Jump to content

iPhone SE (2016)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάλι νομίζω ότι αν έχεις δουλέψει τις τελευταίες σειρές της Apple, δύσκολα γυρνάς στον παλιό σχεδιασμό.

 

Θα το σκεφτόμουν μόνο αν είχε face id ..Στον παλιο σχεδιασμο δεν γυρναω ....Δηλ σαν XR με 4.7 οθονη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

  • Administrators
Θα το σκεφτόμουν μόνο αν είχε face id ..Στον παλιο σχεδιασμο δεν γυρναω ....Δηλ σαν XR με 4.7 οθονη

 

Αυτό ναι, το καταλαβαίνω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με προβληματίζει είναι η μικρή οθόνη..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και στο ΑΤΜ συμπλήρωση κωδικών έχουμε ακόμα

Δεν νομίζω πως είναι τόσο τραγικά όπως λες Ακόμα και να ξέρεις το pin στο ibank πχ 1234 πρέπει να πάρεις την συσκευή μου, να την ξεκλειδώσεις, να μπεις στο ibank, να κανείς συναλλαγή η οποία ζητάει ταυτοποίηση με μήνυμα στον αριθμό του κινητού μου

 

Μέχρι να τα καταφέρεις αυτά σου είπα θα έχω πατήσει διαγραφή όλων ασύρματα και έληξε το θέμα

 

Ή θα έχεις βάλει την συσκευή μου σε πτήση για να μην σε παίρνω τηλέφωνο ή να μην μπορώ να σε βρω μέσο της εύρεσης iPhone

 

Δεν είναι όλα τόσο εύκολα όσο νομίζουμε. Αλλιώς όλοι θα κλέβαμε κάθε μέρα κινητά και τράπεζες δεν θα χρειαζόταν να πάμε στην δουλειά για 600€ τον μήνα

 

 

Βασικά είναι τόσο εύκολα όσο νομίζουμε. Γιατί αν δεν έχεις 2η apple συσκευή πάνω σου να μπεις να δηλώσεις απώλεια iphone, μπορεί ο οποιοσδήποτε έχει το κινητό σου και τον κωδικό να κάνει apple pay αγορές μέχρι επιτέλους να καταφέρεις να το διαγράψεις. πχ εγώ θα πρέπει να πάω σπίτι στον υπολογιστή να το κάνω και αν πχ κάποιος έχει τον κωδικό και το τηλέφωνο μου όταν είμαι διακοπές, την πάτησα.

 

 

Και ναι, θα μου πεις πχ "δεν χρησιμοποιώ apple pay άρα όλα καλά", αλλά αυτό ήταν απλά ένα παράδειγμα. Μπορεί να κάνει κλήσεις ή 1002 άλλα πράγματα.

 

Αντικειμενικά ο 4ψήφειος κωδικός είναι χειρότερος από το 6ψήφειο, που είναι χειρότερος από τον αλφαριθμητικό, που είναι χειρότερος από τα βιομετρικά χαρακτηριστικά.

Από την άλλη βέβαια, σέβομαι απολύτως το "αυτό με βολεύει, αυτό χρησιμοποιώ".:)

 

 

 

Ασχέτως με το πως βολεύεται ο καθένας, καλύτερη λύση από θέμα ασφάλειας και ευχρηστίας από το Face ID... δεν υπάρχει.

 

 

Ερώτηση, όταν κάνω κάποια αγορά είτε από apple pay είτε από το app store ζητάει επιβεβαίωση με touch id. Αν δε έχω το δακτυλο ήδη στον αισθητήρα, πρέπει να το σηκώσω και να το ξανά ακουμπήσω. Τι γίνεται με το Face id; Αν κοιτάς το τηλέφωνο πιάνει αμέσως; Και αν πάτησα κατά λάθος και δεν θέλω να κάνω την αγορά; Βγάζει κάποιο μήνυμα επιβεβαίωσης;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, όταν κάνω κάποια αγορά είτε από apple pay είτε από το app store ζητάει επιβεβαίωση με touch id. Αν δε έχω το δακτυλο ήδη στον αισθητήρα, πρέπει να το σηκώσω και να το ξανά ακουμπήσω. Τι γίνεται με το Face id; Αν κοιτάς το τηλέφωνο πιάνει αμέσως; Και αν πάτησα κατά λάθος και δεν θέλω να κάνω την αγορά; Βγάζει κάποιο μήνυμα επιβεβαίωσης;

 

Απ όσο θυμάμαι με το 7, έβαζα το δάχτυλο πάνω στο Touch ID πριν το ζητήσει και γινόταν οι αγορές στο App Store (έτσι θυμάμαι τουλάχιστον).

Στο Face ID σου ζητάει να κάνεις διπλό πάτημα στο power button για να γίνει η αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο θυμάμαι με το 7, έβαζα το δάχτυλο πάνω στο Touch ID πριν το ζητήσει και γινόταν οι αγορές στο App Store (έτσι θυμάμαι τουλάχιστον).

