Jump to content

iPhone SE (2016)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Oι αμεσότερες ειδοποιήσεις στα iphones είναι λόγω των ταχύτερων kernel wakes.

Τα androids "ξυπνούν" λίγο πιο αργά, κυρίως βγαίνοντας απο deep sleep.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Η συζήτηση μου θυμίζει κάτι εποχές που είχα συνδέσει ένα Garmin Fenix 5X Plus με ένα Pixel και όταν με καλούσαν στο κινητό, η κλήση έφτανε στο ρολόι μετά από 5 με 6 δευτερόλεπτα, ενώ από το iPhone... ακαριαία! ;)

 

Συνδεσιμότητα μόνο iPhone και Apple Watch

Είναι σαν να έχεις το τηλέφωνο στο χέρι σου

Όλα γίνονται άμεσα

Σε όλα τα αλλά μια δεν εμφανίζεται κάτι μια κάτι άλλο σου δημιουργεί θέμα δηλαδή όλο και κάτι δεν δουλεύει σωστά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Συνδεσιμότητα μόνο iPhone και Apple Watch

Είναι σαν να έχεις το τηλέφωνο στο χέρι σου

Όλα γίνονται άμεσα

Σε όλα τα αλλά μια δεν εμφανίζεται κάτι μια κάτι άλλο σου δημιουργεί θέμα δηλαδή όλο και κάτι δεν δουλεύει σωστά

 

Ναι αυτό το γνωρίζω από προσωπική εμπειρία. Αυτό που είπα πιο πάνω είναι ότι ακόμα και το Garmin, δούλευε πιο σωστά στο iPhone σε σχέση με το Android Pixel.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το κατέχεται πιο πολύ από μένα το θέμα iPhone ερώτηση....

iPhone 11 η XS Max???Πιο είναι καλύτερο;;;Θα το κρατήσω 1-1,5 χρόνο το πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το κατέχεται πιο πολύ από μένα το θέμα iPhone ερώτηση....

iPhone 11 η XS Max???Πιο είναι καλύτερο;;;Θα το κρατήσω 1-1,5 χρόνο το πολύ...

 

Δες τα μόνος σου...θα καταλάβεις

 

 

https://www.apple.com/iphone/compare/?device1=iphone11pro&device2=iphoneXSmax&device3=iphone12mini

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

 

Για το 11 το απλό ρωτάει όχι το Pro. Αν και το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτή η ερώτηση γίνεται σε λάθος θέμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για το 11 το απλό ρωτάει όχι το Pro. Αν και το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτή η ερώτηση γίνεται σε λάθος θέμα.

 

Πιο πολύ για το απλό ρωταω το 11,και δεν κάνω την ερώτηση στο Επιλογή συσκευής γιατί εκεί μπαίνει ο καθένας και γράφει την εξυπνάδα του,ενώ εδώ στο θέμα έστω του SE διαβάζεται από άτομα που και ξέρουν,και τουλάχιστον έχουν επαφή με τα iPhone...Να μου απαντήσει κάποιος που κάτι έχει διαβάσει η το έχει ακούσει έχει διαφορά από κάποιον που είναι η ήταν κάτοχος και των δύο...

Γι'αυτό ρώτησα εδώ....

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ για το απλό ρωταω το 11,και δεν κάνω την ερώτηση στο Επιλογή συσκευής γιατί εκεί μπαίνει ο καθένας και γράφει την εξυπνάδα του,ενώ εδώ στο θέμα έστω του SE διαβάζεται από άτομα που και ξέρουν,και τουλάχιστον έχουν επαφή με τα iPhone...Να μου απαντήσει κάποιος που κάτι έχει διαβάσει η το έχει ακούσει έχει διαφορά από κάποιον που είναι η ήταν κάτοχος και των δύο...

Γι'αυτό ρώτησα εδώ....

