Jump to content

iPad Pro 9,7-inch (1st gen - 2016)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άνοιξε από σήμερα από ό,τι βλέπω η διάθεσή του, πιο φθηνό στο BestDeals.gr, με παράδοση σε 4-10 μέρες, στα 669 ευρώ (+3,50 έξοδα αποστολής) και επόμενη τιμή στα 709...

 

http://www.skroutz.gr/s/8626031/Apple-iPad-Pro-9-7-WiFi-32GB.html

 

Γενική ερώτηση, μπορεί γενικά από σκρουτζομάγαζα να κοπεί τιμολόγιο για να μπει σε έξοδα εταιρίας, έτσι;

 

Βασικά, προσωπικά είμαι Android-άκιας (δεν έχω καμία εμπειρία χρήσης με iPad, μόνο ό,τι ακούω από γνωστούς), αλλά ψάχνομαι για αγορά για λόγους δοκιμής. Διάβασα τα τόπικ και από αυτό και από το μεγάλο, πολύ το κράξιμο βλέπω εδώ για το μικρό όσον αφορά τα specs, μέχρι και για κοροϊδία εκ μέρους της Apple. Οπότε οκ, για κάποιον που είχε πχ το προηγούμενο iPad Air 2 από ό,τι κατάλαβα δεν θα άξιζε και πάρα πολύ η αναβάθμιση. Αλλά για κάποιο που θα αγόραζε τώρα για ΠΡΩΤΗ φορά iPad, και παίρνοντας ως δεδομένο ότι δεν θα τον ενοχλούσε και ΤΟΣΟ το -εξωφρενικό, οκ το είδα και χτες από κοντά στο Πλαίσιο, πιο μεγάλο από σελίδα Α4 μου φάνηκε- μέγεθος του 12.9" μοντέλου, ποιο από τα 2 θεωρείτε καλύτερο επιλογή;

Edited by dante02004
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Γενική ερώτηση, μπορεί γενικά από σκρουτζομάγαζα να κοπεί τιμολόγιο για να μπει σε έξοδα εταιρίας, έτσι;

 

Βασικά, προσωπικά είμαι Android-άκιας (δεν έχω καμία εμπειρία χρήσης με iPad, μόνο ό,τι ακούω από γνωστούς), αλλά ψάχνομαι για αγορά για λόγους δοκιμής. Διάβασα τα τόπικ και από αυτό και από το μεγάλο, πολύ το κράξιμο βλέπω εδώ για το μικρό όσον αφορά τα specs, μέχρι και για κοροϊδία εκ μέρους της Apple. Οπότε οκ, για κάποιον που είχε πχ το προηγούμενο iPad Air 2 από ό,τι κατάλαβα δεν θα άξιζε και πάρα πολύ η αναβάθμιση. Αλλά για κάποιο που θα αγόραζε τώρα για ΠΡΩΤΗ φορά iPad, και παίρνοντας ως δεδομένο ότι δεν θα τον ενοχλούσε και ΤΟΣΟ το -εξωφρενικό, οκ το είδα και χτες από κοντά στο Πλαίσιο, πιο μεγάλο από σελίδα Α4 μου φάνηκε- μέγεθος του 12.9" μοντέλου, ποιο από τα 2 θεωρείτε καλύτερο επιλογή;

 

Απ το οποιοδηποτε καταστημα μπορει να κοπει τιμολογιο και να μπει στα εξοδα! Το εχω κανει ηδη (δε ξερω ποσες φορες!)

 

Το κραξιμο γινεται γιατι δουλεια δεν εχουνε να κανουνε ως συνηθως, μονο και μονο γιατι δεν εχει ακριβως τα ιδια specs με το μεγαλο! Και για καποιον που εχει το Air2 και Pro μεγαλο & μικρο οι διαφορες ειναι μικρες εως πολυ μικρες!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...

 

Πάντως με μια πρώτη ματιά, με τα 2 μοντέλα να υπάρχουν αυτήν την στιγμή ταυτόχρονα στο skroutz και την διαφορά τους (λαμβάνοντας υπόψιν βέβαια την χαμηλότερη τιμή αυτήν την στιγμή που μιλάμε) γύρω στα 100 ευρώ, σαν να μου φαίνεται περισσότερο value-for-money το μεγάλο..

 

10άρι τάμπλετ έχω (android βέβαια αλλά έχω) αυτό θα είναι κάτι διαφορετικό...

Link to comment
Share on other sites

σαν να μου φαίνεται περισσότερο value-for-money το μεγάλο...

