Jump to content

Huawei P9


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω ότι το P9 δεν υποστηρίζει fast charging. Μόνο το P9 Plus υποστηρίζει.

 

Sent from my VIE-AL10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι το P9 δεν υποστηρίζει fast charging. Μόνο το P9 Plus υποστηρίζει.

 

Sent from my VIE-AL10 using Tapatalk

 

Στο xda πρέπει να το είχα διαβάσει. Μόλις βρω το ποστ θα το ποστάρω εδώ.

 

Ορίστε το αντίστοιχο thread (αν δεν ειναι σωστό να το ποστάρω, πείτε μου να το σβήσω) http://forum.xda-developers.com/p9/how-to/charger-huawei-p9-t3373037/page3

 

Fast charge σαν το s6,s7 δεν πετυχαίνεις ακριβώς, αλλα με τον σωστό φορτιστή κάποιοι εχουν αναφέρει ότι πάει απο 10% στα 90% μέσα σε μια ώρα και κάτι ψηλά.

Edited by lifeowner771
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχης κατοχος και γω του δικαρτου μοντελου (EVA-L19) με την C432B136.Το μονταρω τωρα και θελω να σας ρωτησω εαν υπαρχει αλλη Rom συμβατη με το παρον μοντελο ( C185 ή C900 οπως στο Mate 8 πχ).

POCO F5 256GB Blue

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται πως έχει quick charger αλλά σε αυτό το συγκριτικό τα πάει πολύ χάλια

 

 

Δύο ώρες και σαράντα λεπτά δεν είναι και ότι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Στο xda πρέπει να το είχα διαβάσει. Μόλις βρω το ποστ θα το ποστάρω εδώ.

 

Ορίστε το αντίστοιχο thread (αν δεν ειναι σωστό να το ποστάρω, πείτε μου να το σβήσω) http://forum.xda-developers.com/p9/how-to/charger-huawei-p9-t3373037/page3

 

Fast charge σαν το s6,s7 δεν πετυχαίνεις ακριβώς, αλλα με τον σωστό φορτιστή κάποιοι εχουν αναφέρει ότι πάει απο 10% στα 90% μέσα σε μια ώρα και κάτι ψηλά.

 

Και πάλι όμως εαν δεις το official UK site με τα specs, στο P9 απλά γράφει Stay charged for longer with the Huawei P9’s 3000mAh (typical) battery. ενώ στο P9+γράφει ξεκάθαρα EVEN LONGER BATTERY LIFE WITH RAPID CHARGE.

Επειδή αυτή την στιγμή τα έχω και τα 2 στα χέρια μου, να σου πώ οτι με τον φορτιστή που δίνουν στο κουτί μόνο ο φορτιστης του P9+ φορτίζει "γρήρορα" και μάλιστα αναγράφει "Fast Chagrging" όσο φορτίζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, επειδη ειχες και το s7 συγκρίνονται οι φωτογραφίες του p9 με το s7 σε φωτισμο δωματίου. Απο αποψη ευκρίνειας. Ευχαριστώ

Το s7 τραβάει καλύτερα ομως με πιο κορεσμένα χρώματα.

Προσωπικά με καλύπτει η κάμερα του.

Μπορείς να δεις και το άλμπουμ μου.https://flic.kr/s/aHskxAQBQr

2 ώρες για φόρτιση είναι πολύ δυστυχώς

Καθόλου πολύ.προτιμώ την πιο αργή φόρτιση.

Πολύ καλύτερό για την μπαταρία.

Και το s7 πού είχε,εγώ την είχα απενεργοποιημένη την επιλογή.

 

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το UI και το τηλεφωνο αλλα 549 για Χαουουει?? Ποτε θα πεσει?

