Jump to content

Umi Super


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την έκανα χτες την αναβάθμιση και ψάχνω τρόπο να κάνω downgrade. Στην τελική θα κάνω factory reset, αν δε βγει άμεσα καινούργιο update στα καπάκια. Η γρήγορη φόρτιση έχει πάει περίπατο, καθώς χρειάζομαι περίπου 4-5 ώρες για μια πλήρη φόρτιση από το 0 στο 100%, η μπαταρία κρατάει μετά βίας 24 ώρες, ενώ σήμερα το πρωί ανέβασε για 2-3 ώρες θερμοκρασία, μετά από λίγα λεπτά χρήσης 4G internet. Επίσης το GPS έγινε εντελώς χάλια, ενώ καμία βελτίωση δεν υπήρξε στην κάμερα. Εν ολίγοις, όλα τα μεγάλα πλεονεκτήματα που είχε το Umi Super και με έψησαν για να το αγοράσω, έχουν χαθεί για χάρη του Nougat. MHN κάνετε την αναβάθμιση, για να μην την πατήσετε σαν κι εμένα. Θέλω το παλιό μου Umi Super πίσω. :down:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 224
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σχετικά με την αναβάθμηση τα κύρια προβλήματα ειναι το high battery drain, η απενεργοποίηση της γρήγορης φόρτησης,και η αλλαγή του imei.Εχεις δει κάτι απο αυτά; Η αναβάθμηση έγινε μέσω ΟΤΑ;

 

Από τα προβλήματα που αναφέρεις έχω δεί την απενεργοποίηση της γρήγορης φόρτισης. Χρειάστηκαν περίπου 2 ώρες να φτάσει από 35% στο 90%. Battery drain ή αλλαγή imei δεν είχα. Έκανα την αναβάθμιση πριν δύο μέρες με 90% και σήμερα έφτασα στο 35%. Ή αναβάθμιση έγινε OTA.

Θα ενημερώσω για οτιδήποτε άλλο εντοπίσω.

:polarbear:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επανέρχομαι. Το battery drain λύθηκε χειροκίνητα. Στις ρυθμίσεις μπαταρίας επέλεξα "Βελτιστοποίηση μπαταρίας" και μετά επιλογή όλων των εφαρμογών. Ένα restart το κινητό και ήρθε στα ίσια του. Το μόνo bug που έμεινε πλέον είναι το quick charging κάτι για το οποίο δεσμεύτηκε η Umi. ;-)
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το νέο update. Έχει κάποιος θετική εμπειρία? Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το υπάρχων rom/κινιτό. το αντίθετο, από τα καλύτερα και ποιο stable που είχα ποτέ. Θέλω να δω αν αξίζει το update την φασαρία που πιθανώς να προκαλέσει.

Δεν καίγομαι για τα features του android 7.

 

Αν κάποιος μπορούσε να κάνει ένα γρήγορο review από την εμπειρία του θα ήμουν υπόχρεος.

Ευχαριστώ!

 

..... Το μόνo bug που έμεινε πλέον είναι το quick charging κάτι για το οποίο δεσμεύτηκε η Umi. ;-)

από μόνο του αυτό είναι θέμα. τώρα με 30 λεπτά φόρτιση βγάζει σχεδόν μέρα με την χρήση που κάνω. Αλλά θα ήθελα να έχω μία ποιο γενική εικόνα.

Edited by gspy_qwe
Link to comment
Share on other sites

Μείνε όπως είσαι. Σε περίπου 2 εβδομάδες υποστήριξαν ότι θα διορθωθούν τα bugs με νέο update. Όταν έρθει και το δοκιμάσω θα ενημερώσω.
Link to comment
Share on other sites

Μείνε όπως είσαι. Σε περίπου 2 εβδομάδες υποστήριξαν ότι θα διορθωθούν τα bugs με νέο update. Όταν έρθει και το δοκιμάσω θα ενημερώσω.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μείνε όπως είσαι. Σε περίπου 2 εβδομάδες υποστήριξαν ότι θα διορθωθούν τα bugs με νέο update. Όταν έρθει και το δοκιμάσω θα ενημερώσω.

το καινούριο update ήρθε αλλά τα έκανε ακόμη χειρότερα τα πράγματα!!!

Link to comment
Share on other sites

πολύ ευχαριστημένος από το κινητό αυτό, έκανα και το volume fix να ισιώσει ο πολύ χαμηλός ήχος του ακουστικού αλλά το μόνο που δεν βρίσκω είναι που αλλάζουμε το text encoding για τα SMS από Unicode σε 7-bit για να γράφω ελληνικά SMS με 160 χαρακτήρες. Εχω το Super από banggood με την τελευταια update (2η του Nougat)
Link to comment
Share on other sites

πολύ ευχαριστημένος από το κινητό αυτό, έκανα και το volume fix να ισιώσει ο πολύ χαμηλός ήχος του ακουστικού αλλά το μόνο που δεν βρίσκω είναι που αλλάζουμε το text encoding για τα SMS από Unicode σε 7-bit για να γράφω ελληνικά SMS με 160 χαρακτήρες. Εχω το Super από banggood με την τελευταια update (2η του Nougat)

 

δηλαδη δεν εχεις προβληματα με το bluetooth kai battery drain?

