Jump to content

Vernee Thor


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι φιξαρισμένη η τιμή του εκεί περίπου στα 110-120$ παντού από τη μέρα που βγήκε... Περίεργο και σπάνιο φαινόμενο όντως για κινέζικο κινητό ειδικά με το δεδομένο ότι κοντεύουν πια 8 μήνες κυκλοφορίας του.

Αυτό συμβαίνει γιατι πουλάει σαν ζεστο ψωμάκι αφου όλοι παραδέχονται οτι ειναι ενα Best Value For Money κινητό.

Anyway, τιν καλύτερη τιμή αυτή την στιγμή την έχει το Everbuying, στα 99€.

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 739
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω βάλει να πουλήσω το δικό μου γιατί πήγα τελικά σε μεγαλύτερο 5,5".

Είναι άψογο.

Όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει pm να του στείλω την αγγελία.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια τεραστια ταλαιπωρια για να περασω drivers στα win10X64 τελικα ολα καλα με twrp και root χωρις επαναφορα factory.

Τωρα ψαχνω για να βαλω xposed οποιος εχει βαλει ας βοηθησει γιατι βρηκα κατι αλλα ηταν ενα ασχετο ποστ σε ενα φορουμ και δεν θελω να ρισκαρω.

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα το πρωί έπαψε να μου λειτουργεί ο αισθητήρας αποτυπώματος (ούτε καταγράφει αποτύπωμα, ούτε ακούει για ξεκλείδωμα). Λειτουργεί και για τα δύο, μόνο αν είναι συνδεδεμένος ο φορτιστής. Κάπου είχα διαβάσει για τέτοιο πρόβλημα. Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχεις και πολλές επιλογές.

Twrp

Backup

Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Αν φτιάξει τα περνάς όλα από την αρχη,αν όχι τότε κανείς restore από twrp.

Link to comment
Share on other sites

Κρατώντας πατημένο volume+ και power με βγάζει στο μενού με τις επιλογές Recovery, Fastboot και Normal. Επιλέγοντας Recovery μου βγαίνει το ανάσκελα ανδροϊδές ανθρωπάκι και γράφει "καμία εντολή". Ξαναδοκιμάζοντας από αυτή τη στιγμή να κάνω volume+ και power ξαναβγαίνει το μενού με τις 3 επιλογές κ.ο.κ. Πως μπαίνει σε recovery για να κάνω clear cache τουλάχιστον (διάβασα στο forum της vernee ότι ίσως λύνεται έτσι);
Link to comment
Share on other sites

το μαμα recovery δεν εμαθα και εγω πως δουλευει.

Πρεπει να περασεις twrp.

Νομιζω αν περασεις twrp και δεν ρουταρεις μπορεις να παίρνεις τα update.

Περίμενε μπας και ξέρει κανεις αλλος.

Εγω περασα twrp και ρουταρα και δεν εχασα τιποτα απο τα δεδομένα μου.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αν περασεις twrp χανεις το ΟΤΑ. Το κανεις ομως για να μπορεσεις να κανεις το root και μετα το βγαζεις για να παιρνεις τα ΟΤΑ ενω εισαι root. Το ιδιο μπορεις να κανεις κι εσυ στη συγκεκριμενη περιπτωση. Βαλε twrp κανε το clear cache ή επαναφορα εργοστασιακων και μετα βγαλτο παλι.
Link to comment
Share on other sites

Και πως περνάω TWRP; Κοιτάζω στο XDA αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Τα Αγγλικά των περισσότερων εκεί μέσα πάσχουν σοβαρά... Έχω κατεβάσει 500 ζιπάκια και δεν μπορώ να καταλάβω ποιό bin και ποιό img ορίζω που... Δεν φλασάρεται από τις Ενημερώσεις Συστήματος αυτό σαν έτοιμο .zip;
Link to comment
Share on other sites

Για δες εδω φιλε.

http://www.needrom.com/download/vernee-thor-twrp/

Αν δε δουλεψει αυτο ισως χρειαζεσαι το http://www.needrom.com/download/twrp-thor/ με τον ιδιο τροπο .

Link to comment
Share on other sites

Για δες εδω φιλε.

http://www.needrom.com/download/vernee-thor-twrp/

Αν δε δουλεψει αυτο ισως χρειαζεσαι το http://www.needrom.com/download/twrp-thor/ με τον ιδιο τροπο .

