Jump to content

Xiaomi Mi Note 2


kwnana
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eφυγε 26 Ιουλιου και παρελαβα σημερα το πρωι. Με priority.

Από οθόνη τι λέει το κινητό είναι αντάξιο των κορυφαίων samsung που έχουν amoled η στα ίδια χάλια με τις οθόνες των oneplus? Στην τιμή που έχει είναι αρκετά δελεαστικο και δεν του λείπει τίποτα σαν κινητό.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Από οθόνη τι λέει το κινητό είναι αντάξιο των κορυφαίων samsung που έχουν amoled η στα ίδια χάλια με τις οθόνες των oneplus? Στην τιμή που έχει είναι αρκετά δελεαστικο και δεν του λείπει τίποτα σαν κινητό.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Αντάξιο δε μπορεί να είναι έτσι κι αλλιώς. Αφού έχει ανάλυση 1080p οθόνη και δεν είναι από τις φανταχτερές Amoled.

Παρόλα αυτά είναι μια χαρά οθόνη προσανατολισμένη κυρίως προς την οικονομία της μπαταρίας. Δηλαδή εκεί που βλέπεις τις Amoled της Samsung να κατέχουν το 50% της συνολικής κατανάλωσης, στην οθόνη αυτή δε θα δεις ποτέ τέτοια ποσοστά. Γύρω στο 30-35% κυμαίνεται η κατανάλωση.

Πάντως εν συγκρίση με την οθόνη του Mate 8 που έχει η γυναίκα μου, το Mate έχει καλύτερη οθόνη.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by MeddlingMageGR
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ποια είναι ή τελευταία global stable rom; Έχω 8.2.6.0. Αυτή είναι;

 

Ρε παιδιά εμένα ακόμα έχει την 8.0.8.0 κ δεν έχει αναβάθμιση αγιασμένο από Ελλάδα κ έχει κ μισό ελληνικά μεσα είν';ι πρώτη φορά με xiaomi κ είμαι λίγο άσχετος πως γινεται να έρχονται μόνες τους οι αναβαθμησεις?λιγη βοήθεια θελω

Edited by dafly7
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εμένα ακόμα έχει την 8.0.8.0 κ δεν έχει αναβάθμιση αγιασμένο από Ελλάδα κ έχει κ μισό ελληνικά μεσα είν';ι πρώτη φορά με xiaomi κ είμαι λίγο άσχετος πως γινεται να έρχονται μόνες τους οι αναβαθμησεις?λιγη βοήθεια θελω

 

Μάλλον επειδή είναι αγιασμένο δεν σου περνάει τις αναβαθμίσεις...

Στάλθηκε από MiNote 2 μου :)
Link to comment
Share on other sites

Όσοι περιμένετε απο bangood το mi note 2 και είχατε απο 25/07 arrived in the country of destination για αρχίστε να χτυπάτε tracking number γιατι σημερα το δικο μου επιτέλους μπήκε.

 

Στάλθηκε από το MI 5s Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, άνοιξαν οι δρόμοι !!!! Αύριο ή μεθαύριο πιστεύω να το έχω....
Επειδη λόγω διακοπών θα το παραλάβω μετα τον δεκαπενταύγουστο οταν παραλάβεις με το καλο πες εντυπώσεις και με ποια ρομ έρχεται

 

Στάλθηκε από το MI 5s Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα παιδιά!

Εγω δεν είχα διαβάσει τι συμβαίνει λόγω δουλειάς με τελωνεία και καθυστερήσεις αποστολών όταν το παράγγειλα απο ibuygou (global version 6/128 στα 380 € με μεταφορικά ) και είναι ακόμη κολλημένο στην κατάσταση

2017-07-17 10:30 VIENNA / In transit-it's progressing through Post network. Στα ελτα δεν έχει εμφανιστεί ακόμη.