Στο Face ID σου ζητάει να κάνεις διπλό πάτημα στο power button για να γίνει η αγορά.

 

Έτσι ακριβώς είναι και το ίδιο ισχύει και για το Apple Pay...

Link to comment
Share on other sites

Διπλό κλικ στο κουμπί ..εμένα είναι default ενεργοποημενο...αν δεν ειναι σε εσενα πηγαινε στις ρυθμισεις στο pay να το κανεις
Link to comment
Share on other sites

Απ όσο θυμάμαι με το 7, έβαζα το δάχτυλο πάνω στο Touch ID πριν το ζητήσει και γινόταν οι αγορές στο App Store (έτσι θυμάμαι τουλάχιστον).

Στο Face ID σου ζητάει να κάνεις διπλό πάτημα στο power button για να γίνει η αγορά.

 

 

Δοκίμασα μόλις στο SE να κατεβάσω καινούργια εφαρμογή, πάτησα λήψη με το δάκτυλο ήδη στο power button και δεν την κατέβασε. Μένει στο "Touch ID to Install"

Ίσως είναι άλλο το touch ID του 7...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα μόλις στο SE να κατεβάσω καινούργια εφαρμογή, πάτησα λήψη με το δάκτυλο ήδη στο power button και δεν την κατέβασε. Μένει στο "Touch ID to Install"

Ίσως είναι άλλο το touch ID του 7...

 

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις/Touch ID και Κωδικός και ενεργοποίησε το iTunes και Appstore....

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις/Touch ID και Κωδικός και ενεργοποίησε το iTunes και Appstore....

 

 

Ενεργοποιημένο είναι.

Μάλλον δεν το εξήγησα καλά. Μπορώ να χρησιμοποιήσω το Touch ID στο app store, απλά δεν δουλεύει στο SE αν έχεις ήδη το δάκτυλο πάνω στο power button

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιημένο είναι.

Μάλλον δεν το εξήγησα καλά. Μπορώ να χρησιμοποιήσω το Touch ID στο app store, απλά δεν δουλεύει στο SE αν έχεις ήδη το δάκτυλο πάνω στο power button

 

 

Ίσως τότε πιάνει εφόσον έχεις κάνει πρώτα ταπ στην οθόνη και απλά βάλεις πάνω το δάχτυλο πριν πεταχτεί το pop up.

Σε άλλη περίπτωση, δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα.

Έχεις δηλαδή τον αντίχειρα πάνω στο Touch ID και παλεύεις να χρησιμοποιήσεις το κινητό με τον δείκτη;

Υγ.

Επίσης φαντάζομαι εννοείς home button, όχι power.

Link to comment
Share on other sites

Ναι home button.

Δεν υπάρχει πρόβλημα, το ανέφερα στην κουβέντα που έγινε παραπάνω σχετικά με Face ID και Touch ID σε 7ρι και SE

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8006491#post8006491

 

Για την ακρίβεια το προτιμώ έτσι. Αν καταλάθος πατήσω με τον δείκτη αγορά και έχω το δάκτυλο οριακά πάνω στο home button πριν καν βγει το παράθυρο επιβεβαίωσης, δεν γίνει η αγορά

Edited by matersci
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μετά από τόσο καιρό το thread μαζεύει ξανά κόσμο θα ήθελα να ρωτήσω

Ξέρει κανείς κανένα καλό πρόγραμμα ασφάλισης για το κινητό ?

Μετά το iPlus μου φαίνεται δελεαστική ιδέα να κάνω ένα συμβόλαιο αλλά χάθηκα στο Google

Any help appreciated

Καλή Ανάσταση

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Από τα πρώτα συγκριτικά με μαζεμένα όλα τα specs μεταξύ των πιθανών ανταγωνιστών του SE. Το κοινό στοιχείο και στις 5 συσκευές είναι η ανάλυση της LCD οθόνης τους στα 326ppi....

https://www.cnet.com/google-amp/news/iphone-se-specs-comparison-new-vs-old-iphone-se-vs-iphone-8-vs-iphone-xr-iphone-11-compare-specifications/

Edited by JIMBOAthens
Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ σημαντικό χαρακτηριστικό που διαφεύγει στους περισσότερους είναι το εξής.

 

Ολες οι Apple IPS οθόνες από το 8 και μετά, είναι DCI-P3 σε εύρος και Dolby Vision certified. Αυτές οι δυο πιστοποιήσεις ταυτόχρονα δεν υφίστανται ούτε σε amoled της Samsung. Πχ το S20 Ultra δεν είναι καν Dolby vision certified αλλά έχει το δικό της (της Samsung) HDR10 πρότυπο-κατώτερο της Dolby.