 

Τα βρήκα αυτά ακριβώς και τα δοκίμασα. Αρχικά δεν είχα εγκαταστήσει σωστά (σε Win 7) τους preloader drivers. Τελικά (για να μην πολυλογώ) σε άλλη εγκατάσταση Win 10 που έχω κατάφερα να τους εγκαταστήσω και το SPFlash μου έδειξε ότι φλασαρίστηκε το TWRP (αυτό το 3.0.2 που υποτίθεται δουλεύει και με το τελευταίο ΟΤΑ). Όμως δεν μπουτάρει σε αυτό το τηλέφωνο με τίποτα. Με βγάζει πάντα στο stock recovery το οποίο απλά δεν λειτουργεί. Πρώτη φορά συναντώ τόση δυσκολία σε τηλέφωνο. Τα έχει καταφέρει κανείς σας με το τελευταίο update (20161008) να δουλέψει TWRP;

 

edit: Τελικά τα κατάφερα με εγκατάσταση των preloader drivers των Win 10 στα 7άρια. Επέλεγα και λάθος .bin στο Download Agent για αυτό δεν έκανε τίποτα. Κατάφερα και μπήκα σε TWRP. Έσβησα τις cache, αλλά το πρόβλημα με το fingerprint sensor δεν λύθηκε...

Όλες οι οδηγίες που βρήκα σχετικά με το SPFLASH είναι άθλιες τελικά. Θεωρούν σχεδόν τα πάντα αυτονόητα, ενώ δεν είναι για όποιον δεν ασχολείται καθημερινά με τέτοια πράγματα!

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Τεράστια ταλαιπωρία και σε μένα για να περάσω drivers σε win10x64.

Στο τέλος είχα κουμπώσει το κινητό με ανοιχτό το spflash σε κατάσταση εγκατάστασης και έβαζα και drivers...Τόσα νεύρα είχα :lol::lol::lol:

To spflash πολύ εύκολο μου φάνηκε μήπως είχες πιο παλιά έκδοση απο την SP_Flash_Tool_exe_Windows_v5.1604.00.000

Link to comment
Share on other sites

To spflash πολύ εύκολο μου φάνηκε μήπως είχες πιο παλιά έκδοση απο την SP_Flash_Tool_exe_Windows_v5.1604.00.000

 

Όχι.Αυτήν έχω κι εγώ. Το πρόβλημα είναι ότι στο xda ανεβάζουν links από τα διάφορα απαιτούμενα, βγαίνουν νέες εκδόσεις αυτών, προσθέτουν τα νέα κρατάνε και τα παλιά και γίνεται ένας αχταρμάς τελικά που δεν βγάζει νόημα. Και επειδή από όσο κατάλαβα πολλοί είναι Πακιστανοί, Μπαγκλαντεσιανοί, Ινδοί κλπ. είναι και τα Αγγλικά τους τραγικά.

 

Για όσους έχετε πρόβλημα φόρτωσης του stock recovery, κατάφερα να το κάνω να δουλέψει με ένα τέχνασμα που βρήκα: μόλις βγάλει το ανάσκελο ανθρωπάκι με το "No command", πατάτε ταυτόχρονα vol up+power (όχι παρατεταμένα αλλά κοφτά!) για 2-3 φορές με κενά 2 δευτερολέπτων περίπου. Θα εμφανίσει κανονικά το μενού!

Με το TWRP όμως που κατάφερα να περάσω τελικά έχω άλλο πρόβλημα: ενώ την πρώτη φορά που το φλασάρω τρέχει κανονικά, στο επόμενο restart έχει χαθεί πάλι και βγάζει ξαπλωτό android με ένα κόκκινο θαυμαστικό. Δεν μπαίνει πλέον δηλαδή σε TWRP (παρά μόνο σε stock με το κόλπο που λέω αμέσως πριν) και πρέπει να το ξαναφλασάρω για να δουλέψει για μία μόνο φορά ακόμα και ούτως καθεξής. Τι φταίει για αυτό;

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Τέλικά πήρα backup, έκανα επαναφορά εργοστασιακών και το fingerprint δουλεύει κανονικότατα! Ξαναέκανα όμως restore (γιατί να ξαναστήσω το τηλέφωνο για την περίπτωσή μου σημαίνει 2-3 μέρες δουλειά) και πάλι σταματάει να λειτουργεί αν δεν είναι ο φορτιστής καρφωμένος. Τι σκ@τά λέτε ότι του φταίει και δεν λειτουργεί; Να αρχίσω να απεγκαθιστώ προγράμματα ένα ένα μπας και δουλέψει; Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να διατηρήσω όλα μου τα δεδομένα και τις εφαρμογές και να φλασάρω μόνο τη rom ας πούμε; Το ενσωματωμένο πρόγραμμα "Δημιουργία Αντιγράφου" λειτουργεί αξιόπιστα και επαναφέρει τα πάντα; Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

ενώ την πρώτη φορά που το φλασάρω τρέχει κανονικά, στο επόμενο restart έχει χαθεί πάλι και βγάζει ξαπλωτό android με ένα κόκκινο θαυμαστικό. Δεν μπαίνει πλέον δηλαδή σε TWRP (παρά μόνο σε stock με το κόλπο που λέω αμέσως πριν) και πρέπει να το ξαναφλασάρω για να δουλέψει για μία μόνο φορά ακόμα και ούτως καθεξής. Τι φταίει για αυτό;

 

Υπαρχει εφαρμογη στο playstore που σου κανει restart σε twrp...μην πεδευεσαι και εμενα ετσι μου εκανε και εβαλα app στο τελος.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι παραγγείλατε tempered glass,το βάλατε?Πως είναι?

