Jump to content

iPhone SE (2016)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας. Τώρα τελευταία που άλλαξα εταιρία (πήγα στη Wind) δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το iMessage και το FaceTime. Στην COSMOTE όλα ήταν κανονικά. Υπάρχει καμία λύση ή τζάμπα ρωτάω;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Πάρε τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση να τους το πεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Τελικά δεν έβγαλα άκρη με το iMessage, δεν ήθελε να ενεργοποιηθεί με τίποτα. Αλλά μικρό το κακό, η αλλαγή μπαταρίας κράτησε 1,5 ώρα και επανήλθα στο SE χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

που την αλλαξες??

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση να τους το πεις

 

 

 

Μάλιστα... σε κανα δυο βδομάδας θα πάω στην Q, ελπίζω με την εκ νέου αλλαγή της sim να λυθεί !

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις άλλαξα και εγώ μπαταρία.

Θα σας πω εντυπώσεις και διαφορά σε 9 ακόμη κύκλους.

Αν και δεν νομίζω να υπάρξει μεγάλη διαφορά από το 97% που ήμουν πριν

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

iSystem με 39€ πήγα συμπτωματικά γιατί ήμουν στον Χολαργό για κάτι δουλειές (δεν γνώριζα ότι έπρεπε να κλείσεις ραντεβού αλλά ούτε μου παραπονέθηκαν γιατί δεν έκλεισα) μου το κράτησαν μια μέρα και η αλλαγή ολοκληρώθηκε

(Πριν την αλλάξει ο τεχνικός με πήρε τηλέφωνο για να βεβαιωθεί αν θέλω να την αλλάξω)

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

29 + 23% δεν κάνει 39 :p

 

Βασικά λίγο που το είδα, στο site της apple για την Ελλάδα δεν αναφέρει τιμή. Ίσως γιατί η αλλαγή δεν γίνεται από την ίδια την apple.

 

Στις χώρες όπου υπάρχει apple η προσφορά είναι $29 για Αμερική, £25 για ΗΒ και €29 για Ευροχώρες. Απλά εδώ βάζει ένα δεκάρικο η (όποια) iSystem

Link to comment
Share on other sites

29 + 23% δεν κάνει 39 :p

 

Βασικά λίγο που το είδα, στο site της apple για την Ελλάδα δεν αναφέρει τιμή. Ίσως γιατί η αλλαγή δεν γίνεται από την ίδια την apple.

 

Στις χώρες όπου υπάρχει apple η προσφορά είναι $29 για Αμερική, £25 για ΗΒ και €29 για Ευροχώρες. Απλά εδώ βάζει ένα δεκάρικο η (όποια) iSystem

 

Στην Ελλάδα του σήμερα τα μαθηματικά δεν είναι όπως στον υπόλοιπο κόσμο

Δεν ξέρεις εσύ

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

To λέει στο site της iSystem, περιλαμβάνει "περαστικά".

 

Δεν είναι τυχαίο ότι σε όλες τις €-χώρες που είδα υπάρχει η προσφορά στο site τους (όπως και σε US-UK) αλλά Ελλάδα δεν υπάρχει καθόλου αναφορά.

Την άλλαξα με £25 και 2 άτομα σε Πορτογαλία και Ιρλανδία που είδα την άλλαξαν με €29. Στα site της apple για Γερμανία Γαλλία Βέλγιο που είδα τώρα, πάλι λέει €29. Άρα τα 10 πάνε υπέρ iSystem.

 

 

Σχετικά με το θέμα που είχα ότι δεν μπορούσα να ενεργοποιήσω το iMessage και στο SE και στο 5s, βρήκα τι έφταιγε. Όταν έβαλα την sim στο 5s για να πάω το SE για την αλλαγή, έκανα restore από το icloud το backup του SE (δεν είχε backup το 5s). Τα βρήκε όλα και έπαιζαν όλα, αλλά το iMessage τίποτα.

