Jump to content

HTC 10 (M10)


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το καλυτερο του κομματι ειναι η αισθηση στο χερι οταν το χρησιμοποιεις.

 

Αυτο πλεον για μενα ειναι το n1 κριτηριο επιλογης μιας συσκευής.

Απο τη στιγμή που πλεον τα κινητα είναι πολυ μεγαλο της καθημερινότητας αν δεν ειναι ποιοτικα με καλη εργονομία στο χερι το θεωρω συμβιβασμό.

Οπως ειναι το ρολοι για τον αντρα ετσι ειναι και τα smartphones.

Εργονομικα δεν υπαρχει καλύτερη ναυαρχίδα εκει εξω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Nokia 3310 -> Nokia 3410 -> Sony Ericson K700i -> Sony Ericson K800i -> iPhone 3G -> Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 1020 -> HTC 10
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Pik. παιδιά για την Sharp, αλλά τι συζητάμε, δεν υπάρχει σύγκριση με την ΤΙΑΝΜΑ τουλάχιστο στα δικά μου μάτια, είδα ένα 10άρι με ΤΙΑΝΜΑ σε demo στην Ο2 και παρακαλούσα να μην έχει το ίδιο panel το δικό μου γιατί θα έπρεπε να το δώσω πίσω (και μετά θα περίμενα άλλο ένα μήνα), δεν υπήρχε περίπτωση να κρατήσω κινητό των 700 ευρώ με οθόνη που:

 

 

 

- Κοιτώντας την υπό οποιαδήποτε κλίση φαίνονται όλα ροζ

 

-Δε βλέπεις ΤΙΠΟΤΑ με polarized γυαλιά ηλίου (στη Γερμανία λίγο το κακό, στην Ελλάδα σκούρα...)

 

 

 

Κάποιοι στο XDA έχουν αναφέρει πως τα πράγματα γίνονται καλύτερα μετά από κάποιο χρόνο, αλλά σε αυτό που είδα εγώ, το οποίο έπαιζε για μια εβδομάδα με οθόνη always on και brightness στο τέρμα (demo συσκευή σε μαγαζί με λάμπες φθορίου) τα πράγματα δεν ήταν καθόλου καλά.

 

 

 

Και ένα βίντεο για του λόγου το αληθές με review στις 2 οθόνες δίπλα-δίπλα:

 

 

 

https://youtu.be/LZlNy2ApF6Q?t=220

 

 

Χαοτική η διαφορά υπέρ της Sharp.

Κάκιστη και απαράδεκτη η HTC να κάνει τέτοιο διαχωρισμό και ειδικά σε τέτοιο βαθμό σε έναν τόσο κρίσιμο παράγοντα που αποτελει το Α και το Ω μιας συσκευής οπως ειναι η ποιότητα του panel.

 

Αλλο ενα λιθαράκι βάζει στα συνεχόμενα αυτογκόλ που πραγματοποιεί και ειναι να απορείς με την διοίκηση τους και τις αποφάσεις τους.

 

Λέγαμε για το διαχωρισμό που κάνει η Samsung στο φακό της κάμερας η η Apple στον κατασκευαστή του soc στα iPhone αλλα εδω πολυ χειρότερα τα πράγματα.

 

Δηλαδη κορώνα-γράμματα ποιο panel θα σου κάτσει αν θα ειναι Α η Β διαλογής.

 

 

 

Μια χαρα μου φαινεται η οθονη. Βεβαια θελω να την δω και στην παραλια εκει που το Μ8 δεν τα πηγαινε καλα. Επισης πρωτη φορα δουλευει η αυτοματη φωτεινοτητα οπως πρεπει.

 

Η αυτόματη φωτεινότητα δούλευε υποδειγματικά σε 2 m8 που τίμησα σε διάστημα 1 έτος.

Σε αυτο το παράγοντα έπερνε άριστα η HTC.

Καλύτερα και απο z3/s6 edge και z5 που είχα αυτο το διάστημα.

 

Και είχε ικανοποιητική ευκρίνεια σε εξωτερικούς χώρους και δεν είχα παράπονο.

Και η ευκρίνεια της οθόνης ειναι πάντα μέγιστος παράγοντας επιλογής συσκευής για εμένα.

 

Εκτος αν υπήρχαν και στο m8 διαχωρισμό σε panel που δεν το γνωρίζω και έπεσες σε σκάρτο panel.

