Jump to content

Lenovo Α7010


tsakolis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 102
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 7 months later...

Καλησπερα... Εχω το εξης προβλημα. Ενω επιλεγω τη καρτα SD για εσωρικη μνημη και μετα μπορω να μεταφερω τις εφαρμογες, δεν μπορω να αποθηκευσω φωτογραφιες ουτε βιντεο στην καρτα SD. Η camera μοy βγαζει μηνυμα "Εισαγετε καρτα SD...". Στις ρυμθισεις της camera εχω επιλογη SD καρτα. Αν επιλεξω εσωτερικη μνημη τοτε οι φωτος αποθηκευονται στην μνημη του τηλεφωνου. Στην εφαρμογη "Αρχεια" το κινητο δεν βλεπει καθολου την SD, ενω οταν συνδεω το κινητο με το pc επισης δεν φαινεται η SD.

Τι γινεται;

2110,G500,3210,3510,6600,6170,3230,Ν70

Tolis' COROLLA Pics **COROLLA EE80 - 4AGE TVIS 124HP**

[sIGPIC][/sIGPIC]

www.corollaclub.com

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχεις διαμορφώσει για χρήση την κάρτα;

Ρυθμίσεις --> Αποθηκευτικός χώρος και USB --> Πατάς πάνω στην κάρτα και διαμόρφωση. Στην συνέχεια νομίζω πρέπει να επιλέξεις και "Εισαγωγή" για να την δει το android.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ειχα αγορασει το Α7010 απο μαιο του 16..τον ιουλιο του 17 τα μπουτον αφης κατω απο την οθονη δεν δουλευαν ,

μιας και ειχε εγγυηση 2 ετων..το εστειλα στην εταιρια που εχει πολιτικη

οτι αν μια συσκευη καθυστερησει πανω απο 30 μερες ,

γινετε αντικατασταση συσκευης με καινουρια , αν δεν υπαρχει το μοντελο.

.με κατι αλλο αντιστοιχο.

.αυτο εγινε σε εμενα λογω οτι καθυστερησε η οθονη για την επισκευη,

ετσι μου το εστειλαν πισω μαζι με ενα χαρτι αντικαταστασης..

για να το δωσω στο καταστημα που το αγορασα , να μου δωσουν μια αλλη συσκευη, ισης αξιας ,

αυτοι απο εκει

με ενημερωσαν και προτειναν αν θελω να το αντικαταστησω με ενα LENOVO Κ6 NOTE. 3/32GB

.φυσικα δεχτηκα και ολα καλα ...

αυτο ειναι πολιτικη της εταιριας οτι οποιαδηποτε συσκευη που παει για σερβις

καιξεπερασει το οριο των 30 ημερων ,

γινετε αντικατασταση συσκευης με καινουρια...

οποτε βρεθηκα με νεο τηλ, ,και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με την εταιρια..:D:D:D:D:D:D:D....

δεν ξερω αν το κανει αλλη εταιρια αλλα αυτο ειναι στα υπερ της εταιριας..και παρεμεινα σε αυτην ,

Link to comment
Share on other sites

το μαγαζι δεν εμπλεκετε στην διαδικασια γιατι εγω το εστειλα εξαρχης απευθειας στην LENOVO ..μετα το επεστρεψα στο καταστημα που το αγορασα με το εγγραφο DOA της LENOVO..μαζι...και . απλα αυτοι με την σειρα τους .διαβαζοντας το εγγραφο της LENOVO για αντικατααταση και αφου επικοινωνουν με αυτην για επιβεβαιωση, τοτε προχωραει μαζι μου για αλλαγη.. το ειχα παρει απο το ...eshop.gr......οπως και να εχει ενα ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ στην LENOVO για την πολιτικη της..και μακαρι να το κανει και αλλη εταιρια , δεν το γνωριζω ...
Link to comment
Share on other sites

Μια που μιλάμε για εγγυήσεις να αναφέρω κι εγώ την θετική μου εμπειρία από την lenovo.

Η οθόνη στο Α7010 που έχω άρχισε να "αυτοκαταστέφεται" περιμετρικά. Ήταν σαν να ξεκολλούσε η εσωτερική της επίστρωση. Ξεκίνησε από μια γωνία και στην συνέχεια επεκτάθηκε γύρω γύρω σε όλη την οθόνη.

Το τηλέφωνο δόθηκε στο Public και στάλθηκε στην Lenovo. Σε δεκαπέντε μέρες επιστράφηκε με καινούρια οθόνη λειτουργικά άψογο. Δηλώνω απολύτως ευχαριστημένος από την Lenovo. Πέρα από καλά προϊόντα έχουν και πολύ καλή after sale υποστήριξη. Κάτι που πρέπει να λαμβάνεται σοβαρά υπόψη όταν επιλέγουμε συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

και κατευθείαν την lenovo να έπαιρνες στέλνουν courier το παραλαμβάνει και στο φτιάχνουν και στο στέλνουν με courier χωρίς να πληρώσεις τίποτα .Ίσως ή πιο επαγγελματική εταιρία
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Μια που μιλάμε για εγγυήσεις να αναφέρω κι εγώ την θετική μου εμπειρία από την lenovo.