 

Πήγαινε στο Λίνκ που σου έδωσα και αντί για το pro βάλε το 11 αρι και θα καταλάβεις

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το γνωρίζω από προσωπική εμπειρία. Αυτό που είπα πιο πάνω είναι ότι ακόμα και το Garmin, δούλευε πιο σωστά στο iPhone σε σχέση με το Android Pixel.

 

Ναι το κατάλαβα αυτό απλά λέω ότι η μόνη υλοποίηση χωρίς προβλήματα είναι iPhone και Apple Watch

Σίγουρα ακόμα και άλλες συσκευές πάλι στο θέμα των ειδοποιήσεων λειτουργούν καλύτερα στο iPhone γι αυτό ευθύνεται το iOS

Στο Android καθυστερούν λίγο δεν ξέρω κι εγώ ακριβώς τον λόγο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μια ερώτηση το κινητό υποστηρίζει nfc μόνο για το Apple pay; Για την εφαρμογή ας πούμε της eurobank για να πληρώνω μέσω αυτής contactless δεν γίνεται;
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση το κινητό υποστηρίζει nfc μόνο για το Apple pay; Για την εφαρμογή ας πούμε της eurobank για να πληρώνω μέσω αυτής contactless δεν γίνεται;

 

 

Δεν γίνεται με κάρτες Eurobank. Από ελληνικές μόνο Alpha Bank. Ούτε η έχει εφαρμογή η Eurobank.

Διαφορετικά γινεται έμμεσα, με curve αλλά δεν έχω ασχοληθεί.

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται με κάρτες Eurobank. Από ελληνικές μόνο Alpha Bank. Ούτε η έχει εφαρμογή η Eurobank.

Διαφορετικά γινεται έμμεσα, με curve αλλά δεν έχω ασχοληθεί.

 

Εγώ έχει κάνα χρόνο που πληρώνω με curve

Μπορείτε να βρείτε βίντεο με Έλληνες που παρουσιάζουν ακριβώς την λειτουργία

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται με κάρτες Eurobank. Από ελληνικές μόνο Alpha Bank. Ούτε η έχει εφαρμογή η Eurobank.

Διαφορετικά γινεται έμμεσα, με curve αλλά δεν έχω ασχοληθεί.

 

Η εφαρμογή της eurobank γράφει ότι μπορείς να κάνεις πληρωμές μέσω nfc. Γι'αυτό και ρώτησα. Για το Apple pay το ξέρω ότι μέχρι τώρα το υποστηρίζει μόνο η alpha bank.

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή της eurobank γράφει ότι μπορείς να κάνεις πληρωμές μέσω nfc. Γι'αυτό και ρώτησα. Για το Apple pay το ξέρω ότι μέχρι τώρα το υποστηρίζει μόνο η alpha bank.

 

 

Ο μόνος τρόπος είναι να απενεργοποιηθεί το wallet. Δεν ξέρω αν και πως γίνεται αυτό. Αν γίνεται τότε οι εφαρμογές κακώς δεν εξηγούν πως να το κάνεις. Αν δεν γίνεται τότε οι εφαρμογές είναι για γέλια αφού πρακτικά η πληρωμή μέσω NFC δεν γίνεται.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται με κάρτες Eurobank. Από ελληνικές μόνο Alpha Bank. Ούτε η έχει εφαρμογή η Eurobank.

Διαφορετικά γινεται έμμεσα, με curve αλλά δεν έχω ασχοληθεί.

 

 

Μιλάς για apple pay με wallet όμως, όχι για την εφαρμογή που ρώτησε ο Alexpag

 

 

Η εφαρμογή της eurobank γράφει ότι μπορείς να κάνεις πληρωμές μέσω nfc. Γι'αυτό και ρώτησα. Για το Apple pay το ξέρω ότι μέχρι τώρα το υποστηρίζει μόνο η alpha bank.