Θα πει κάποιος: θα καθησεις να δεις ταινία στο Netflix ή στο Prime σε 4 ή 6 ίντσες; Η απάντηση είναι όχι, δεν βλέπω ούτε καν στο iPad των σχεδόν 10 ιντσών. Αλλά η πιστοποίηση της Dolby σημαίνει πως ο κατασκευαστής έχει φτάσει το calibration του πάνελ να αποδίδει το μέγιστο του δυναμικού εύρους του. Μπορεί να μην καθίσω να δω ταινία στο SE, αλλά θα βλέπω την πλήρη αντίθεση μιας HDR photo και HDR video που μόλις τράβηξα.

 

Επίσης η δειγματοληψία αφής των 120hz από το XR μέχρι και το τελευταίο SE είναι game changer στην ανταπόκριση.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Κάτι παρόμοιο σκεφτόμουν για την μπαταρία

Ότι μπορεί να μένει στα 1821 αλλά στην ουσία θα αντέχει περισσότερο εξαιτίας του επεξεργαστή που είναι μικρότερος από τον Α11.

Επιπλέον μια ερώτηση αφού η Apple τονίζει πως ο επεξεργαστής είναι ο ίδιος με το 11pro από που προκύπτει ότι η Ram θα είναι μόνο 3gb εμένα μου θυμίζει τις ίδιες φήμες που ήθελαν το πρώτο se στο 1gb ram.

Πάντως πιστεύω ότι είναι εξαιρετικό τηλέφωνο που με ένα 50αρι πιο κάτω με 100αρι θα είναι value for money (τι να κάνουμε που είχα ανάγκη από κινητό και βιάστηκα να το πάρω)

Ελπίζω να μου το στείλουν την μεθεπόμενη εβδομάδα και να σας πω εντυπώσεις για να βοηθήσω και τους υπόλοιπους ενδιαφερόμενους

 

Edit: Δημιούργησα το επίσημο thread του iPhone SE 2nd gen για να μην μπερδευτεί με το thread του 1st Gen,ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα.Tο link είναι το εξής: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8006903#

Edited by kremmydass

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Η συνέχεια της συζήτησης για το iPhone SE 2020 εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=483736

 

@moderator: Είναι εύκολο να μεταφερθούν στην νέα ενότητα και αυτά από p134 #2008 που αφορούν στο νέο SE για να υπάρχει μια πιο ολοκληρωμένη ενότητα? Ευχαριστώ!

Edited by JIMBOAthens
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ: έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει αυτό σαν καλωδιοταινία στην πλάτη για ασύρματη φόρτιση; Δηλαδή, χωράει καταρχήν με θήκη σιλικόνης; Και φορτίζει κανονικά; Μήπως καταπονεί την μπαταρία;
Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αγόρασα για δεύτερο κινητό το iphone SE , ήθελα από καιρό να το κάνω δικό μου για να ενταχθώ και εγώ στον κόσμο του iOS , να δω τα καλά και τα κακά με τα δικά μου μάτια. Μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα για δεύτερο κινητό το iphone SE , ήθελα από καιρό να το κάνω δικό μου για να ενταχθώ και εγώ στον κόσμο του iOS , να δω τα καλά και τα κακά με τα δικά μου μάτια. Μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος.

 

Αυτό το συγκεκριμένο πήρες που λέει ο τίτλος ή μήπως του 2020;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Για γνωριμία με το ios το πρώτο SE είναι ότι πρέπει. Υποστηρίζεται ακόμα, από ταχύτητα κρατάει καλά και η τιμή έχει πέσει πολύ
Link to comment
Share on other sites

Για γνωριμία με το ios το πρώτο SE είναι ότι πρέπει. Υποστηρίζεται ακόμα, από ταχύτητα κρατάει καλά και η τιμή έχει πέσει πολύ

 

Συμφωνώ απόλυτα, χθες του πέρασα και την 13.5.1 και στα 80€ τέτοιο κινητό το λες τιμή χώμα...!!

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τη χωρητικότητα πήρες;

Εγώ έχω το 32ρι αλλά επειδή έχω και μουσική μέσα, είχε αρχίσει να γεμίζει. Είμαι με 3-4GB ελεύθερα και αναγκάστηκα και έσβησα και μερικές εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ συχνά.

Γιαυτό και πριν 10 μέρες που πήρα το καινούργιο SE πήρα το 128ρι

Link to comment
Share on other sites

Τη χωρητικότητα πήρες;

Εγώ έχω το 32ρι αλλά επειδή έχω και μουσική μέσα, είχε αρχίσει να γεμίζει. Είμαι με 3-4GB ελεύθερα και αναγκάστηκα και έσβησα και μερικές εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ συχνά.

Γιαυτό και πριν 10 μέρες που πήρα το καινούργιο SE πήρα το 128ρι

16αρι έχω , αν έβρισκα 32αρι σε τέτοια τιμή θα το έπαιρνα αλλά δεν πειράζει ...

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE (2016)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...