Jump to content

Huawei P9 Lite


madman099
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν κατεβάσεις την σωστή έκδοσή απ την επίσημη πηγή της εταιρίας ναι, αλλιώς μονό ΟΤΑ:!:

Τη σωστή έκδοση μπορείς να την κατεβάσεις από οποιαδήποτε πηγή, αρκεί να είναι η σωστή έκδοση.

Κατά τ'αλλα επειδή γράφεις για να γράψεις, δεδομένου ότι έβαλες σε bold αυτό που θες, ενώ το ποστ μου ήταν ξεκάθαρο, να σε ενημερώσω ότι ακόμα και λάθος έκδοση να προσπαθήσεις να περάσεις (πχ να έχεις το L21 και πας να περάσεις την L31 έκδοση) δεν προχωράει η ίδια η συσκευή το update.

Η μέθοδος του update μέσω του dload φακέλου στην sd κάρτα είναι απολύτως ασφαλής, δεν απαιτεί ξεκλείδωμα του bootloader και γίνεται έλεγχος "γνησιοτητας" του software από την ίδια τη Huawei ουσιαστικά.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τη σωστή έκδοση μπορείς να την κατεβάσεις από οποιαδήποτε πηγή, αρκεί να είναι η σωστή έκδοση.

Κατά τ'αλλα επειδή γράφεις για να γράψεις, δεδομένου ότι έβαλες σε bold αυτό που θες, ενώ το ποστ μου ήταν ξεκάθαρο, να σε ενημερώσω ότι ακόμα και λάθος έκδοση να προσπαθήσεις να περάσεις (πχ να έχεις το L21 και πας να περάσεις την L31 έκδοση) δεν προχωράει η ίδια η συσκευή το update.

Η μέθοδος του update μέσω του dload φακέλου στην sd κάρτα είναι απολύτως ασφαλής, δεν απαιτεί ξεκλείδωμα του bootloader και γίνεται έλεγχος "γνησιοτητας" του software από την ίδια τη Huawei ουσιαστικά.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

+++++1

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 161 από Vodafone μέσω dload και πάει σφαίρα! Διαδικασία 12 λεπτών και unbranded και με την τελευταία έκδοση!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πει εαν και στις δύο κάρτες που παίρνει το τηλέφωνο υποστηρίζει 4G ?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γεια σας παιδιά! Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πει εαν και στις δύο κάρτες που παίρνει το τηλέφωνο υποστηρίζει 4G ?

 

Ναι αλλά όχι ταυτόχρονα. Όταν στη μία από τις δύο έχει σεταριστεί στο 4G/3G/2G, η άλλη δουλεύει αποκλειστικά στο 2G.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν προχωρήσεις και το κάνεις unbranded βοήθα λίγο και εδώ αν μπορείς γιατί δεν έχω ιδέα , δεν το έχω ξανακάνει.

 

Κατεβάζεις την 161 (L21 'Η L31) από λινκ παραπάνω δημιουργείς ένα φάκελο στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης με το όνομα dload, βάζεις το αρχείο update app κλείνεις το κινητό, κρατάς πατημένα τα πλήκτρα έντασης και power, και τελείωσες μέσα σε δέκα λεπτά!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά... Έχω πάρει το p9 lite 3gb... Δεν ξέρω πολλά από κινητά αλλά το μάτι μου (και Όχι μόνο το δικό μου) έχει παρατηρήσει ότι στο κάτω μέρος της οθόνης εκεί που γράφει Huawei ακριβώς πάνω από την θύρα usb έχει μια μικρή παραμόρφωση δλδ εξέχει λίγο το τζάμι (η οθόνη) προς τα πάνω... πήρα τηλ την εταιρεία που το παρήγγειλα και μου είπαν ότι έτσι βγαίνει το κινητό (άρα υπάρχει σε όλα), παίρνω τηλ την αντιπροσωπεία της Huawei στο service κλπ και μου λένε πως δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο... σας παρακαλώ όσοι το έχετε κάντε ένα έλεγχο αν όντως υπάρχει ή όχι και απαντήστε μου...
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά... Έχω πάρει το p9 lite 3gb... Δεν ξέρω πολλά από κινητά αλλά το μάτι μου (και Όχι μόνο το δικό μου) έχει παρατηρήσει ότι στο κάτω μέρος της οθόνης εκεί που γράφει Huawei ακριβώς πάνω από την θύρα usb έχει μια μικρή παραμόρφωση δλδ εξέχει λίγο το τζάμι (η οθόνη) προς τα πάνω... πήρα τηλ την εταιρεία που το παρήγγειλα και μου είπαν ότι έτσι βγαίνει το κινητό (άρα υπάρχει σε όλα), παίρνω τηλ την αντιπροσωπεία της Huawei στο service κλπ και μου λένε πως δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο... σας παρακαλώ όσοι το έχετε κάντε ένα έλεγχο αν όντως υπάρχει ή όχι και απαντήστε μου...

