Jump to content

myphone ask: Πόσο καλά προστατεύετε την συσκευή σας;


AgelosMo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν από μερικές μέρες, ένας από τους δημοφιλείς παρόχους κινητής τηλεφωνίας στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής, η Verizon, συνεργάστηκε με την εταιρεία δημοσκοπήσεων KRC Research, προκειμένου να ερευνήσουν την συμπεριφορά των καταναλωτών απέναντι στις συσκευές τους και κατά συνέπεια να αναγνωρίσουν τους «χειρότερους» από αυτούς. Στην μια πλευρά της εξίσωσης βλέπουμε τους καταναλωτές που έχουν μονίμως την συσκευή τους σε θήκη, προστατευμένη από σκόνες και υγρασία, και ανά πάσα στιγμή ξέρουν που βρίσκεται, ενώ η πρόσβαση στο εσωτερικό του τηλεφώνου από άλλους είναι «περιορισμένη». Στην άλλη πλευρά βλέπουμε αυτούς που δεν τους ενδιαφέρει και τόσο η κατάσταση της συσκευής, την χρησιμοποιούν ενώ βρέχει και δεν πανικοβάλλονται ιδιαίτερα εάν την χάσουν, άσχετα εάν είναι πανάκριβη.

 

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της έρευνας, το 57% των χρηστών συσκευών κινητής τηλεφωνίας, έχουν σπάσει ή έχουν χάσει παραπάνω από μια συσκευές. Φυσικά, υπάρχει ένα ποσοστό που χαρακτηρίζεται ως ατυχές, ωστόσο το μεγαλύτερο κομμάτι του ανωτέρου αποτελέσματος έχουν απλά σπάσει την συσκευή τους λόγω απροσεξίας από μέρους τους. Χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι το γεγονός ότι σε κάποιο άτομο έπεσε η συσκευή στην θάλασσα την ώρα που βρισκόταν στο κατάστρωμα καραβιού, ενώ κάποιος άλλος καταναλωτής έψαχνε την συσκευή του στον πάτο ενός σιντριβανιού, στο τοπικό εμπορικό κέντρο, ενώ φυσικά δεν πρέπει να αγνοούμε τις αμέτρητες φορές που έχει πέσει η συσκευή στην τουαλέτα.

 

Το 43% σύμφωνα με την έρευνα, χαλάει τις συσκευές με το να τους πέφτουν σε νερό, ή ενώ τις.. πλένουν στην βρύση! Στο 22% τους χάλασε από πτώση ενώ το πέταξαν οι ίδιοι. Συγκεκριμένα κάποιος είχε νευριάσει πάρα πολύ επειδή η αγαπημένη του ομάδα έχασε έξι συνεχόμενα παιχνίδια στο αμερικάνικο football, που άρχισε να κουνάει την συσκευή του στον αέρα με συνέπεια να του φύγει και να την σπάσει. Ένα 20% έριξε την συσκευή του από το παράθυρο, ενώ στο ίδιο ποσοστό βρίσκουμε αυτούς που «τάισαν» με την συσκευή τους το κατοικίδιο τους. Επίσης, στο ίδιο ποσοστό, αυτοί που σκόνταψαν και έπεσαν, καταπλακώνοντας την συσκευή τους.

 

Η παραπάνω έρευνα, παρόλο που αναφέρεται στο κοινό των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής, είναι ενδεικτική της συμπεριφοράς των καταναλωτών απέναντι στις συσκευές τους. Ενδιαφέρον θα είχε, αν γινόταν μια παρόμοια έρευνα και στον μικρόκοσμο μας, ώστε να ερευνήσουμε την συμπεριφορά του Έλληνα σαν καταναλωτή, αφού αγοράσει το προϊόν του. Επίσης, μετά από αυτή την έρευνα, στην εξίσωση μπαίνουν εξίσου η εγγύηση της συσκευής αλλά και το after sales support που πλέον προσφέρουν αρκετά καταστήματα, προσφέροντας εγγύηση (έως και αντικατάσταση) σε συσκευές για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα από αυτό του κατασκευαστή.

 

Εσείς πόσο καλά προστατεύετε την συσκευή σας; Έχετε πληρώσει για την επέκταση της εγγύησης που προσφέρουν τα περισσότερα καταστήματα;

[via]

Edited by AgelosMo
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

iPhone 4s, το έχω σαν καινούργιο απ'το 2012.. Με μερικές ελαφρές πτώσεις χωρίς να πάθει τίποτα.

 

Θήκη σιλικόνης και ζελατίνα στην οθόνη τα όπλα... ;)

 

Καθημερινός καθαρισμός με πανάκι μιας χρήσης επίσης.

