Jump to content

Xiaomi Mi Note 2


kwnana
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και μένα μου ρθε... Πως σου φαίνεται;

Τελευταία μου χαν έρθει δυο updates, με το τελευταίο να χαλάει εντελώς τη συνταγή

Και σε εμένα είχαν έρθει τελευταία 2 update αλλά δεν είδα να γράφει κάποιος άλλος εδώ μέσα ότι του είχαν έρθει και νόμιζα ότι ήταν παλιά που δεν μου είχαν έρθει ακομα.

Δεν είδα κάποια αλλαγή μέχρι τώρα. Εγώ από πριν έχω πρόβλημα με το gps στην εφαρμογή του καιρού και ακόμα με δείχνει αλλού.

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σημερα μου εκανε αναβαθμιση σε V9.6.1.0OADMIFD και ειχε android 8 .

ομοίως μου ήρθε χθες και σε εμένα , αλλά δεν έχω δει κάποια ουσιαστική διαφορά μέχρι στιγμής πουθενά !!!

Link to comment
Share on other sites

και μενα μου εκανε την αναβαθμιση σημερα και οταν μου ερχεται μηνυμα στο messenger μου ερχεται παντα και ειδοποιηση απο πανω συστημα android η εφαρμοη messenger επικαλθυπτει αλλες εφαρμογες να επιτρεπτεαι η εμφανιση πανω σε αλλες εφαρμογες και ειναι τσεκαρισμενο. αν το βγαλω μου βγαζει το αναδυομενα παραθυρα κατι το οποιο δεν το θελω. επισης δεν γινεται να κρυψω ειδοποιησεις απο συστημα android. μονο σε μενα γινεται αυτο η και σε κανεναν αλλο?
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ακομα. Οταν το αφηνω εστω κ 10 λεπτα στον ηλιο ζεστενεται κ κολαει απειρα και κανει μιση ωρα να συνελθει μετα ειναι προβλημμα μονο σε εμενα η συμβσινει και σε εσας;;
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ακομα. Οταν το αφηνω εστω κ 10 λεπτα στον ηλιο ζεστενεται κ κολαει απειρα και κανει μιση ωρα να συνελθει μετα ειναι προβλημμα μονο σε εμενα η συμβσινει και σε εσας;;

 

σε εμένα πάντως χθες Κυριακή το είχε όλη την ημέρα ο μικρός στον ήλιο και το έλιωσε στα παιχνίδια , και παρόλο που το έχω μέσα σε θήκη flip από ζέστη καθόλου (6/128)

 

και μενα μου εκανε την αναβαθμιση σημερα και οταν μου ερχεται μηνυμα στο messenger μου ερχεται παντα και ειδοποιηση απο πανω συστημα android η εφαρμοη messenger επικαλθυπτει αλλες εφαρμογες να επιτρεπτεαι η εμφανιση πανω σε αλλες εφαρμογες και ειναι τσεκαρισμενο. αν το βγαλω μου βγαζει το αναδυομενα παραθυρα κατι το οποιο δεν το θελω. επισης δεν γινεται να κρυψω ειδοποιησεις απο συστημα android. μονο σε μενα γινεται αυτο η και σε κανεναν αλλο?

 

δεν ΄μου έχει κάνει κάτι τέτοιο, θα το τσεκάρω και με άλλες εφαρμογές και επανέρχομαι

Link to comment
Share on other sites

kalhpsera aksizei perissotero apo to note 5 ti pisteuetai paidia na paw na to agorasw? to exw vrei sta 200 to mi note 2

 

Καλημέρα. Με εξαίρεση την αυτονομία που ειναι περίπου η διπλάσια στο note 5 (και φυσικά χαμηλότερες θερμοκρασίες), εννοείται καλύτερο ειναι το Mi note 2. Βέβαια φαντάζομαι οτι οταν λες το βρήκες εννοείς μεταχειρισμένο, οπότε στις διαφορές τους βάλε οτι το ενα το rn5 το παίρνεις κούτα.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα δες κάποιο άλλο πέρα από xiaomi. Εγώ το θεωρώ εξερετικα απαράδεκτο το να βγαίνουν διαφημίσεις στην εφαρμογή της μουσικής. Στο gearbest έχει το Huawei p10 plus στα 280€ το οποίο είναι περσινή ναυαρχίδα και δεν έχει τα θέματα που έχει το mi note 2.
Link to comment
Share on other sites

DNS changer και καθάρισες από διαφημίσεις, απλό για να μην αλλάξεις συσκευή.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω τη συσκευή αλλά δεν τη βρίσκω στις τιμές που αναφέρατε σε προηγούμενες σελίδες. Το είχατε πάρει σε κάποιο flash sale? Αν όχι στείλτε κάποιο λινκ γιατί εγώ κάτω από 280 δεν το βρήκα.
Link to comment
Share on other sites

Πιο παλια το ειχε μεχρι και 220€ τα 4gb ram το gearbest. Πλεον βλεπω οτι το gearbest ή δεν το εχει καθολου ή το εχει πανω απο 300€. Και μιλαω για το gearbest γιατι το banggood δεν το φερνει απο περυσι το καλοκαιρι.

