Jump to content

iPhone SE (2016)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος να το γράψω αυτό, αλλά με δόσεις απο γνωστή αλυσίδα βγαίνει στα 430 ευρώ...Αξίζει να γίνει η αγορά? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος να το γράψω αυτό, αλλά με δόσεις απο γνωστή αλυσίδα βγαίνει στα 430 ευρώ...Αξίζει να γίνει η αγορά? Ευχαριστώ.

Πολλά λεφτά, δεν αξίζει για εμένα. Μόνο από σκρουτζ αν μπεις και το βρεις στα 250€

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..

 

κατοχος se απο εχθες και 1η φορα με μηλαρακι..

 

απορια... υπαρχει τροπος να δουλεψει πλοηγηση χωρις χρηση δεδομενων??? στα windows δουλευει αριστα το navigator off line....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..

 

κατοχος se απο εχθες και 1η φορα με μηλαρακι..

 

απορια... υπαρχει τροπος να δουλεψει πλοηγηση χωρις χρηση δεδομενων??? στα windows δουλευει αριστα το navigator off line....

 

Here maps και κατεβάζεις offline χάρτες.

Αλλιώς google maps και offline areas.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Here Maps ειναι πολυ δυνατοι. Google Maps με εχουν βολεψει αλλα εχουν μια παραξενια, οτι δε λενε την οδο αλλα λενε "Head northwest" για παραδειγμα. Εγω χρησιμοποιω GPS μια στο τοσο, βολευομαι με γοογλε. Αν θες κατι για πιο βαρια χρηση (πχ οδηγεις αυτοκινητο στη δουλεια), νομιζω το Ηερε ειναι καλυτερη επιλογη
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μια αντικειμενικη αποψη και οχι φανμποισμους θα ηθελα,να με βοηθησετε.....

Εχω ενα lg g5 και με εχει πιασει η αλλαγη σε ios να δω πως ειναι......

Σκεδτομαι το se 32gb καινουργιο,η 4'' οθονη δεν με πειραζει.....προσαρμοζομαι,απο μνημη η 32 νομιζω θα φτασει,θα χρησιμοποιω και cloud για photo.....

H καμερα σε σχεση με lg g5 εχει τεραστιες διαφορες...??? Και ειναι υπερ ποιανου...???

Παω σε se διοτι σε αυτο το budget φτανω....;)

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μια αντικειμενικη αποψη και οχι φανμποισμους θα ηθελα,να με βοηθησετε.....

Εχω ενα lg g5 και με εχει πιασει η αλλαγη σε ios να δω πως ειναι......

Σκεδτομαι το se 32gb καινουργιο,η 4'' οθονη δεν με πειραζει.....προσαρμοζομαι,απο μνημη η 32 νομιζω θα φτασει,θα χρησιμοποιω και cloud για photo.....

H καμερα σε σχεση με lg g5 εχει τεραστιες διαφορες...??? Και ειναι υπερ ποιανου...???

Παω σε se διοτι σε αυτο το budget φτανω....;)

 

Για καμερα,η πισω ειναι ισαξια του 6s.Ιδια αναλυση,ιδιο αισθητηρα,ιδιες δυνατοτητες.Η μπροστα ειναι οπως του 5s/6/6 Plus στα 1,2MP ελαφρως βελτιωμενη.

Απο επιδοσεις,ο A9 σκιζει.Με 2GB τα παντα δουλευουν απροβληματιστα.

Ισαξιο με 6s/6s Plus

Σαν κατοχος 5s,η επομενη συσκευη λογω χρηματων κυριως θα ηταν αυτη.

Και κατι ακομα,τα iPhone ειναι τα κινητα που κανεις ενα κλικ και βγαζεις φωτογραφια.Μονο με εφαρμογες απο το app store ρυθμιζεις την καμερα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Για καμερα,η πισω ειναι ισαξια του 6s.Ιδια αναλυση,ιδιο αισθητηρα,ιδιες δυνατοτητες.Η μπροστα ειναι οπως του 5s/6/6 Plus στα 1,2MP ελαφρως βελτιωμενη.

Απο επιδοσεις,ο A9 σκιζει.Με 2GB τα παντα δουλευουν απροβληματιστα.

Ισαξιο με 6s/6s Plus

Σαν κατοχος 5s,η επομενη συσκευη λογω χρηματων κυριως θα ηταν αυτη.

