Jump to content

Huawei P9 Lite


madman099
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω ξαναφλασαρει απο dload αλλα ηταν full,οποτε υπομονη να ανεβουν και τα full στο firmware finder

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειμαι στη Β161 και μεσω του firmware finder μου βρηκε την Β370 1.25gb

Ειναι σωστο ή πρεπει να κατεβασω και ενα αλλο αρχειο που ειναι 759mb (update_data_full_VNS-L31_hw_eu.zip)

Link to comment
Share on other sites

Nέο Αποκλειστικό Επισκευαστικό Κέντρο για προϊόντα Huawei

 

https://techmaniacs.gr/neo-apoklistiko-episkevastiko-kentro-gia-proionta-huawei/

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ - ΜΗΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΤΕ ΣΤΟ UPDATE ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΟΙ ΚΑΤΟΧΟΙ ΤΟΥ L21

 

Δεν σβήνω τη διαδικασία γιατί μπορεί να φανεί χρήσιμη στους κατόχους του L31

Ενώ φαίνεται να εγκαταστάθηκε μια λειτουργική ρομ, ανακάλυψα ότι δεν είναι πλήρης 100%, μάλλον είναι beta.

Όσοι έχουν το L31 και θέλουν να βάλουν Nougat να κατεβάσουν την έκδοση με τα 1,99gb μέγεθος και όχι με τα 1,2.

Ενημερωτικά για όποιον έχει βάλει με οποιοδήποτε τρόπο το ελλειπές nougat update με το 1,2gb, μπορεί εύκολα να γυρίσει σε marshmallow, αλλά να μην κάνει factory reset γιατί θα έχει bootloop.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Πώς να κάνετε ota update σε nougat & emui 5 εύκολα και γρήγορα μέσω της εφαρμογής Firmware Finder :

 

1. Ανοίγετε το firmware finder*, πάτε ρυθμίσεις και ενεργοποιείτε την επιλογή installation via system update. Ενεργοποιώντας

την επιλογή θα κατέβει γρήγορα ένα μικρό addon και πατάτε install. Μετά την εγκατάσταση του addon επιλέγετε ξανά installation via system update.

 

2. Πηγαίνετε στη firmware list και επιλέγετε το VNS-L21C432B370 - OTA - 700MB (για όσους έχουν το L21 μοντέλο) και πατάτε στο send firmware to updater. (Όσοι έχετε C900 πρέπει πριν πατήσετε για τη λήψη firmware λίστας να πάτε στις 3 τελίτσες πάνω δεξία και να κάνετε αλλαγή μοντέλου σε VNS-L21C432 για να σας το εμφανίσει).

 

3. Όπως σας προτείνει και το πρόγραμμα, πάτε ρυθμίσεις, wifi, πατάτε παρατεταμένα πάνω στο wifi που είστε συνδεδεμένοι, τροποποίηση δικτύου, εμφάνιση σύνθετων επιλογών και στο διακομιστή μεσολάβησης βάζετε μη αυτόματα. Όνομα κεντρικού υπολογιστή διακομιστή μεσολάβησης βάζετε localhost και θύρα βάζετε 8080. Πατάτε σύνδεση.

 

4. Πάτε ρυθμίσεις, ενημέρωση λογισμικού και κάνετε έλεγχο για νέες εκδόσεις. Θα σας εμφανίσει ότι υπάρχει νέα ενημέρωση ota περίπου 1,24gb και πατάτε γρήγορη εγκατάσταση.

 

5. Πάμε τώρα να βγάλουμε τον proxy που βάλαμε στο βήμα 3. Ρυθμίσεις, wifi, παρατεταμένο πάτημα στο wifi που είμαστε συνδεδεμένοι, τροποποίηση δικτύου, εμφάνιση σύνθετων επιλογών, σβήνετε το localhost και το 8080 και διακομιστής μεσολάβησης βάζετε κανένας και πατάτε σύνδεση. Είμαστε έτοιμοι και ξεκινάει το ota κατέβασμα.

 

* Την εφαρμογή firmware finder την κατεβάζετε εδώ

Edited by oregon
Link to comment
Share on other sites

Την έχεις περάσει?

εγώ τώρα την κατεβάζω

 

ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ, έχει ελλείψεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εχω αυτα πρεπει να κανω κατι άλλο

Ευχαριστώc1d8ad26e84e1c8f992eba518d657b7b.jpg

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PANAGIOTIS
Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ, έχει ελλείψεις.

