Jump to content

iPhone SE (2016)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Νομίζω ότι ήταν πολύ έξυπνη κίνηση αυτή από την Apple. Σε μια εποχή που όλοι οι android κατασκευαστές προσπαθούν να κερδίσουν μερίδιο στην αγορά των premium συσκευών, η Apple μπαίνει σε χωράφια που δεν περίμενε κανείς και είναι δεδομένο ότι θα έχει της αποδοχής μεγάλου αγοραστικού κοινού που θέλει μια ξεχωριστή συσκευή μεσαίας κατηγορίας - τιμής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Μωρέ χαμός θα γίνει. Όλοι θα πάρουν το iPhone του 500άρικου χωρίς να πολυψάξουν τα πως και τα γιατί...

 

Αν το δεις με τις επίσημες τιμές όντως με 500€ δεν παίρνεις ούτε XR

Όποτε ναι γι αυτό θα πουλήσει

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νομίζω ότι ήταν πολύ έξυπνη κίνηση αυτή από την Apple. Σε μια εποχή που όλοι οι android κατασκευαστές προσπαθούν να κερδίσουν μερίδιο στην αγορά των premium συσκευών, η Apple μπαίνει σε χωράφια που δεν περίμενε κανείς και είναι δεδομένο ότι θα έχει της αποδοχής μεγάλου αγοραστικού κοινού που θέλει μια ξεχωριστή συσκευή μεσαίας κατηγορίας - τιμής.

 

Σκέψου ότι επίσημα έχει 499€

Σε λίγο καιρό θα έρθει και από άλλους πωλητές σε χαμηλότερη τιμή

Άρα συμφέρει θα έλεγα

Εγώ ίσως το πάρω και κάποτε όπως το σκέφτομαι

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος που το πρώτο SE πούλησε καλά αλλά όχι τρελά, ήταν γιατί ενώ πολλοί ήθελαν ένα φτηνό iPhone δεν ήθελαν τόσο μικρή οθόνη. Τώρα που πήγε στις 4.7" θα έχει πολύ μεγαλύτερο κοινό.
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα είναι και το τελευταϊο iPhone με TouchID. Προβλέπω να ζει τις δόξες των 4 και 5s...

 

πιστευω οτι το touch id δεν θα καταργηθει.απλα θα παει under (in) display,σε συνδυασμο με face id η οχι.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος που το πρώτο SE πούλησε καλά αλλά όχι τρελά, ήταν γιατί ενώ πολλοί ήθελαν ένα φτηνό iPhone δεν ήθελαν τόσο μικρή οθόνη. Τώρα που πήγε στις 4.7" θα έχει πολύ μεγαλύτερο κοινό.

 

4.7 είναι όντως μια χαρά

Ότι θέλεις μπορείς να κανείς δεν σε προβληματίζει καθόλου

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις που έχουν αρχίσει να μου μπαίνουν ιδέες χωρίς να υπάρχει κανένας απολύτως λόγος. Ότι και να πούμε πρέπει να παραδεχτούμε ότι το'χει στο marketing η μηλοεταιρία... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
πιστευω οτι το touch id δεν θα καταργηθει.απλα θα παει under (in) display,σε συνδυασμο με face id η οχι.

 

Όταν έχεις Face ID, το Touch ID δεν έχει λόγο ύπαρξης σε μια συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις Face ID, το Touch ID δεν έχει λόγο ύπαρξης σε μια συσκευή.

 

Είναι χαμηλότερης κλίμακας ασφάλεια όποτε το καλύπτει

Και το Touch ID μια χαρά ασφάλεια όμως έχει

Εγώ προσωπικά ένα τετραψήφιο pin χρησιμοποιώ και τίποτα άλλο από αυτά

Βολεύτηκα έτσι εδώ και χρόνια και δεν το αλλάζω

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά ένα τετραψήφιο pin χρησιμοποιώ και τίποτα άλλο από αυτά

Αυτός είναι ο πλέον ανασφαλής τρόπος.