Ταυτόχρονα έχω παραγγείλει απο ebay και ali 2 θήκες Nilkin , 2 MSVII (που τις θεωρώ κορυφαίες απο εμφάνιση) , και tempered glass, και αυτά κολλημένα στο Ελ.βενιζέλος απο 22/7 και 24/7 χωρίς καμιά εξέλιξη.

Αν το ήξερα δεν θα είχα παραγγείλει.

Νόμιζα πως θα το έχω τώρα που υπάρχει χρόνος να ασχοληθώ να το μοντάρω και να το ξεκλειδώσω αλλά δε βλέπω ούτε Σεπτέμβρη να ξεμπλέκω...

Ως προς το κουστουμάκι που θα μου ράψει το τελωνείο δεν θέλω να το σκέφτομαι καν..

Link to comment
Share on other sites

@VAKSIR : Ποια MSVII πήρες ?? Από Aliexpress βρίσκω αυτή . Εγώ πήρα μια iPaky , αν και η MSV δεν είναι καθόλου άσχημη ...

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

@VAKSIR : Ποια MSVII πήρες ?? Από Aliexpress βρίσκω αυτή . Εγώ πήρα μια iPaky , αν και η MSV δεν είναι καθόλου άσχημη ...

 

Ναι αυτή είναι, και εγώ προτιμώ αυτές με την σαγρε - σαν γυαλοχαρτο επιφάνεια αν το εκφράζω σωστά, έχουν καλύτερη αίσθηση στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον επειδή είναι αγιασμένο δεν σου περνάει τις αναβαθμίσεις...

 

Οκ δίκιο έχεις καλύτερα δεν θα ήταν να μου απαντούσες αφού ξέρουμε ότι τα λεξικά μας κάνουν πλάκα πολλές φορες

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά παρέλαβε κάνεις απο bangood να μας δώσει καμια πληροφορία;

 

Στάλθηκε από το MI 5s Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , παραλάβαμε σήμερα. Banggood με Priority direct , άνετα. Η συσκευασία ήταν προστατευμένη (πολύ καλά) . Το κινητό ακόμα δεν το έχω ψάξει , γιατί τώρα γύρισα απο το πρωί. Έχουμε όλο το ΣΚ μπροστά. Στο unboxing που έκανα και το άνοιξα , η οθόνη δεν έδειξε να έχει κάποιο θέμα , ωραία χρώματα. Περισσότερα αφου το κοιτάξω αναλυτικά. Παρακάτω έχω μια φωτό (απο άλλο κινητό) απο τις "ιδιότητες" για να δείτε με τι έρχεται το κινητό.

TQQwOe_TVG8ZwlpsDjsp0OntR0ZemeLKeVpdxYJtjdsvEwfE4qxgiG67Oik85jaPaBXouRXR5MOE-UFn-VL6wYFdh-yvJKlWHVqwrYOOxzBYNHCIcqFKsXIJ620Rq9Ad6u2t37qt2-0yFPwLq6_glFXRZ3wYZUf5T5l-B1EcrjhxbSiepHb5vAAOrNR_NeJ6i6mAfDBJxcwLYfmGB7WGZP7v-0E7TBYpieWpwmQZJPgaZnIN1JI-Vh7i9JbHOC2nO3uhw71_YEyGzBVvYFHSRgkQwYjgw3eFMTxBgHaKja4GJgWcfVg-MlmEBsyBQlk5M5AZM7VsfHAKAuhL8OuhogcBPwxUmV5c3Zfz7-Hu-YqzgOCdjxsWC9YpgJI8rYI-A7NclXG3n6D3X4fJXtlUEMAAKMRvom0mJYkrM980pD9tx_KGV_du9HvyT8skn8xVr033CNQq2LPfCBLhIUVDx6SMVtiUIbtBnDE4QrqvzrTtKhcPab21o4u4cNh388sxXKNBWzNhYj8LKYNpNKPheOXL59g2FQ4EZL1BKACJiwUrW7_AUEhWrqYdrQgayrbBIuLC57tCwNmavIJP0GdsED1ZARdGOqJwbsftTYQcuHFdazyh-_x4yGjR=w634-h958-no

