Jump to content

Huawei P9


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομιζω την εχει το e-shop στα 40€,κατοπιν παραγγελιας. Ωραια φαινεται,αλλα με τα μισα λεφτα πηρα spigen που ειναι μια χαρα

 

Ωραίος! Δίκιο έχεις οτι την έχει! Την έχω δει τη Spigen! Στα υπόψιν είναι και αυτή ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια μια βοηθεια. Πως θα καταλαβω αν ενα p9 ειναι dual sim η single? Γραφει καποιο χαρακτηριστικο αριθμο στο κουτι;;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια. Πως θα καταλαβω αν ενα p9 ειναι dual sim η single? Γραφει καποιο χαρακτηριστικο αριθμο στο κουτι;;;

Λογικά πρέπει να γράφει εκεί που είναι το IMEI kai το S/N δίπλα ακριβώς MODEL-EVA-L19 ή EVA-L29.Αν γράφει L09 είναι single.Δεν το είχα αλλά κάπως έτσι πρέπει να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum. Απο εχθές χαρούμενος κάτοχος κι εγω το dual sim. Πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές. Μια ερώτηση τώρα. Εχετε δουλέψει το gsam? Προσπαθώ να δω πόσες ωρες SOT βγάζει αλλά το gsam μετράει λάθος. Υπαρχει κάποια εφαρμογή που να μετράει σωστα τον χρόνο που ειναι ανοιχτά η οθόνη?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum. Απο εχθές χαρούμενος κάτοχος κι εγω το dual sim. Πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές. Μια ερώτηση τώρα. Εχετε δουλέψει το gsam? Προσπαθώ να δω πόσες ωρες SOT βγάζει αλλά το gsam μετράει λάθος. Υπαρχει κάποια εφαρμογή που να μετράει σωστα τον χρόνο που ειναι ανοιχτά η οθόνη?

 

Καλοριζικος!

Μετραει η μανισια.

Ειχες συνηθίσει και εσυ με το m8 που ηθελε ξεχωριστη εφαρμογή για τον χρονο οθονης ετσι?

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικος!

Μετραει η μανισια.

Ειχες συνηθίσει και εσυ με το m8 που ηθελε ξεχωριστη εφαρμογή για τον χρονο οθονης ετσι?

 

Ναι όντως. Τελικά το βρήκα πως γίνεται. Με την πρώτη φόρτιση 5:40 sot με κυρίως σερφάρισμα με data και downloading και είμαι τώρα στο 11%. Από τον φορτιστή βγήκε στις 5:30 το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα κάνεις γιατί άσχετα που την έκανα manual είναι ενδιαφέρον και πώς γίνεται αλλιώς.Οταν μπορέσεις ανέβασε βιντεάκι να ξεστραβωθούμε :)όσοι μπερδευόμαστε με αυτή τη διαδικασία!

 

Ας δούμε τα steps ένα -ένα.

Ξεκινάμε με την εγκατάσταση του απαραίτητου software αρχικά.

Αναβάθμιση softawre λοιπόν, μέσω του software updater και του HiSuite:

 

1. Από την διεύθυνση http://forum.xda-developers.com/p9/development/huawei-p9-p9-plus-firmware-updater-t3435873 κατεβάζουμε τον firmware upadater (ver.1.5 stable), τον οποίο και εγκαθηστούμε στο pc μας.

2. Στο κινητό μας, πάμε στις ρυθμίσεις, σύνθετες ρυθίσεις, ασφάλεια και ενεργοποιούμε την επιλογή που λέει για το HiSuite και τις HDB εξουσιοδοτήσεις.

3. Χωρίς να τρέξουμε οτιδήποτε στο pc μας, συνδέουμε το Ρ9 και αφήνουμε να εγκατασταθούν ΟΛΟΙ οι απαραίτητοι drivers. Και το τονίζω ΟΛΟΙ!

4. Αφου όλα εγκατασταθούν ΟΚ, πάμε στις ειδοποιήσεις του κινητού και επιλέγουμε το κουμπί "Αρχεία" από την σύνδεση USB που μας έχει βγάλει.

