Jump to content

Lenovo ZUK Z2 Pro


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παραγγελία στις 28/7/2017 από gearbest. Ήρθε σήμερα το χαρτάκι με ΦΠΑ και τέλη εκτελονισμού, σύνολο πάνω από 100 ευρώ. Μπορώ να το αφήσω να γυρίσει για να μου επιστραφούν τα χρήματα; Edited by fitifititis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 399
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι πηρες; απο πού και με τι τροπο;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πώς το εβγαλαν 100€?

Θα πρεπει να μιλησεις με το gearbest και να το δεχτουν, οπου θα πληρωσεις μαλλον για τα μεταφορικα πηγαινε και ελα, πιστευω θα τα φουσκωσουν και λιγο. Αλλα μαλλον θα επικαλεστουν την πολιτικη τους οτι δε φερουν ευθυνη για τελωνεια και ισως δεν το δεχτουν.

Το gearbest δεν ειναι και το πιο πελατοκεντρικο site.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Guest philliako
Προσπαθω να φλασαρω ΑΕΧ Rom πανω στο Zuk Z2 pro μου και για κανενα 20λεπτο κολλαει στο boot. Δεν νομιζω να κολλαει σε bootloop γιατι δοκιμαζοντας Mokee Rom ολα λειτουργουν ρολόι. Ειναι φυσιολογικό να θελει τοση ωρα να κάνει boot?? Υπαρχει καποιος με ΑΕΧ? Δοκιμασα την RR αλλα ειχε καποια θεματακια με το που πατουσες καποιες ρυθμίσεις μετα έμπαινε σε bootloop. Ο λόγος που θελω να φυγω απο Mokee ειναι γιατι η camera αργη παρα πολα να ανοιξει και το flash δεν λειτουργει. Οποιος ξερει ας βοηθησει. Σας ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Το zuk. Από Gearbest. Με τον κλασσικό τρόπο, NL post.

 

το υπολόγισαν βάση Σκρουτζ 350€ αρα ΦΠΑ 84€ και 20 έξοδα ΕΛΤΑ εκτελωνισμου σύνολο 104€. Δεν είσαι ο μόνος αλλά ούτε σε εμένα το gearbest έδωσε επιλογή priority με 20€ εξοδα και χωρίς τελωνείο όταν έκανα παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, είναι ελεεινοί. Ακόμα και αν το υπολόγισαν απαράδεκτα με τιμές Ελλάδας, οι τιμές αυτές εμπεριέχουν ήδη το ΦΠΑ, δηλαδή ληστεία δυο φορές για το ίδιο πράγμα.

Επανεξέταση γρήγορα!

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

10ευρώ για επανεξέταση με προσκόμιση της απόδειξης αγοράς και αν τα καταφέρεις το πολύ να κερδίσεις 20 ευρώ.... κατά την δική μου εκτίμηση δεν αξίζει τον κόπο! Επίσης από ότι κατάλαβα κάνουν το βλάκα και δε το στέλνουν πίσω !!! οπότε πρέπει να το ζητήσει η gearbest αλλιώς μένει εδώ στα αζήτητα!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει χρέωση πια για επανεξεταση, ο χρόνος βέβαια είναι κάτι που παίζεται. Για μένα πρέπει να αρχίσουν μαζικά οι επανεξετασεις για να μην περνάει η λμκια τους

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα.. έχω παραλάβει ένα zuk z2 pro και απο Ρομ έχει 2.1.120st ... Αυτή παίρνει καμιά αναβάθμιση η κάτι σχετικό (θέλω τα ελληνικά)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. έχω παραλάβει ένα zuk z2 pro και απο Ρομ έχει 2.1.120st ... Αυτή παίρνει καμιά αναβάθμιση η κάτι σχετικό (θέλω τα ελληνικά)

Από τη Zuk δεν υπάρχει international rom. Μόνο αγγλικά και κινέζικα.

Ελληνικά θα έχεις μόνο αν ξεκλειδώσεις το bootloader χάνοντας φυσικά την εγγύηση Και έπειτα πρέπει να βάλεις μία custom rom

 

Βασικά στο zukfans.eu υπάρχει ένας τρόπος για να προσθέσεις γλώσσες στο zui. Πρέπει όμως πρώτα να βάλεις τη stock rom, αφού αυτή που έχεις είναι μία fake shop-rom, με το qpst. Στο site που έγραψα παραπάνω εχει λεπτομέρειες για όλα αυτά

 

Αυτή η shop-rom που έχεις μαλλον εχει Ελληνικά αλλά δεν παίρνει αναβαθμίσεις.

