Jump to content

HTC 10 (M10)


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι στο θέμα της μπαταρίας παίζει ρόλο αν είναι αυθεντική ή όχι,Από τη στιγμή που η χωρητικότητα και των δύο είναι ίδια.αν επρόκειτο για οποιοδήποτε άλλο μέρος του κινητού και εγώ θα προτιμούσα μόνο αυθεντικό ανταλλακτικό. Το κόστος ήταν 30 ευρώ για την αλλαγή της μπαταρίας και 19 ευρώ η μπαταρία. Αν και νομίζω ότι στο thefixers έχουν φθηνότερες μπαταρίες αλλά εγώ προτίμησα τις x-longer. Πλέον το κινητό είναι περίπου όπως στην αρχή. Βγάζω πολύ άνετα μία μέρα χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όποιος ενδιαφέρεται παντως πουλαω το δικο μου 10αρι για ανταλλακτικά.

Εκαψε πλακετα και το εχω εδω και καιρο στο συρταρι.

Δυο μηνες πριν βγει off ειχα αλλαξει μπαταρια γνησια στο easy service στο Μαρούσι. Η οθονη και το εξωτερικο πλαισιο αριστα.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Προσπάθεια αλλαγης oem μπαταριας απέτυχε. Ανοιγε και εκλεινε και μου αφησε την παλια

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα και το δικό μου για αλλαγή μπαταρίας στους fixers στο Σύνταγμα. Με ενημέρωσαν από πριν ότι υπάρχει πιθανότητα να σπάσει η οθόνη, αλλά όλα πήγαν καλά και δεν άφησαν και το παραμικρό σημάδι από την επέμβαση. Τελικό κόστος 38€. Δεν έχω ιδέα τί μπαταρία έβαλαν, αλλά πλέον βγάζει άνετα την ημέρα και το βράδυ είμαι και με 30%!

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρήγγειλα μια μπαταρία και μία adhesive tape και θα την αλλάξω μόνος μου.

 

Άρχισε να κάνει τα γνωστά περίπου στο 20%: να κλείνει μόνο του ή αν πάω να τραβήξω φωτογραφία (με ενεργοποιημένο το HDR) να κλείνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1ον Μετα απο αλλαγη μπαταριας δεν λειτουργει ο δεκτης GPS και απ οτι διαβασα καπου δεν κουμπωσε καλα η κεραια του GPS. Ξερετε που ακριβως βρισκεται αυτη ετσι ωστε να το ανοιξω ξανα και να το επιδιορθωσω;

 

2ον Εχω ρουταρει το τηλ και εχω περασει custom rom, θα μπου θυμισετε πως περναω την αυθεντικη rom της HTC;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

1ον Μετα απο αλλαγη μπαταριας δεν λειτουργει ο δεκτης GPS και απ οτι διαβασα καπου δεν κουμπωσε καλα η κεραια του GPS. Ξερετε που ακριβως βρισκεται αυτη ετσι ωστε να το ανοιξω ξανα και να το επιδιορθωσω;

 

2ον Εχω ρουταρει το τηλ και εχω περασει custom rom, θα μπου θυμισετε πως περναω την αυθεντικη rom της HTC;

 

Για το θέμα του GPS θα πρέπει να τσεκάρεις ότι πάνω ψηλά στη μητρική δίπλα στην κάμερα θα πρέπει να έχει έναν ακροδέκτη. Αυτός κανονικά ακουμπάει στο σασί. Ίσως έσπασε,ίσως δεν ακουμπάει. Είναι μια καλή αρχή να κοιτάξεις εκεί.

 

Για να περάσεις αυθεντική ρομ απλά βάζεις μέσα σε μια κάρτα SD το RUU. https://androidfilehost.com/?fid=673956719939830809 και το μετονομάζεις σε 2PS6IMG.zip

Μπουτάρεις σε download mode και μόλις βρει το αρχείο θα σου πει να πατήσεις volume up για να ξεκινήσει το flashing.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αλλαγή μπαταρίας σε κατάστημα, διαπίστωσα πως και το δικό μου έχει πρόβλημα με τον δέκτη του GPS. Έψαξα και διάβασα οτι πολλοί είχαν το ίδιο πρόβλημα μετά από αλλαγή μπαταρίας, λόγω του περίφημου ακροδέκτη ο οποίος πρέπει να ακουμπάει στο σασί (δεν βρήκα φωτογραφίες για να ξέρω ακριβώς ποιός είναι).

Αποφάσισα να το ανοίξω μόνος μου για να πειραματιστώ και όπως ήταν αναμενόμενο, έσπασα την οθόνη :(

Παρήγγειλα καινούργια και πλέον είμαι στην αναμονή για να συνεχίσω την επισκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να περάσεις αυθεντική ρομ απλά βάζεις μέσα σε μια κάρτα SD το RUU. https://androidfilehost.com/?fid=673956719939830809 και το μετονομάζεις σε 2PS6IMG.zip

Μπουτάρεις σε download mode και μόλις βρει το αρχείο θα σου πει να πατήσεις volume up για να ξεκινήσει το flashing.

 

Αφου περασα τη συγκεκριμενη Rom το μικροφωνο αρχiσε να μη λειτουργει ή να λειτουργει που και που. Περασα ξανα custom Rom αλλα το προβλημα συνεχιζει να υπαρχει. Το τηλεφωνο δεν μου ειχε πεσει για να πω οτι επαθε καποια βλαβη το Hardware.