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ δεν την εμφανίζει την εικόνα, σε άλλο φόρουμ που ρώτησες για την original flip case της xiaomi για το κινητό λογικα μου έχει έρθει μιας και την παρήγγειλα μαζι με το κινητό θα σου πω πως κάθεται οταν τα παραλάβω

 

Στάλθηκε από το MI 5s Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δεν ξέρω , εμένα μια χαρά φαίνεται. Αν το βλέπεις απο κινητό δεν ξέρω , ίσως να μην το δείχνει. Ερώτηση: απο που την παρήγγειλες (δώσε λινκ)??

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Απο δω παρήγγειλα

http://m.ebay.com/itm/Original-Xiaomi-Mi-Note-2-Smart-Flip-PU-Leather-Shell-Protect-Case-Cover-Skin-/222412435039?varId=521281619115&txnId=1934449607012

Και εστειλε και με tracking number το οποιο ειδα τωρα, αλλα ακομα δεν εχει μπει ελλαδα

 

Στάλθηκε από το MI 5s Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τελικα ουτε απο pc δεν μου την εμφανίζει

Edited by mamutsis
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα παιδιά!

Εγω δεν είχα διαβάσει τι συμβαίνει λόγω δουλειάς με τελωνεία και καθυστερήσεις αποστολών όταν το παράγγειλα απο ibuygou (global version 6/128 στα 380 € με μεταφορικά ) και είναι ακόμη κολλημένο στην κατάσταση

2017-07-17 10:30 VIENNA / In transit-it's progressing through Post network. Στα ελτα δεν έχει εμφανιστεί ακόμη.

Ταυτόχρονα έχω παραγγείλει απο ebay και ali 2 θήκες Nilkin , 2 MSVII (που τις θεωρώ κορυφαίες απο εμφάνιση) , και tempered glass, και αυτά κολλημένα στο Ελ.βενιζέλος απο 22/7 και 24/7 χωρίς καμιά εξέλιξη.

Αν το ήξερα δεν θα είχα παραγγείλει.

Νόμιζα πως θα το έχω τώρα που υπάρχει χρόνος να ασχοληθώ να το μοντάρω και να το ξεκλειδώσω αλλά δε βλέπω ούτε Σεπτέμβρη να ξεμπλέκω...

Ως προς το κουστουμάκι που θα μου ράψει το τελωνείο δεν θέλω να το σκέφτομαι καν..

 

Παράγγειλα κινητό από Gearbest 16/6. Αποστολή 24/6 με Austrian Post και είναι κολλημένο στο ίδιο status από 30/6. Τέλη του μήνα αν δεν έχει έρθει ξεκινάω paypal dispute γιατί έχει παραγίνει το ζήτημα με τις αποστολές από Κίνα και την υπερβολική αργοπορία. Όχι ότι φταίνε αυτοί απαραίτητα, αλλά ας βρουν πιο αξιόπιστο τρόπο αποστολής, γιατί δε με βλέπω να ξαναπαίρνω από εκεί.

Edited by android_16
Link to comment
Share on other sites

Τελικά την Παρασκευή από το πουθενά εμφανίστηκε πως έκλεισε από αεροδρόμιο φορτώθηκε σε μεταφορικό μέσο και χθες παρέλαβα. Χωρίς προβλήματα.

 

Πάμε τώρα στην συσκευή.

Κόσμημα πραγματικό , πολύ καλή amoled οθόνη με πολύ καλή απεικόνιση χρωμάτων , κανένα παράπονο ως προς την ανάλυση.

Κορυφαία μπαταρία νομίζω παρότι βρίσκομαι στην πρώτη φόρτιση , μεγάλη υπόθεση η b20 με Wind επαρχεία, πολύ γρήγορο κλπ.

