Jump to content

iPhone SE (2016)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

iPhone SE

A big step for small.

 

 

http://images.apple.com/v/iphone-se/a/images/shared/footer_iphoneSE_large_2x.jpg

______________________________________________________

 

Ημερομηνίες:

Ανακοίνωση: 21 Μαρτίου 2016

Κυκλοφορία: 31 Μαρτιου 2016

 

Περιγραφή συσκευής:

Welcome to iPhone SE, the most powerful 4‑inch phone ever. To create it, we started with a beloved design, then reinvented it from the inside out. The A9 is the same advanced chip used in iPhone 6s. The 12‑megapixel camera captures incredible photos and 4K videos. And Live Photos bring your images to life. The result is an iPhone that looks small. But lives large.

______________________________________________________

 

Λειτουργικό σύστημα:

Αρχική έκδοση: iOS 9.3

Τρέχουσα: iOS 10

 

Χρώματα:

Γκρι / Ασημί / Χρυσαφί / Ροζέ χρυσαφί

 

Χωρητικότητα:

16 / 64 GB

______________________________________________________

 

Οθόνη:

Τύπος: IPS-LCD, 104% sRGB, 800:1 Contrast ratio, 556 cd/m2 Max brightness

Διαστάσεις: 1136×640, 4-inch, 326 PPI

Άλλα: Fully laminated, Scratch-resistant glass, Fingerprint-resistant οleophobic coating

 

Επεξεργαστές:

Apple A9 (1,8 GHz Dual Core, ARMv8 [64-bit], 3/8 MB L2/L3 Cache, 14/16 nm Manufacturing process)

PowerVR GT7600 GPU (Hexa-core)

M9 Embedded motion coprocessor

 

Μνήμη RAM:

2 GB (LPDDR4)

 

Κάμερες:

Εμπρόσθια: 1,2 MP BSI sensor, ƒ/2,4 Διάφραγμα, 1,9 µm Pixel size, Face detection

  • Λήψη φωτό: 1280×960, HDR photos, Burst mode (via iOS 8)
  • Λήψη βίντεο: 720p (30 FPS)

Οπίσθια: 12 MP, BSI sensor, ƒ/2,2 Διάφραγμα, 1,22 µm Pixel size, Five-element lens, Hybrid IR filter, Sapphire lens cover

  • Λήψη φωτό: 4000×3000, 63 MP Panoramas, Burst mode, Live photos, Auto image stabilization
  • Λήψη βίντεο: 4K (30 FPS), 1080p (60 FPS), 720p (30 FPS), Slow-motion (1080p [120 FPS], 720p [240 FPS]), Time-lapse, Continuous autofocus, Cinematic video stabilization (1080p & 720p)
  • Άλλα: 3× Zoom, Photo/video geotagging, Auto HDR photos/videos, True-Tone LED flash, Autofocus via Focus Pixels, Face detection, Exposure control, Local tone mapping, Take 8MP still photos while recording 4K video, Playback zoom

 

Μπαταρία:

1624 mAh (6,21 Wh)

 

Συνδεσιμότητα:

  • 2G (GPRS/EDGE): 850, 900, 1800, 1900 MHz
  • 3G (UMTS/HSPA+/DC-HSPA+): 850, 900, 1700/2100, 1900, 2100 MHz
  • 4G-LTE (Cat. 6 - μέχρι 300 Mbps): Bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41
  • WiFi 802.11: a, b, g, n, ac (2,4 & 5 GHz), MIMO
  • Calls over Wi-Fi
  • Bluetooth 4.2
  • GPS, GLONASS
  • FaceTime (Audio/Video, Wi-Fi or Cellular)
  • Voice over LTE (VoLTE)
  • AirPlay: Mirroring, Photos, Audio, Video
  • iBeacon microlocation
  • Near field communication (NFC)
  • Lightning connector
  • nano-SIM

 

Αισθητήρες:

Γυροσκόπιο τριών αξόνων, Επιταχυνσιόμετρο, Αισθητήρας φωτισμού περιβάλλοντος, Αισθητήρας εγγύτητας, Αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων

 

Δείκτης SAR (?):

FCC/IC - 1,6 W/kg (άνω του 1 g):

  • Σώμα: χ W/kg
  • Κεφάλι: χ W/kg

ICNIRP/EU - 2,0 W/kg (άνω των 10 g):

  • Σώμα: χ W/kg
  • Κεφάλι: χ W/kg

______________________________________________________

 

Εκδόσεις:

A1662:

A1723:

 

Αναλυτικά

______________________________________

Σελίδα υποστήριξης

Τεχνικά χαρακτηριστικά

Οδηγός χρήσεως

Edited by Itchrist86

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Η ram είναι 2GB και η μπαταρία 1642 mAh σύμφωνα με το gsmarena τώρα.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Μη δίνεται και πολύ εμπιστοσύνη στο GSM Arena. Έχουν γράψει ανακρίβειες πολλές φορές.