Btw,υπάρχει καμιά τεχνική για να το τοποθετήσεις?

 

Το έβαλα εγώ πολύ εύκολα! Συνήθως έχει οδηγίες μέσα. Το screen protector έχει δύο μεμβράνες. Ξεκινάς από την έσω επιφάνεια ξεκολλώντας λίγο στην κορυφή (ώστε να ταιριάξει στο ακουστικό) και την τοποθετείς σπρώχνοντας προς τα κάτω με μια κάρτα τύπου πιστωτικής. Όπως σπρώχνεις αφαιρείται σιγά σιγά η έσω επιφάνεια. Εάν δημιουργηθούν κάνα-δυο φυσαλίδες πιέζεις με την κάρτα ή το χέρι σου μέχρι να φύγουν. Στο τέλος της διαδικασίας και μόνο, αφαιρείς και την έξω αυτοκόλλητη επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

εχω πάρει το vernee thor μέσω e-bay απο κινεζομάγαζο και εχει πρόβλημα με την κεραία,δεν κρατάει το σήμα παρότι πήρα καινούργια sim έχει κάποιος ανάλογο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μετά την τελευταία αναβάθμιση αν δεν το βάλω σε λειτουργία πτήσης δεν ανοίγει το WiFi με τίποτα

 

Sent from my Xiaomi Redmi Note 3 pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τέλικά πήρα backup, έκανα επαναφορά εργοστασιακών και το fingerprint δουλεύει κανονικότατα! Ξαναέκανα όμως restore (γιατί να ξαναστήσω το τηλέφωνο για την περίπτωσή μου σημαίνει 2-3 μέρες δουλειά) και πάλι σταματάει να λειτουργεί αν δεν είναι ο φορτιστής καρφωμένος. Τι σκ@τά λέτε ότι του φταίει και δεν λειτουργεί; Να αρχίσω να απεγκαθιστώ προγράμματα ένα ένα μπας και δουλέψει; Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να διατηρήσω όλα μου τα δεδομένα και τις εφαρμογές και να φλασάρω μόνο τη rom ας πούμε; Το ενσωματωμένο πρόγραμμα "Δημιουργία Αντιγράφου" λειτουργεί αξιόπιστα και επαναφέρει τα πάντα;

 

Ενημερωτικά για όποιον ενδιαφέρεται ή του συμβεί το ίδιο στο μέλλον, αφού δοκίμασα τα πάντα (απεγκατάσταση εφαρμογών, update με τη ROM μέσα από το λειτουργικό, ξαναπέρασμα της ROM και των ΟΤΑ με το SPFlashtools) η μόνη λύση που δούλεψε ήταν η επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, αφού πρώτα έκανα ρουτ και πήρα πλήρες backup με Titanium. Επανέφερα όλα τα προγράμματα και δεδομένα εκτός του Mobile Uncle MTK Tools (επειδή το υποψιαζόμουν). Δουλεύει πλέον κανονικά το αποτύπωμα. Σίγουρα δεν έφταιγε λοιπόν καμία εγκατεστημένη εφαρμογή εκτός του Mobileuncle το οποίο είναι ύποπτο και σίγουρα δεν είχε βλάβη η ROM. Κάποια ρύθμιση σε κάποιο σημείο έκανε τη ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία το titanium σου δούλεψε σωστά δλδ.

Αντε πέρνα και xposed τώρα να μας πεις τι γίνεται γιατί φοβάμαι μην το μπρικαρω. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία το titanium σου δούλεψε σωστά δλδ.

Αντε πέρνα και xposed τώρα να μας πεις τι γίνεται γιατί φοβάμαι μην το μπρικαρω. :lol:

 

Αστειεύεσαι υποθέτω! :D Δεν του πειράζω τίποτα άλλο! Σιγά μην καταντήσω σαν τους xiaomiδες...

Link to comment
Share on other sites

To Thor για να παει σε twrp πρεπει να το κανεις και root με την μια αφοτου κανεις flash το twrp. Δηλαδη στο πρωτο boot αμεσως μετα, και ειναι ολα comple
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, SOS!

Μου έπεσε νερό βροχής και σταμάτησε να δουλεύει το touchscreen.

(Κατά τα υπόλοιπα ανάβει κανονικά).

Καμιά ιδέα;

Να το στείλω πίσω;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...