 

Τι ελλέιψεις έχεις παρατηρήσει;

Link to comment
Share on other sites

Τι ελλέιψεις έχεις παρατηρήσει;

 

Λείπουν πολλές εφαρμογές της huawei. Στην αρχή δεν έδωσα σημασία. Μετά είδα ότι δεν μου υπήρχε η επιλογή update στο μενού και είδα ότι η ονομασία της έκδοσης ήταν περίεργη.

Μετά από ψάξιμο βρήκα ότι το σωστό nougat update έχει μέγεθος 1,9gb και όχι 1,2 (αυτό μάλλον είναι beta) και μάλλον είναι διαθέσιμο μόνο για τα L31 προς το παρόν.

 

Πάντως σαν διαδικασία αυτή που έγραψα παραπάνω, ισχύει. Δηλαδή διαλέγεις την ρομ που θες από το firmware update και την περνάς σαν ota. Π.χ. για κάποιον που θέλει να πάει από την B160 στην B170 κλπ.

Όταν βρω χρόνο θα ελέγξω αν τυχόν υπάρχει η έκδοση με τα 1,9gb και για το L21 και απο βλακεία σου προτείνει πρώτα αυτή με τα 1,2gb.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 εκδόσεις.

370 dual sim, 371 sinlge sim.

Υπάρχουν επίσης 3 τρόποι να τις περάσεις.

Μία με το firmware updater, μία μέσω twrp και μία μέσω dload.

Στις 2 τελευταίες περιπτώσεις θέλει την ίδια διαδικασία 2 φορές για 2 αρχεία για να είναι κομπλέ.Το ένα είναι 1.28GB και το άλλο 620ΜΒ.

Με firmare updater εγώ πάντως που έβαλα να κατέβει η 371 είναι όντως 1.9GB

Μιλάω πάντα για το L21

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ, έχει ελλείψεις.

 

δεν εχει ελλειψεις,απλα πρεπει ολοι να περασουν το 1,9GB FullOTA-MF-PV.και προσοχη γιατι το 371 ειναι για single sim,370 για dual sim.εδω παντως οσοι την περασαν, με l21, ειναι ευχαριστημενοι https://forum.xda-developers.com/huawei-p9lite/help/update-vns-l21c432-t3585849

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα λέμε, ότι θέλει το update με τα 1,9gb

 

Για κάποιο λόγο μου έβγαλε το άλλο και υπέθεσα ότι απλά δεν βγήκε ακόμα για το L21 για κατέβασμα, αλλά μόνο σε ota. Δεν έχω χρόνο να το ψάξω τώρα.

 

Συμπερασματικά : ΙΣΧΥΕΙ ο οδηγός που έγραψα παραπάνω, απλά ΠΡΟΣΟΧΗ ο όποιος ενδιαφερόμενος να κατεβάσει την έκδοση με τα 1,9gb και όχι με τα 1,2gb

Edited by oregon
Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα τώρα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορώ να περάσω την 1.9gb

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 εκδόσεις.

370 dual sim, 371 sinlge sim.

Υπάρχουν επίσης 3 τρόποι να τις περάσεις.

Μία με το firmware updater, μία μέσω twrp και μία μέσω dload.

Στις 2 τελευταίες περιπτώσεις θέλει την ίδια διαδικασία 2 φορές για 2 αρχεία για να είναι κομπλέ.Το ένα είναι 1.28GB και το άλλο 620ΜΒ.

Με firmare updater εγώ πάντως που έβαλα να κατέβει η 371 είναι όντως 1.9GB

Μιλάω πάντα για το L21

 

Εμένα πάντως με το Firmware finder μόνο την L21C432B371 1,24GB μου βρίσκει και όχι την 1,9 ....

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις δεν έχει επιλογή για ενημέρωση λογισμικού!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πώς επιστρέφουμε σε marsmallow?

 

QUOTE=oregon;7144973]ΠΡΟΣΟΧΗ - ΜΗΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΤΕ ΣΤΟ UPDATE ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΟΙ ΚΑΤΟΧΟΙ ΤΟΥ L21

 

Δεν σβήνω τη διαδικασία γιατί μπορεί να φανεί χρήσιμη στους κατόχους του L31

Ενώ φαίνεται να εγκαταστάθηκε μια λειτουργική ρομ, ανακάλυψα ότι δεν είναι πλήρης 100%, μάλλον είναι beta.

Όσοι έχουν το L31 και θέλουν να βάλουν Nougat να κατεβάσουν την έκδοση με τα 1,99gb μέγεθος και όχι με τα 1,2.