Link to comment
Share on other sites

LG l90, στην αρχή θήκη δέρματος, ενώ τώρα έχω σιλικόνης και tempered glass, το κινητό είναι σαν καινούργιο χωρίς καμία γρατζουνια... Το έχω από τέλη Ιανουαρίου του 14....εχει πέσει μια φορά μόνο, και αυτή, πάνω σε χαλί... Μου φαίνεται αδιανόητο να μην προσέχεις κάτι για το οποίο πληρωσες. Νταξει το δικό μου αρκετά φθηνό κινητό, αλλά βλέπω άλλους με 500 ευρώ κινητα και τους λέω για τζαμακι προστασίας και μου λένε σιγά μην δώσουμε και άλλα λεφτά... Αυτά τα λίγα και από μένα.
Link to comment
Share on other sites

Lumia 735 πρασινο μονο μεμβράνη και τίποτα άλλο! ποτέ δεν έβαλα θήκες κ.τ.λ. γιατί θέλω το κινητό έτσι όπως είναι να το χαρώ.

αλλά γενικά το καθαρίζω και το προσέχω πολύ και γιαυτό είναι σαν κενούριο.

Edited by sony76
Link to comment
Share on other sites

17 χρονια με κινητο δεν μου εχω χαλασει ποτε καμια... να χαλασουν με τον καιρο ναι αλλα οχι απο ευθυνη δικη μου. πλεον στο τελαυταιο μου κινητο δεν εχω παρει ουτε θηκη. οχι οτι δεν μου πέφτουν ποτε αλλα γενικα προσεχω. βεβαια θυμαμε 1-2 περιπτωσεις που λογω μεγαλης κ@λ@φαρδιας δεν μου εσπασε απο πτώση
Link to comment
Share on other sites

Huawei p8 από το πρώτο λεπτό που βγήκε από την συσκευασία του έβαλα tempered glass και θήκη βιβλιαράκι σαν καινούργιο χωρίς κανένα ίχνος φθοράς ή κάτι παρόμοιο
Link to comment
Share on other sites

Original cases ανάλογα το smartphone που είχα, εκτός του Optimus G που είχα γυμνό και διαλύθηκε το μεταλλικό bezel

24228663175_dfeb92c820_z.jpg by -NetRaider||-

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

βλέπω άλλους με 500 ευρώ κινητα και τους λέω για τζαμακι προστασίας και μου λένε σιγά μην δώσουμε και άλλα λεφτά...

Τραγικοί τύποι...για το σκεπτικό που έχουν, όχι επειδή δεν βάζουν τζαμάκι! Τα ακριβά κινητά βέβαια έχουν καλές αντιχαρακτικές οθόνες αλλά δεν είναι όλα "shutterproof" και πάντα υπάρχουν κάποιοι που τα σπάνε! Εγώ έχω καταργήσει το προστατευτικό οθόνης γιατί είμαι αρκετά προσεκτικός και κανένα κινητό μέχρι τώρα δεν μου έχει κάνει γρατζουνιές ή ράγισμα. Το θεωρώ υπερβολή για τις οθόνες gorilla που έχουν δύο στρώσεις (πλαστικό, γυαλί) να βάζεις και...τρίτη!! Θήκη χρησιμοποιώ μια σιλικόνης αλλά εμφανισιακά το προτιμώ χωρίς αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα προσέχω το κινητό μου από πτώσεις, νερό, υγρασία, αιχμηρά αντικείμενα αλλά μέχρι εκεί... Θέλω να χαρώ την συσκευή και όχι να την έχω σε αποστειρωμένη γυάλα, για να λέω ότι είναι σαν να βγήκε μόλις απο το εργοστάσιο...
Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

ειμαι κατά των θηκών ,γιατι θεωρω πως ασχημίζουν το κινητό ,που για εμενα ειναι σημαντικό ,παρόλα αυτά ενα tempered δεν ειναι κακή επιλογή
Link to comment
Share on other sites

το προσεχω σα τα ματια μου!

παντα tempered glass, στη δουλειά του φοραω book case, εκτος back case.

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια Θήκη σιλικόνης τίποτα άλλο,τώρα για τις συσκευές με gorilla glass όταν βάζουν τζαμακι το θεωρώ παράδοξο,βέβαια ο καθένας οτι θέλει ας κάνει στην συσκευή του
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει ποτέ tempered glass στην οθόνη αλλά στο επόμενο κινητό έχω σκοπό να βάλω. Καθαρά και μόνο για ψυχολογικους λογους. Οπως είπε και ένα αλλο ατομο εδώ, με gorilla glass δεν φοβάμαι σπάσιμο οθονης. Σπαστικες ομως είναι οι μικρες γρατζουνιτσες που μπορούν να δημιουργηθούν. Για ζελατίνα δεν το σχολιάζω :p πόσο απεχθάνομαι που οι μισοί έχουν κινητά με φουσκαλιτσες πάνω..
Link to comment
Share on other sites

Δεν τις συμπαθώ τις θήκες. Δεν μου άρεσουν. Δίνουν όγκο, βάρος και οι περισσότερες ασχημαίνουν τη συσκευή. Μέχρι και πριν το Note 4 έβαζα μόνο Tempered glass και ΠΟΤΕ θήκη. Εδώ και ένα 8-9 μήνες που έχω το Note 4 αναγκάζομαι να το βάζω σε θήκη γιατί αφενός είναι μεγάλο και πιο εύκολο να πέσει από το χέρι και αφετέρου το μεταλλικό μπέζελ κάνει σημάδια ακόμα και όταν το κοιτάς. Φυσικά δεν έχει γλιτώσει ακόμα και έτσι.

