Jump to content

Meizu M3 Note


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

που είναι το λαθος?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Λέει πως φοράει τον Χ10 στα χαρακτηριστικά.

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λέει πως φοράει τον Χ10 στα χαρακτηριστικά.

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο λινκ που μας εδωσες στην περιγραφή γράφει το σωστό (p10) και ποιο κατω στα χαρακτηριστικά γράφει το (λαθος) x10.

Το κινητό εχει τον p10 που είναι ψιλοσουπα σε σχέση με τον x10 αλλα είναι πολυ καλυτερος όσον αφορά την κατανάλωση.

 

Στάλθηκε από το C6903 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το χαιομι δεν νομίζω ότι υπερτερεί του μ3 νοτε. Σχεδόν ίδια είναι η διαφορές είναι γελοίες. Το σίγουρο είναι ότι σε design και αίσθηση στο χέρι είναι πολύ καλύτερο το Μειζου όπως και ο σχεδιασμός του λογισμικού . Από όσο γνωρίζω και το λογισμικό της χαιομι έχει θέματα όπως και της Μειζου.
Link to comment
Share on other sites

Το χαιομι δεν νομίζω ότι υπερτερεί του μ3 νοτε. Σχεδόν ίδια είναι η διαφορές είναι γελοίες. Το σίγουρο είναι ότι σε design και αίσθηση στο χέρι είναι πολύ καλύτερο το Μειζου όπως και ο σχεδιασμός του λογισμικού . Από όσο γνωρίζω και το λογισμικό της χαιομι έχει θέματα όπως και της Μειζου.

Σαν συσκευή το meizu m3 note είναι τραγικά χειρότερη από το Redmi note 3 pro (με τον snapdragon) σε όλους τους τομείς. Ταχύτητα,επεξεργαστικη δύναμη,ανοιγμα σελίδων στον chrome, παιχνίδια ,κάμερα και οθόνη. Ισοβαθμουν μόνο στη μπαταρία (χωρητικότητα και πραγματική διάρκεια ) και κατά τη γνώμη μου υπερτερεί στο design.

Link to comment
Share on other sites

Σαν συσκευή το meizu m3 note είναι τραγικά χειρότερη από το Redmi note 3 pro (με τον snapdragon) σε όλους τους τομείς. Ταχύτητα,επεξεργαστικη δύναμη,ανοιγμα σελίδων στον chrome, παιχνίδια ,κάμερα και οθόνη. Ισοβαθμουν μόνο στη μπαταρία (χωρητικότητα και πραγματική διάρκεια ) και κατά τη γνώμη μου υπερτερεί στο design.

 

Τραγικά χειρότερο δεν είναι. Εκτός και αν θεωρείς τα 3 megapixel και το 1 sec ταχύτερο άνοιγμα στο chrome τραγική διαφορά. Για τα παιχνίδια και την οθόνη έχω τις επιφυλάξεις μου πάντως συγκριτικά αν τα βάλεις με πραγματικούς αριθμούς το συμπέρασμα δεν είναι "τραγικά χειρότερο".

Link to comment
Share on other sites

Οποίο τηλέφωνο και αν έχεις στα χέρια σου, μόνο του και όχι να το έχεις δίπλα στο άλλο και να το συγκρίνεις, δεν θα καταλάβεις την διαφορά. Αυτό που μετράει περισσότερο είναι να σου αρέσει και να το χαίρεσαι, γιατί συνηθώς δεν χαίρεσαι την ταχύτητα του αλλά την ομορφιά του.
Link to comment
Share on other sites

Τραγικά χειρότερο δεν είναι. Εκτός και αν θεωρείς τα 3 megapixel και το 1 sec ταχύτερο άνοιγμα στο chrome τραγική διαφορά. Για τα παιχνίδια και την οθόνη έχω τις επιφυλάξεις μου πάντως συγκριτικά αν τα βάλεις με πραγματικούς αριθμούς το συμπέρασμα δεν είναι "τραγικά χειρότερο".

