Jump to content

Xiaomi Mi Note 2


kwnana
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο φιλος γραφει για ζητηματα στις νυχτερινες φωτογραφιες. Για ανεβασε και νυχτερινες αν εχεις.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο φιλος γραφει για ζητηματα στις νυχτερινες φωτογραφιες. Για ανεβασε και νυχτερινες αν εχεις.
Όχι δεν αναφέρει τίποτα για νυχτερινές φωτογραφίες. Λέει απλά "Μόνο σε περιβάλλον με πολύ καλό φωτισμό υπερέχει και με τοποθέτηση σε σταθερό σημείο" το οποίο δεν ισχύει στις δικές μου φωτογραφίες. Είχα το MI Note και ξέρω ότι η κάμερα του ήταν χείριστη. Ειδικά στο βίντεο έκανε συνέχεια focus ανά 2 δευτερόλεπτα.

Εγώ βγάζω μια χαρά φωτογραφίες με χαμηλό απογευματινό φωτισμό χωρίς φλας.

Τώρα για τελείως νύχτα... δες και αυτή :

 

https://www.dropbox.com/s/nycyc0k4qjx62s3/IMG_20170812_212008.jpg?dl=0

 

Πήχτρα σκοτάδι 9.20 το βράδυ.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα έχω δίπλα-δίπλα και η έλλειψη του OIS είναι εμφανέστατη, όταν έχεις την εφαρμογή της κάμερας ανοιχτή στο 1 το κάδρο είναι σταθερό και στο 2 τρεμοπαίζει , επίσης το 1 βγάζει HDR σε κλάσματα δευτερολέπτου , ενώ το 2 ανάλογα πόσο σταθερά το κρατάς μπορεί να φτάσει και τα 2 δευτερόλεπτα.

Σε οτιδήποτε εκτός από τέλειο φωτισμό τα χρώματα είναι χειρότερα και ξεπλυμένα και υπάρχει πολύς θόρυβος.

Εννοείται και στις νυχτερινές.

Ολα αυτά με βάση πως φαίνονται στην οθόνη των συσκευών , δεν τα έχω δεί σε οθόνη υπολογιστή ή TV.

Βίντεο δεν έχω δοκιμάσει να δω διαφορές.

Δεν ξέρω πως να ανεβάσω φωτό εδώ που να φαίνονται ίσως και τα details για να μας πει κάποιος που γνωρίζει τι συμβαίνει.

 

Μήπως φταίει και η έκδοση του MIUI ; Όπως ανέφερα παραπάνω το 1 έχει την τελευταία ελληνική ενώ το 2 την τελευταία επίσημη stable global.

Δεν έχω προλάβει να ξεκλειδώσω το 2 και να κάνω όλη την διαδικασία για να περάσω TWRP και μετά την XTRV rom (αφήστε που το φοβάμαι λίγο καθώς δεν έχω ξανακάνει την διαδικασία μέσω υπολογιστή και από ότι βλέπω υπάρχει πρόβλημα με τους drivers σε windows 10)

Edited by VASKIR
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα έχω δίπλα-δίπλα και η έλλειψη του OIS είναι εμφανέστατη, όταν έχεις την εφαρμογή της κάμερας ανοιχτή στο 1 το κάδρο είναι σταθερό και στο 2 τρεμοπαίζει , επίσης το 1 βγάζει HDR σε κλάσματα δευτερολέπτου , ενώ το 2 ανάλογα πόσο σταθερά το κρατάς μπορεί να φτάσει και τα 2 δευτερόλεπτα.

Σε οτιδήποτε εκτός από τέλειο φωτισμό τα χρώματα είναι χειρότερα και ξεπλυμένα και υπάρχει πολύς θόρυβος.

Εννοείται και στις νυχτερινές.

Ολα αυτά με βάση πως φαίνονται στην οθόνη των συσκευών , δεν τα έχω δεί σε οθόνη υπολογιστή ή TV.

Βίντεο δεν έχω δοκιμάσει να δω διαφορές.

Δεν ξέρω πως να ανεβάσω φωτό εδώ που να φαίνονται ίσως και τα details για να μας πει κάποιος που γνωρίζει τι συμβαίνει.

 

Μήπως φταίει και η έκδοση του MIUI ; Όπως ανέφερα παραπάνω το 1 έχει την τελευταία ελληνική ενώ το 2 την τελευταία επίσημη stable global.

Δεν έχω προλάβει να ξεκλειδώσω το 2 και να κάνω όλη την διαδικασία για να περάσω TWRP και μετά την XTRV rom (αφήστε που το φοβάμαι λίγο καθώς δεν έχω ξανακάνει την διαδικασία μέσω υπολογιστή και από ότι βλέπω υπάρχει πρόβλημα με τους drivers σε windows 10)

Να και δύο λήψεις σε εσωτερικό χώρο με μέτριο φωτισμό.

Πείτε μου τη γνώμη σας , δεν κατέχω και πολλά από φωτογραφία.