 

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξεκολλάτε με της οθόνες..σε πολλά φόρουμ άλλοι λένε ότι το ένα πάνελ είναι καλύτερο από το άλλο και το αντίστροφο..και η δυο είναι σούπερ..
«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξεκολλάτε με της οθόνες..σε πολλά φόρουμ άλλοι λένε ότι το ένα πάνελ είναι καλύτερο από το άλλο και το αντίστροφο..και η δυο είναι σούπερ..

Κι εγώ αυτό κατάλαβα με λίγο ψάξιμο χθες το βράδυ.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οπότε απολαύστε το δεκάρι γιατί απλός τα σπάει..τωρα είμαι παραλία και ακούω μουσική..ενα έχω να πω..οτι καλύτερο από ήχο..οθονη βλέπω αρκετά καλά και με νταλα ήλιο.και στην μέση η φωτηνοτ.και θερμοκρασία 41 βαθμούς με θήκη spige armor..
«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Στο XDA διαβαζω με την sharp εχουν οι περισσοτεροι θεμα και τα επιστρεφουν οποτε ειμαστε τυχεροι

HTC Touch Diamond-Legend-Sensation XE-One X-M7-M8-10 SAMSUNG Galaxy S9+ S21 Ultra

Microsoft Surface pro 8

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν θα ήθελα να μου κάτσει μη Sharp panel και για λόγους μεταπώλησης.

Δεν θα ήθελα να μπω στη διαδικαςια δώσω μια Β διαλογής οθόνης στον υποψήφιο αγοραστή και να το ξεφορτωθώ απλα.

 

Θα αισθανόμουν άσχημα.

 

Πέρα απο την μεγάλη διαφορά που εχουν.

Δεν μιλάμε απλα για μια διαφορά μεταξύ ψυχρού η πιο θερμού λευκού που έχουμε συναντήσει σε άλλες συσκευες αλλα ουσιαστική διαφορά στην αποτύπωση των χρωματων,φωτεινότητα και ευκρίνεια.

 

Αν την ροζιλα στο λευκό την βαφτίζουμε φυσιολογικό και νορμαλ πάω πάσο.

Η τα ξεπλυμένα χρώματα και πιστότητα χρωματων που ούτε σε 100 ευρω συσκευη συναντάμε.

 

Μόνο μεταχειρισμένη συσκευη θα έπαιρνα εφόσον 100% ηταν sharp panel απο πριν και απο έλεγχο.

 

Σκέτη αγορά και να παίζω ζαριά τι θα κάτσει δεν θα έμπλεκα.

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν θα ήθελα να μου κάτσει μη Sharp panel και για λόγους μεταπώλησης.

Πέρα απο την μεγάλη διαφορά που εχουν.

Δεν μιλάμε απλα για μια διαφορά μεταξύ ψυχρού η πιο θερμού λευκού που έχουμε συναντήσει σε άλλες συσκευες αλλα ουσιαστική διαφορά στην αποτύπωση των χρωματων,φωτεινότητα και ευκρίνεια.

 

Αν την ροζιλα στο λευκό την βαφτίζουμε φυσιολογικό και νορμαλ πάω πάσο.

Η τα ξεπλυμένα χρώματα και πιστότητα χρωματων που ούτε σε 100 ευρω συσκευη συναντάμε.

 

 

Sent from my iPad Air 2

Νομίζω υπερβάλλεις....

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω υπερβάλλεις....

 

Το video που παρέθεσε ο φίλος πάνω ειναι αρκούντος κατατοπιστικό.

 

 

 

 

Sent from my iPad Air 2

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μα η ροζιλα εμφανιζεται στις sharp τι λετε?

 

I got HTC 10 EU Carbon Gray SIM free from official website.

SHARP display, little pink screen but not very serious as in some posts photos, but the screen sometimes is not responsive.

 

For example my 10 with Sharp display had an ridiculous pink tint no matter which angle you looked at it even dead on

 

I received my HTC 10 in grey with a sharp panel today.

It also has the mentioned red tint, which is visible all the time. Really worse to look at, I'm returning the phone.

HTC Touch Diamond-Legend-Sensation XE-One X-M7-M8-10 SAMSUNG Galaxy S9+ S21 Ultra

Microsoft Surface pro 8

Link to comment
Share on other sites

Μα η ροζιλα εμφανιζεται στις sharp τι λετε?

 

 

 

I got HTC 10 EU Carbon Gray SIM free from official website.

 

SHARP display, little pink screen but not very serious as in some posts photos, but the screen sometimes is not responsive.

 

 

 

For example my 10 with Sharp display had an ridiculous pink tint no matter which angle you looked at it even dead on

 

 

 

I received my HTC 10 in grey with a sharp panel today.