 

 

Έχω την εφαρμογή της eurobank και δεν μπορείς να πληρώσεις μέσω αυτής. Είσαι σίγουρος ότι το λέει για την εφαρμογή για ios;

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω πληρωμή μέσο της εφαρμογής γίνεται στο Android σε alpha bank που το χρησιμοποιεί ένας φίλος εδώ και δυο χρόνια σχεδόν

Στο iPhone με τα τελευταία δεδομένα που είχα ψάξει κατά το καλοκαίρι καμία ελληνική τράπεζα δεν υποστήριζε πληρωμές

Εκεί είχε έρθει η curve να καλύψει το κενό

Σαν μεσάζοντας δηλαδή εκεί μέσα βάζεις οποία ελληνική κάρτα θέλεις και πληρώνεις με το iPhone αλλά και με το Apple Watch

Αρκετά βολικό αλλά αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι ξοδεύεις πιο εύκολα λεφτά χωρίς να το σκέφτεσαι

 

Άλλο να πληρώνεις χωρίς να έχεις κάτι στα χέρια σου και άλλο να πληρώνεις μετρητά ζεστά ζεστά

Βρίσκεις κάτι που κάνει 100€ και δεν το σκέφτεσαι με κάρτα

Με μετρητά όμως όταν τα πιάνεις στα χέρια σου σε καθημερινή βάση τα εκτιμάς παραπάνω και ίσως αποφύγεις κάποιες αγορές που αργότερα να αποδειχθεί ότι ήταν περιττές είτε αδικαιολόγητη σπατάλη ή ότι άλλο

Άποψη μου είναι αυτό στα περίπου δυο χρόνια που πληρώνω με κάρτες και με κινητά ασύρματα και όλες τις τεχνολογίες που μας πασάρουν «για το καλό μας»

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω πληρωμή μέσο της εφαρμογής γίνεται στο Android σε alpha bank που το χρησιμοποιεί ένας φίλος εδώ και δυο χρόνια σχεδόν

Στο iPhone με τα τελευταία δεδομένα που είχα ψάξει κατά το καλοκαίρι καμία ελληνική τράπεζα δεν υποστήριζε πληρωμές

Εκεί είχε έρθει η curve να καλύψει το κενό

Σαν μεσάζοντας δηλαδή εκεί μέσα βάζεις οποία ελληνική κάρτα θέλεις και πληρώνεις με το iPhone αλλά και με το Apple Watch

 

 

Όταν λες με την curve πληρώνεις με το iPhone εννοείς μέσω της εφαρμογής της curve ή μέσω apple pay?

O Alexpag ρώτησε για εφαρμογή της κάρτας και όχι για apple pay

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες με την curve πληρώνεις με το iPhone εννοείς μέσω της εφαρμογής της curve ή μέσω apple pay?

O Alexpag ρώτησε για εφαρμογή της κάρτας και όχι για apple pay

 

Ξέρω τι ρώτησε απλά αν διαβάσεις προσεκτικά θα καταλάβεις τι είπα

 

Φτιάχνεις λογαριασμό curve

Παραγγέλνεις κάρτα. Σου έρχεται σπίτι

Μετά την ενεργοποιείς μέσα από την εφαρμογή της curve

Εκεί μέσα προσθέτεις ότι κάρτα θέλεις πχ εθνική ή Πειραιώς ή οποία άλλη

Τέλος πηγαίνεις Apple Pay και προσθέτεις την curve κάρτα σου

 

Πληρώνεις από εδώ και πέρα με Apple Pay που μέσα έχει περασμένη την curve. Αυτή μέσα με την σειρά της μπορεί να έχει ότι θέλεις άρα είναι ένας μεσάζων ΕΩΣ να υπάρξει πλήρη υποστήριξη των ελληνικών τραπεζών στο Apple Pay αλλά και στο google pay για να μην χρειάζονται τέτοιες τριπλες

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνεις λογαριασμό curve

Παραγγέλνεις κάρτα. Σου έρχεται σπίτι

Μετά την ενεργοποιείς μέσα από την εφαρμογή της curve

Εκεί μέσα προσθέτεις ότι κάρτα θέλεις πχ εθνική ή Πειραιώς ή οποία άλλη

Τέλος πηγαίνεις Apple Pay και προσθέτεις την curve κάρτα σου

 

Άρα το ίδιο πράγμα λέμε. Δεν υπάρχει εφαρμογή να μπορεί να χρησιμοποιήσει το nfs εκτός του Apple pay στο wallet.