Με τις κάμερες παρακολούθησης να υπάρχουν παντού πλέον, όπου και άν κινείσαι, είτε αυτό λέγεται πλατεία Πτολεμαϊδας είτε πλατεία Μανχάταν, το να πληκτρολογείς κωδικό είναι πολύ επικίνδυνο.

Και δεν αναφέρομαι στο ξεκλείδωμα της συσκευής. Αναφέρομαι σε Τραπεζικές εφαρμογές κλπ.

Οι πληκτρολόγιση κωδικών, θα έπρεπε ήδη να έχει καταργηθεί σαν επιλογή.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο πλέον ανασφαλής τρόπος.

Με τις κάμερες παρακολούθησης να υπάρχουν παντού πλέον, όπου και άν κινείσαι, είτε αυτό λέγεται πλατεία Πτολεμαϊδας είτε πλατεία Μανχάταν, το να πληκτρολογείς κωδικό είναι πολύ επικίνδυνο.

 

Έλα να μου πάρεις την συσκευή εάν μπορείς

Και άντε και τα κατάφερες πάλι δεν θα κερδίσεις και κάτι

Φωτογραφίες με την φάτσα μου και με μερικούς φίλους;

 

Επίσης τον κωδικό τον έχω με χρονοκαθυστέρηση 15´ αδράνειας για να μην μου τον ζητάει συνέχεια όταν πιάνω την συσκευή στα χέρια μου

 

Με αυτά και με αυτά δεν θέλω να προσβάλω κανέναν αλλά εμενα η μέθοδος ασφαλείας αυτή με βολεύει δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε και έχω μέσα και τόσο σημαντικά πράγματα για να φοβάμαι

 

Επίσης εάν χαθεί η συσκευή, μπαίνω από μια άλλη πατάω πλήρη διαγραφή όλων με τους κωδικούς μου του iCloud και τέλος

 

Δεν τα βλέπω τόσο τραγικά τα πράγματα ούτε και πιστεύω ότι ποτέ θα είμαι στόχος κάποιου αφού δεν έχει να κερδίσει κάτι από εμενα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι στο ξεκείδωμα της συσκευής.

Αναφέρομαι σε χρήση εφαρμογών.

Συμπλήρωσα το μήνυμά μου μετά από 30sec.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Όταν άλλαξα το 6 αρακι που είχα με το XR θα έπαιρνα το SE αν υπήρχε τότε

Ώρες ώρες δεν παλεύεται η παντόφλα ..μια χαρά οι 4.7 ..δεν είχες πρόβλημα κανένα

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι στο ξεκείδωμα της συσκευής.

Αναφέρομαι σε χρήση εφαρμογών.

Συμπλήρωσα το μήνυμά μου μετά από 30sec.

 

Και στο ΑΤΜ συμπλήρωση κωδικών έχουμε ακόμα

Δεν νομίζω πως είναι τόσο τραγικά όπως λες Ακόμα και να ξέρεις το pin στο ibank πχ 1234 πρέπει να πάρεις την συσκευή μου, να την ξεκλειδώσεις, να μπεις στο ibank, να κανείς συναλλαγή η οποία ζητάει ταυτοποίηση με μήνυμα στον αριθμό του κινητού μου

 

Μέχρι να τα καταφέρεις αυτά σου είπα θα έχω πατήσει διαγραφή όλων ασύρματα και έληξε το θέμα

 

Ή θα έχεις βάλει την συσκευή μου σε πτήση για να μην σε παίρνω τηλέφωνο ή να μην μπορώ να σε βρω μέσο της εύρεσης iPhone

 

Δεν είναι όλα τόσο εύκολα όσο νομίζουμε. Αλλιώς όλοι θα κλέβαμε κάθε μέρα κινητά και τράπεζες δεν θα χρειαζόταν να πάμε στην δουλειά για 600€ τον μήνα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Όταν άλλαξα το 6 αρακι που είχα με το XR θα έπαιρνα το SE αν υπήρχε τότε