 

Πήρα το SE πίσω και σέταρα το 5s από την αρχή, χωρίς επαναφορά αλλά με την επιλογή "καινούργιο τηλέφωνο". Έβαλα το apple id που έχω και στο SΕ και το iMessage το έπαιξε από την αρχή χωρίς να κάνω τίποτα παραπάνω. Και μάλιστα δεν έβαλα καν την sim στο 5s, δεν την έβγαλα λεπτό από το SE.

 

Άρα δίκαιο είχε ο τύπος στην apple, δεν υπάρχει πρόβλημα να το έχεις σε δύο συσκευές και δεν το χάνεις όταν βγάλεις την sim. Το μόνο που είδα στο SE ήταν ένα μήνυμα ότι κάποια άλλη συσκευή ενεργοποίησε το iMessage για τον αριθμό μου. Τώρα στέλνω μήνυμα από το ένα και το βλέπω και στο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

29 + 23% δεν κάνει 39 :p

 

Βασικά λίγο που το είδα, στο site της apple για την Ελλάδα δεν αναφέρει τιμή. Ίσως γιατί η αλλαγή δεν γίνεται από την ίδια την apple.

 

Στις χώρες όπου υπάρχει apple η προσφορά είναι $29 για Αμερική, £25 για ΗΒ και €29 για Ευροχώρες. Απλά εδώ βάζει ένα δεκάρικο η (όποια) iSystem

 

Ίσως. Το θέμα είναι πως μέχρι 31/12 κοστίζει 39 και μετά πάμε για τα 69 ευρώ το λιγότερο. Επίσης στο εξωτερικό στην αλλάζουν κατευθείαν και στο εσωτερικό πρέπει να κλείσεις ραντεβού. Προσωπικά και εγώ θα το πάω για αλλαγή μπαταρίας το 8αρη μου το άλλο τρίμηνο και ας έχω 95% μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Ίσως. Το θέμα είναι πως μέχρι 31/12 κοστίζει 39 και μετά πάμε για τα 69 ευρώ το λιγότερο. Επίσης στο εξωτερικό στην αλλάζουν κατευθείαν και στο εσωτερικό πρέπει να κλείσεις ραντεβού. Προσωπικά και εγώ θα το πάω για αλλαγή μπαταρίας το 8αρη μου το άλλο τρίμηνο και ας έχω 95% μπαταρια

 

Όχι και εγώ έκλεισα κανονικά ραντεβού (UK). Αν δεν είχα κλείσει θα το άφηνα και θα το έπαιρνα την επόμενη. Τώρα πήγα 3:30 και στις 4:45 μου είπαν να πάω να το πάρω. Αν σκεφτείς ότι φάγαμε και κάνα τέταρτο να κοιτάει την συσκευή για γρατσουνιές, υγρασία κτλ, η αλλαγή δεν πήρε πάνω από μισή ώρα.

Link to comment
Share on other sites

To λέει στο site της iSystem, περιλαμβάνει "περαστικά".

 

Δεν είναι τυχαίο ότι σε όλες τις €-χώρες που είδα υπάρχει η προσφορά στο site τους (όπως και σε US-UK) αλλά Ελλάδα δεν υπάρχει καθόλου αναφορά.

Την άλλαξα με £25 και 2 άτομα σε Πορτογαλία και Ιρλανδία που είδα την άλλαξαν με €29. Στα site της apple για Γερμανία Γαλλία Βέλγιο που είδα τώρα, πάλι λέει €29. Άρα τα 10 πάνε υπέρ iSystem.

 

 

Σχετικά με το θέμα που είχα ότι δεν μπορούσα να ενεργοποιήσω το iMessage και στο SE και στο 5s, βρήκα τι έφταιγε. Όταν έβαλα την sim στο 5s για να πάω το SE για την αλλαγή, έκανα restore από το icloud το backup του SE (δεν είχε backup το 5s). Τα βρήκε όλα και έπαιζαν όλα, αλλά το iMessage τίποτα.