Και κατι ακομα,τα iPhone ειναι τα κινητα που κανεις ενα κλικ και βγαζεις φωτογραφια.Μονο με εφαρμογες απο το app store ρυθμιζεις την καμερα.

 

ευχαριστω για ολη την αναλυση,να εισαι καλα....

Στις φωτο βγαζω παντα στο auto

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για ολη την αναλυση,να εισαι καλα....

 

Στις φωτο βγαζω παντα στο auto

 

 

 

Είναι καλύτερο το G5 στις φωτογραφίες ειδικά το βράδυ, με περισσότερες ρυθμίσεις για να παίξεις και καλύτερη λεπτομέρεια, βέβαια για κάποιον που δεν πολύ ασχολείται του φαίνονται πολύ καλές και του iphone

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μια αντικειμενικη αποψη και οχι φανμποισμους θα ηθελα,να με βοηθησετε.....

Εχω ενα lg g5 και με εχει πιασει η αλλαγη σε ios να δω πως ειναι......

Σκεδτομαι το se 32gb καινουργιο,η 4'' οθονη δεν με πειραζει.....προσαρμοζομαι,απο μνημη η 32 νομιζω θα φτασει,θα χρησιμοποιω και cloud για photo.....

H καμερα σε σχεση με lg g5 εχει τεραστιες διαφορες...??? Και ειναι υπερ ποιανου...???

Παω σε se διοτι σε αυτο το budget φτανω....;)

 

Μπορείς να θέσεις το ερώτημα σου στην ενότητα Περί συσκευών\Επιλογή συσκευής και θα σου απαντήσουν αρκετοί με διάφορα επιχειρήματα

Εδώ συζητάμε μόνο για την συσκευή που λέει ο τίτλος και δεν κάνουμε συγκρίσεις με άλλες συσκευές.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Απ' ό,τι βλέπω με μια γρήγορη ματιά, αυτή η συσκευή έχει φέρει πολύ κόσμο στο ios. Δεν ήμουν ποτέ αντίθετος με αυτό απλά κόλλησα και είχα μόνο android από τo 2010. Λέω να το δοκιμάσω κι εγώ για πρώτη φορά. Το σκέφτομαι γιατί χρειάζομαι ένα σχετικά μικρό αλλά γρήγορο τηλέφωνο για την δουλειά(για 2ο δλδ). Συνομιλία, mail κυρίως. Αν μου κάτσει καλά, (το λειτουργικό κυρίως) γιατί να μην το έχω και για πρώτο, και αργότερα, να αντικαταστήσω με ένα αντίστοιχο iphone, το S6 edge που το έχω βολευτεί πάρα πολύ μεχρι τώρα.

Τι λέτε? Θα με κερδίσει? Έχει κάνει κάποιος αντίστοιχη κίνηση?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Απ' ό,τι βλέπω με μια γρήγορη ματιά, αυτή η συσκευή έχει φέρει πολύ κόσμο στο ios. Δεν ήμουν ποτέ αντίθετος με αυτό απλά κόλλησα και είχα μόνο android από τo 2010. Λέω να το δοκιμάσω κι εγώ για πρώτη φορά. Το σκέφτομαι γιατί χρειάζομαι ένα σχετικά μικρό αλλά γρήγορο τηλέφωνο για την δουλειά(για 2ο δλδ). Συνομιλία, mail κυρίως. Αν μου κάτσει καλά, (το λειτουργικό κυρίως) γιατί να μην το έχω και για πρώτο, και αργότερα, να αντικαταστήσω με ένα αντίστοιχο iphone, το S6 edge που το έχω βολευτεί πάρα πολύ μεχρι τώρα.

Τι λέτε? Θα με κερδίσει? Έχει κάνει κάποιος αντίστοιχη κίνηση?

Ευχαριστώ.