 

Αν τα βαλω κατω μονο με αριθμους τοτε στα περισσοτερα τεστ η αποδοση του meizu ειναι στο 1/3 και στη καλυτερη στο 1/2 απο τα νουμερα του xiaomi.Σου παραθετω οπως ειπες πραγματικους αριθμους meizu-xiaomi 1.Geekbench single core 807-1573, 2.Geekbench multi core 3028-3570, 3.GFX 3.0 5.4-14 , 4.GFX3.1 2.5-9.1 , 5.Basemark X 4567-14732 , 6.Basemark os 852-1537 7.Antutu 6 43555-76186.

Απο οτι βλεπεις δεν μιλαμε για 1 sec κερδους σε καθημερινες εργασιες αλλα σε μερικες περιπτωσεις οπως στο basemark 2 θελει το μισο χρονο χοντρικα για να κανει rendering μιας σελιδας στο browser.

Απο την αλλη πλευρα θα μου πεις οκ δεν θα καταλαβω διαφορα ,(προφανως ουτε και εγω εκτος απο παιχνιδια που ζοριζεται πολυ ο p10) αλλα για εμενα που κραταω χρονια τις συσκευες (2 το ελαχιστο) και εφοσον τα βρισκεις στην ακριβως ιδια τιμη τοτε η επιλογη ειναι μονοδρομος για οσο το δυνατο future proofing.Σαν συσκευη μου αρεσει περισσοτερο το meizu και αν ειχε λιγο καλυτερη καμερα και εστω τον x10 του προηγουμενου μοντελου θα το επερνα με κλειστα ματια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους..ένας φίλος αγόρασε το εν λόγω κινητό και αντιμετώπησε κάποια θέματα με την ηδη υπάρχουσα εκδοση που έχει πάνω.

Τώρα φοράει 5.1.3.3A και σκέφτεται αν μπορεί να περάσει κάποια άλλη έκδοση International (G) πάνω?

Κάποιος να εχει κανει κατι παρόμοιο η να ξέρει καποιον οδηγό?

..Σάν Άνεμος..
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω το site αλλά δεν βγαίνει άκρη γι αυτο και ρώτησα εδώ..

 

Ενώ υπάρχουν κανονικά αναβαθμίσεις λογισμικού για νεοτερη έκδοση δεν αναγνωρίζει το αρχείο zip σαν update μεσα στο κινητο.

Στο Recovery mode έχει μια επιλογη wipe και Update μονο απο εκεί γινεται?

 

Η έκδοση που φοράει πάνω τώρα.

 

http://oi66.tinypic.com/nv5o2b.jpg

 

Κάποιος να εχει κανει κατι παρόμοιο?

..Σάν Άνεμος..
Link to comment
Share on other sites

Έχει οδηγίες εγκατάστασης. Δεν θυμάμαι ακριβώς τη διαδικασία μέσω ρυκόβερυ.
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορείς επίσημα να πας από Α σε G. Μόνο με πατέντα από οδηγούς που θα βρεις. Επίσης στο επίσημο site του flyme δεν έχει ανέβει ακόμα η επίσημη global. Σου βάζω λινκ με έναν από τους οδηγούς που έχω βρει.

 

http://www.gizbeat.com/10366/change-official-meizu-m3-note-china-rom-to-global-international-firmware-corrupt/

 

ότι κάνεις πάντα με δική σου ευθύνη .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πριν 10 μέρες παρέλαβα το Meizu M3 note. Ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές, αλλά μου κάνει κάτι (που το έκανε και το προηγούμενο κινητό μου -elephone p6000-) το οποίο για εμένα είναι ενοχλητικό. Δεν συνδέεται αυτόματα στα γνωστά δίκτυα (wi-fi) όταν εισέρχομαι στον χώρο (που βρίσκεται το router). Πρέπει να το "ξυπνήσω" και συνδέεται μετά από 2-3 δευτερόλεπτα. Ο κωδικός κανονικά αποθηκευμένος (δεν μου τον ζητάει). Αντιμετωπίζει κι άλλος αυτό το πρόβλημα; Είναι κάτι που μπορώ να κάνω στις ρυθμίσεις; Είναι δυνατόν να μου συμβαίνει σε 2ο σερί κινητό; (σημείωση: το έχω δοκιμάσει σε όσα περισσότερα routers μπορώ ... 4-5 για την ακρίβεια, με το ίδιο αποτέλεσμα)

 

