Jump to content

Vernee Thor


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άλλαξα πριν ενα μήνα στης γυναικας μου. Της το έριξε κάτω η μικρή και επειδη χτύπησε με την γωνία ραγισε. 42€ την πήρα απο eBay, με δώρο τζαμάκι για την προστασία της οθόνης. Πιστεύω αν δεν έχεις άλλο πρόβλημα με το κινητό αξίζει να το φτιάξεις, ιδίως αφού πήρε και την 7.0 και συνεχίζει να πάει σφαίρα!

Υπόψην, η αλλαγή θα σε παιδέψει λίγο, θέλει μεγάλη προσοχή μην χαλάσεις τις φίσες. Επίσης η μπαταρία ήταν πολυ καλά κολλημένη στο μεταλλικό σασσί, δε χρειαζεται να την αφαιρέσεις όμως για να αλλάξεις οθόνη. Τελωνείο δε θα έχεις πρόβλημα, είναι πολυ μικρής αξίας και περνάει. Ακόμη και έλεγχο να στο περάσουν δε σε χρεώσουν τίποτα.

 

μετα απο 1 χρονο και αρκετα πεσιματα εσπασε το γυαλι στην κατω αριστερη γωνια και εκανε καποια ραγισματα στη μεση της οθονης.. αλλα η αφη λειτουργει κανονικα. αξιζει λετε αλλαγη οθονης? απ οτι ειδα στα γρηγορα περιπου 30€ αγορα + αν περασει τελωνειο.. ή το κραταω οσο παει και βλεπουμε για το επομενο?
CR electronics
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 739
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά το έχει 90€ ο gearbest

Θέλω 5αρι για δεύτερο.

Αξίζει?

 

Εννοείται οτι αξίζει! Της γυναίκας μου που το έχει κοντά εναν χρόνο τώρα το παίρνω πολλές φορές στα χέρια μου και το χαζεύω για την ταχύτητά του. Το μόνο στο οποίο μπορείς να πεις οτι υστερεί λίγο είναι η κάμερά του. Αλλα για 90€ μην το συζητάς αν ψάχνεις φθηνό κινητό...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

το βρηκα με 97 ευρω και το παραγγειλα οταν το παραλαβω θα σας πω την γνωμη μου
24 hours news Breaking News Online http://www.bno.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια ενω μου δειχνει οτι η μπαταρια ειναι 60% η 90% κλεινει αποτομα και βγαζει ηχο οτι εχει αδειασει

 

καμια ιδεα?

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα η μπαταρία τα έπαιξε και πας για αλλαγή.

Κάνε όμως πρώτα μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να βεβαιωθείς ότι δεν είναι πρόβλημα από software.

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα η μπαταρία τα έπαιξε και πας για αλλαγή.

Κάνε όμως πρώτα μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να βεβαιωθείς ότι δεν είναι πρόβλημα από software.

 

σ ευχαριστώ πολυ

(soft reset? ή τελειως διαγραφη δεδομένων?)

να πάρω back up πριν?

εσυ πως την κάνεις στο thor?

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω Thor!

Να πάρεις backup πρώτα, εφόσον έχεις φωτογραφίες, βίντεο, μουσική κτλ στην εσωτερική μνήμη του κινητού ή αλλιώς, εφόσον τα έχεις στην SD, να τη βγάλεις από το τηλέφωνο. Μετά να μπεις από τις ρυθμίσεις και να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων με πλήρη διαγραφή των δεδομένων.

Αφού την κάνεις, στήσε το τηλέφωνο με ένα minimum απαραιτήτων για σένα εφαρμογών και δες πως πάει η μπαταρία. Αν συνεχίσει το πρόβλημα, πας για μπαταρία. Αν λυθεί (δεν δίνω και πολλές πιθανότητες) τότε κάποια εφαρμογή οδηγούσε σε battery drain, οπότε αρχίζεις κι εγκαθιστάς λίγο λίγο και τις υπόλοιπες. Αν ξαναπαρουσιαστεί το πρόβλημα, απεγκαθιστάς τις τελευταίες μέχρι να λυθεί.

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον πάμε για μπαταρία

 

παιδια που την αλλάζω? καμια ιδέα?

την προηγουμενη φορα που πηγα eye-phone μου κατέστρεψαν 2 ταμπλετ

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

μαλλον πάμε για μπαταρία

 

παιδια που την αλλάζω? καμια ιδέα?