5. Το pc θα εγκαταστήσει και άλλους drivers και τελικά θα μας δώσει τους δύο δίσκους τους Ρ9 (έναν αν δεν έχουμε SD κάρτα). Ταυτόχρονα όμως θα μας έχει δώσει και έναν δίσκο rom στον οποίο υπάρχει το HiSuite. Ανοίγουμε τον δίσκο και το τρέχουμε.

6. Αφού ολοκληρωθεί η εγκατάσταση του HiSuite και εφ΄σοον έχουν γίνει ΟΛΑ σωστά (νομίζω θα εγκαταστήσει και άλλους drivers το pc), θα πρέπει η σουίτα να δει το κινητό μας και να πάρουμε τον έλεγχό του.

7. Εφόσον έχουν πάει λοιπόν όλα καλά, αποσυνδέουμε το κινητό μας και τρέχουμε τον updater που έχουμε βάλει στην αρχή.

8. Από το site του xda διαλέγουμε το software που μας κάνει και στην συνέχεια σετάρουμε τον updater σε αυτό, επιλέγοντας στο firmware version το κινητό μας (πχ EVA-L09), στο διπλανό κουμπί επιλέγουμε το original region μας (πχ C150) και στο τρίτο κουμπί την έκδοση της ROM που επηθημούμε να περάσουμε. Εδώ θέλει λίγη προσοχή μην επιλέξουμε άσχετα πράγματα με το κινητό μας (ο updater υποστιρίζει και άλλα μοντέλα) γιατί θα το brick-άρουμε. (Αν δεν ήμαστε σίγουροι ρωτάμε καλύτερα πριν κάνουμε κάτι). Αφού τα επιλέξουμε λοιπόν όλα, πατάμε το "Start"

9. Ξεκινάμε το HiSuite, κάνουμε κλικ επάνω δεξιά στις τρεις (3) γραμμούλες και πάμε στις ρυθμίσεις. Εκεί, στις γενικές ρυθμίσεις και στις ρυθμίσεις του διακομιστή μεσολάβισης βάζουμε την ΙΡ 127.0.0.1 και στην πόρτα, το 41279 και δείνουμε ΟΚ. Για να ήμαστε σίγουροι κλείνουμε το HiSuite και το ξανανοίγουμε αμεσα ελέγχοντας ότι έχει την ΙΡ και την πόρτα που βάλαμε.

10. συνδέουμε το κινητό μας ώστε να το "δει" και ήμαστε έτοιμοι να προχωρήσουμε στην επιλογή για αναβάθμιση (δεν θα μας το πει αυτόματα, θα πρέπει εμείς να πάμε να τσεκάρουμε αν υπάρχει αναβάθμιση). Εφόσον έχουν γίνει όλα καλά, θα μας απαντήσει το HiSuite ότι βρήκε καινούργια έκδοση την "ταδε" (αυτή που του έχουμε σετάρει στον updater) και αν θέλουμε να προχωρήσουμε. Απαντάμε, ναι και το αφήνουμε να κάνει την δουλειά του. (ταυτόχρονα στον updater θα δούμε ότι θα τρέχουν διάφορα στο παράθηρό του, ππάγμα που θα δίχνει ότι "μιλάει" σωστά με το HiSuite.

 

Αυτά είναι τα steps, θα πρέπει να το αφήσουμε να ολκληρώσει τις δουλειές του (παίρνει λίγη ώρα), θα πρέπει να έχουμε τουλάχιστον 50% μπαταρία για σιγουριά και ΕΓΩ προσωπικά συνιστώ η εγκτάσταση να γίνει με διαδικασία clean install. Δηλαδή Backup ότι θέλουμε να κρατήσουμε από την εσωτερική μνήμη του κινητού, factory reset από το recovery, ξαναξεκιναμε το κινητό μας χωρίς να σετάρουμε τιποτα (περνάμε όλα τα steps με skip), κάνουμε το update, ξανά factory reset απο το recovery και μετά πλέον στείνουμε κανονικά το κινητό μας.

 

Μερικές πληροφορίες τώρα για την B180 που έχει κυκλοφωρήσει. Είναι πολύ καλή, σταθερή και εγώ τουλάχιστον δεν έχω βρει κάποιο bug, όπως το δουλεύω. Η μπαταρία της είναι τουλάχιστον ένα +10% καλύτερη από την Β140 που φορούσα και επείσης έχουν αφαιρεθεί κάποιες επιλογές στις ρυθμίσεις που θεωρήθηκαν αυτονόητες. Δυστυχώς δεν είδα επιλογή για hide navigation bar, ούτε για touch plus.