 

Το κινητό βγαίνει με φορεμένο screen protector, αυτό φαίνεται τουλάχιστον στο δικό μου ότι προεξέχει λίγο αν σε κατάλαβα καλά. Φαίνεται η διάφορα και στο ακουστικό και την μπροστινή κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις από εφαρμογή. Όταν είμαι συνδεδεμένος με δεδομένα κινητου δν μου έρχονται ειδοποιήσεις και όταν συνδεομαι σε wifi μου έρχονται όλες μαζεμένες. Αυτό συμβαίνει μονο σε συγκεκριμενη εφαρμογή. Γνώριζει κάνεις γιατί δν έρχονται ειδοποιήσεις?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις από εφαρμογή. Όταν είμαι συνδεδεμένος με δεδομένα κινητου δν μου έρχονται ειδοποιήσεις και όταν συνδεομαι σε wifi μου έρχονται όλες μαζεμένες. Αυτό συμβαίνει μονο σε συγκεκριμενη εφαρμογή. Γνώριζει κάνεις γιατί δν έρχονται ειδοποιήσεις?

 

Μήπως είναι απενεργοποιημένα τα background data της εφαρμογής μέσω data με σκοπό να μην καταναλώνει δεδομένα;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι απενεργοποιημένα τα background data της εφαρμογής μέσω data με σκοπό να μην καταναλώνει δεδομένα;

 

Πως το βλέπω αυτο

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για τα ηχεία Από κάτω, είναι και τα 2 ηχεία και έχω πειράξει κάτι ή είναι μόνο το ένα;

 

Edited: Ok, το βρήκα. Το ένα ηχείο, το άλλο μικρόφωνο..

Edited by DimBoud
Link to comment
Share on other sites

Settings --> Apps --> Επιλέγεις εφαρμογή --> Data usage --> Το Mobile data και το background data πρέπει να είναι ενεργό/ allowed

 

Ενεργά είναι και τα δύο άλλα οι ειδοποιήσεις συνεχίζουν να μην έρχονται με τα δεδομένα ενεργά. Μόνο με wifi.

Link to comment
Share on other sites

Ενεργά είναι και τα δύο άλλα οι ειδοποιήσεις συνεχίζουν να μην έρχονται με τα δεδομένα ενεργά. Μόνο με wifi.

 

Μήπως έχουν κάποιο setting οι συγκεκριμένες εφαρμογές;! Αλλιώς δεν βγάζει κανένα νόημα να παίρνεις τις ειδοποιήσεις σε wifi και όχι σε data connection.

Link to comment
Share on other sites

Με το τοολκιτ τουk1ll3r8e ftp://XDA-Dev:xdadev@developers.ddns.net/Android/k1ll3r8e/Huawei-VNS-L31/Toolkit/2016/2016-08-19.1808.zip

 

Η διαδικασια ειναι πολυ απλη.Αφου παρουμε το unlock code του bootloader,μεσω toolkit τον ξεκλειδωνουμε,περναμε twrp,root και μετα με την επιλογη convert το dual sim το κανουμε δικαρτο.