Τωρα ολα τα αλλα μαγαζια δεν τα ξερω ή δεν εχουν τροπους ωστε να μην περναει τελωνειο.

Αν το θες τοσο πολυ το κινητο το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να περιμενεις μηπως το ξαναβαλει σε χαμηλες τιμες το gearbest, αλλιως δες καποιο αλλο κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να το ξαναβάλουν

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πιο παλια το ειχε μεχρι και 220€ τα 4gb ram το gearbest. Πλεον βλεπω οτι το gearbest ή δεν το εχει καθολου ή το εχει πανω απο 300€. Και μιλαω για το gearbest γιατι το banggood δεν το φερνει απο περυσι το καλοκαιρι.

Τωρα ολα τα αλλα μαγαζια δεν τα ξερω ή δεν εχουν τροπους ωστε να μην περναει τελωνειο.

Αν το θες τοσο πολυ το κινητο το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να περιμενεις μηπως το ξαναβαλει σε χαμηλες τιμες το gearbest, αλλιως δες καποιο αλλο κινητο.

 

Έψαχνα κάτι κοντά στα 200 € και το συγκεκριμένο σε αυτά τα λεφτά είναι πολύ καλό. Μάλλον θα κοιτάξω σε κάτι άλλο από το να περιμένω αν θα ξαναμπεί σε προσφορά. Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παίδες χαίρεται,

 

Δυστυχώς μετά από πτώση, η οθόνη του Mi Note 2 μου, έσπασε. Οπότε ρωτάω αν κάποιο μέλος έχει προβεί σε αγορά από κάποιο κινεζομάγαζο ώστε να ξέρει ότι ποιοτικά είναι οκ γιατί οι τιμές που παίζουν Ευρώπη είναι άπιαστες και δεν αξίζουν καν τον κόπο.

 

Εγώ την άλλαξα εδώ στα 170 ευρώ τοποθετημένη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά, αλλάζοντας το Redmi Note3 pro που έχω

Έχω μπερδευτεί αρκετά με τις rom που υπάρχουν. Βρήκα στο AliExpress το παρακάτω

https://www.aliexpress.com/item/-/32824476683.html?dp=c5bb285ecfb170d92ed6e384659433d2&af=329643&cv=47843&afref=&mall_affr=pr3&dp=c5bb285ecfb170d92ed6e384659433d2&af=329643&cv=47843&afref=&mall_affr=pr3&aff_platform=link-c-tool&cpt=1536557030548&sk=ZKEM7De&aff_trace_key=fd7846a6c4dd482bb25435e1923f4ad2-1536557030548-04246-ZKEM7De&terminal_id=0a990d1752504420a40c538da821285c

Σύμφωνα με τη φωτό που έχουν ανεβάσει έχει τη MIUI 8.0 stable, 8.0.8.0.

 

Θα είμαι ΟΚ με αυτή (αναναθμίσεις, update κλπ)?

 

Ευχαριστώ

Edited by elsdrag
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά, αλλάζοντας το Redmi Note3 pro που έχω

Έχω μπερδευτεί αρκετά με τις rom που υπάρχουν. Βρήκα στο AliExpress το παρακάτω

https://www.aliexpress.com/item/-/32824476683.html?dp=c5bb285ecfb170d92ed6e384659433d2&af=329643&cv=47843&afref=&mall_affr=pr3&dp=c5bb285ecfb170d92ed6e384659433d2&af=329643&cv=47843&afref=&mall_affr=pr3&aff_platform=link-c-tool&cpt=1536557030548&sk=ZKEM7De&aff_trace_key=fd7846a6c4dd482bb25435e1923f4ad2-1536557030548-04246-ZKEM7De&terminal_id=0a990d1752504420a40c538da821285c

Σύμφωνα με τη φωτό που έχουν ανεβάσει έχει τη MIUI 8.0 stable, 8.0.8.0.

 

Θα είμαι ΟΚ με αυτή (αναναθμίσεις, update κλπ)?

 

Ευχαριστώ

Από αυτά που είδα στις φώτο δεν έχει official Rom αλλά μαϊμού πειραγμένη.

Ενώ στην φώτο που έχει σχετικά με το τηλέφωνο γράφει miui version 8.0.8.0 (MADCNDI) που σημαίνει ότι είναι china Rom άρα έχει μόνο αγγλικά και κινέζικα και αυτοί το έχουν για global που δεν ισχύει.