Η επόμενη μου συσκευή μάλλον δεν θα ξαναμπεί σε θήκη γιατί θέλω να τις χαίρομαι. Και ο πρώτος γνώμονας αγοράς είναι να μου αρέσει εξωτερικά οπότε και δεν θέλω να "θάβεται".

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα της θήκης παρόλα αυτά οπότε δεν είχα το πλήρωσα ευτυχώς μόνο με σημάδια. Τώρα με το g4 έχω θήκη και ζελατίνα από την spigen και με έχουν γλυτώσει ήδη μια φορά.

Για πιο κυριλέ καταστάσεις γυμνό με δερμάτινη πλάτη και δερμάτινη θήκη πουγκι.:p

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί με gorilla glass να μη σπάνε και να μη χαράζονται εύκολα οι οθόνες αλλά οποιαδήποτε μικρή γρατζουνιά γίνει θα μείνει για πάντα.

Ενώ με το tempered glass αν σου τι σπάσουν οι τυχόν γρατζουνιές, απλά το αλλάζεις και έχεις πάλι καινούρια οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Ζελατίνα και θήκη απο τη 1η μέρα και μέχρι να τελειώσει η εγγυηση, αν το έχω μετά τα βγάζω να το χαρώ :D
I am the FireStarter
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βάζω σε θήκη τύπου pouch όταν το μεταφέρω και όταν το χρησιμοποιώ το βγάζω και το χαίρομαι. Ούτε ζελατίνες, ούτε tempered glass. Είναι σαν να κάνω έρωτα με προφυλακτικό
Link to comment
Share on other sites

Iphone 6 tempered glass με ματ υφή μαύρου χρώματος full cover δίχως να αφήνει κενά γύρω γύρω που πέρασα από μαγαζί με ταινίες και Rhinoshield θήκη. Για όποιον έχει απορίες για τη θήκη ας την τσεκάρει. Είναι η μικρότερη σλιμ θήκη με μαξιμουμ αντοχή σε πτώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ θήκη στο κινητό μου, 20 χρόνια τώρα. Πρώτη φορά μέχρι τώρα εσπασα το κινητό μου πριν από ένα χρόνο,moto g 2nd, και πήρα κατόπιν το samsung A3. Σε αυτό έβαλα ένα tempered glass για το φόβο των ιουδαίων. Αν πεσει και σπάσει, έσπασε.. Τι να κάνουμε τώρα?!
Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

Γενικά να μου πέσει κινητό και να σπάσει δεν μου έχει συμβεί ως τώρα...φτου φτου!! Αλλά έχω σπάσει το galaxy 5 που είχα για πειράματα και συνασθηματικούς λόγους! :O Το πέταξα καμιά δεκαριά φορές στον τοίχο και την ενδέκατη δεν άντεξε :p

Γενικά ούτε εμένα αρέσουν οι θήκες και οι μεμβράνες, οπότε με ένα tempered glass είμαι καλυμένος. Και εννοείται ότι το gorilla glass σπάει, μην λέμε και ότι θέλουμε...

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να αγοράσει κάποιος ένα "ομορφο" κινητό και μετά να του βάλει θήκη; Ποτέ δεν το κατάλαβα. Ούτε θήκη, ούτε τίποτα. Μόνο ένα προστατευτικό για την οθόνη επειδή το βάζω στην τσέπη μαζί με τα κλειδιά.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Ζελατίνα από τα μαγικά χέρια της συζύγου που τις βάζει με τη μία χωρίς φουσκάλες και θήκη μετά από ψάξιμο και αρκετές δοκιμές. Ο κύριος λόγος είναι ότι δουλεύω σε σηπτικό περιβάλλον και το κινητό κάθε μέρα καθαρίζεται στις ελεύθερες επιφάνειες με πανάκι με οινόπνευμα. Οπότε ας μπαίνει το οινόπνευμα στη μεμβράνη προστασίας και τη θήκη αντί του κινητού. Από προστασία από πτώσεις ορισμένες θήκες έχουν αποδειχθεί αναντικατάστατες, άλλες είναι σαν να μην υπάρχουν. Επίσης υπάρχουν ζελατίνες που ξεχνάς ότι τις έχεις βάλει και δε γρατζουνίζονται ποτέ και άλλες που σε μία εβδομάδα είναι αφανέρωτες. Ακόμα παλεύω να εντοπίσω συγκεκριμένη καλή μάρκα αλλά μεταξύ screen protectors της ίδιας μάρκας για το ένα κινητό είναι τέλειες και για ένα άλλο είναι απαράδεκτες. Γενικά είμαι από τους τύπους που το μάτι τους πάει πάντα πάνω στη γρατζουνιά και είναι κάτι που θέλω να αποφεύγω για τις οθόνες. Τώρα ένα σημείο φθοράς από πτώση στη μεταλλική γωνία του κινητού το λες και παράσημο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...