 

Τι μπορει να εχει συμβει;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να πέσει για να προκληθεί βλάβη στο hardware. Συνήθως μετά από αναβάθμιση firmware (βλέπε iphone 4s WiFi issue) πρόβλημα που υπάρχει σε hardware γίνεται ορατό με το που αναβαθμιστεί το κομμάτι του firmware που έχει σχέση με το συγκεκριμένο υλικό.

Δοκίμασε ηχογράφηση να δεις αν γράφει λίγο κανονικά ή καθόλου

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δε χρειάζεται να πέσει για να προκληθεί βλάβη στο hardware. Συνήθως μετά από αναβάθμιση firmware (βλέπε iphone 4s WiFi issue) πρόβλημα που υπάρχει σε hardware γίνεται ορατό με το που αναβαθμιστεί το κομμάτι του firmware που έχει σχέση με το συγκεκριμένο υλικό.

Δοκίμασε ηχογράφηση να δεις αν γράφει λίγο κανονικά ή καθόλου

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

και η ηχογραφηση λειτουργει χαλια οπως και η φωνη κατα τη διαρκεια της κλησης.

οταν μεινει ανοιχτη καποια ωρα η γραμμη η φωνη επανερχεται κανονικα.

τι μπορω να κανω;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Κάποιο μαγαζι για αλλαγη μπαταρίας εκτος απο fixers που δεν εχουν ?

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα έχει πεθάνει προ πολλού η μπαταρία και πήρα ένα P20 pro και βρήκα τη γειά μου. Όμως το δεκάρι είναι μια χαρά τηλέφωνο και το έχω για δεύτερο με ελληνική sim για όταν έρχομαι Ελλάδα. Θα ήθελα να αλλάξω τη μπαταρία του για να μπορώ να το χρησιμοποιήσω κανονικά, αν δούλευε η μπαταρία θα ήταν κομπλέ δεν έχω κανένα παράπονο.

Όποιος έχει να προτείνει κάποιον που μπορεί να το αναλάβει χωρίς να το καταστρέψει θα ήμουν ευγνώμων.

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Λοιπόν, μιας και η κοπέλα μου πήρε άλλο κινητό, και δεν με καίει και τόσο, θα το πάω στο fixers για αλλαγή μπαταρίας. Μίλησα μαζί τους και μου έδωσαν τιμή από 40 έως 55 (ανάλογα τη μπαταρία, δεν είχε τους κωδικούς μπροστά για να μου πει) και άμεση αλλαγή εφόσον υπάρχει διαθεσιμότητα στους προμηθευτές. Μόλις το πάω θα ενημερώσω :)

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά πόσο θέλουν οι fixers για μπαταρία και αλλαγή φίλε μου;

 

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω πάει ακόμα, από το τηλ μου είπαν πως δεν είχαν τους κωδικούς μπαταριών εκείνη τη στιγμή και μου έδωσαν μια εκτίμηση περίπου 40~55.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από πολλά φλασαρισματα Rom από απροσεξία πέρασα Rom η οποία δεν υποστηρίζοταν με αποτέλεσμα να χαθεί τελείως κάθε είδους επικοινωνία με οποιοδήποτε δίκτυο (WiFi, κινητής τηλεφωνίας, Bluetooth, GPS). Το πήγα στο p@blik και μου ζήτησαν 150 ευρώ για αλλαγή πλακέτας, ******** δηλαδή, μιας και είναι καμμένη η πλακετα. Ξέρω καλά τι του έχω κάνει, αλλά βαριέμαι να χώσω τα μούτρα μου xda developers για να το λύσω.

 

Το επίσημο service της HTC στη Αθήνα που είναι;

 

Sent from my ATU-L21 using Tapatalk

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλά φλασαρισματα Rom από απροσεξία πέρασα Rom η οποία δεν υποστηρίζοταν με αποτέλεσμα να χαθεί τελείως κάθε είδους επικοινωνία με οποιοδήποτε δίκτυο (WiFi, κινητής τηλεφωνίας, Bluetooth, GPS). Το πήγα στο p@blik και μου ζήτησαν 150 ευρώ για αλλαγή πλακέτας, ******** δηλαδή, μιας και είναι καμμένη η πλακετα. Ξέρω καλά τι του έχω κάνει, αλλά βαριέμαι να χώσω τα μούτρα μου xda developers για να το λύσω.

 

Το επίσημο service της HTC στη Αθήνα που είναι;

 

Sent from my ATU-L21 using Tapatalk

 

Δεν υπάρχει επίσημο service της HTC στην Ελλάδα πλέον.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει επίσημο service της HTC στην Ελλάδα πλέον.
Για τα παραπάνω θέματα που μπορώ να απευθυνθώ;

 

Sent from my ATU-L21 using Tapatalk

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Για τα παραπάνω θέματα που μπορώ να απευθυνθώ;

 

Sent from my ATU-L21 using Tapatalk

Αν θες οποιαδήποτε βοήθεια για να το επαναφέρεις στα εργοστασιακα του γράψε εδω

 

Στάλθηκε από το HTC U12+ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες οποιαδήποτε βοήθεια για να το επαναφέρεις στα εργοστασιακα του γράψε εδω

 

Στάλθηκε από το HTC U12+ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

που; δεν υπαρχει λινκ

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το θέμα εννοώ.

Τα στοιχεία της συσκευής σου; bootloader unlocked? S-On?

 

Στάλθηκε από το HTC U12+ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to HTC 10 (M10)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...