ευχαριστώ

Edited by gtoumb1981
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πριν 10 μέρες παρέλαβα το Meizu M3 note. Ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές, αλλά μου κάνει κάτι (που το έκανε και το προηγούμενο κινητό μου -elephone p6000-) το οποίο για εμένα είναι ενοχλητικό. Δεν συνδέεται αυτόματα στα γνωστά δίκτυα (wi-fi) όταν εισέρχομαι στον χώρο (που βρίσκεται το router). Πρέπει να το "ξυπνήσω" και συνδέεται μετά από 2-3 δευτερόλεπτα. Ο κωδικός κανονικά αποθηκευμένος (δεν μου τον ζητάει). Αντιμετωπίζει κι άλλος αυτό το πρόβλημα; Είναι κάτι που μπορώ να κάνω στις ρυθμίσεις; Είναι δυνατόν να μου συμβαίνει σε 2ο σερί κινητό; (σημείωση: το έχω δοκιμάσει σε όσα περισσότερα routers μπορώ ... 4-5 για την ακρίβεια, με το ίδιο αποτέλεσμα)

 

ευχαριστώ

 

Στην εφαρμογή ασφάλεια δες τις ρυθμίσεις που έχει για την μπαταρία. Απενεργοποίησε την επιλογή Disable linked launching when standby. Και γενικά δες όλες τις ρυθμίσεις μέσα στην εφαρμογή και ξαναδοκίμασε το.

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή ασφάλεια δες τις ρυθμίσεις που έχει για την μπαταρία. Απενεργοποίησε την επιλογή Disable linked launching when standby. Και γενικά δες όλες τις ρυθμίσεις μέσα στην εφαρμογή και ξαναδοκίμασε το.
και γω στο M2 note το εxω το ιδιο προβλημα αλλα αυτο στη μπαταρια που λες δε το βρισκω που ειναι
Link to comment
Share on other sites

Πώς ενεργοποιείται το vocal typing της google; Δεν βλέπω μικροφωνάκι στο πληκτρολόγιο.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

και γω στο M2 note το εxω το ιδιο προβλημα αλλα αυτο στη μπαταρια που λες δε το βρισκω που ειναι

 

https://postimg.org/image/z7guv7xar/

Link to comment
Share on other sites

Παράλαβα μόλις χθες το Meizu M3E MEILAN σε χρώμα γραφίτη. Απίθανο σε εμφάνιση και πολύ καλή ποιότητα, πολύ ωραία οθόνη και καλή κάμερα, η χρήση μου είναι αρκετά απλή δηλαδή δεν παίζω παιχνίδια οπότε δεν έχω πρόβλημα με την ταχύτητα. Βέβαια μετα την παραγγελία είδα το Meizu PRO 6 αλλά δυστυχώς είχα παραγγείλει ήδη το MEILAN αλλά όταν το παράλαβα εντάξει δεν στεναχωρήθηκα γιατί είναι πανέμορφο.

http://s33.photobucket.com/user/takisspanos/media/P9280688_zpsrqlmpyor.jpg.html

http://s33.photobucket.com/user/takisspanos/media/P9280687_zpskweygxlr.jpg.html

http://s33.photobucket.com/user/takisspanos/media/P9280687_zpskweygxlr.jpg.html

http://s33.photobucket.com/user/takisspanos/media/P9280688_zpsrqlmpyor.jpg.html

Το έχω με την Κινέζικη ROM και όχι με την Multi-Language και δε ξέρω αν θα την αλλάξω γιατί μέσα σε μια μέρα, 24 ώρες, μου έκανε δυο αναβαθμίσεις. Νομίζω η Multi δεν έχει αναβαθμίσεις. Με το YunOS δεν έχω κανένα πρόβλημα μια χαρά το βλέπω, απλά δεν μου είχαν περάσει Play Store που τους είχα ζητήσει και έφαγα πολύ ώρα μέχρι να το καταφέρω.