 

Redmi n3 pro

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ πάρε στα χρήματα αυτά μια πιο καινούρια συσκευή!

Συγκρίνα προχθές ένα ταπεινό Redmi 3/32 Note 5 με το δικό μου 6/128 MI note 2 και είχε καλύτερη κάμερα!

 

Νομίζω στα 250 παίρνεις καλό MiA2 ή Redmi Note 5 plus, S κλπ δεν ξέρω πως τα λένε με καλό επεξεργαστή , πιο σύγχρονο από τον 821 νομίζω.

 

Μην σου πω MI note 3 που το ξέχασα και είναι καταπληκτικό τηλέφωνο.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω πως σαν μοντέλο είναι παλιό, αλλά με ενδιαφέρει πολύ η μπαταρία του (4000 όπως το Redmi Note 3 Pro που έχω) και ο 821 κρατάει ακόμα καλά

Επιπλέον είναι από τα λίγα που έχουν απομείνει να έχουν χρωματιστό LED ειδοποιήσεων και όχι μονόχρωμο

 

By the way, το έχει τσεκάρει κανείς το θέμα? Γιατί τι γυρίσανε σε λευκό LED στα καινούρια? Υπάρχει τρόπος να γυρίσει σε έγχρωμο ή είναι θέμα hardware? (απλά χρησιμοποιούν λευκό LED)

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω πως σαν μοντέλο είναι παλιό, αλλά με ενδιαφέρει πολύ η μπαταρία του (4000 όπως το Redmi Note 3 Pro που έχω) και ο 821 κρατάει ακόμα καλά

Βασικα με καλη μπαταρια και επεξεργαστη εχει βγει και το POCOPHONE .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι λέει ο μάστορας Administrator στο miui.com ;

 

http://en.miui.com/thread-3852597-1-1.html

 

Απλά κατεβάζω , περνάω και μέσω του updater αναβαθμιζω από Miui 9 global stable σε Miui 10 global beta rom χωρίς ξεκλείδωμα bootloader ;

 

Αλλά τούτα;

Νόμιζα πως δεν γίνεται.

Έχω...κάνα δυο χρόνια να ασχοληθώ με το άθλημα αλλά αυτό μου φαίνεται πολύ εύκολο.

Είδα ότι χάνω τα data μου φυσικά.

Λέει για ένα περίεργο τρόπο backup που δεν παίζει να το κάνω.

Θα κάνω το backup από την εφαρμογή της συσκευής θα το σώσω εξωτερικά και μετά την αναβάθμιση θα το περάσω στην συσκευή και από την εφαρμογή που έχει θα κάνω restore.

Λέω λάθος;

 

Υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει;

 

Ευχαριστώ!

 

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα την παραπάνω διαδικασία και είμαι με miui 10 global beta πλέον.

Μια μικρή διαφορά στην ταχύτητα έναρξης των εφαρμογών βλέπω και βελτίωση εμφανισιακά στην κουρτίνα των ειδοποιήσεων και την καλύτερη διαχείριση τους (καλύτερη προεπισκόπηση, απάντηση κλπ).

Μπαταρία δεν έχω ακόμη καταλάβει κάποια διαφορά.

Τι άλλο ...φοβερό feature να περιμένω από την miui 10 εκτός των εμφανισιακων αλλαγών;

 

Θεματακι είχα με το backup που τελικά δεν κατάφερα να κάνω restore τις σημαντικότερες εφαρμογές με τις ρυθμίσεις κλπ που είχα και έχασα αρκετά πραγματακια.

Ρυθμίσεις WiFi , προφίλ κλπ μου τα έκανε restore σωστά.

Στράβωσα άσχημα με το restore των Notes που...όπου είχα screenshots η φωτό στην σημείωση χάθηκε ! Μεγάλο ξενέρωμα.

Το ίδιο ξενέρωμα και με τα κρυφά αρχεία που χάθηκαν.

Μεγάλο σπάσιμο με το ιστορικό κλήσεων που δεν μου έκανε restore τις τελευταίες 4-5 μέρες!

Επίσης και με τις επαφές δυσκολευτηκα που δεν το περίμενα καθώς έκανε backup μόνο αυτές που ήταν αποθηκευμένες στο cloud της miui ;;;;;;

Ευτυχώς με restore από Google σώθηκα!

Συμβουλεύω τακτικό backup σε αρχείο, όλα τα άλλα είναι επίφοβα.

 

Αν και 2 χρόνια περίπου έχω σταματήσει τα flashαρισματα και δεν ασχολούμαι λόγω χρόνου με την εξαιρετική ελληνική ρομ, για κάτι τόσο απλό να μην μπορεί να γίνει εξίσου απλά στην ίδια συσκευή ένα σωστό restore με ξενέρωσε.