 

470 κατέβηκε στα 400 θα ειναι παρα πολυ καλή πρόταση

 

οσο για φορτιση προτιμω την αργη φορτιση

 

εχω ταυτόχρονα 11 μηνες το p8 και s6 edge ... του edge ιδι έχει πέσει αρκετά μπαταρια στο p8 όπως ήταν από την αρχή

 

ετσι να μου λιπει

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

470 κατέβηκε στα 400 θα ειναι παρα πολυ καλή πρόταση

 

οσο για φορτιση προτιμω την αργη φορτιση

 

εχω ταυτόχρονα 11 μηνες το p8 και s6 edge ... του edge ιδι έχει πέσει αρκετά μπαταρια στο p8 όπως ήταν από την αρχή

 

ετσι να μου λιπει

 

Πες τα... Εγω τα κινητα τα φορτιζω ολα με εναν φορτιστη 800ma :P

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Καλή η αργή φόρτιση για το βράδυ. Για μέσα στην ημέρα όμως που θα χρειαστεί να το φορτίσεις, θέλεις να φορτίσει πολύ γρήγορα. Το G5 δείχνει να είναι πολύ μπροστά σε αυτό
Link to comment
Share on other sites

Καλή η αργή φόρτιση για το βράδυ. Για μέσα στην ημέρα όμως που θα χρειαστεί να το φορτίσεις, θέλεις να φορτίσει πολύ γρήγορα. Το G5 δείχνει να είναι πολύ μπροστά σε αυτό

Για μέσα στην ημέρα πολύ σπάνια θα χρειαστεί με το p8/p9 σχεδόν πάντα μα παβτα φτάνεις μέχρι το βράδυ με όλα ανοιχτά... Άλλο το g4/g5 το g4 το είχα για μήνες και το g5 για δύο βδομάδες, ειδικά στο g5 αν δεν υπήρχε δεύτερη μπαταρία η γρήγορη φόρτιση θα είχαν αχριστεψει την συσκευή με την άθλια αυτονομία που του έδωσε η LG

Link to comment
Share on other sites

Ουδέποτε πήρα με καλο μάτι τη γρήγορη φόρτιση διότι βρήκαν πάτημα και δικαιολογία κάποιες εταιρίες να βάζουν αστείες χωρητικότητες μπαταρίας και να σου λένε "φόρτιζε με τον γρήγορο φόρτιστη"

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ σε όλες τις συσκευες 1.5Α Xperia z3 φορτιστή σε όλες τις συσκευες μου.

 

Εχω και 850mA δεύτερο φορτιστή αλλα το χρησιμοποιώ μόνο για να φορτίζω τα BT μου.

 

Εννοείται εχω απενεργοποιήσει την γρήγορη φόρτιση.

 

ΥΓ: Αλήθεια υπάρχει τρόπος σε android να δεις ποσοστό battery wear(φθορά μπαταρίας σε %);

 

Σε Windows/iOS υπάρχει τρόπος αλλα σε android δεν εχω βρει τροπο.

 

 

 

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ουδέποτε πήρα με καλο μάτι τη γρήγορη φόρτιση διότι βρήκαν πάτημα και δικαιολογία κάποιες εταιρίες να βάζουν αστείες χωρητικότητες μπαταρίας και να σου λένε "φόρτιζε με τον γρήγορο φόρτιστη"

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ σε όλες τις συσκευες 1.5Α Xperia z3 φορτιστή σε όλες τις συσκευες μου.

 

Εχω και 850mA δεύτερο φορτιστή αλλα το χρησιμοποιώ μόνο για να φορτίζω τα BT μου.

 

Εννοείται εχω απενεργοποιήσει την γρήγορη φόρτιση.

 

ΥΓ: Αλήθεια υπάρχει τρόπος σε android να δεις ποσοστό battery wear(φθορά μπαταρίας σε %);

 

Σε Windows/iOS υπάρχει τρόπος αλλα σε android δεν εχω βρει τροπο.