Edited by takisspanos
Link to comment
Share on other sites

Παράλαβα μόλις χθες το Meizu M3E MEILAN σε χρώμα γραφίτη. Απίθανο σε εμφάνιση και πολύ καλή ποιότητα, πολύ ωραία οθόνη και καλή κάμερα, η χρήση μου είναι αρκετά απλή δηλαδή δεν παίζω παιχνίδια οπότε δεν έχω πρόβλημα με την ταχύτητα. Βέβαια μετα την παραγγελία είδα το Meizu PRO 6 αλλά δυστυχώς είχα παραγγείλει ήδη το MEILAN αλλά όταν το παράλαβα εντάξει δεν στεναχωρήθηκα γιατί είναι πανέμορφο.

http://s33.photobucket.com/user/takisspanos/media/P9280688_zpsrqlmpyor.jpg.html

http://s33.photobucket.com/user/takisspanos/media/P9280687_zpskweygxlr.jpg.html

http://s33.photobucket.com/user/takisspanos/media/P9280687_zpskweygxlr.jpg.html

http://s33.photobucket.com/user/takisspanos/media/P9280688_zpsrqlmpyor.jpg.html

Το έχω με την Κινέζικη ROM και όχι με την Multi-Language και δε ξέρω αν θα την αλλάξω γιατί μέσα σε μια μέρα, 24 ώρες, μου έκανε δυο αναβαθμίσεις. Νομίζω η Multi δεν έχει αναβαθμίσεις. Με το YunOS δεν έχω κανένα πρόβλημα μια χαρά το βλέπω, απλά δεν μου είχαν περάσει Play Store που τους είχα ζητήσει και έφαγα πολύ ώρα μέχρι να το καταφέρω.

 

Με γεια σου φίλε! Να το χαρείς. Όσο για το Meizu pro 6 το θεωρώ το πιο ωραίο κινητό της αγοράς αυτή τη στιγμή και στο καταλληλότερο μέγεθος. Επίσης το Flyme το θεωρώ πολύ καλό και επίσης πολύ κομψό!

Link to comment
Share on other sites

Με γεια σου φίλε! Να το χαρείς. Όσο για το Meizu pro 6 το θεωρώ το πιο ωραίο κινητό της αγοράς αυτή τη στιγμή και στο καταλληλότερο μέγεθος. Επίσης το Flyme το θεωρώ πολύ καλό και επίσης πολύ κομψό!

 

Καλά αν εύρισκα να το πουλήσω θα παράγγελνα το PRO 6.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που μου τη δίνει στη Meizu είναι ότι 2-3 χρόνια τώρα δεν έχει μειώσει καθόλου τα bezels πάνω κάτω ενώ φαίνεται να υπάρχει περιθώριο να γίνει. Όχι μόνο δεν τα έχει μειώσει αλλά τα έχει μεγαλώσει κιόλας. Όλα της τα καινούργια 5.5 inches κινητά είναι 153.6 mm. Θεωρώ 150mm μάξιμουμ για 5.5 inch. Θα μου πεις, εντάξει 3.6mm παραπάνω σιγά τη διαφορά. Βάλε και την θήκη όμως, πάει στα 155. Και 150 που είναι αρκετά δηλαδή δεν τα λες και μικρά.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μια ερώτηση, υπάρχει notification led ;;; εγώ έχω το M3E αλλά επειδή είμαι πιο κοντά στο δικό σας κινητό γι’ αυτό γραφώ εδώ. Αν υπάρχει, από που ρυθμίζεται ;;;

Το είδα μου άναψε όταν μου ήλθε μήνυμα αλλά δεν δουλεύει όταν φορτίζει η μπαταρία, μήπως έχει δει κάποιος κάποια ρύθμιση ;;

Edited by takisspanos
Link to comment
Share on other sites

Προτεινεται μου καταστημα για το 2/16GB.

και μια ερωτηση: το λογισμικο που ερχεται ειναι κομπλε ή πρεπει να το αλλαξω οταν ερθει?

Link to comment
Share on other sites

Προτεινεται μου καταστημα για το 2/16GB.

και μια ερωτηση: το λογισμικο που ερχεται ειναι κομπλε ή πρεπει να το αλλαξω οταν ερθει?

 

Από Ελλαδα ή Κινα? Κατα πασα πιθανοτητα κομπλε θα ειναι, θα ελέγξεις στις ρυθμίσεις αν εχεις τη G εκδοση..αν το παρεις απο κανενα aliexpress ομως μαλλον θα χρειαστει να το αλλαξεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...