Jump to content

Xiaomi Mi Max


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοείται ότι τα χάνεις όλα! Αν όμως κανείς backup πρώτα, είσαι τζετ! ☺️

 

Στάλθηκε από το F3212 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε non-rooted phone πως κάνουμε backup?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε non-rooted phone πως κάνουμε backup?

 

Κάποια βασικά πράγματα, τηλέφωνα/κλήσεις/μυνήματα κλπ, μπορείς να τα κρατήσεις στο Mi Cloud σου.

Τις φωτογραφίες, μουσική κ.α. στον υπολογιστή σου.

Εφαρμογές τις ξανακατεβάζεις.

Το μόνο θέμα είναι τα δεδομένα των εφαρμογών. Εκεί υπάρχει το Helium.

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, πάντα ρουτ γαρ, αλλά λένε ότι κάνει δουλειά.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα θέματα που είχα με την αναβαθμιση σε 8.5.1.0 λύθηκαν με μια διαγραφή δεδομένων και επαναφορά από το MIUI Account. Το τηλέφωνο τώρα πετάει και η μπαταρία είναι μια χαρα. Οπότε έχε απλώς υπ' όψη σου οτι μπορεί να χρειαστείς να μπεις σε αυτή τη διαδικασία.

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα θέματα που είχα με την αναβαθμιση σε 8.5.1.0 λύθηκαν με μια διαγραφή δεδομένων και επαναφορά από το MIUI Account. Το τηλέφωνο τώρα πετάει και η μπαταρία είναι μια χαρα. Οπότε έχε απλώς υπ' όψη σου οτι μπορεί να χρειαστείς να μπεις σε αυτή τη διαδικασία.

 

Όταν λες διαγραφή δεδομένων εννοείς επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, και εγώ είχα περάσει την 8.5.1.0 global stable eu αλλά γύρισα πάλι πίσω στην 8.2.3.0

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα hard reset αλλά ήταν πολύ καθαρή εγκατάσταση γιατί πρόσφατα είχα επιστρέφει σε stock από lineage και είχε ελάχιστες επιπλέον εφαρμογές
Link to comment
Share on other sites

Ολα οκ με την αναβάθμιση περιμένω να δω αν εχει καποια βελτίωση συην μπαταρία αιντε με το καλο και miui 9
ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου εβγαλε ασπρο φοντο στα εικονιδια της google και μερικων αλλων εφαρμογων και ειναι πολυ σπαστικο στο ματι.

Επισης οταν επιστρεφω στην εφαρμογη μετα απο ξεκλειδωμα οθονης λαγκαρει η ανοικτη εφαρμογη για μερικα δευτερολεπτα.

Ξενερωσα επισης που δεν εφτιαξε το bug αποθηκευσης ρυθμισης βιντεο σε 4κ, ουτε και το κλεισιμο του gps απο το drop down (εξακολουθει να το γυρναει σε εξοικονομηση ενεργειας).

 

Απο μπαταρια μενει να φανει, αλλα μου φαινεται κομματακι πιο ενεργοβορο.

Γενικα δεν ειδα καμια ουσιαστικη διαφορα ή χρησιμη προσθηκη, μονο το ονομα της εκδοσης πηγε απο το 6 στο 7.

 

Ξερουμε ημερ/νια για miui 9 και αν εχει ουσιαστικες διαφορες?

 

EDIT: Το Cats Neko, το easter egg της nougat δε τρεχει στα xiaomi?

Edited by RAZIEL1799
:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την εντυπωση οτι ολα δουλευουν οπως πριν χψρις πρόβλημα ισως λιγο πιο γρηγορα δεν παρατήρησα κανενα lag γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την προθυμια της συσκευης, καποιοι που την πηραν νωριτερα ειχαν σχολιασει για την μειωση της ευαισθησία ς της οθονης νομιζω οτι μειωθηκε.

Θα δοκιμασω μια θηκη που ειχε πρόβλημα με την ευαισθησία και θα ξαναγραψω

Ps

Δεν διορθωθηκε η ευαισθησία σε τετοιο βαθμο ωστε να μην προβλημα με την θήκη

Edited by satiros
ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει παρατηρήσει κάνεις εξαφανίσει του fingerprint setting στο Xiaomi του. Κάτοχος mi max είδα το τελευταίο καιρο το άψογο δακτυλικο αποτύπωμα να μην πιάνει ακαριαια όπως παλιά, μέχρι που έφτασε να μην λειτουργεί καθόλου. Πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις είχε χαθεί πλήρως από τη λίστα για επιλογή κλειδώματος! Πραγματικά περίεργο!

Έχει συναντήσει κάνεις παρόμοιο περιστατικό?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω απο ποια xiaomi κινητα ταιριαζουν τα πλαινα πληκτρα του xiaomi mi max? γτ μου χαλασαν κ θελω να τα αλλαξω αλλα δεν βρισκω εδω ελλαδα οποιος γνωριζει ας μου πει ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει φιλε μου αλλα δεν ξερω εαν αυτη εχει κουμπια εχω βρει και αλλη ιδια αλλα με 35 ευρω και λεει οτι εχει κουμπια σε αυτο το site που μου εστειλες δεν λεει σε ευχαριστω πολυ παντος
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποια η διαδικασια για να κανω rollback σε προηγουμενη εκδοση?

Απλα περναω την ρομ στην μνημη και την επιλεγω απο τον updater?