 

Ακριβώς από επάνω κάποιος άλλος είχε κάποιες απορίες που είναι όμοιες με τις δικές σου

Ανέτρεξε στην κατάλληλη ενότητα και θέτοντας το ερώτημα σου θα σου απαντήσουν όπως είπα και παραπάνω αρκετοί και θα σε βοηθήσουν να επιλέξεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Το είδα λίγο πριν. Ήδη το έκανα και περιμένω. Κάθε βοήθεια δεκτή.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Απ' ό,τι βλέπω με μια γρήγορη ματιά, αυτή η συσκευή έχει φέρει πολύ κόσμο στο ios. Δεν ήμουν ποτέ αντίθετος με αυτό απλά κόλλησα και είχα μόνο android από τo 2010. Λέω να το δοκιμάσω κι εγώ για πρώτη φορά. Το σκέφτομαι γιατί χρειάζομαι ένα σχετικά μικρό αλλά γρήγορο τηλέφωνο για την δουλειά(για 2ο δλδ). Συνομιλία, mail κυρίως. Αν μου κάτσει καλά, (το λειτουργικό κυρίως) γιατί να μην το έχω και για πρώτο, και αργότερα, να αντικαταστήσω με ένα αντίστοιχο iphone, το S6 edge που το έχω βολευτεί πάρα πολύ μεχρι τώρα.

Τι λέτε? Θα με κερδίσει? Έχει κάνει κάποιος αντίστοιχη κίνηση?

Ευχαριστώ.

 

Έτσι "λειτουργώ" κι εγώ. Μεγάλο Android για κύριο, μικρό ios για δεύτερο.

 

Συνομιλία και mail θα σε βολέψει, ειδικά λόγω μεγέθους.

 

Το ότι κάποια πράγματα γίνονται με το 1 χέρι είχα καιρό να το "βιώσω".

 

Ρώτα ό,τι θες.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Έτσι "λειτουργώ" κι εγώ. Μεγάλο Android για κύριο, μικρό ios για δεύτερο.

 

Συνομιλία και mail θα σε βολέψει, ειδικά λόγω μεγέθους.

 

Το ότι κάποια πράγματα γίνονται με το 1 χέρι είχα καιρό να το "βιώσω".

 

Ρώτα ό,τι θες.

 

Κάνω copy paste από το άλλο θέμα που άνοιξα:

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Το πήρα (space gray, plus φθηνή θήκη σιλικόνης) και τελικά έβαλα το πρώτο μου νούμερο από το S6 και μετέφερα τα πάντα στο SE μέσω της εφαρμογής "μετάβαση σε IOS". Δεν είχα nano sim στο εταιρικό νούμερο και έχει διαδικασία για να αλλάξει οπότε μπαίνει στα "δύσκολα" η συσκευή.

Έγινε update 10.3.3 και κατεβάζω εφαρμογές τώρα να το κάνω περίπου όπως είχα το S6. Θα δείξει αν θα με βολέψει. Είναι νωρίς ακόμα αλλά οι εντυπώσεις μου είναι πολύ θετικές και το κινητό πάει σφαίρα. Έχω πάντα μαζί μου power bank (5.000mAh με lightning και micro usb προφητική αγορά το συγκεκριμένο P-bank intenso)

Το μέγεθος μου αρέσει και με καλύπτει απ' ότι φαίνεται.

Η εφαρμογή μετάβασης μου έλυσε τα χέρια και αφαίρεσε το άγχος που είχα για την αγορά αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου εξηγήσετε κάτι? Γιατί γίνεται τόσο θέμα με την μπαταρία?

Το έβγαλα από την φόρτιση 7 το πρωί και όλη μέρα το πειράζω. Κανά 2 τηλέφωνα και συνεχώς στο viber kai στο facebook. Έχει ακόμα 79%.

Το S6 θα ήταν στο 55-60%. Προσωπικά το βρίσκω τουλάχιστον ικανοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου εξηγήσετε κάτι? Γιατί γίνεται τόσο θέμα με την μπαταρία?

Το έβγαλα από την φόρτιση 7 το πρωί και όλη μέρα το πειράζω. Κανά 2 τηλέφωνα και συνεχώς στο viber kai στο facebook. Έχει ακόμα 79%.

Το S6 θα ήταν στο 55-60%. Προσωπικά το βρίσκω τουλάχιστον ικανοποιητικό.