 

ειναι δε το συζηταμε, απλα ειναι βαρυ δυστυχως σε σχεση με τα υπολοιπα και οταν τα εχεις διπλα διπλα, το χαος εκει ειναι απεριγραπτο!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το ποσό mobile θες να ειναι η συσκευή σου. Εγώ που το χρησιμοποιώ πχ για να δειγματιζω καταλόγους σε πελάτες το μεγάλο pro δεν μου κάνει. Εξάλλου δεν θα χωρούσε και στην τσάντα μου. Αν θες κάτι για το σπίτι περισσότερο τότε αλλάζει ενδεχομένως το πράγμα. Έχω την εντυπώσεις πάντως ότι το μοναδικό με πραγματικά pro προσανατολισμο πχ για γραφίστες ειναι το μεγάλο μοντελο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

-iPhone 6s

-iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Διθυραμβικά σχόλια από το Display Mate για την οθόνη του νέου iPad.

 

http://www.displaymate.com/iPad_Pro9_ShootOut_1.htm

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
μαζι με το πενακι ειναι αψογο.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σας

 

Και εγω σκεφτομαι και θελω να αγορασω για να το χρησιμοποιω με το drone (dji phantom 4). Ποιο αραγε να επιλεξει κανεις; Το air 2 ή το Pro;

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε ποια είναι η φοβεια μου;

 

Έχει η γυναίκα μου το πρώτο ipad. Το αγόρασε το Πάσχα του 2013. Και από το 2015, μέσα σε 2.5 χρόνια το ipad σέρνεται. Τι format τι restart, σέρνεται. Και το μόνο που έχει περασμένα προς χρήση είναι Facebook και Chrome.

 

Οπότε σκέφτομαι μη την πατήσω και πάλι δίνοντας ένα σκασμό λεφτά για 2 χρόνια. Αν είναι έτσι, καλύτερα να πάρω Android...

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε ποια είναι η φοβεια μου;

 

Έχει η γυναίκα μου το πρώτο ipad. Το αγόρασε το Πάσχα του 2013. Και από το 2015, μέσα σε 2.5 χρόνια το ipad σέρνεται. Τι format τι restart, σέρνεται. Και το μόνο που έχει περασμένα προς χρήση είναι Facebook και Chrome.

 

Οπότε σκέφτομαι μη την πατήσω και πάλι δίνοντας ένα σκασμό λεφτά για 2 χρόνια. Αν είναι έτσι, καλύτερα να πάρω Android...

Άσε και εδώ τα ίδια

IPad 3 έσκασα 510 ευρώ και τώρα πάει σαν android tablet των 50 ευρω..

Κολλάνε τα πάντα με καθαρή εγκατάσταση..

Δεν τους ξανακάνω την χάρη.

Edited by WR200
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ξέρετε ποια είναι η φοβεια μου;

 

Έχει η γυναίκα μου το πρώτο ipad. Το αγόρασε το Πάσχα του 2013. Και από το 2015, μέσα σε 2.5 χρόνια το ipad σέρνεται. Τι format τι restart, σέρνεται. Και το μόνο που έχει περασμένα προς χρήση είναι Facebook και Chrome.

 

Οπότε σκέφτομαι μη την πατήσω και πάλι δίνοντας ένα σκασμό λεφτά για 2 χρόνια. Αν είναι έτσι, καλύτερα να πάρω Android...

 

Αγόρασες το 2013 iPad που κυκλοφόρησε το 2010 και εχεις απαιτήσεις να ανταποκρίνεται στα σημερινά δεδομένα όπως όταν βγήκε; Δε νομίζω να φταίει η Apple για αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασες το 2013 iPad που κυκλοφόρησε το 2010 και εχεις απαιτήσεις να ανταποκρίνεται στα σημερινά δεδομένα όπως όταν βγήκε; Δε νομίζω να φταίει η Apple για αυτό.

Καλημέρα,

 

Οπότε το προσδοκιμο απόδοσης δεν είναι 2 χρόνια, είναι 4 και το βρίσκεις λογικό; Εσύ δηλαδή θα δώσεις 1000 ευρώ για 4 χρόνια και θεωρείς ότι έτσι γίνεται επένδυση και αποσβεση... Και δεν σου φταίει κάνεις;

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα,

 

Οπότε το προσδοκιμο απόδοσης δεν είναι 2 χρόνια, είναι 4 και το βρίσκεις λογικό; Εσύ δηλαδή θα δώσεις 1000 ευρώ για 4 χρόνια και θεωρείς ότι έτσι γίνεται επένδυση και αποσβεση... Και δεν σου φταίει κάνεις;

 

Ποιος μίλησε για επένδυση και απόσβεση σε προϊόντα τεχνολογίας; Αυτά είναι όνειρα θερινής νυχτός. Επίσης... όσον αφορά τη συσκευή που αναφέρεις, έχουν περάσει 6 ολόκληρα χρόνια (και όχι 4) από τότε που βγήκε. Θυμάσαι πως ήταν τα πράγματα (τεχνολογικά) τότε; Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να εξηγώ το αυτονόητο...