 

 

 

 

 

Sent from my iPad Air 2

 

υπάρχει αν και θέλει για μεγίστη μέτρηση root αλλά και χωρίς αυτό υπάρχει αν και λιγο σπαστική διαδικασία είναι και θέλει ώρες πχ εγω μετρισα στο s6 edge πριν το δώσω (fast charge παντα το είχα) σε 9 μήνες απο 2600 κατέβηκα στα ~2150

ακριβός μαζί είχα αγοράσει το p8 και το είχα και αυτό 9 μήνες πριν πάει στην μάνα μου (slow charging εδώ) απο 2680 (ιδία μπαταρια με το s6 edge δλδ) είχα κατεβεί στα ~2600 (ουσιαστικά μηδενική ζημία... και επειδι είναι και περιπου μπορεί να είναι και λιγότερη

 

ετσι απο μένα όποιος κρατάει την συσκευη του πάνω απο 1 χρόνο και δεν θέλει να αλλάζει της μπαταρίες ανα 6 μήνες slow charging μόνο (με την υπάρχουσα τεχνολογία μπαταριών τουλάχιστον)

btw p8 κράταγε περισσότερο απο το s6 edge (ακόμη και όταν ηταν καινούργια και τα δυο)

Link to comment
Share on other sites

Για μέσα στην ημέρα πολύ σπάνια θα χρειαστεί με το p8/p9 σχεδόν πάντα μα παβτα φτάνεις μέχρι το βράδυ με όλα ανοιχτά... Άλλο το g4/g5 το g4 το είχα για μήνες και το g5 για δύο βδομάδες, ειδικά στο g5 αν δεν υπήρχε δεύτερη μπαταρία η γρήγορη φόρτιση θα είχαν αχριστεψει την συσκευή με την άθλια αυτονομία που του έδωσε η LG

 

Ποσο μαλλον με το mate8 που το φορτιζω καθε δευτερη μερα...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

στην Κινα το βρισκεις 400€.

 

http://www.yeso521.com/huawei-p9-32gb-black.html

 

εχει ψωνισει κανεις απο αυτο το site?

 

(το /xiaomi-miui.gr/ τους εχει για συνεργατες)

Link to comment
Share on other sites

Ποσο μαλλον με το mate8 που το φορτιζω καθε δευτερη μερα...

 

αυτο εχω τωρα... καμία φορά παω και 3 μερες (με greenify και εχω κανει απεγκατασταση την σαβουρα της google)

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλημερα,

 

στην Κινα το βρισκεις 400€.

 

http://www.yeso521.com/huawei-p9-32gb-black.html

 

εχει ψωνισει κανεις απο αυτο το site?

 

(το /xiaomi-miui.gr/ τους εχει για συνεργατες)

 

για 70 ευρω δεν αξιζει ο κόπος καθαρα και μονο επειδι θα πεσει σε αυτή την τιμή πολύ γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

αυτο εχω τωρα... καμία φορά παω και 3 μερες (με greenify και εχω κανει απεγκατασταση την σαβουρα της google)

 

Για να μπω σε 3η μερα πρεπει να ειναι κανενα σαββατοκυριακο στη μεση που δεν το πολυχρησιμοποιω το κινητο... Μεσο ορο 1.5-2 μερες εχω αλλα ειμαι πανω απο 8 ωρες στο δρομο σε συνεχη κινηση...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Για να μπω σε 3η μερα πρεπει να ειναι κανενα σαββατοκυριακο στη μεση που δεν το πολυχρησιμοποιω το κινητο... Μεσο ορο 1.5-2 μερες εχω αλλα ειμαι πανω απο 8 ωρες στο δρομο σε συνεχη κινηση...

 

αν κάνεις root και αφαιρέσεις το spyware της google θα σου δώσει μια οοθιση ακόμη

Link to comment
Share on other sites

αν κάνεις root και αφαιρέσεις το spyware της google θα σου δώσει μια οοθιση ακόμη

 

Ειμαι root. Ποια εννοεις spyware της google? Κατι google plus και τετοια ειναι ξηλωμενα...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι root. Ποια εννοεις spyware της google? Κατι google plus και τετοια ειναι ξηλωμενα...