Ενημερωτικά για όποιον έχει βάλει με οποιοδήποτε τρόπο το ελλειπές nougat update με το 1,2gb, μπορεί εύκολα να γυρίσει σε marshmallow, αλλά να μην κάνει factory reset γιατί θα έχει bootloop.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Πώς να κάνετε ota update σε nougat & emui 5 εύκολα και γρήγορα μέσω της εφαρμογής Firmware Finder :

 

1. Ανοίγετε το firmware finder*, πάτε ρυθμίσεις και ενεργοποιείτε την επιλογή installation via system update. Ενεργοποιώντας

την επιλογή θα κατέβει γρήγορα ένα μικρό addon και πατάτε install. Μετά την εγκατάσταση του addon επιλέγετε ξανά installation via system update.

 

2. Πηγαίνετε στη firmware list και επιλέγετε το VNS-L21C432B370 - OTA - 700MB (για όσους έχουν το L21 μοντέλο) και πατάτε στο send firmware to updater. (Όσοι έχετε C900 πρέπει πριν πατήσετε για τη λήψη firmware λίστας να πάτε στις 3 τελίτσες πάνω δεξία και να κάνετε αλλαγή μοντέλου σε VNS-L21C432 για να σας το εμφανίσει).

 

3. Όπως σας προτείνει και το πρόγραμμα, πάτε ρυθμίσεις, wifi, πατάτε παρατεταμένα πάνω στο wifi που είστε συνδεδεμένοι, τροποποίηση δικτύου, εμφάνιση σύνθετων επιλογών και στο διακομιστή μεσολάβησης βάζετε μη αυτόματα. Όνομα κεντρικού υπολογιστή διακομιστή μεσολάβησης βάζετε localhost και θύρα βάζετε 8080. Πατάτε σύνδεση.

 

4. Πάτε ρυθμίσεις, ενημέρωση λογισμικού και κάνετε έλεγχο για νέες εκδόσεις. Θα σας εμφανίσει ότι υπάρχει νέα ενημέρωση ota περίπου 1,24gb και πατάτε γρήγορη εγκατάσταση.

 

5. Πάμε τώρα να βγάλουμε τον proxy που βάλαμε στο βήμα 3. Ρυθμίσεις, wifi, παρατεταμένο πάτημα στο wifi που είμαστε συνδεδεμένοι, τροποποίηση δικτύου, εμφάνιση σύνθετων επιλογών, σβήνετε το localhost και το 8080 και διακομιστής μεσολάβησης βάζετε κανένας και πατάτε σύνδεση. Είμαστε έτοιμοι και ξεκινάει το ota κατέβασμα.

 

* Την εφαρμογή firmware finder την κατεβάζετε εδώ

Link to comment
Share on other sites

ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΕ marshmallow????

 

ΠΡΟΣΟΧΗ - ΜΗΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΤΕ ΣΤΟ UPDATE ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΟΙ ΚΑΤΟΧΟΙ ΤΟΥ L21

 

Δεν σβήνω τη διαδικασία γιατί μπορεί να φανεί χρήσιμη στους κατόχους του L31

Ενώ φαίνεται να εγκαταστάθηκε μια λειτουργική ρομ, ανακάλυψα ότι δεν είναι πλήρης 100%, μάλλον είναι beta.

Όσοι έχουν το L31 και θέλουν να βάλουν Nougat να κατεβάσουν την έκδοση με τα 1,99gb μέγεθος και όχι με τα 1,2.

Ενημερωτικά για όποιον έχει βάλει με οποιοδήποτε τρόπο το ελλειπές nougat update με το 1,2gb, μπορεί εύκολα να γυρίσει σε marshmallow, αλλά να μην κάνει factory reset γιατί θα έχει bootloop.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Πώς να κάνετε ota update σε nougat & emui 5 εύκολα και γρήγορα μέσω της εφαρμογής Firmware Finder :

 

1. Ανοίγετε το firmware finder*, πάτε ρυθμίσεις και ενεργοποιείτε την επιλογή installation via system update. Ενεργοποιώντας

την επιλογή θα κατέβει γρήγορα ένα μικρό addon και πατάτε install. Μετά την εγκατάσταση του addon επιλέγετε ξανά installation via system update.

 

2. Πηγαίνετε στη firmware list και επιλέγετε το VNS-L21C432B370 - OTA - 700MB (για όσους έχουν το L21 μοντέλο) και πατάτε στο send firmware to updater. (Όσοι έχετε C900 πρέπει πριν πατήσετε για τη λήψη firmware λίστας να πάτε στις 3 τελίτσες πάνω δεξία και να κάνετε αλλαγή μοντέλου σε VNS-L21C432 για να σας το εμφανίσει).