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Στην έκδοση 8.7.7.20 λέει στο τι νέο υπάρχει '' Switch for turning battery saver automatically when charged'' ξέρει κάποιος τι ακριβώς είναι αυτό που λέει;

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μπορώ να ρωτήσω γιατί είχα σκοπό να πάω απο εκεί για κάτι ψιλοπραγματα και σε ενημερωνω.

Αν και νομίζω πρέπει να είναι και τα πλήκτρα μαζί γιατί τις προάλλες που άνοιξα το max μου δεν φάνηκε να πέφτουν η να είναι ξεχωριστά.

 

Εαν μπορεις και θες ρωτα γτ εγω τους εχω στειλει 20 mail και δεν μου απαντανε δεν μενω κ αθηνα αλλιως θα πηγενα εγω να ρωτησω, σε ευχαριστω πολυ παντος

Link to comment
Share on other sites

Στην έκδοση 8.7.7.20 λέει στο τι νέο υπάρχει '' Switch for turning battery saver automatically when charged'' ξέρει κάποιος τι ακριβώς είναι αυτό που λέει;

 

Απο τα συμφραζομενα υποθετω οτι ειναι επιλογη που απενεργοποιει την εξοικονομηση ενεργειας εφοσον το κινητο φορτισει.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Απο τα συμφραζομενα υποθετω οτι ειναι επιλογη που απενεργοποιει την εξοικονομηση ενεργειας εφοσον το κινητο φορτισει.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση......

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω στην τελευταία official global stable 6.01 καθώς βλέπω ότι στην nougat 7.0 έχουν αλλάξει την διαχείριση των πυρήνων και πλέον πλην παιχνιδιών οι 2 μεγάλοι Α72 μονίμως είναι σε sleep...αυτό που υποψιάζομαι είναι πουστια από την Xiaomi να ισορροπήσει τις επιδόσεις σε καθημερινή χρήση με το max 2 και επιπλέον να είναι και γρηγορότερο λόγω 8 Α53

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλε τι να ισορροπησει,μια χαρα παει το 1 και ετσι ακομα,τα εχω και τα 2 κντ,ε το 2 ειναι πιο βελουδινο σε καθημερινη χρηση.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Όχι αγαπητέ , με την 7.0 είναι κατώτερο σε επιδόσεις με λαγκακια....ουσιαστικά πλην παιχνιδιών το έχουν κάνει quad core A53, είναι απόλυτα φυσιολογικό το max2 με 4GB ram & 8 core A53 @2.0gz να είναι πιο βελούδινο! Οπότε μέχρι να διορθωθει με κάποιον τρόπο παραπάνω μένω στην 6.01 που κάνει χρήση και των μεγάλων πυρήνων

 

Και μενα λαγκαρει στις εναλλαγες, απο μενου σε εφαρμογες και στην επαναφορα στην εφαρμογη μετα το ξεκλειδωμα και μου 'χει σπασει τα νευρα. Αλλα θα περιμενω το miui 9 πρωτα. Εαν δε στρωσει θα γυρισω και γω στην 6.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Φιλε το 2 ειναι καλυτερο,για αυτο αλλωστε και το βελτιωσαν στα σημεια.Σιγα μην σαμποταρη η ιδια εταιρια το κντ της,ειπαμε να γραφουμε πραματα,αλλα...........:D

Δηλαδη τι να γραψω τωρα οτι το 1 ειναι καλυτερο...πιο γρηγορο.....κτλ..ε οχι σε καμια περιπτωση δεν ειναι.Μονο και μονο ποιοτικα να το δεις θα καταλαβεις το αλμα που εχει γινει.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλά ότι πεις...θα μας κάνεις να ξεχάσουμε αυτά που ξέρουμε...Ναι Έχει καλύτερη κάμερα, καλύτερη διαχείριση μπαταρίας λόγω σναπ 625 , αλλά όχι δυνατότερο δεν είναι! Τώρα αν εσύ θέλεις να παραμυθιάζεσαι δικαίωμα σου, αλλά Μην προσπαθείς να μας πείσεις για το αυτονόητο!

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το μονο σιγουρο ειναι φιλε οτι δεν εχω λογο να πεισω εσενα...μα κανενα....αληθειες γραφω...και για την ιστορια....εγω τα εχω και τα 2 στα χερια μου και εχω αποψη......εσυ???

post 89.........

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=452768&page=6

Αντε και οταν καταφερεις να παρεις το 2 θα με θυμηθεις...............:X

End of story..

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι οι περισσότεροι μιιλατε λιγότερο απο εμενα γυρω στις 3 ψρες την μερα

 

1)

Ο λογος που γραφω ειναι για περιγραψω ενα προβλημα που εχω, μειώνεται η ενταση στο ακουστικό καθως μιλαω αρκετη ωρα δηλαδη ξεκινα κανονικα και πεφτει κατα την διάρκεια

Σε σημειο που δεν ακουω

2)

Συνηθως μιλαω με Bluetooth εχω 2 plantronics δεν εχουν δυνατη ενταση στο mi max σε αλλα τηλεφωωνα ξεσκίζει απο ενταση

3)

Το nokia Bluetooth εχει ικανοποιητική ενταση

4

Δεν βρισκω κανενα lag πρι καο μετα δεν παιζω παιχνιδια και δεν βαζω οποια εφαρμογή βρω μπροστα μου

 

Το 1 το εχω μετα την 7nougat

 

Ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σας

Παρακαλώ για τις απαντήσεις σας

ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...