Κρίμα, ελπίζω σε επόμενη ρομ να γίνει κάτι. Είναι πολύ εύκλολα, software features που δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο να τα δώσει στο Ρ9 μας.

Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία λένε ....:lol:

 

ΠΡΟΣΟΧΗ !! Ο παραπάνω οδηγός γράφθηκε για να βοηθήσει τους φίλους που επιθημούν να περάσουν software της επιλογής τους, στο κινητό τους. Τον έφτιαξα επειδή μου ζητήθηκε και μόνον γι' αυτό τονν λόγο.

Δεν ενθαρύνω κανέναν να τον χρησιμοποιήσει και συνάμα θα πρέπει να αναφέρω ρητά ότι η χρήση του οδηγού γίνεται με ευθύνη του καθενός και με γνώση του ότι μπορεί να βλάψει την συσκευή του.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ποια ρομ εχεις επανω?

 

Δεν το έχω τσεκάρει ακόμα αλλά θα σου πω όταν το βγάλω από τη φόρτιση γιατί το έχω σβήσει τώρα. Πάντως μου έχει έρθει και update αλλά θα το κάνω όταν επιστρέψω Αθήνα γιατί είμαι σε επαγγελματικό ταξίδι τώρα και δεν πειραματίζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία καλησπέρα έχω μια απορία; Κάπου διάβασα πως μπορούμε να κλειδώσουμε εφαρμογές με το δαχτυλικό αποτύπωμα ισχύει; Και αν ναι πως; Το μόνο που βρήκα είναι στις ρυθμίσεις για το δαχτυλικό είναι κλείδωμα εφαρμογων. το ενεργοποιησα αλλα πως επιλεγω τις εφαρμογες
Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε τα steps ένα -ένα.

Ξεκινάμε με την εγκατάσταση του απαραίτητου software αρχικά.

Αναβάθμιση softawre λοιπόν, μέσω του software updater και του HiSuite:

...

[/b]

 

Ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο που έκανες να εξηγήσεις τη διαδικασία.Αναλυτική και εύκολη στην κατανόηση :)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από από 13:30 ώρες χρήσης η μπαταρία του κρίνεται ικανοποιητική. 2:25 ώρες οθόνη και 2:12 ώρες κλήσεις με σερφάρισμα με 3g και λιγότερο WiFi και η μπαταρία είναι στο 52%. Με αυτά τα δεδομένα φόρτιση θα του κάνω αύριο βράδυ. Εμπειρία χρήσης πολύ καλή, smooth, γρήγορο κτλ. Οθόνη ευανάγνωστη και κάτω από τον ήλιο με ρύθμιση στο 50% την φωτεινότητα. Ήχος ικανοποιητικός, προέρχομαι από m8 άλλωστε, μεγάφωνο δυνατό και επικοινωνία με Bluetooth άριστη σε ποιότητα! Δεν έχω κάνει ακόμη κλήσεις από το ακουστικό του αλλά φαντάζομαι καλό θα είναι. Δύο κάρτες sim μέσα ενεργές και οι δύο και 3g συνεχώς ανοιχτό. Πολύ καλό σήμα παντού και το WiFi του δυνατό όπως το m8. Παιχνίδια δεν παίζω οπότε δεν μπορώ να κρίνω τις επιδόσεις του. Η κάμερα παρα πολύ καλή και τη νύχτα, μπορούσε βέβαια και καλύτερη. Ποιοτική κατασκευή, δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από ακριβότερες προτάσεις! Να πω ότι τους χρόνους αυτούς στην μπαταρία τους πετυχαίνω με messenger, viber, evernote, 2 λογαριασμούς mail, ανοιχτό Bluetooth σε σύνδεση την ημέρα, 3g συνέχεια (όχι 4g), απεγκατεστημένο Facebook και διάφορες εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ. Επίσης έχω τελείως κλειστή την τοποθεσία.