Ίσως να κάνω λάθος.50ee4a157d8121e1471f07f3b4cd8223.jpg0e0c9c47e680c6d628ffc494475a6375.jpg3c471b713890eafbc86d726ea3d03792.jpg21eb01d366f0296dbe15a1a80b284508.jpg

 

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν αναφέρει τίποτα για νυχτερινές φωτογραφίες.

Οντως αλλα το συνδυασα και με αλλες αποψεις απο review.

Link to comment
Share on other sites

Να και δύο λήψεις σε εσωτερικό χώρο με μέτριο φωτισμό.

Πείτε μου τη γνώμη σας , δεν κατέχω και πολλά από φωτογραφία.

Ίσως να κάνω λάθος.50ee4a157d8121e1471f07f3b4cd8223.jpg0e0c9c47e680c6d628ffc494475a6375.jpg3c471b713890eafbc86d726ea3d03792.jpg21eb01d366f0296dbe15a1a80b284508.jpg

 

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk

 

οι φωτογραφιες που βλεπω εδώ από το mi note 2 είναι επιεικως απαραδεκτες κ σε καμια περιπτωση ανταξιες μιας συσκευης που πουλιεται κοντα στα 400ε (μιλαω για την global εκδοση) στην Κινα.Γιατι φαινοται τοσο χαλια όμως?εχεις πειραξει εσυ κατι στην καμερα?Επισης καλυτερα να ανεβασεις δειγματα στο flickr οπου εκει φαινονται στο 100% της ποιοτητας τους οι φωτος για να ειμαστε ετσι κ πιο αντικειμενικοι..

Samsung GT-I5800,xperia P,xiaomi MI-3,xiaomi MI NOTE PRO,REDMI note 4 4/64
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το VoLTE. Δε με αφήνει. Έχω την τελευταία ελληνική ROM 8.5.3.0 stable. Θυμάμαι πριν την αναβάθμιση είχα κανονικά HD ήχο.

Σε εσάς παίζει το VoLTE ?

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το χτύπησα και εγώ. Φαίνεται τούμπανο και προφανώς είναι.... Προηγούμενο κινητό: S6 Edge Plus

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Το χτύπησα και εγώ. Φαίνεται τούμπανο και προφανώς είναι.... Προηγούμενο κινητό: S6 Edge Plus

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πιστεύεις αξίζει η αλλαγή απο s6 edge plus σε mi note 2? Το σκέφτομαι και εγώ. Εχεις πάρει τη global?

Link to comment
Share on other sites

Το Edge έχει καλύτερη οθόνη και κάμερα...Αλλά η μπαταρία του είναι τραγική. Σε 2 μέρες που θα έχω συνηθίσει και την οθόνη τότε ναι θα αξίζει η μετάβαση. Αν δεν έχεις θέμα με την μπαταρία του Samsung τότε μείνε εκεί. Global εχει και περιμένω miui 9.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάνα τζάμακι βρήκατε που να ταιριάζει?

2 δοκίμασα και είναι τραγικά . Το ένα έκανε και 10€ από Αλί. Το θέμα μου είναι πως έχει κόλα μόνο γύρο γύρο περιμετρικά και στην υπόλοιπη οθόνη μένει αέρας. Ενοχλητικό !!!

Περιμένω την original flip θήκη μήπως και καταργήσω το τζαμακι...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζετε αν από official global stable μπορώ να περάσω σε official global developer;

Εννοώ απλά να την κατεβάσω και να την περάσω μέσω του updater .

Δεν μπορώ να μπω στη διαδικασία ξεκλείδωματος και μετά να περάσω twpr ,και μετά Ελληνική από miui .gr. Μου φαίνεται δύσκολη διαδικασία.

Με την official developer θα έχουμε πιο γρήγορα miui 9 και Nougat.

Η stable μπορεί να κάνει και εξάμηνο...

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα, κάνα τζάμακι βρήκατε που να ταιριάζει?

2 δοκίμασα και είναι τραγικά . Το ένα έκανε και 10€ από Αλί. Το θέμα μου είναι πως έχει κόλα μόνο γύρο γύρο περιμετρικά και στην υπόλοιπη οθόνη μένει αέρας. Ενοχλητικό !!!

Περιμένω την original flip θήκη μήπως και καταργήσω το τζαμακι...

 

Εγώ παρέλαβα αυτό μαζί με το κινητό https://www.ibuygou.com/p-xiaomi-note-2-curved-screen-protector-8857.html νομιζα πως ηταν tempered glass όταν το παραγγειλα , τελικά είναι χοντρή ζελατίνα η οποία όμως ταιριάζει τέλεια σε όλη την οθόνη χωρίς φυσαλίδες και κενά.

Αν δεν ψηλάφησεις με τα δάχτυλα σου τις τρυπουλες για την κάμερα και τον αισθητήρα δεν καταλαβαίνεις πως φοράει ζελατίνα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος για πιο αργή φόρτιση?

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος για πιο αργή φόρτιση?