την προηγουμενη φορα που πηγα eye-phone μου κατέστρεψαν 2 ταμπλετ

 

Ψάξε στο σκρουτζ ποιός το φέρνει, μήπως είσαι τυχερός και έχει στοκ μπαταρίες κανείς (δύσκολο). Αλλιώς την παραγγέλνεις από aliexpress και την αλλάζεις μόνος σου. Είναι μάλλον η καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην διαδικασία να παραγγείλω από κίνα κινητό. Είμαι ανάμεσα στο Vernee Thor και το Xiaomi redmi 4x κοστίζουν και τα 2 γύρω στα 90 €.

Θα ήθελα τη γνώμη σας κι αν έχετε να προτείνετε και κάτι καλύτερο σε αυτή την τιμή !

ευχαριστώωωωωω :):):)

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανεις μπαταρια να μας πει απο που και εντυπωσεις αν του βγηκε καλη;

Κατι δεν παει καλα βγαζω 1:30 με 2 ωρες οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανεις μπαταρια να μας πει απο που και εντυπωσεις αν του βγηκε καλη;

Κατι δεν παει καλα βγαζω 1:30 με 2 ωρες οθονη.

 

Από όπου και να την πάρεις ίδια θα είναι θεωρώ. Μόνο αυτές που δίνει η Vernee υπάρχουν.

 

Υ.Γ. Αυτό το "ώρες οθόνη" από που το βλέπετε; Το διαβάζω καιρό και το έχω απορία.

Link to comment
Share on other sites

Στο Ali βρίσκω μπαταρία αλλα ειναι και μερικοί μαιμουδιαριδες εκεί.

Ασε που φοβάμαι αν είναι να ερθει με πλοίο θα φτάσει σε 3 μήνες.

 

Πας ρυθμισεις/μπαταρια/οθονη και σου γράφει πόσες ωρες ειναι ανοιχτή η οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Στο Ali βρίσκω μπαταρία αλλα ειναι και μερικοί μαιμουδιαριδες εκεί.

Ασε που φοβάμαι αν είναι να ερθει με πλοίο θα φτάσει σε 3 μήνες.

 

Πας ρυθμισεις/μπαταρια/οθονη και σου γράφει πόσες ωρες ειναι ανοιχτή η οθόνη.

 

Δεν υπάρχουν πολλές επιλογές. Είναι ένα ρίσκο που αναγκαστικά θα πάρεις. Και από όσο βλέπω έχουν ελαττωθεί πολύ αυτοί αυτοί που έχουν μπαταρίες και ειδικότερα στέλνουν και Ελλάδα σε σχέση με πριν 2-3 μήνες. ΄Κι εγώ λέω να παραγγείλω τις επόμενες μέρες καμία να βρίσκεται.

Από αυτή την επιλογή στις ρυθμίσεις τι συμπέρασμα μπορεί να βγει; Δεν εξαρτάται το νούμερο που θα δείχνει για την οθόνη από το τι άλλο ήταν ανοιχτό ταυτόχρονα (bluetooth, gps, wifi κλπ.);

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θωρήτες και θωρήτισσες!

Ξέρει κανείς αν το κινητό μας υποστηρίζει mhl σύνδεση με τηλεόραση; (όχι smart-tv, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο)

Κατά προτίμηση, αν μας έλεγε κάποιος στην πράξη αν το έχει δοκιμάσει και όχι στη θεωρία.

Επειδή τα σχετικά καλώδια από ότι είδα είναι ψιλο-τσιμπημένα, έλεγα ότι είναι κρίμα να πάω να αγοράσω κάποιο χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια, εχει σπασει το digitizer μου.

Εφερα αλλο απο εξω με 20 ευρω και πηγαινω στα μαγαζια επισκευων της Χαλκιδας για να το αλλαξω.

Εκει μου λενε ολοι οτι πρεπει να εχω αγορασει και την οθονη, γιατι μπορει την στιγμη που "ξεκολλανε" το digitizer

να σπασει η οθονη και να θελει αλλαγη.

Εχω δει τα βιντεο στο ιντερνετ για disassembly του κινητου, αλλα δεν φαινεται κατι τετοιο.

Ξερει κανεις αν μου λενε ******** ή αν ισχυει οτι λενε;

"Πολλες φορές στο Ιντερνετ, βλεπουμε πραγματα που δεν ειναι αληθινα"

(Γεώργιος Καραϊσκάκης, 1824 μΧ.)

便宜不好,好的不便宜! (Γιώργος, 2014 μΧ.)