Μέχρι η συσκευή να κυκλοφορήσει και να την πάρουν στα χέρια τους reviewers, δεν μπορούμε να είμαστε 100% σίγουροι για το μέγεθος της RAM και της μπαταρίας.

 

Ωστόσο, η λογική που αναγράφουμε 2 GB RAM, βασίζεται στο πως ο A9 κατασκευάζεται με 2 GB μνήμη. Δε πιστεύω πως συμφέρει την Apple να έχει στήσει διαφορετική γραμμή παραγωγής για τσιπάκια A9 με 1GB RAM.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Και τιμές για το SE 499€ για τα 16GB και 599€ για τα 32GB. Διαθέσιμο από 7 Απριλίου, http://www.isquare.gr/store/iphone/iphone-se.html

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
στην αμερικη 399 δολαρια εδω 499 ευρω.....:confused:

 

Αυτή την απορία έχουν οι περισσότεροι δυστυχώς... :confused:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

στην αμερικη 399 δολαρια εδω 499 ευρω.....:confused:

 

Οχι ότι δικαιολογώ την διαφορά, αλλά 399 δολαρια χωρίς τους φόρους ... Μην το ξεχνάμε ...

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

αν ερθει με 2gb ram εγω θα το αγορασω.ειναι το ιδανικο μεγεθος για μενα σε κινητο.:up:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα τιμής,δε νομίζω οτι θα μείνει εκεί,σίγουρα θα πέσει σχετικά σύντομα.

Κατά τα άλλα,δε ξέρω αλλά το εχω συμπαθήσει.

Τεράστια ναι μεν τα bezels και κάπως μικρή η οθόνη,όμως θα το έπαιρνα σε μία καλή τιμή.ως δεύτερό θα ήταν σούπερ.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ότι δικαιολογώ την διαφορά, αλλά 399 δολαρια χωρίς τους φόρους ... Μην το ξεχνάμε ...

 

για το 499 οι φόροι είναι 42,91 USD. Σύνολο 541,91 δλδ 485 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα τιμής,δε νομίζω οτι θα μείνει εκεί,σίγουρα θα πέσει σχετικά σύντομα.

Κατά τα άλλα,δε ξέρω αλλά το εχω συμπαθήσει.

Τεράστια ναι μεν τα bezels και κάπως μικρή η οθόνη,όμως θα το έπαιρνα σε μία καλή τιμή.ως δεύτερό θα ήταν σούπερ.

 

μακάρι να πέσει η τιμή σύντομα και όντως μια μικρότερη οθόνη με όλα αυτά τα χαρακτηριστικά θα το κάνει ανάρπαστο..

και όχι μόνο ως δεύτερο κινητο.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Επειδη θέλω να δοκιμάσω την Apple και σε 2-3 μήνες θα αγοράσω κινητό,αξίζει το SE ή θα ήταν καλύτερα να περιμένω το 7αρι?το μέγεθος μ αρέσει αρκετά και το περισσότερο που θα μπορούσα να πάρω είναι το 4,7" που έχει το 6αρι.Πιστευετε ότι θα ανέβει σε μέγεθος το 7?Και για κινητο που θα κρατήσω 2 χρόνια και πάνω είναι καλύτερα το 7 με βάση αυτά που ακούγονται?Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά Apple δεν έχω ξαναπάρει :) Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Επειδη θέλω να δοκιμάσω την Apple και σε 2-3 μήνες θα αγοράσω κινητό,αξίζει το SE ή θα ήταν καλύτερα να περιμένω το 7αρι?το μέγεθος μ αρέσει αρκετά και το περισσότερο που θα μπορούσα να πάρω είναι το 4,7" που έχει το 6αρι.Πιστευετε ότι θα ανέβει σε μέγεθος το 7?Και για κινητο που θα κρατήσω 2 χρόνια και πάνω είναι καλύτερα το 7 με βάση αυτά που ακούγονται?Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά Apple δεν έχω ξαναπάρει :) Ευχαριστώ

 

Μήπως να πας σε κάτι μεταχειρισμένο; Ίσως δεν σου αρέσει.