Φυσικά φταίω και εγώ αλλά...αυτό με τα notes με τσαντισε πολύ!

 

Γενικότερα όλες αυτές οι τεράστιες καθυστερήσεις στην λήψη των global stable αναβαθμίσεων miui , κάτι η πολιτική της Xiaomi σχετικά με τα themes που δεν μπορείς με κανένα τρόπο πλέον να εφαρμόσεις τα υπέροχα third party θέματα στην global rom (μεγάλο κεφάλαιο για εμένα από το 2012 ) , κάτι το κλείδωμα του bootloader που με έκανε να χάσω την επαφή μου με τις ελληνικές ρομ , έχω αρχίσει και ξενερώνω με την Xiaomi.

 

Με βλέπω για το επόμενο OP ή για το κορυφαίο Meizu 16 plus και ... αντίο οριστικά Xiaomi.

 

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα την παραπάνω διαδικασία και είμαι με miui 10 global beta πλέον.

Μια μικρή διαφορά στην ταχύτητα έναρξης των εφαρμογών βλέπω και βελτίωση εμφανισιακά στην κουρτίνα των ειδοποιήσεων και την καλύτερη διαχείριση τους (καλύτερη προεπισκόπηση, απάντηση κλπ).

Μπαταρία δεν έχω ακόμη καταλάβει κάποια διαφορά.

Τι άλλο ...φοβερό feature να περιμένω από την miui 10 εκτός των εμφανισιακων αλλαγών;

 

Θεματακι είχα με το backup που τελικά δεν κατάφερα να κάνω restore τις σημαντικότερες εφαρμογές με τις ρυθμίσεις κλπ που είχα και έχασα αρκετά πραγματακια.

Ρυθμίσεις WiFi , προφίλ κλπ μου τα έκανε restore σωστά.

Στράβωσα άσχημα με το restore των Notes που...όπου είχα screenshots η φωτό στην σημείωση χάθηκε ! Μεγάλο ξενέρωμα.

Το ίδιο ξενέρωμα και με τα κρυφά αρχεία που χάθηκαν.

Μεγάλο σπάσιμο με το ιστορικό κλήσεων που δεν μου έκανε restore τις τελευταίες 4-5 μέρες!

Επίσης και με τις επαφές δυσκολευτηκα που δεν το περίμενα καθώς έκανε backup μόνο αυτές που ήταν αποθηκευμένες στο cloud της miui ;;;;;;

Ευτυχώς με restore από Google σώθηκα!

Συμβουλεύω τακτικό backup σε αρχείο, όλα τα άλλα είναι επίφοβα.

 

Αν και 2 χρόνια περίπου έχω σταματήσει τα flashαρισματα και δεν ασχολούμαι λόγω χρόνου με την εξαιρετική ελληνική ρομ, για κάτι τόσο απλό να μην μπορεί να γίνει εξίσου απλά στην ίδια συσκευή ένα σωστό restore με ξενέρωσε.

Φυσικά φταίω και εγώ αλλά...αυτό με τα notes με τσαντισε πολύ!

 

Γενικότερα όλες αυτές οι τεράστιες καθυστερήσεις στην λήψη των global stable αναβαθμίσεων miui , κάτι η πολιτική της Xiaomi σχετικά με τα themes που δεν μπορείς με κανένα τρόπο πλέον να εφαρμόσεις τα υπέροχα third party θέματα στην global rom (μεγάλο κεφάλαιο για εμένα από το 2012 ) , κάτι το κλείδωμα του bootloader που με έκανε να χάσω την επαφή μου με τις ελληνικές ρομ , έχω αρχίσει και ξενερώνω με την Xiaomi.

 

Με βλέπω για το επόμενο OP ή για το κορυφαίο Meizu 16 plus και ... αντίο οριστικά Xiaomi.

 

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk

 

Πολλοί έχουν ξενερώσει με την xiaomi κ ένας από αυτούς είμαι κ εγώ για διάφορους λόγους.Ειμαι χρήστης αποκλειστικά κ μόνο xiaomi τα τελευταία 5 χρόνια (από red rice μοντέλο) κ πιάνω τον εαυτό μου να έχει χαλαστει με την εταιρεία... το μόνο που αξίζει πλέον παίρνοντας xiaomi είναι το καλό hardware σε χαμηλή τιμή, κατά τα άλλα ακόμα να φτιάξει κάποιες παιδικές ασθένειες!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και εγω πριν λιγο την αναβαθμιση σε MIUI 10. Εντυπωσεις οταν το δουλεψω λιγο παρα πανω.
Link to comment
Share on other sites

Και μπαταρία πείτε λίγο..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...