για 2-3 μέρες και πάλι τα ιδια.

 

Επίσης έχει αρχίσει να εμφανίζει κολλήματα (που δεν είχα) χωρίς να έχω πρόβλημα με τη διαθέσιμη ΡΑΜ. Τέλος μου κάνει και ένα θέμα όταν γράφω μεγάλα κείμενα στο ίντερνετ, μου προσθέτει ίδιες λέξεις 2 φορές ή αλλάζει τις λέξεις μόνο του (χωρίς να έχω auto-correction ή κάτι παρόμοιο). Το περίεργο ειναι πως αυτο δεν συμβαινει οταν γραφω email ή κανω chatting. Ίσως με μια επαναφορά εργοστασιακων να έστρωνε αλλά βαριέμαι για τέτοια...

 

Σε κάθε περίπτωση, το κινητό τα έβγαλε τα λεφτά του και με το παραπάνω. Μακάρι όλα τα κινητά που θα ακολουθήσουν να είναι το ίδιο αξιόπιστα. Μιλάμε το έλιωσα. Κανονικό σκυλί του πολέμου! Θα περιμένω να δω το P30 Lite και σκοπεύω να το αλλάξω στους επόμενους 3-4 μήνες.

Edited by Georgio81
Link to comment
Share on other sites

Περίπου 15-20€ έχει η γνήσια μπαταρία για αλλαγή στην αντιπροσωπεία, πιστεύω αξίζει η αλλαγή της, και ναι ένα factory reset θα του δώσει αρκετή ζωή ακόμα.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.1.5.0A) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι σε άριστη κατάσταση ακόμη. Και εμφανισιακά και λειτουργικά και σαν μπαταρία. Για την ώρα το έχω σαν πρώτο κινητό αλλά λόγω αγοράς του XZ1, προσεχώς θα μετατραπεί σε "μάχιμο" δεύτερο!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω θεμα με την οθονη του οπως και την μπαταρια του οπως κ οσοι γραφεται...

με την οθονη εχει ενα μπλε στιγμα κατι σαν κολλημενα πιξελ...το θεμα ειναι που το παω αντιπροσωπια ? η απο εκει που το πηρα?μενω επαρχια βεβαια πλεον..οποτε το στελνω με κουριερ ?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εχω θεμα με την οθονη του οπως και την μπαταρια του οπως κ οσοι γραφεται...

 

με την οθονη εχει ενα μπλε στιγμα κατι σαν κολλημενα πιξελ...το θεμα ειναι που το παω αντιπροσωπια ? η απο εκει που το πηρα?μενω επαρχια βεβαια πλεον..οποτε το στελνω με κουριερ ?

 

ευχαριστω

Αν είσαι εντός εγγύησης, στο επίσημο service της huawei στη μιχαλακοπούλου. Για τη μπαταρία θα χρεωθείς μόνο το κόστος της μπαταρίας, περίπου 10-15€. Θα στο πάρει courier δωρεάν και θα παραλάβεις δωρεάν. Πάρε τηλέφωνο στο service να συνεννοηθείς για λεπτομέρειες. Αν είσαι εκτός εγγύησης ρώτα πρώτα το κόστος επισκευής γιατί λογικά θα είναι υψηλό και μπορεί να μην συμφέρει η επισκευή.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι εντός εγγύησης, στο επίσημο service της huawei στη μιχαλακοπούλου. Για τη μπαταρία θα χρεωθείς μόνο το κόστος της μπαταρίας, περίπου 10-15€. Θα στο πάρει courier δωρεάν και θα παραλάβεις δωρεάν. Πάρε τηλέφωνο στο service να συνεννοηθείς για λεπτομέρειες. Αν είσαι εκτός εγγύησης ρώτα πρώτα το κόστος επισκευής γιατί λογικά θα είναι υψηλό και μπορεί να μην συμφέρει η επισκευή.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

εχει εγγυηση ακομα δυο μηνες!οκ θα ψαξω απο γουγλι τα τηλ και θα τους παρω να δω τι θα μου πουν...τουλαχιστον για την οθονη την μπαταρια την αλλαζω μολις ληξη τελειωση η εγγυηση

σε ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Συσκευή bootloader unlocked και frp locked σε bootloop

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...