 

It also has the mentioned red tint, which is visible all the time. Really worse to look at, I'm returning the phone.

 

Αν εχουν και οι 2 τύποι οθόνης ακόμα χειρότερα.

Το video ειναι ξεκάθαρα πάνω.

Αποτυπώνει την αλήθεια πολυ περισσότερο απο οτι 5 γραμμές ενας που έγραψε στο XDA.

 

Που αν ισχύουν βέβαια οτι και η Sharp εχει θεμα ειναι το πλεον δυσάρεστο και απογοητευτικό.

 

 

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Η οποία ροζίλα αν θυμάμαι καλά είναι από την κόλλα και εξαφανίζεται με το πέρασμα του καιρού. Έτσι δεν είχε αναφερθεί; Σε εμάς ή στους xda το είχα δει αυτό; Ή σε κάποιο review; Δε θυμάμαι. Γέρασα.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η οποία ροζίλα αν θυμάμαι καλά είναι από την κόλλα και εξαφανίζεται με το πέρασμα του καιρού. Έτσι δεν είχε αναφερθεί; Σε εμάς ή στους xda το είχα δει αυτό; Ή σε κάποιο review; Δε θυμάμαι. Γέρασα.

 

Δεν ξέρω αν εξαφανίζεται η ροζιλα πάντως το θεμα ειναι οτι το φαινόμενο ειναι απαράδεκτο και κατακριτέο.

Υποτίμηση της νοημοσύνης των καταναλωτών απο την εταιρία.

 

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Alex οι sharp ειναι πιο φωτεινες αλλα εχουν θεμα με το λευκο μην μπερδευεσαι. Η αλλη μια χαρα ειναι πιστεψε με

HTC Touch Diamond-Legend-Sensation XE-One X-M7-M8-10 SAMSUNG Galaxy S9+ S21 Ultra

Microsoft Surface pro 8

Link to comment
Share on other sites

Η οποία ροζίλα αν θυμάμαι καλά είναι από την κόλλα και εξαφανίζεται με το πέρασμα του καιρού. Έτσι δεν είχε αναφερθεί; Σε εμάς ή στους xda το είχα δει αυτό; Ή σε κάποιο review; Δε θυμάμαι. Γέρασα.

 

Ναι,όπως στα Μ9 κ Μ8.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

The problem seems to be caused by some form of adhesive or coating between the glass and LCD panel that needs the display to heat up in order for the pink to go away.

 

 

It seems that there are permanent and temporary fixes to this problem.*

 

Solution 1: Keep the phone on full brightness (manual mode) for as long as possible until the pink disappears when you lower the brightness to your desired setting. Some users have tried this for 2 weeks or less and found it to work.

Solution 2: Place the phone in direct sunlight or UV light until the problem dissipates.

Solution 3: Adjust the Color Profile settings - such as moving the Vivid colors to a colder setting

Solution 4: Just use the phone as normal until it goes away or your eyes adjust. Or you just decide to overlook it lol.

 

Από: http://forums.androidcentral.com/htc-10/676231-pink-hue-2.html

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Alex οι sharp ειναι πιο φωτεινες αλλα εχουν θεμα με το λευκο μην μπερδευεσαι. Η αλλη μια χαρα ειναι πιστεψε με

 

 

 

Αφού εμφανίζονται χρήστες που δεν δηλώνουν ικανοποιημένοι και απο τους 2 τύπους panel αυτο μόνο θετικό δεν ειναι.

Εσύ μπορει να είσαι ικανοποιημένος απο την δικιά σου,άλλος όμως οχι.

Έπρεπε όλοι να ειναι ικανοποιημένοι και να μην υπάρχει τέτοιος διαχωρισμός.

Όλοι τα ίδια λεφτά δίνουν η εταιρία οφείλει να παρέχει το μέγιστο σε όλους.

Η δεν ειναι έτσι;;

 

Ούτε να ψάχνεται ο κάθε ενας στο xda να βρει άκρη και αν βρει βέβαια.

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αφού εμφανίζονται χρήστες που δεν δηλώνουν ικανοποιημένοι και απο τους 2 τύπους panel αυτο μόνο θετικό δεν ειναι.

Εσύ μπορει να είσαι ικανοποιημένος απο την δικιά σου,άλλος όμως οχι.

Έπρεπε όλοι να ειναι ικανοποιημένοι και να μην υπάρχει τέτοιος διαχωρισμός.

Όλοι τα ίδια λεφτά δίνουν η εταιρία οφείλει να παρέχει το μέγιστο σε όλους.