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να χρησιμοποιείς μικρότερο σε mAh φορτιστή ή να το φορτιζεις σε θύρα usb σε pc

 

MI 5 Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Νομιζα ότι υπάρχει κάποια επιλογή για απενεργοποίηση της γρήγορης φόρτισης. Ελπίζω να υπάρχει στο miui 9.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζετε αν από official global stable μπορώ να περάσω σε official global developer;

Εννοώ απλά να την κατεβάσω και να την περάσω μέσω του updater .

Δεν μπορώ να μπω στη διαδικασία ξεκλείδωματος και μετά να περάσω twpr ,και μετά Ελληνική από miui .gr. Μου φαίνεται δύσκολη διαδικασία.

Με την official developer θα έχουμε πιο γρήγορα miui 9 και Nougat.

Η stable μπορεί να κάνει και εξάμηνο...

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εγώ παρέλαβα αυτό μαζί με το κινητό https://www.ibuygou.com/p-xiaomi-note-2-curved-screen-protector-8857.html νομιζα πως ηταν tempered glass όταν το παραγγειλα , τελικά είναι χοντρή ζελατίνα η οποία όμως ταιριάζει τέλεια σε όλη την οθόνη χωρίς φυσαλίδες και κενά.

Αν δεν ψηλάφησεις με τα δάχτυλα σου τις τρυπουλες για την κάμερα και τον αισθητήρα δεν καταλαβαίνεις πως φοράει ζελατίνα.

 

Πωωωω πάλι 10 € :(

Link to comment
Share on other sites

Το Edge έχει καλύτερη οθόνη και κάμερα...Αλλά η μπαταρία του είναι τραγική. Σε 2 μέρες που θα έχω συνηθίσει και την οθόνη τότε ναι θα αξίζει η μετάβαση. Αν δεν έχεις θέμα με την μπαταρία του Samsung τότε μείνε εκεί. Global εχει και περιμένω miui 9.

 

Στάλθηκε από το Mi Note

 

Συμφωνώ απόλυτα. Η μπαταρία του είναι μέτρια αλλά έχει τόσα καλά που δύσκολα το αλλάζεις. Το mi note 2 πάντως είναι ενα τηλέφωνο που είχα παραγγείλει απο bangood ποιό παλιά που τελικά έγινε επιστροφή χρημάτων. Αξίζει για την μπαταρία του τον επεξεργαστή και το δικαρτο.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μου ήρθε και μένα το κινητό με την 8.2.6.0 global stable, και αφού το δούλεψα αρκετά για να βγαλω συμπεράσματα για το κινητό και την ρομ αποφάσισα να μεταβώ στην ελληνική xtrv stable που και την εχω δουλέψει στο mi5s plus που εχω, και κάποια θέματα της global που έχει το κινητό πιστεύω θα εξαφανιστούν, για οσους εχετε global stable σε λίγο καιρό θα σας έρθει σε ota και η τελευταία 8.5

 

Στάλθηκε από το MI 5s Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν περάσουμε στο miui 9 τα online θέματα των προηγούμενων εκδόσεων θα λειτουργουν κανονικά; Δεν θέλω με τίποτα να χάσω το S8 light theme.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Από λάθος του Banggood μου ήρθαν σήμερα δυο θήκες για το Mi Note 2 (ενώ εγώ έχω το Redmi Note 2).

Μου έδωσαν refund οπότε αυτές τις χαρίζω γιατί θα πάνε χαμένες.

 

Οι θήκες είναι αυτές: https://www.nillkin-case.com/index.php?route=product/product&product_id=5154

μια σε διάφανο και μια σε γκρι.

 

Αν τις θέλει κάποιος ας μου στείλει πμ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Από λάθος του Banggood μου ήρθαν σήμερα δυο θήκες για το Mi Note 2 (ενώ εγώ έχω το Redmi Note 2).

Μου έδωσαν refund οπότε αυτές τις χαρίζω γιατί θα πάνε χαμένες.

 

Οι θήκες είναι αυτές: https://www.nillkin-case.com/index.php?route=product/product&product_id=5154

μια σε διάφανο και μια σε γκρι.

 

Αν τις θέλει κάποιος ας μου στείλει πμ

Όχι ρε φίλε! Πριν 10 λεπτά παραγγειλα την διάφανη nillkin.....

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η Nillkin και προς απογοήτευση μου είναι η πρώτη θήκη Nillkin που βάζω σε κινητό και εμφανίζει "νερά" στην πλάτη...

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η Nillkin και προς απογοήτευση μου είναι η πρώτη θήκη Nillkin που βάζω σε κινητό και εμφανίζει "νερά" στην πλάτη...

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δηλαδή?

10 χαρακτήρες

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή?

10 χαρακτήρες

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φαινεται σαν να κανει νερα στην πλατη αλλά στην ουσια ειναι εγκλωβισμενος αερας...

Τα τελευταία μου 6-7 κινητά είναι όλα με γυαλί στην πλάτη και πρώτη φορά συμβαίνει αυτό με θήκη Nilkin.

Edit: Έκανα μια μικρή τρύπα στο κάτω μέρος κοντά στις εγκοπές του ηχείου και κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση.

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...