Link to comment
Share on other sites

Αν πήρες μόνο το τζαμάκι, ετσι ειναι, ειναι απίθανο να τα καταφέρεις. Θελει ειδικά εργαλεία, ειδικό εξοπλισμό και ειδικές κόλλες και γνώσεις.

Αν διαβαζες λιγο πιο κατω πριν παραγγείλεις, θα έβλεπες οτι προτείνω να αγοράσει ετοιμο το σετ τζαμι - LCD και frame (πλαισιο) που αλλάζει πανεύκολα. Το εχω αλλάξει στης γυναίκας μου μόνος μου.

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Να εισαι καλα.

"Πολλες φορές στο Ιντερνετ, βλεπουμε πραγματα που δεν ειναι αληθινα"

(Γεώργιος Καραϊσκάκης, 1824 μΧ.)

便宜不好,好的不便宜! (Γιώργος, 2014 μΧ.)

Link to comment
Share on other sites

Αν πήρες μόνο το τζαμάκι, ετσι ειναι, ειναι απίθανο να τα καταφέρεις. Θελει ειδικά εργαλεία, ειδικό εξοπλισμό και ειδικές κόλλες και γνώσεις.

Αν διαβαζες λιγο πιο κατω πριν παραγγείλεις, θα έβλεπες οτι προτείνω να αγοράσει ετοιμο το σετ τζαμι - LCD και frame (πλαισιο) που αλλάζει πανεύκολα. Το εχω αλλάξει στης γυναίκας μου μόνος μου.

 

Ομοιοπαθής κι εγώ, έσπασε. Από πού αγόρασες το όλο σετ;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας εύκολος τρόπος για root σε συσκευή με nougat;

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για αυτούς που ψάχνουν οθόνη LCD με digitizer και frame (πλαίσιο) θα το βρουν εδώ: http://www.ebay.com/itm/142298482324

Προσοχή στις οθόνες LCD με Digitizer αλλα χωρίς πλαίσιο που παίζουν 5 - 10€ φθηνότερα θα σας παιδέψουν παρα πολύ και μπορεί να την καταστρέψετε πολύ ευκολα στο κόλλημα. Η καλύτερη λύση είναι το σετ που έδωσα παραπάνω που σου δίνει και τα απαραίτητα εργαλεία για την αποσυναρμολόγηση - συναρμολογηση του κινητού.

Λίγη προσοχή θέλει στο ξεκόλλημα της μπαταρίας απο το παλιό frame (πλαίσιο) να μην την χαλάσετε.

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας εύκολος τρόπος για root σε συσκευή με nougat;

 

https://www.needrom.com/download/twrp-android-7/ Φλασάρεις αυτό με το SP Flashtools και μετά φλασάρεις από TWRP το SuperSU.

 

Για αυτούς που ψάχνουν οθόνη LCD με digitizer και frame (πλαίσιο) θα το βρουν εδώ: http://www.ebay.com/itm/142298482324

Προσοχή στις οθόνες LCD με Digitizer αλλα χωρίς πλαίσιο που παίζουν 5 - 10€ φθηνότερα θα σας παιδέψουν παρα πολύ και μπορεί να την καταστρέψετε πολύ ευκολα στο κόλλημα. Η καλύτερη λύση είναι το σετ που έδωσα παραπάνω που σου δίνει και τα απαραίτητα εργαλεία για την αποσυναρμολόγηση - συναρμολογηση του κινητού.

Λίγη προσοχή θέλει στο ξεκόλλημα της μπαταρίας απο το παλιό frame (πλαίσιο) να μην την χαλάσετε.

 

Λίγο ακριβά είναι κοντά 50€ ανταλλακτικό για ένα τηλέφωνο των 90€. Στο aliexpress παίζει αρκετά πιο κάτω το σετ είτε με frame είτε χωρίς: https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20170618025614&SearchText=vernee+thor+lcd

 

Α και παρεμπιπτόντως μια και "χαιρέτησα" πλέον εδώ και μια εβδομάδα το δικό μου (το ξέχασα πάνω στο αυτοκίνητο και έφυγε κάπου στο δρόμο), αν κανείς ενδiαφέρεται για το γνήσιο φορτιστή+καλώδιο+1 αχρησιμοποίητο tempered glass+1 αχρησιμοποίητη στη συσκευασία book type θήκη OCUBE+το κουτί του κινητού, ας στείλει pm.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το βρήκε κανείς που ψάχνει οθόνη..; :lol: Κρίμα πάντως ρε γμτ

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...