Edited by empeiros
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές!!! Γνωρίζεις ποιά custom rom είναι καλή και έχει και ελληνικά;

 

Σχεδον ολες εχουν.Το πιο καλη εξαρταται κι απο σενα αλλα η πιο κοινα αποδεκτη ειναι η ΑΕΧ (Aosp Extented) αλλα η stock κινεζικη που εχω εγω(με αγγλικα βεβαια) εχει πολυ καλυτερη μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια δεν βρισκω πουθενα τη στοκ ρομ, μπορει καποιος να βοηθησει; Παρελαβα προχθες απο banggood αγορασμενη στα 227,99€ και 11€ priority airmail χωρις τελωνειο
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν βρισκω πουθενα τη στοκ ρομ, μπορει καποιος να βοηθησει; Παρελαβα προχθες απο banggood αγορασμενη στα 227,99€ και 11€ priority airmail χωρις τελωνειο

 

Για ότι θέλεις για το κινητό δες στο forum : zukfans.eu

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τους χαιρετισμους μου σ'ολους

Εχω δοκιμασει ολες τις custom ROM(AEX,RR,MOKKEE,Lineage)και με ολες ειχα προβλημα με το dialing και με το screen rotation.Στα απλα τηλεφωνηματα με την επαφη του αφτιου στην οθονη ενεργοποιουνται διαφορα και δεν μπορω να κανω τηλεφωνημα της προκοπης.Ελπιζω οτι κατι απλο θαναι που το αγνοω.Επισης σε καμια ROM δεν γινεται αυτοματη περιστροφη της οθονης.Σκεφτομαι την Κινεζικη official ROM ,αλλα εχω κανει ηδη unlock bootloader και root και δεν ξερω να φλασαρω παρα μονο με TWRP.Αν υπαρχει καποιος αναλυτικος οδηγος για φλασαρισμα με QPST / Qfil ευπροσδεκτος.Για την δυσκολια μου στις τηλεφωνικες κλισεις ας μου απαντησει οποιος νομιζει οτι ξερει σχετικα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μπορείς να flashάρεις official rom με twrp. Αφού γίνεται στο απλό Ζ2 λογικά θα γίνεται και στο pro. Απλά δεν θα έχεις ota.
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε κανένας την official ROM ZUI 3.1.187 να μας πει τις εμπειρίες του; Απο ότι διάβασα στο κινέζικο forum της Lenovo υπάρχει αρκετή βελτίωση στις επιδόσεις. Εμένα δεν μου ήρθε ακόμα ΟΤΑ. Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μπορείς να flashάρεις official rom με twrp. Αφού γίνεται στο απλό Ζ2 λογικά θα γίνεται και στο pro. Απλά δεν θα έχεις ota.

 

Νομιζω οτι με TWRP φλασαρουμε τις ROM που ειναι σε αρχεια .zip δηλ. τις RR,Lineage,Mokkee,AEX.

Η Official κινεζικη ZUI ειναι σε αρχειο .7z και φλασαρεται νομιζω μονο με QPST / Qfil που δεν γνωριζω. Παντως δοκιμασα και περασα μια Official ZUI 3.1.187 ST(σε αρχειο .zip) με TWRP, που ηταν ομως για το zuk z2 edge .Μου φανηκε ενταξει αλλα δεν ειχε play store και την αφησα γιατι δεν ξερω και πολλα. Το προβλημα μου παντως παραμενει, αφου δεν μπορω να κανω τηλεφωνηματα χωρις προβληματα εξαιτιας της ενεργοποιησης του status bar απο το αυτι μου και βεβαια το προβλημα της μη ενεργοποιησης του auto rotation με ολες ανεξαιρετως τις custom rom. Κριμα στο zuk pro που φαινεται κορυφη απο hardware...

Εαν καποιος γνωριζει απο play store,status bar κλπ ας βοηθησει.

Παντως Αλεξανδρε ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε κανένας την official ROM ZUI 3.1.187 να μας πει τις εμπειρίες του; Απο ότι διάβασα στο κινέζικο forum της Lenovo υπάρχει αρκετή βελτίωση στις επιδόσεις. Εμένα δεν μου ήρθε ακόμα ΟΤΑ.

 

Την εγκατεστησα μεσω TWRP.Πολυ καλη αποδοση,σταθεροτηα και πολυ ομαλη. Διαρκεια ζωης μπαταριας καλη οπως παλια,ισως και καλυτερη.Εμφανισιακα δε διαφερει απο την 2.5

link για τη rom στο zukfans.eu: https://zukfans.eu/community/threads/ota-zui-3-1-185-z2-pro.7306/ απ τον Emmaus

Edited by empeiros
Link to comment
Share on other sites

Να σε καλά φίλε! Είμαστε τυχεροί που συνεχίζεται η υποστήριξη...Αν πάρουμε και Oreo 8.0 θα είμαστε πρώτοι :)

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Καποιος Francko76 εφτιαξε δυο ROM που περνιουνται με TWRP και που ειναι βασισμενες στην Official CN/EN Zui και αναβαθμιζονται οπως λεει κανονικα με OTA.

https://zukfans.eu/community/threads/z2pro-global-rom-v1-20161107.1377/ και

https://zukfans.eu/community/threads/z2pro-2-3-044-multilanguage-v1-20161107.1378/

Οποιος θελει και μπορει ας κανει καποιο τεστ.

Καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα OTA η ZUI 3.1.187. Η ROM είναι πολύ σταθερή και πιο γρήγορη από την ZUI 2.5.462

 

Στο forum της Lenovo αναπτήσουν ήδη την ZUI 3.5 με Αndroid Oreo 8.0. Ας ελπίσουμε στο πρώτο 3μηνο του 2018 να την δούμε :)

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...