Η δεν ειναι έτσι;;

 

 

Sent from my iPad Air 2

 

Σωστο αλλα που ειδες χρηστη να μην ειναι ικανοποιημενος με την ΤΙΑΝΜΑ?

Edited by bvb

HTC Touch Diamond-Legend-Sensation XE-One X-M7-M8-10 SAMSUNG Galaxy S9+ S21 Ultra

Microsoft Surface pro 8

Link to comment
Share on other sites

Σωστο αλλα που ειδες χρηστη να μην ικανοποιημενος με την ΤΙΑΝΜΑ?

Εδω.

 

Παιδιά ξεκολλάτε με της οθόνες..σε πολλά φόρουμ άλλοι λένε ότι το ένα πάνελ είναι καλύτερο από το άλλο και το αντίστροφο..και η δυο είναι σούπερ..

 

Κι εγώ αυτό κατάλαβα με λίγο ψάξιμο χθες το βράδυ.

 

οντως η οθονη ειναι καταπληκτικη το Sharp ειναι σαφως ανωτερο σε φως και οχι μονο απο την tianma.

 

γενικα ανωτερη συσκευη

 

 

 

.

 

μονο αν τα βαλεις διπλα διπλα το καταλαβαινεις.

 

Η Σαρπ ειναι πιο φωτεινη αλλα οχι ομοιομορφη στο λευκο οπως η Tianma.

 

 

 

θεμα συνηθειας ειναι γι αυτο δεν με απασχολει.

ειναι ενα πραγμα σαν τον unicorn που το βλεπουμε λιγοι οσοι εχουμε παρει πολλα κιλα ηρωινης κινητης τηλεφωνιας... :lol:

 

 

 

πχ ο μεσος χρηστης που δεν εχει παθος με τα display δεν θα καταλαβει ποτε τιποτα.

 

εγω στο sharp βλεπω την κατω πλευρα του display πιο φωτεινη απο την πανω,η το αντιστροφο αναλογα την συσκευη,ενω στα δεξια συνηθως εχει ελαχιστα λιγοτερη φωτεινοτητα σε σχεση με τα αριστερα.

 

οταν ομως το πω σε κανεναν αυτο θα με περασει για τρελο.

 

Απο την αλλη το δικο μου tianma αν και εχει σαφως λιγοτερη φωτεινοτητα και στο ματι δεν φαινεται εντυπωσιακο σαν το sharp,εχει φοβερη ομοιομορφια στο λευκο και ολες οι πλευρες του display εχουν ιδια αποχρωση.

 

 

 

ενταξει ειμαστε σε κορυφαια επιπεδα OCD ,κουβεντα να κανουμε...

 

 

 

@v@gelis :lol: γι αυτο δεν ασχολουμαι αλλο! χαχα

 

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σούπερ λέμε. Όχι πρόβλημα.

Εντωμεταξύ έχε στο νου σου ότι σε πολλά πάνελς εμφανίζονται τέτοια θεματάκια. Όχι μόνο στου 10. Και όχι μόνο σε LCD.

Edited by Fick

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σούπερ λέμε. Όχι πρόβλημα.

Εντωμεταξύ έχε στο νου σου ότι σε πολλά πάνελς εμφανίζονται τέτοια θεματάκια. Όχι μόνο στου 10. Και όχι μόνο σε LCD.

 

 

Το ανέφερα και το εχω ζήσει προσωπικά με διάφορες συσκευες και εχω κατακρίνει και εκεί οπου εμφανιζόταν.

Επειδή εμφανιζόταν σε αλλους δεν σημαινει οτι "όλα μια χαρά,τέλεια" εδω.

ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ειναι κατακριτέο και απαράδεκτο ειδικά στο βαθμό που ειναι τώρα.

 

Και μιλάμε για την οθόνη που ειναι το Α και Ω σε ενα smartphone.

 

 

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Sharp panel εδώ και μόνο υπό κλίση βλέπω ένα αχνό ροζ πέπλο. Ούτε που με νοιάζει είναι η αλήθεια. Άψογη η οθόνη και με φωτεινότητα κάτω απ τη μέση με νταλα ήλιο έξω.

 

Προτιμώ την οθόνη του 10 απ την too good to be real οθόνη του s7. Τις προάλλες μου έδωσαν ένα s7 να δω κάτι και νόμιζα ήταν dummy phone με αυτοκόλλητο μπροστά αντί για οθόνη. Υπερβολικά πραγματικά τα χρώματα νομίζω. Βέβαια γούστα είναι αυτά.

Edited by Finn

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to HTC 10 (M10)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...