 

yy ολα αυτα εκτος απο το store.. βαλε και greenify και σεταρε το σωστά και είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

yy ολα αυτα εκτος απο το store.. βαλε και greenify και σεταρε το σωστά και είσαι οκ

Τι είναι το πρώτο πού έκανες post?για γράψε πληροφορίες

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το πρώτο πού έκανες post?για γράψε πληροφορίες

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

yy? yes :lol:

Link to comment
Share on other sites

Για μέσα στην ημέρα πολύ σπάνια θα χρειαστεί με το p8/p9 σχεδόν πάντα μα παβτα φτάνεις μέχρι το βράδυ με όλα ανοιχτά... Άλλο το g4/g5 το g4 το είχα για μήνες και το g5 για δύο βδομάδες, ειδικά στο g5 αν δεν υπήρχε δεύτερη μπαταρία η γρήγορη φόρτιση θα είχαν αχριστεψει την συσκευή με την άθλια αυτονομία που του έδωσε η LG

Αυτό που λες είναι σχετικό. Με την χρήση που κάνω κανένα κινητό δεν μου βγάζει μέρα. Οπότε θέλω ένα κινητό που με ελάχιστη φόρτιση μέσα στη μέρα, θα με βγάλει για το υπόλοιπο της. Μπορεί όντως η γρήγορη φόρτιση να κάνει κακό στην μπαταρία, αλλά η μπαταρία στο g5 είναι αφαιρούμενη και αν χαλάσει την αλλάζεις πολύ εύκολα χωρίς να μπλέκεις με service

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι σχετικό. Με την χρήση που κάνω κανένα κινητό δεν μου βγάζει μέρα. Οπότε θέλω ένα κινητό που με ελάχιστη φόρτιση μέσα στη μέρα, θα με βγάλει για το υπόλοιπο της. Μπορεί όντως η γρήγορη φόρτιση να κάνει κακό στην μπαταρία, αλλά η μπαταρία στο g5 είναι αφαιρούμενη και αν χαλάσει την αλλάζεις πολύ εύκολα χωρίς να μπλέκεις με service

 

δεν είμαι κατά της αφαιρουμένης μπαταρίας αλλα απο lg εχω πολυ κακές εμπειρίες.. εδώ μέσα σε δυο βδομάδες το πορτάκι του g5 χαλάρωσε λιγάκι .... το μετά δεν θέλω να ξέρω αν υπολογίσω την αξιοπιστία της lg (εξερειτε το v10 το οποιο δεν εχει καμία σχέση με ολα τα αλλα)

 

εσυ μαλλον είσαι για το mate 8 αυτό δεν παιζει να το αδειάσεις :p

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι κατά της αφαιρουμένης μπαταρίας αλλα απο lg εχω πολυ κακές εμπειρίες.. εδώ μέσα σε δυο βδομάδες το πορτάκι του g5 χαλάρωσε λιγάκι .... το μετά δεν θέλω να ξέρω αν υπολογίσω την αξιοπιστία της lg (εξερειτε το v10 το οποιο δεν εχει καμία σχέση με ολα τα αλλα)

 

εσυ μαλλον είσαι για το mate 8 αυτό δεν παιζει να το αδειάσεις :p

Είναι τεράστιο για εμένα το mate 8. Αν ήταν μέχρι 5.5 θα το σκεφτόμουν. Πάντως το πορτάκι του G5 δεν χρειάζεται να το ανοίγεις. Εγώ πχ αν τελικά πάρω το G5, θα ανοίξω το πορτάκι μόνο αν χρειαστεί αλλαγή η μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Είναι τεράστιο για εμένα το mate 8. Αν ήταν μέχρι 5.5 θα το σκεφτόμουν. Πάντως το πορτάκι του G5 δεν χρειάζεται να το ανοίγεις. Εγώ πχ αν τελικά πάρω το G5, θα ανοίξω το πορτάκι μόνο αν χρειαστεί αλλαγή η μπαταρία

 

μεχρι 5,5 με το σύγχρονο hardware όμως δεν χωράει τέτοια μπαταρια δυστυχώς :(

 

όταν λέω για το g5 οσο το ειχα σχεδον καθημερινά χρειαζόμουν 2 μπαταρίες (άντε μιάμιση να μην υπερβάλουμε ) για να βγάλω την μέρα.. ετσι αρκετά άνοιγα το πορτάκι...

 

mate 8 παντος ειναι ποιο μικρο απο το v10 και λιγο ποιο μεγάλο από το g5

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...