Link to comment
Share on other sites

bluetooth δεν εχω χρησιμοποιησει καθολου κ battery drain δεν μπορω να πω οτι προσεξα κατι. Ισα ισα η φορτιση που ηταν ιδιαιτερα αργη αν χρησιμοποιουσα αλλο φορτιστη εκτος του δικου του (ακομη και μ ενα ζωο rated στα 6 Amperes) εχει βελτιωθει σημαντικα μετα το τελευταιο update. Αλλα τα SMS ακόμα γραφω μεχρι 70 χαρακτηρες στα ελληνικά.
Link to comment
Share on other sites

bluetooth δεν εχω χρησιμοποιησει καθολου κ battery drain δεν μπορω να πω οτι προσεξα κατι. Ισα ισα η φορτιση που ηταν ιδιαιτερα αργη αν χρησιμοποιουσα αλλο φορτιστη εκτος του δικου του (ακομη και μ ενα ζωο rated στα 6 Amperes) εχει βελτιωθει σημαντικα μετα το τελευταιο update. Αλλα τα SMS ακόμα γραφω μεχρι 70 χαρακτηρες στα ελληνικά.

 

σε εμενα παντως το bluetooth κανει συνεχεια αποσυνδεσεις και η μπαταρία πλεον με το ζορι κραταει μια μερα ενω με andoid 6 εβγαζε 2 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Umi Soupa επρεπε να λεγεται το κινητο.

Ωραιο εμφανισιακα αλλα τι να το κανω οταν η μπαταρια μεσα σε λιγοτερο απο μια μερα γινεται καπνος.

Το μπλε δοντι, ειναι για κλαματα. Συνδεσα ενα Κουμποτ ρολοι, και αποσυνδεεται σε τακτα χρονικα διαστηματα

Ο κατοχος του χρυσο με εκανε να το γυρισω πισω στο 6αρι.

του περασα προσωρινα την ρομ απο αλλο κινητο, εκεινου του Ελααποδωφον Ρ9000 να δουμε πως θα παει.

Γιατι με την μαμα ρομ, ειναι απλα για κλωτσιες

Η ουμι βεβεαια φαινετε να εχει βελτιωθει απο παλια, αλλα εχει ακομα δρομο μπροστα τις.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγάζει άνετα 2 μέρες αλλά δεν κάνω ιδιαίτερα έντονη χρήση (πρωί γραφείο όλα τα βλέπω απ το PC οπότε το απόγευμα ό,τι ξοδέψει). Το Motorola Moto G που είχα στα μέσα της δεύτερης μέρας (με ίδια χρήση) είχε αδειάσει.

 

Τελικά πέρασα το Android Messages που δίνει σαν default τώρα η Google και έχει ρύθμιση για simple characters στα advanced settings οπότε όλα οκ.

 

Για 160 ευρω που έδωσα πάντως η συσκευη πεταει, δεν το συζηταω

Edited by masbass
Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα υποσχεθεί, επανέρχομαι για το δεύτερο update του Nougat.

Η γρήγορη φόρτιση επανήλθε, όπως είχα πει και πριν ημέρες.

Σε ότι αφορά το battery drain, το έλυσα μια και καλή με factory reset και πλέον λειτουργεί όπως τις πρώτες ημέρες. Πλέον μου βγάζει τις κλασικές 2 ημέρες ανετότατα, με multitasking και παιχνίδια.

Απλά θέλει λίγο κουράγιο με την ψυχοφθόρα διαδικασία του backup και να τα ξαναπερνάς όλα από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα υποσχεθεί, επανέρχομαι για το δεύτερο update του Nougat.

Η γρήγορη φόρτιση επανήλθε, όπως είχα πει και πριν ημέρες.

Σε ότι αφορά το battery drain, το έλυσα μια και καλή με factory reset και πλέον λειτουργεί όπως τις πρώτες ημέρες. Πλέον μου βγάζει τις κλασικές 2 ημέρες ανετότατα, με multitasking και παιχνίδια.

Απλά θέλει λίγο κουράγιο με την ψυχοφθόρα διαδικασία του backup και να τα ξαναπερνάς όλα από την αρχή.

 

με το bluetooth τι γίνεται;; δουλευει μετα απο factory reset?

Link to comment
Share on other sites

με το bluetooth τι γίνεται;; δουλευει μετα απο factory reset?

Έχω αύριο 3ωρο ταξίδι εν όψει Πάσχα και θα δοκιμάσω τη σταθερότητά του μέσω του Spotify, αφού θα με κρατάει συντροφιά από τα ηχεία του αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημερα αξιζει το κινητο τιμη τωρα 147 , καμερα , μπαταρια φωτο??

 

μαλλον οχι...στα ιδια λεφτα βρισκεις xiaomi redmi note 4 global 4/64...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
καλησπερα ξερει κανεις πως παιρνουμε στιγμιοτυπο της επιφανειας εργασιας?

 

Κρατάς πατημένο vol - και power

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω φιλε στο κινητο εδω δεν γίνεται ,εχω δοκιμάσει πιθανους συνδιασμους χωρίς αποτελεσμα
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έχει κανείς κάτοχος Umi εγκατεστημένη την εφαρμογή της Aegean? Το τελευταίο διάστημα η συγκεκριμένη εφαρμογή μου ανοίγει λευκές σελίδες και προσπαθώ να βρω αν φταίει κάποια ρύθμιση της συσκευής μου.

Εννοείται ότι έχω κάνει επανεγκατάσταση της εφαρμογής.

:polarbear:
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς κάτοχος Umi εγκατεστημένη την εφαρμογή της Aegean? Το τελευταίο διάστημα η συγκεκριμένη εφαρμογή μου ανοίγει λευκές σελίδες και προσπαθώ να βρω αν φταίει κάποια ρύθμιση της συσκευής μου.

Εννοείται ότι έχω κάνει επανεγκατάσταση της εφαρμογής.

Update: το πρόβλημα λύθηκε με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

:polarbear:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...