Αυτά.:)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από από 13:30 ώρες χρήσης η μπαταρία του κρίνεται ικανοποιητική. 2:25 ώρες οθόνη και 2:12 ώρες κλήσεις με σερφάρισμα με 3g και λιγότερο WiFi και η μπαταρία είναι στο 52%. Με αυτά τα δεδομένα φόρτιση θα του κάνω αύριο βράδυ. Εμπειρία χρήσης πολύ καλή, smooth, γρήγορο κτλ. Οθόνη ευανάγνωστη και κάτω από τον ήλιο με ρύθμιση στο 50% την φωτεινότητα. Ήχος ικανοποιητικός, προέρχομαι από m8 άλλωστε, μεγάφωνο δυνατό και επικοινωνία με Bluetooth άριστη σε ποιότητα! Δεν έχω κάνει ακόμη κλήσεις από το ακουστικό του αλλά φαντάζομαι καλό θα είναι. Δύο κάρτες sim μέσα ενεργές και οι δύο και 3g συνεχώς ανοιχτό. Πολύ καλό σήμα παντού και το WiFi του δυνατό όπως το m8. Παιχνίδια δεν παίζω οπότε δεν μπορώ να κρίνω τις επιδόσεις του. Η κάμερα παρα πολύ καλή και τη νύχτα, μπορούσε βέβαια και καλύτερη. Ποιοτική κατασκευή, δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από ακριβότερες προτάσεις! Να πω ότι τους χρόνους αυτούς στην μπαταρία τους πετυχαίνω με messenger, viber, evernote, 2 λογαριασμούς mail, ανοιχτό Bluetooth σε σύνδεση την ημέρα, 3g συνέχεια (όχι 4g), απεγκατεστημένο Facebook και διάφορες εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ. Επίσης έχω τελείως κλειστή την τοποθεσία.

Αυτά.:)

Με ποιο θαύμα? Ακριβός τα ίδια στατιστικά έχω μόνο που μπαταρία αντί για 50% είναι 5%

Χρήση μόνο 4g όλα ανοιχτά και φως 100% manual

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο θαύμα? Ακριβός τα ίδια στατιστικά έχω μόνο που μπαταρία αντί για 50% είναι 5%

Χρήση μόνο 4g όλα ανοιχτά και φως 100% manual

 

Ειπαμε εσυ εισαι καυτης :lol::lol::lol:

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Με ποιο θαύμα? Ακριβός τα ίδια στατιστικά έχω μόνο που μπαταρία αντί για 50% είναι 5%

Χρήση μόνο 4g όλα ανοιχτά και φως 100% manual

 

Πω πω.... Τον χειμώνα θα ψήνεις κάστανα επάνω!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε τα steps ένα -ένα.

Ξεκινάμε με την εγκατάσταση του απαραίτητου software αρχικά.

Αναβάθμιση softawre λοιπόν, μέσω του software updater και του HiSuite:

 

....

Προστέθηκε στο πρώτο ποστ.;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Πως γράφω emoticons με το default πληκτρολόγιο? Πατάω τη φατσούλα παρατεταμένα αλλά βγάζει σύμβολα και όχι τα κίτρινα εικονίδια.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Πως γράφω emoticons με το default πληκτρολόγιο? Πατάω τη φατσούλα παρατεταμένα αλλά βγάζει σύμβολα και όχι τα κίτρινα εικονίδια.

 

Παρατεταμενα το ζ μου βγαζει φατσες.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Παρατεταμενα το ζ μου βγαζει φατσες.

 

Εμένα έτσι τα δείχνει.

https://1drv.ms/i/s!AoS2biXel6wg2FhO7NRjyiK3V9I-

 

Τελικά έφταιγε το πληκτρολόγιο της Huawei. Το άλλαξα κι έβαλα της Google και τώρα είναι εντάξει. Περίεργο όμως να μη τα γράφει σωστά!

Edited by REVOIL
Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε εσυ εισαι καυτης :lol::lol::lol:

 

Ειπαμε εσυ εισαι καυτης :lol::lol::lol:

 

no brothers i like my town (chernobils) :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα την αναβάθμιση σε B166. Πρώτη βελτίωση που είδα είναι οτι πλέον δουλεύουν τα emoticons στο πληκτρολόγιο της Huawei.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...