Η οθόνη στο Α7010 που έχω άρχισε να "αυτοκαταστέφεται" περιμετρικά. Ήταν σαν να ξεκολλούσε η εσωτερική της επίστρωση. Ξεκίνησε από μια γωνία και στην συνέχεια επεκτάθηκε γύρω γύρω σε όλη την οθόνη.

Το τηλέφωνο δόθηκε στο Public και στάλθηκε στην Lenovo. Σε δεκαπέντε μέρες επιστράφηκε με καινούρια οθόνη λειτουργικά άψογο. Δηλώνω απολύτως ευχαριστημένος από την Lenovo. Πέρα από καλά προϊόντα έχουν και πολύ καλή after sale υποστήριξη. Κάτι που πρέπει να λαμβάνεται σοβαρά υπόψη όταν επιλέγουμε συσκευές.

Ακριβώς το ίδιο έχει πάθει και η δική μου συσκευή! Ξεκίνησε από την πάνω αριστερή γωνία με ένα μικρό εσωτερικό "ράγισμα" πάνω από ένα χρόνο πριν, και τώρα έχει φτάσει να φαίνεται ότι έχει "ξεκολλήσει" εσωτερικά κάποια επίστρωση, παράλληλα με πολλά πολλά μικρά ραγίσματα το ένα ακριβώς δίπλα από το άλλο, σε όλη την πάνω, την κάτω και την αριστερή πλευρά, και τώρα αναπτύσσεται και στη δεξιά σε διάφορα σημεία. Ευτυχώς, δεν μου έχει δημιουργήσει λειτουργικά προβλήματα, ούτε με επηρεάζει ιδιαίτερα στο οπτικό κομμάτι, γτ περιορίζεται και στα άκρα. Οπότε δεν είχα σκεφτεί να επιδιώξω την επισκευή της συσκευής. Τώρα, όμως, που θέλω να αλλάξω συσκευή και να δώσω αυτή στη μητέρα μου (παραδοσιακά, πλέον) και εκείνη -ισχυριζεται ότι- δεν τη θέλει γι' αυτό το λόγο. :p

Αν και έχει περάσει πολύς καιρός από το ποστ σου, αν τυχόν το δεις, θα ήθελα να με ενημερώσεις εάν η επισκευή της συσκευής σου, που ήταν εντός των 2 ετών της εγγύησης, είχε, τελικά, κάποιο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο έχει πάθει και η δική μου συσκευή! Ξεκίνησε από την πάνω αριστερή γωνία με ένα μικρό εσωτερικό "ράγισμα" πάνω από ένα χρόνο πριν, και τώρα έχει φτάσει να φαίνεται ότι έχει "ξεκολλήσει" εσωτερικά κάποια επίστρωση, παράλληλα με πολλά πολλά μικρά ραγίσματα το ένα ακριβώς δίπλα από το άλλο, σε όλη την πάνω, την κάτω και την αριστερή πλευρά, και τώρα αναπτύσσεται και στη δεξιά σε διάφορα σημεία. Ευτυχώς, δεν μου έχει δημιουργήσει λειτουργικά προβλήματα, ούτε με επηρεάζει ιδιαίτερα στο οπτικό κομμάτι, γτ περιορίζεται και στα άκρα. Οπότε δεν είχα σκεφτεί να επιδιώξω την επισκευή της συσκευής. Τώρα, όμως, που θέλω να αλλάξω συσκευή και να δώσω αυτή στη μητέρα μου (παραδοσιακά, πλέον) και εκείνη -ισχυριζεται ότι- δεν τη θέλει γι' αυτό το λόγο. :p

Αν και έχει περάσει πολύς καιρός από το ποστ σου, αν τυχόν το δεις, θα ήθελα να με ενημερώσεις εάν η επισκευή της συσκευής σου, που ήταν εντός των 2 ετών της εγγύησης, είχε, τελικά, κάποιο κόστος.

 

Όχι δεν είχε κανένα κόστος. Η δικιά μου συσκευή στάλθηκε στη lenovo λίγο πριν εκπνεύσει ο πρώτος χρόνος της εγγύησης και ενώ είχα κάνει ασφάλεια οθόνης στα Public μου ξεκαθάρισαν πως δεν χρειάζεται να ενεργοποιηθεί καθώς καλύπτεται στην συγκεκριμένη περίπτωση από την lenovo.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είχε κανένα κόστος. Η δικιά μου συσκευή στάλθηκε στη lenovo λίγο πριν εκπνεύσει ο πρώτος χρόνος της εγγύησης και ενώ είχα κάνει ασφάλεια οθόνης στα Public μου ξεκαθάρισαν πως δεν χρειάζεται να ενεργοποιηθεί καθώς καλύπτεται στην συγκεκριμένη περίπτωση από την lenovo.