 

Και για να το κλείσουμε εδώ... τα μοναδικά tablet που μπορούν να κάνουν έστω και μερική απόσβεση είναι μόνο τα iPad, είτε μας αρέσει, είτε όχι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Οπότε το προσδοκιμο απόδοσης δεν είναι 2 χρόνια, είναι 4 και το βρίσκεις λογικό; Εσύ δηλαδή θα δώσεις 1000 ευρώ για 4 χρόνια και θεωρείς ότι έτσι γίνεται επένδυση και αποσβεση... Και δεν σου φταίει κάνεις;

 

Να πω την εμπειρία μου και εγώ για το θέμα.εχω το ipad3 με την τελευταία αναβάθμιση και εκτός από κάποιο lag στο πληκτρολόγιο και όχι πάντα καθώς και ένα αργό internet surfing,είμαι γενικά ευχαριστημένος για 4 χρόνων ταμπλετ.αυτο που δεν μπορώ να συνηθίσω το βάρος του,αλλα αυτό ειναι το τίμημα των 11500 μπαταρία.

Καλημερα.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ας μην ξεχνάμε όμως ότι εδώ συζητάμε για το tablet του τίτλου και καλό θα ήταν να περιορίσουμε τις off topic συζητήσεις. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ας μην ξεχνάμε όμως ότι εδώ συζητάμε για το tablet του τίτλου και καλό θα ήταν να περιορίσουμε τις off topic συζητήσεις. :rolleyes:

 

Ναι ναι σωστά.αλλα κάποιες αναφορές off topic ειναι αυτές που μας οδηγούν η όχι στην απόκτηση του μοντέλου του topic.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Ποιος μίλησε για επένδυση και απόσβεση σε προϊόντα τεχνολογίας; Αυτά είναι όνειρα θερινής νυχτός. Επίσης... όσον αφορά τη συσκευή που αναφέρεις, έχουν περάσει 6 ολόκληρα χρόνια (και όχι 4) από τότε που βγήκε. Θυμάσαι πως ήταν τα πράγματα (τεχνολογικά) τότε; Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να εξηγώ το αυτονόητο...

 

Και για να το κλείσουμε εδώ... τα μοναδικά tablet που μπορούν να κάνουν έστω και μερική απόσβεση είναι μόνο τα iPad, είτε μας αρέσει, είτε όχι.

Όπως έγραψα και στο πρώτο post, σέρνεται εδώ και 1.5 χρόνο. Οπότε 4 και μπορεί να λέω και πολλά με τη λογική του ποτέ βγήκε - κυκλοφόρησε κλπ...

 

Δέχομαι όμως το θέμα με το "αλμα" της τεχνολογίας...

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ας μην ξεχνάμε όμως ότι εδώ συζητάμε για το tablet του τίτλου και καλό θα ήταν να περιορίσουμε τις off topic συζητήσεις. :rolleyes:

 

Πιο on-topic για το αν αξίζει να δώσει κάνεις 1000 ευρώ για το αντικείμενο του topic και αν θα κρατήσει και αντέξει ώστε να είναι μαχιμο αντί να σέρνεται σε 2-3 χρόνια δεν νομίζω ότι υπάρχει.

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεκτό... ωστόσο το Pro παιδιά είναι πολύ δυνατό tablet και δε νομίζω να έχει θέμα όσον αφορά τις δυνατότητές του σήμερα αλλά και μελλοντικά. Απλά αν ήταν έτσι δεν θα αγόρασε κανείς iPad πόσο μάλλον tablet ή κινητό γενικότερα. Η αγορά όμως δείχνει ότι η συντριπτική πλειοψηφία κατόχων iPad είναι ευχαριστημένη και οι πωλήσεις του μιλάνε από μόνες τους. Το αν θα το αγοράσει κάποιος λοιπόν είναι καθαρά δική του επιλογή, προσωπικά εννοείται ότι το προτείνω (παρά την τσιμπημένη - κλασσικά για καινούργιο iPad - τιμή του).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεκτό... ωστόσο το Pro παιδιά είναι πολύ δυνατό tablet και δε νομίζω να έχει θέμα όσον αφορά τις δυνατότητές του σήμερα αλλά και μελλοντικά. Απλά αν ήταν έτσι δεν θα αγόρασε κανείς iPad πόσο μάλλον tablet ή κινητό γενικότερα. Η αγορά όμως δείχνει ότι η συντριπτική πλειοψηφία κατόχων iPad είναι ευχαριστημένη και οι πωλήσεις του μιλάνε από μόνες τους. Το αν θα το αγοράσει κάποιος λοιπόν είναι καθαρά δική του επιλογή, προσωπικά εννοείται ότι το προτείνω (παρά την τσιμπημένη - κλασσικά για καινούργιο iPad - τιμή του).