 

Όμως δεν θέλω να μείνω στα πολλά θετικά που όλοι γνωριζετε , αλλά στην μεγάλη απογοήτευση που αντίκρισα όταν άνοιξα την κάμερα!

Παιδιά είναι αισθητά κατώτερη του Mi note , και είμαι σίγουρος πως οφείλεται στην έλλειψη ios . Μόνο σε περιβάλλον με πολύ καλό φωτισμό υπερέχει και με τοποθέτηση σε σταθερό σημείο. Οπουδήποτε αλλού η διαφορά υπέρ του προκατόχου είναι παραπάνω από προφανής ,αφού το 2 έχει πολύ θόρυβο και θαμπά χρώματα. Με καμία ρύθμιση δεν κατάφερα να το βελτιώσω.

Εγώ που δεν έχω πολύ σταθερό χέρι βάζοντας τα διπλά διπλά έπαθα σοκ με το πόσο πολύ έτρεμε η εικόνα σε σχέση με το Mi note. Και άλλοι με σταθερό χέρι όμως διαπίστωσαν το ίδιο.

 

Υπάρχει περίπτωση να φταίει η Global Stable 8.2.6.0 ; Δεν νομίζω να είναι μαγειρεμένη Κινέζικη αφού αμέσως αναβαθμίστηκε μέσω OTA σε αυτή μόλις το άνοιξα.

Το λέω αυτό γιατί με την Ελληνική Xtrv το Mi note στις επιλογές HDR της καμερας έχει εκτός από On , off και auto και επιπλέον 2 τις Pro , Live που στην εφαρμογή της κάμερας του Mi Note 2 δεν τις βρίσκω. Υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει τόσο καλή παραμετροποίηση στην Ελληνική ρομ;

 

Να προσθέσω πως μαζί παρέλαβα 2 Nilkin θήκες και μια Msvii , οι Nilkin περιέργως κουμπωνουν πιο μαλακά και είναι πιο λεπτές και αισθητικά καλύτερες από τις Msvii , τα πλαϊνά τους γλιστρούν πιο εύκολα σε αντίθεση με τις Msvii που έχουν αίσθηση γυαλοχαρτου και καλύτερο grip . Δηλαδή εντελώς αντίθετες εντυπώσεις σε σχέση με το Mi note.

 

Εν κατακλείδι αν και δεν είμαι τύπος που βγάζω φωτογραφίες ξενέρωσα αρκετά και αυτό ήταν αρκετό για να μου χαλάσει την αρχική άριστη εντύπωση.

Φυσικά η αυτονομία του , η ταχύτητα και η χωρητικότητα του , και το γεγονός πως έχει όλες τις μπάντες με ικανοποιούν πάρα πολύ αλλά δεν θα το πρότεινα σε αυτή την τιμή σε κάποιον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Το miui 9 εκτός απο τα καινούργια feature που έχει υπόσχεται και βελτιώσεις στο software της κάμερας των xiaomi... Αντε να δούμε..

 

Στάλθηκε από το MI 5s Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Με το καλό να σου έρθουν.
Ήρθε η θήκη και μπορώ να πω οτι δένει τέλεια στο κινητό ειναι οσο λεπτή χρειάζεται και δείχνει πολυ ωραία σαν σύνολο. Γενικά βολεύει.

 

Στάλθηκε από το MI 5s Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@Vaskir

Να αλλάξεις πρόγραμμα που βγάζεις φωτογραφίες. Χρησιμοποίησε είτε το Open Camera είτε καλύτερα το Snap Camera. Εγώ στις διακοπές μου με κάλυψε πλήρως η φωτογραφική του.

ec031c4c7dc038cb8571167a2eb733f5.jpg3b87fb831431b0015e16d65dd24eaa9b.jpg9c76b200e97178b4c122c28d4207bd2d.jpgbaf37875997490aaa03e360ff1f10ce0.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...