 

Το s6 θα είχε 20-30% μάλλον εννοείς

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το s6 θα είχε 20-30% μάλλον εννοείς

:lol:

Εντάξει, δεν νομίζω τόσο λίγο αλλά κοίτα τι θα κάνουμε. Από Δευτέρα Τρίτη που θα προσπαθήσω να πάρω nano sim για το εταιρικό νούμερο θα προσπαθήσω να κάνω τα ίδια πράγματα με το ένα και με το άλλο να δούμε διαφορά. Πάντως νομίζω ότι το SE θα αντέξει κατά 30% περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

παρακολουθα το..σε μπερδευει..οταν ειναι 100% ειδες για ποση ωρα δε πεφτει καθολου.μετα παει σταθερα και μετα κάτω απο 30% άστα...το xiaomi μου παλι ειναι αλλιως..πεφτει ως το 96% σχετικα γρηγορα,ως το 90% παλι λιιγο πιο αργα και μετα σταθερα..ισως παιζει ρολο η μπαταρια..σε ενα τεστ στο y.t που ειδα τα συγκριναν με ενα s7 και το se στο τεστ ηταν ως το τελος 100% και το s7 94.και λεω πωωω μπραβο..αλλα μετα που το ειδα σε αλλα τεστ ειδα ότι το s7 νικουσε.. Edited by kostas_kanal0011
Link to comment
Share on other sites

παρακολουθα το..σε μπερδευει..οταν ειναι 100% ειδες για ποση ωρα δε πεφτει καθολου.μετα παει σταθερα και μετα κάτω απο 30% άστα...το xiaomi μου παλι ειναι αλλιως..πεφτει ως το 96% σχετικα γρηγορα,ως το 90% παλι λιιγο πιο αργα και μετα σταθερα..ισως παιζει ρολο η μπαταρια..σε ενα τεστ στο y.t που ειδα τα συγκριναν με ενα s7 και το se στο τεστ ηταν ως το τελος 100% και το s7 94.και λεω πωωω μπραβο..αλλα μετα που το ειδα σε αλλα τεστ ειδα ότι το s7 νικουσε..

 

Το s7 με το s6 έχουν αρκετή διαφορά όμως σε αυτονομία παραπάνω από 40% με τα δικά μου τεστ

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σας κουράσω με το θέμα της μπαταρίας. Σίγουρα εσείς που ασχολείστε περισσότερο καιρό (με iphone) θα τα ξέρετε καλύτερα.

Πάντως ακόμη δείχνει 50% και το "πειράζω" συνέχεια (καινούριο μου καλάθι) κατεβάζω εφαρμογές και γενικά δεν το αφήνω σε ησυχία. Το ποσοστό πέφτει πολύ προοδευτικά. Ίσως γιατί είναι ακόμη πολύ καινούριο? Δεν ξέρω. Πάντως απ' αυτά που διάβαζα για το πόσο κακή είναι η μπαταρία τους έγω δεν βλέπω να ισχύει κάτι τέτοιο. Wifi, bluetooth, μόνιμα ανοιχτά και φωτεινότητα στο αυτόματο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σας κουράσω με το θέμα της μπαταρίας. Σίγουρα εσείς που ασχολείστε περισσότερο καιρό (με iphone) θα τα ξέρετε καλύτερα.

Πάντως ακόμη δείχνει 50% και το "πειράζω" συνέχεια (καινούριο μου καλάθι) κατεβάζω εφαρμογές και γενικά δεν το αφήνω σε ησυχία. Το ποσοστό πέφτει πολύ προοδευτικά. Ίσως γιατί είναι ακόμη πολύ καινούριο? Δεν ξέρω. Πάντως απ' αυτά που διάβαζα για το πόσο κακή είναι η μπαταρία τους έγω δεν βλέπω να ισχύει κάτι τέτοιο. Wifi, bluetooth, μόνιμα ανοιχτά και φωτεινότητα στο αυτόματο.

 

Αποδεδειγμένα το τηλέφωνο έχει καλή αυτονομία.

Έχει επεξεργαστή χαμηλής κατανάλωσης μικρή οθόνη και τα πηγαίνει αρκετά καλά

Ας κλείσει το θέμα εδώ αφού έχει απαντηθεί πολλές φορές.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

εχει καλη μπαταρια λογω καλης διαχειρησης του ios.αλλα η μπαταρια ειναι μικρη και αυτο θα ειναι παντα που θα ρίχνει την apple.ο κόσμος πλεον κοιτάει να βασίζεται το κινητο σαν κομματι της καθημερινοτητας πλεον και οχι αν ειναι 2mm πιο παχυ.κακως εχει ειπωθει οτι φτανει 2 μερες με απαιτητικη χρηση.1 μερα ναι,απροβλημάτιστα.2η μερα βγαζει ειτε με χαλαρη χρηση και στο τελος της μερας θα εχεις ενα 20%...ειτε με μετρια και θα εισαι οριακα στο να σου σβησει..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE (2016)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...