Και αυτό που λέει η euro bank δεν ισχύει.

 

Για την curve τα ξέρω αλλά προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθώς χρησιμοποιώ κυρίως κάρτες εξωτερικού ακόμα και Ελλάδα (με μηδέν προμήθεια συναλλαγής σε άλλο νόμισμα φυσικά) που μπαίνουν κανονικά στο Apple pay.

Link to comment
Share on other sites

Άρα το ίδιο πράγμα λέμε. Δεν υπάρχει εφαρμογή να μπορεί να χρησιμοποιήσει το nfs εκτός του Apple pay στο wallet.

Και αυτό που λέει η euro bank δεν ισχύει.

 

Για την curve τα ξέρω αλλά προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθώς χρησιμοποιώ κυρίως κάρτες εξωτερικού ακόμα και Ελλάδα (με μηδέν προμήθεια συναλλαγής σε άλλο νόμισμα φυσικά) που μπαίνουν κανονικά στο Apple pay.

 

Η εθνική όταν είχα δοκιμάσει έλεγε ότι μπορεί με Bluetooth να συνδεθείς σε μηχάνημα πληρωμών και να πληρώσεις

Απλά τέτοιο μηχάνημα δεν έχει σχεδόν κανένας

 

Γενικότερα μόνο Apple Pay προς το παρών

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Οπότε μόνο με Apple pay για πληρωμές.Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

 

Μόνο για τις κάρτες που υποστηρίζονται όμως, ή με κόλπο τρίτης κάρτας.

 

Γενικά πάντως δεν βρίσκω λόγο να φοβάται κάποιος το apple pay. H κάρτα αποθηκεύεται τοπικά, σε περίπτωση που χάσεις το τηλέφωνο μπορείς από ένα υπολογιστή να τις βγάλεις απ το apple pay.

Συν ότι πολλά site πλέον υποστηρίζουν apple pay για αγορές online (όπως το paypal) και πλέον δεν πρέπει να δίνεις στοιχεία κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι οι χρεωστικές και πιστωτικές κάρτες (Visa, Mastercard) της Alpha Bank υποστηρίζονται από το Apple Wallet οι δε συναλλαγές εκτελούνται χωρίς κανένα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα αρχισε να μου "τρωει" πολυ γρηγορα την μπαταρια ,το βραδυ δλδ μπορει να ξοδεψει 20%.Εχει την τελευταία εκδοση λογισμικού, εχω απενεργοποιησει τις ανανεώσεις στο παρασκήνιο κ η υγεια της μπαταρίας ειναι 93%.
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα αρχισε να μου "τρωει" πολυ γρηγορα την μπαταρια ,το βραδυ δλδ μπορει να ξοδεψει 20%.Εχει την τελευταία εκδοση λογισμικού, εχω απενεργοποιησει τις ανανεώσεις στο παρασκήνιο κ η υγεια της μπαταρίας ειναι 93%.

 

Κάτι γίνεται με το λογισμικό γιατί κι άλλοι έχουν τα ίδια προβλήματα

Κι εγώ δηλαδή παρατηρώ τέτοια πράγματα

Παλαιότερα θυμάμαι χάναμε όλη την νύχτα με όλα ανοιχτά ένα 3-4%

Τώρα ή το λογισμικό έχει κάποιες δυσλειτουργίες ή κάποια εφαρμογή δεν δουλεύει σωστά και δεν αφήνουν την συσκευή να «κοιμηθεί» ώστε να μην καταναλώνει ενέργεια

Αυτό φαίνεται και μέσα στην μέρα που ενώ το έχεις στην τσέπη πάλι λίγο λίγο πέφτει

Παλαιότερα αυτό ήταν το μεγάλο χαρτί του iOS

Το κλειδωνες στην τσέπη και ήταν βράχος

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE (2016)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...