Ώρες ώρες δεν παλεύεται η παντόφλα ..μια χαρά οι 4.7 ..δεν είχες πρόβλημα κανένα

 

Εδώ εγώ σκέφτομαι μηπως σπρώξω το 11Pro για το SE...χαχα

Link to comment
Share on other sites

Εδώ εγώ σκέφτομαι μηπως σπρώξω το 11Pro για το SE...χαχα

 

Θα σε μείνουν και 500€ τσέπη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Και στο ΑΤΜ συμπλήρωση κωδικών έχουμε ακόμα

 

Δεν νομίζω πως είναι τόσο τραγικά όπως λες Ακόμα και να ξέρεις το pin στο ibank πχ 1234 πρέπει να πάρεις την συσκευή μου, να την ξεκλειδώσεις, να μπεις στο ibank, να κανείς συναλλαγή η οποία ζητάει ταυτοποίηση με μήνυμα στον αριθμό του κινητού μου

 

 

 

Μέχρι να τα καταφέρεις αυτά σου είπα θα έχω πατήσει διαγραφή όλων ασύρματα και έληξε το θέμα

 

 

 

Ή θα έχεις βάλει την συσκευή μου σε πτήση για να μην σε παίρνω τηλέφωνο ή να μην μπορώ να σε βρω μέσο της εύρεσης iPhone

 

 

 

Δεν είναι όλα τόσο εύκολα όσο νομίζουμε. Αλλιώς όλοι θα κλέβαμε κάθε μέρα κινητά και τράπεζες δεν θα χρειαζόταν να πάμε στην δουλειά για 600€ τον μήνα

Διαφωνώ οριζοντίως, καθέτως και πλαγίως. :-).

Πάμε παρακάτω.

 

from my 1+6t

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ασχέτως με το πως βολεύεται ο καθένας, καλύτερη λύση από θέμα ασφάλειας και ευχρηστίας από το Face ID... δεν υπάρχει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ασχέτως με το πως βολεύεται ο καθένας, καλύτερη λύση από θέμα ασφάλειας και ευχρηστίας από το Face ID... δεν υπάρχει.

 

Άλλο αυτό

Το καλύτερο ναι είναι αυτό που λες αλλά ανέφερα καθαρά μόνο τι βολεύει εμενα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ασχέτως με το πως βολεύεται ο καθένας, καλύτερη λύση από θέμα ασφάλειας και ευχρηστίας από το Face ID... δεν υπάρχει.
Αν και έμεινα μόνο ένα 3μηνο με το 11, προσυπογράφω.

 

ΥΓ. Στα Android δεν την χρησιμοποιώ αναγνώριση προσώπου γιατί είναι απλό διακοσμητικό στοιχείο χωρίς καμία ασφάλεια.

 

from my 1+6t

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ασχέτως με το πως βολεύεται ο καθένας, καλύτερη λύση από θέμα ασφάλειας και ευχρηστίας από το Face ID... δεν υπάρχει.

 

 

Προχθές κάπου πήγα και φόραγα μάσκα .....ξεχάστηκα και προσπαθούσα να ξεκλειδώσω το XR με το face id .....

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Προχθές κάπου πήγα και φόραγα μάσκα .....ξεχάστηκα και προσπαθούσα να ξεκλειδώσω το XR με το face id .....

 

Το πιο παράξενο είναι που φορούσες μάσκα μέσα στη μεγάλη εβδομάδα! :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν μπει ψύλλοι στα αυτιά να αλλάξω το 11αρι για το νέο SE μόνο και μόνο για το Touch ID. Με βολεύει πολύ περισσότερο από το Face ID.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ίσως κάποοι κάτοχοι XR και 11 μπουν στο δίλημα της αντικατάστασής τους με το νέο SE. Σίγουρα κάτι θα χάσουν αλλά και κάτι θα κερδίσουν. Ενδιαφέρον....
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εγώ πάλι νομίζω ότι αν έχεις δουλέψει τις τελευταίες σειρές της Apple, δύσκολα γυρνάς στον παλιό σχεδιασμό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE (2016)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...