 

Δεν ειναι κατι ιδιαιτερο adb drivers μονο να εχετε εγκαταστησει.

 

Αν καποιος κολλησει ευχαριστως να βοηθησω.

 

Μετα την διαδικασια το τηλεφωνο εμφανιζει κανονικα το μενου διαχειρισης διπλης καρτας και τσεκαρισμενα λειτουργει σαν δικαρτο απροβληματιστα οπως ακριβως και το dualμαμα αδερφακι του.

imei δευτερο στην κατασταση δεν εμφανιζεται αλλα δεν παιζει κανενα ρολο.

 

καλησπερα σημερα αγορασα το Ρ9 lite αλλα δεν αναγνωριζει την δευτερη sim ποιο παιδι μπορει να βοηθησει για ξεκλειδωμα θα το ηθελα πολυ !! ευχαριστω !!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σημερα αγορασα το Ρ9 lite αλλα δεν αναγνωριζει την δευτερη sim ποιο παιδι μπορει να βοηθησει για ξεκλειδωμα θα το ηθελα πολυ !! ευχαριστω !!!

Τι εννοείς δεν την αναγνωρίζει;

Έβαλες δύο σιμ και παίζει μόνο η μία;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν την αναγνωρίζει;

Έβαλες δύο σιμ και παίζει μόνο η μία;

 

ναι μονο την μια! και ειδα οτι γινεται κααποιο ξεκλειδωμα !!

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο πάντως είναι πολύ καλό!

Το έχει πάρει μία φίλη και λίγο που το έψαξα μου αρέσει...

Ως χρήστης nexus μου την σπάει που έχει μπόλικες built in εφαρμογές που δεν γίνεται καν να απενεργοποιηθούν αλλά νταξ.. πολύ καλή περίπτωση! Πόσο μάλλον αυτό με τα 3gb ram

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εβαλα κάρτα μνήμης και την επέλεξα ως πρωτεύον χώρο αποθήκευσης. Μετά επειδή είχα ένα gps app και δεν δούλεψε καλά, έβαλα ξανά την συσκευή σαν πρωτεύον χώρο αποθήκευσης. Μετά την κάρτα μνήμης μου την εμφάνιζε κατεστραμμένη. Προσπάθησα να κάνω διαμόρφωση την κάρτας μνήμης και κολλάει στο 20 τις εκατό. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά αυτό το πρόβλημα...
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο πάντως είναι πολύ καλό!

Το έχει πάρει μία φίλη και λίγο που το έψαξα μου αρέσει...

Ως χρήστης nexus μου την σπάει που έχει μπόλικες built in εφαρμογές που δεν γίνεται καν να απενεργοποιηθούν αλλά νταξ.. πολύ καλή περίπτωση! Πόσο μάλλον αυτό με τα 3gb ram

 

Δεν έχω δουλέψει με nexus, αλλά ερχόμενος από Samsung οι built in εφαρμογές του P9 lite μου φαίνονται απειροελάχιστες !!

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα! Εβαλα κάρτα μνήμης και την επέλεξα ως πρωτεύον χώρο αποθήκευσης. Μετά επειδή είχα ένα gps app και δεν δούλεψε καλά, έβαλα ξανά την συσκευή σαν πρωτεύον χώρο αποθήκευσης. Μετά την κάρτα μνήμης μου την εμφάνιζε κατεστραμμένη. Προσπάθησα να κάνω διαμόρφωση την κάρτας μνήμης και κολλάει στο 20 τις εκατό. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά αυτό το πρόβλημα...

 

Δοκιμασε την κάρτα να δεις αν δουλεύει σε άλλη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δουλέψει με nexus, αλλά ερχόμενος από Samsung οι built in εφαρμογές του P9 lite μου φαίνονται απειροελάχιστες !!

Ναι προφανώς κ θα είναι έτσι.

Ίσως σε αυτό που είδα εγώ έχει και κάποιες της Vodafone μιας κ το πήρε από εκεί!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Συσκευή bootloader unlocked και frp locked σε bootloop

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...