 

Ότι iPad είχα, για όλα εχω να πω τα καλύτερα.αυτο που ευχαριστήθηκα πιο πολύ ήταν το mini 2 retina.αν είχε και δυνατότητες τηλεφώνου δεν θα το άλλαζα με τίποτα.

Το μόνο που ζητάω από τα iPad,μάλλον από το iOS,ειναι ένας κανονικός file manager και sd.δυστηχως κανένα μέχρι τώρα δεν τα εχει.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπον μεχρι πριν κανα μηνα χρησιμοποιούσα το 3 . Τελευταια το ταμπλετ μου εκανε καποια ρισταρτ μονο του & επισης καποιες εφαρμογες κρασαραν. Η μπαταρια ηταν ακομα σε καλα επίπεδα.

Αναφερομαι σε καθημερινη χρηση για ωρες, απ οταν το χα παρει καινουριο.

 

Τα θεματα που παρουσίασε ηταν λιγο σπαστικα αλλα σε καμια περιπτωση δε το εκαναν για... Πέταμα. Δεν ειχα δοκιμασει καν να το κανω ενα set as new για να καταλάβετε.

 

Αυτο ομως που με κούραζε ηταν το βαρος, κι ετσι πια ηρθε το πλήρωμα του χρονου και απεκτησα το νέο προ , 128gb + sim , μαζι με τη θηκη και το καλυμα μου πηγε πανω απο 1000€

 

Φυσικα σε σχεση με το 3, ειναι πολυ μεγαλες οι διαφορες σε ταχυτητα-καμερα-βαρος/ευχρηστία.

 

Το multitasking με τις εφαρμογες που αναδύονται απο δεξια ειναι πολυ χρησιμο. Μου στελνουν πχ ενα μηνυμα στο messenger ,ενω χρησιμοποιω το Safari, και δε χρειαζεται να μεταπήδησω στην αλλη εφαρμογη.

 

Απο καμερα δεν εχω βγαλει ακομα τοπία, ομως μου προκαλεσε θετικη εντυπωση το "φλας" στις σελφι με χρηση της οθόνης. Πραγματικα πολυ καλη δουλειά.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω το iPad 2 από τον Ιούλιο του 2011 και ήρθε η ώρα της αντικατάστασης (αν και δουλεύει αξιοπρεπώς και με την 9.3.4) .

 

Σκέφτομαι σοβαρά το iPad Pro 9.7 αλλά με προβληματίζουν οι αναφορές για αντικατάσταση του σύντομα με αντίστοιχη συσκευή με force touch . Γνωρίζει κάποιος κάτι ;

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Έχω το iPad 2 από τον Ιούλιο του 2011 και ήρθε η ώρα της αντικατάστασης (αν και δουλεύει αξιοπρεπώς και με την 9.3.4) .

 

Σκέφτομαι σοβαρά το iPad Pro 9.7 αλλά με προβληματίζουν οι αναφορές για αντικατάσταση του σύντομα με αντίστοιχη συσκευή με force touch . Γνωρίζει κάποιος κάτι ;

Κάπου που διάβασα φήμες έλεγαν για τελη του έτους με αρχές 17 που η Apple θα προσθέσει force touch και σε iPad.

Για εμένα ειναι must have feature και προϋπόθεση(με 2-3 επιπλέον πράγματα που θέλω εξίσου)να αναβαθμισω απο το air 2 διότι με το iOS 10 χωρίς touch force τεχνολογια ειναι σαν ομελέτα χωρίς αυγά.

 

Ειναι βασικό feature αρκετα αναβαθμισμένο με τη νεα έκδοση αλλα χωρίς υποστήριξη σε hardware επίπεδο δεν γίνεται δουλειά.

 

Βέβαια εσύ με το iPad 2 θα δεις τρομερή αλλαγή αν παρεις το pro 9.7.

 

Εγώ και 3ο χρόνο σερί άνετα αντέχω εως δω αυτά που θέλω απο το επόμενο iPad που πιστετω εντός 17 θα το δούμε.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και οι παρακάτω φήμες.

 

http://www.theverge.com/circuitbreaker/2016/8/15/12480144/ipad-pro-10-5-inch-2017

Ναι σωστά αν και είχα διαβάσει και πριν μήνες οτι θα δούμε κατι πραγματικά καλο εντός 17 η και 18 δεν εχω θεμα να περιμένω εως δω αυτά που θέλω minimum.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Pro 9,7-inch (1st gen - 2016)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...