 

Πήρα το SE πίσω και σέταρα το 5s από την αρχή, χωρίς επαναφορά αλλά με την επιλογή "καινούργιο τηλέφωνο". Έβαλα το apple id που έχω και στο SΕ και το iMessage το έπαιξε από την αρχή χωρίς να κάνω τίποτα παραπάνω. Και μάλιστα δεν έβαλα καν την sim στο 5s, δεν την έβγαλα λεπτό από το SE.

 

Άρα δίκαιο είχε ο τύπος στην apple, δεν υπάρχει πρόβλημα να το έχεις σε δύο συσκευές και δεν το χάνεις όταν βγάλεις την sim. Το μόνο που είδα στο SE ήταν ένα μήνυμα ότι κάποια άλλη συσκευή ενεργοποίησε το iMessage για τον αριθμό μου. Τώρα στέλνω μήνυμα από το ένα και το βλέπω και στο άλλο.

 

Εάν βγάλεις την SIM τότε το iMessage κλείνει

Απλά δουλεύει μόνο με το id και όχι με τον αριθμό σου

Εάν στείλεις μήνυμα τότε ο παραλήπτης θ το λάβει και θα έχει το email σου όχι τον αριθμό σου

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός στο iMessage

Δεν με ενδιέφερε αν θα είναι και το τηλέφωνο εκτός από το email ενεργό. Έτσι και αλλιώς στο SE τα έχω και τα δύο.

Δεν με άφηνε να το έχω ούτε καν με email μέχρι που το έστησα από την αρχή χωρίς backup.

 

Τώρα έχω τον αριθμό τηλεφώνου και στις δύο συσκευές και ας μην έχει μπει ποτέ η sim στο 5s

 

 

5s eKpWiXYU_t.png SE 8VyeoVAZ_t.png

Edited by matersci
Link to comment
Share on other sites

Στο health μου βγάζει 86% αλλά με ελάχιστες τηλεφ. κλήσεις,WiFi αρκετές ώρες με fb, Twitter & safari πρέπει να το φόρτιζω 2 φορές την ημέρα. Επειδή είμαι από επαρχία και δεν έχω άλλη συσκευή για backup να το στείλω Αθήνα για αλλαγή μπαταρίας αγόρασα μια επώνυμη στα 16€ από AliExpress & θα την αλλάξω μόνος μου. Ώρες ώρες επίσης παρατηρώ κάποια lag και πιστεύω οφείλεται στην μπαταρία. Πιστεύω ότι το health δεν είναι αντικειμενικό.
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς.

 

άλλαξα μπαταρία σε ένα νεκρό 5s με επίσης "επώνυμη" αλλά η απόδοση δεν έχει καμία σχέση με την αυθεντκή. Επίσης το ios βλέπει ότι δεν έχεις αυθεντική μπαταρία (φαίνεται στα settings που δεν βγάζει πληροφορίες), με ότι αυτό συνεπάγεται τώρα με το threshold.

 

Βέβαια θα μου πεις τώρα την πήρες και λήγει και η προσφορά...

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι είπε ο matersci.

Κράτα ένα αντίγραφο ασφαλείας και απενεργοποίησε το Find My iPhone μαζί με το PIN κλειδώματος.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιήστε το passcode του κινητού και όλα τα ξυπνητήρια

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Ενδιαφέρομαι για αλλαγή μπαταρίας στο iPhone μου. Τι προτείνετε· iSystem ή Document; (Μένω επαρχία).

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Ενδιαφέρομαι για αλλαγή μπαταρίας στο iPhone μου. Τι προτείνετε· iSystem ή Document; (Μένω επαρχία).

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αλήθεια ρε παιδιά όλο το 2018 είχε προσφορά 39€

Τώρα ανέβηκε η τιμή στα 60€ αλλά δεν το γνώριζε κανείς;

Document πάρε τηλέφωνο και θα γινουν όλα άμεσα και με προσοχή

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω για τα 59€. Γίνεται να το κάνω και μέσω της φόρμας επικοινωνίας;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE (2016)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...