 

Τέλεια! Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όποιος θέλει ας δοκιμάσει την έκδοση Resurrection remix 5.8.5 που βασίζεται στο Official android Nougat 7.1.2.

https://forum.xda-developers.com/k4-note/development/unofficial-resurrection-remix-5-8-2-t3570195

 

Προσωπικά είδα μεγάλη διαφορά σε κατανάλωση μπαταρίας όπου η official της Lenovo s232 Marssmalow 6.0 με είχε απογοητεύσει,άφηνα το βράδυ το κινητό με όλα κλειστά και το πρωί το έβρισκα να έχει καταναλώσει 10-20% μπαταρία χωρίς λόγο κάτι το οποίο δεν είδα να διορθώνεται ούτε με factory reset ούτε με Clear των caches.

Μέχρι στιγμής το κινητό πετάει και έχω δει πάλι οθόνη 5 ώρες+ όπως αρχικά με το Lollipop.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πείτε κάποιον τρόπο για να ξεκλείδωσω το bootloader της συσκευής.

Έχω φάει άπειρες ώρες ψαξίματος και δοκιμών και δεν έβγαλα άκρη!

Link to comment
Share on other sites

https://forum.xda-developers.com/k4-note/how-to/guides-unlock-boot-loader-installing-t3550053

 

Δες εδώ πως να ξεκλειδώσεις τον bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τίποτα πάλι...

Την είχα ξαναδοκιμάσει αυτή την μέθοδο χωρίς αποτέλεσμα! Το κινητό κάνει επανακκίνηση, εμφανίζει ένα μήνυμα στην οθόνη κάτω αριστερά "FASTBOOT mode..." και μένει εκεί.

Δοκίμασα να βγάλω τα pause από το bat αρχείο, μήπως περίμενε κάποιο Input, αλλά πάλι τίποτα...

Υποψιάζομαι ότι επειδή το κινητό το πήρα από την Μέση Ανατολή, έχει διαφορετικό bootloader.

Κρίμα, γιατί είναι καλό κινητό, αλλά πλέον θέλει factory reset μια φορά τον μήνα για να μην κολλάει σαν π**στης!:X

Link to comment
Share on other sites

Σε 6.0. Πηρε κανονικά την αναβάθμιση ΟΤΑ και έχει την έκδοση S232.

 

Φίλε Saloufa17, τελικά δούλεψε αυτή η μέθοδος!

Εγκατέστησα την Nikalli v4 ROM για δοκιμή και όλα βαίνουν καλώς!

Προσπάθησα να εγκαταστήσω την Resurection Remix ROM αλλά μου βγάζει το εξής μήνυμα:" Error 7: This ROM is for sprout & sprout4. Your mobile is A7010a48".

Καμιά ιδέα;

Edited by xanoutas
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί σου βγάζει λάθος, αυτή ή rom είναι για το Α7010xa48, μήπως δεν έχεις βάλει το σωστό recovery που δίνει στο link? όλα παίζουν ρόλο και θα πρέπει να ακολουθείς τα βήματα επακριβώς όπως αναφέρονται.

Κάνε το εξής.

Κατέβασε την official πάλι και φτιάξε το τηλέφωνο όπως το δίνει η Lenovo.

εδώ η διαδικασία:

https://androidmtk.com/flash-stock-rom-using-smart-phone-flash-tool

Stock roms εδώ:

https://forum.xda-developers.com/k4-note/how-to/ota-captured-vibe-k4-note-t3310282

 

Και μετά ακολούθησε ακριβώς όμως αυτά τα βήματα για να μην έχεις πρόβλημα με την εσωτερική μνήμη, ένα bag που δεν βλέπει την εσωτερική μνήμη.

 

Instructions:

first:

Take A backup of Nvram And Nvdata from your Stock rom Using Twrp [Must]

 

Need of Sp Flashtool:

 

You need to flash Stock rom with Sp Flash tool.

In Sp flash tool : Select Download option

All the Partitions must be selected.

 

 

After Flashing Stock rom:

1. Boot into Stock rom, Unlock Bootloader,

Flash Recovery 1

2. Boot into TWRP Recovery1

{Flash Nvram and Nvdata Partitions if you have lost IMEI}

3. Wipe Everything except[sD card]

4. Flash Latest Builds of Android 7.1.2, flash Gapps and Flash Recovery2

5. Boot into System

 

https://forum.xda-developers.com/k4-note/how-to/fixed-missing-internal-storage-nougat-t3657798

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημά μου ήταν στο recovery τελικά! Ήθελε το 2ο αρχείο.

Με το που το πέρασα, όλα δούλεψαν ρολόι!

Δοκίμασα 2-3 ROM και προς το παρόν χρησιμοποιώ την Darkness Redefined.

Είναι αρκετά γρήγορη προς το παρόν(γιατί και η stock μετά από format σφαίρα πάει, αλλά μετά από ένα μήνα σέρνεται!).

Θα σας γράψω περισσότερες εντυπώσεις στην πορεια!.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo Α7010

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...