 

3. Όπως σας προτείνει και το πρόγραμμα, πάτε ρυθμίσεις, wifi, πατάτε παρατεταμένα πάνω στο wifi που είστε συνδεδεμένοι, τροποποίηση δικτύου, εμφάνιση σύνθετων επιλογών και στο διακομιστή μεσολάβησης βάζετε μη αυτόματα. Όνομα κεντρικού υπολογιστή διακομιστή μεσολάβησης βάζετε localhost και θύρα βάζετε 8080. Πατάτε σύνδεση.

 

4. Πάτε ρυθμίσεις, ενημέρωση λογισμικού και κάνετε έλεγχο για νέες εκδόσεις. Θα σας εμφανίσει ότι υπάρχει νέα ενημέρωση ota περίπου 1,24gb και πατάτε γρήγορη εγκατάσταση.

 

5. Πάμε τώρα να βγάλουμε τον proxy που βάλαμε στο βήμα 3. Ρυθμίσεις, wifi, παρατεταμένο πάτημα στο wifi που είμαστε συνδεδεμένοι, τροποποίηση δικτύου, εμφάνιση σύνθετων επιλογών, σβήνετε το localhost και το 8080 και διακομιστής μεσολάβησης βάζετε κανένας και πατάτε σύνδεση. Είμαστε έτοιμοι και ξεκινάει το ota κατέβασμα.

 

* Την εφαρμογή firmware finder την κατεβάζετε εδώ

Link to comment
Share on other sites

δεν ημουν αισιοδοξος,αλλα πετυχε.κατεβασε την εκδοση απο firmware finder μεσω proxy την vns-l21c432b370 1.9gb η οποια τελικα ειναι 2 αρχεια.αν επιλεξεις απλα download κατεβαζει μονο το update app που ειναι 1.2 gb.αν επιλεξεις εγκατασταση μεσω system updater κατεβαινει και αλλο ενα αρχειο update data αλλα 700 mb και φλασαρονται και τα 2 μαζι.οποτε ολα δουλευουν και δεν λειπει καμια εφαρμογη.

παρεπιμπτοντως διαφορετικο και ωραιο το emui 5

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα αλλά δεν.....

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το δοκίμασα αλλά δεν....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την έπαθα κατέβασα την 1.2g έπαθα όλα τα παραπάνω που λέει ο φίλος έκανα και επαναφορά και πλέον αφού δεν βρήκα άλλο τρόπο για επαναφορά σε ΜΜ κατέληξα να το στείλω στο καινούργιο Σερβις σέντερ της huawei να δούμε τη δουλειά θα μας κάνουν!!
Link to comment
Share on other sites

Για επαναφορά κατεβάζετε το rollback package που δίνει εδώ

http://www.stechguide.com/downgrade-huawei-p9-lite-from-nougat-to-marshmallow/

 

Το περνάτε με τη μέθοδο dload και μετά φλασαρετε με την ίδια μέθοδο όποια Marshmallow θέλετε.

Το μόνο κακό είναι ότι κάνει επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων.

 

@stelioz78 μέσω updater το έκανα και πέρασε μόνο το 1,2gb

Αφού γύρισα σε Marshmallow πάλι μου λέει για 1,2gb.

Εσύ το L21 έχεις;

 

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάμε κατευθείαν στην 160.

Για να γυρίσουμε σε ΜΜ πάμε πρώτα στην http://download-c1.huawei.com/download/downloadCenter?downloadId=93800&siteCode=pl όπως λέει ο οδηγός και μετά πάμε πάλι στην Β160.

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Για επαναφορά κατεβάζετε το rollback package που δίνει εδώ

http://www.stechguide.com/downgrade-huawei-p9-lite-from-nougat-to-marshmallow/

 

Το περνάτε με τη μέθοδο dload και μετά φλασαρετε με την ίδια μέθοδο όποια Marshmallow θέλετε.

Το μόνο κακό είναι ότι κάνει επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων.

 

@stelioz78 μέσω updater το έκανα και πέρασε μόνο το 1,2gb

Αφού γύρισα σε Marshmallow πάλι μου λέει για 1,2gb.

Εσύ το L21 έχεις;

 

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

l21 dual sim εχω.αυτα που κατεβαζει για την αναβαθμιση τα παει στο φακελο hwouc.οταν τελειωσε το κατεβασμα ειχε 2 αρχεια,ενα 1.20 και ενα 700 περιπου.αλλα και στην μαμα ενημερωση συστηματος οταν βρηκε το update μου εγραψε μεγεθος 1.96 gb

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Συσκευή bootloader unlocked και frp locked σε bootloop

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...