Το 7αρι θα ειναι περίπου στις ίδιες διαστάσεις με το 6 αν οχι και λίγο μεγαλύτερο

Το SE αξίζει απο την άποψη ότι αν σε βολεύει το μέγεθος αυτό ειναι μια δυνατή μικρή συσκευή με αρκετά καλή κάμερα αλλα οχι για 500€

Ίσως μια λίγο καλύτερη τιμή θα το έκανε πιο ιδανικό

Το 7αρι θα φτάσει Ελλάδα τον Οκτώβριο λογικά όποτε μέχρι τότε τι θα εχεις;

Γιατι δεν παίρνεις ενα 6-6s με λιγότερα χρήματα κιόλας και θα κανεις μια χαρά την δουλειά σου

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να πας σε κάτι μεταχειρισμένο; Ίσως δεν σου αρέσει.

Το 7αρι θα ειναι περίπου στις ίδιες διαστάσεις με το 6 αν οχι και λίγο μεγαλύτερο

Το SE αξίζει απο την άποψη ότι αν σε βολεύει το μέγεθος αυτό ειναι μια δυνατή μικρή συσκευή με αρκετά καλή κάμερα αλλα οχι για 500€

Ίσως μια λίγο καλύτερη τιμή θα το έκανε πιο ιδανικό

Το 7αρι θα φτάσει Ελλάδα τον Οκτώβριο λογικά όποτε μέχρι τότε τι θα εχεις;

Γιατι δεν παίρνεις ενα 6-6s με λιγότερα χρήματα κιόλας και θα κανεις μια χαρά την δουλειά σου

 

Σκεφτόμουν για το 6αρι αλλά επειδή έχω σκοπό να πάρω κάτι καινούργιο εντελώς έλεγα να πάρω αυτό η το 7αρι.Φυσικα ακόμα δεν έχω αποφασίσει και ο οικονομικος παράγοντας θα παίξει μεγαλο ρόλο,απλά επειδή το θέλω για 2-3 χρόνια θέλω να είναι ότι πιο καινούργιο γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Φίλε μου στο παρόν θέμα συζητάμε για τη συσκευή του τίτλου και μόνο. Αν θέλεις να πάρεις απόψεις για το ποια συσκευή να αγοράσεις υπάρχουν ξεχωριστά θέματα. Μπορείς να απευθυνθείς εδώ και να πάρεις όσες απαντήσεις θέλεις.

 

Παρακαλώ να επανέλθουμε στα του θέματος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου στο παρόν θέμα συζητάμε για τη συσκευή του τίτλου και μόνο. Αν θέλεις να πάρεις απόψεις για το ποια συσκευή να αγοράσεις υπάρχουν ξεχωριστά θέματα. Μπορείς να απευθυνθείς εδώ και να πάρεις όσες απαντήσεις θέλεις.

 

Παρακαλώ να επανέλθουμε στα του θέματος.

 

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση και ζητώ συγνώμη :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα μου άρεσε η φιλοσοφία της συσκευής που παρουσίασε η Apple

 

Κάτι σύγχρονο στις 4 ίντσες με ελάχιστα κομμένα από την τρέχουσα γενιά

 

Η τιμή που ανακοινώθηκε επίσης ήταν μια ευχάριστη έκπληξη για Apple προϊόν με τέτοια χαρακτηριστικά

 

Απλά θα μπορούσε να παρουσιάσει και κάτι νέο στο κομμάτι του design ενδεχομένως.... Όχι ότι το 5s ειναι άσχημο, κάθε άλλο. Απλά νέα συσκευή με νέα χαρακτηριστικά και σχεδίαση 3 ετών μου φαίνεται κάπως....

-iPhone 6s

-iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Απλά νέα συσκευή με νέα χαρακτηριστικά και σχεδίαση 3 ετών μου φαίνεται κάπως....

 

Αυτο μόνο η Apple μπορεί να το κάνει, και να πουλήσει κιόλας!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα μου άρεσε η φιλοσοφία της συσκευής που παρουσίασε η Apple

 

Κάτι σύγχρονο στις 4 ίντσες με ελάχιστα κομμένα από την τρέχουσα γενιά

 

Η τιμή που ανακοινώθηκε επίσης ήταν μια ευχάριστη έκπληξη για Apple προϊόν με τέτοια χαρακτηριστικά

 

Απλά θα μπορούσε να παρουσιάσει και κάτι νέο στο κομμάτι του design ενδεχομένως.... Όχι ότι το 5s ειναι άσχημο, κάθε άλλο. Απλά νέα συσκευή με νέα χαρακτηριστικά και σχεδίαση 3 ετών μου φαίνεται κάπως....

 

Η σχεδίαση δεν ειναι και χάλια. Δεν ξερω καμία συσκευή της εταιρείας που να μην ειναι ωραία.

Το 5s ειναι εμφανισιακά πολυ καλό.

Το μόνο που δεν μου αρεσε στην όλη υπόθεση ειναι νομίζω η μπροστά κάμερα που ειναι απο iPhone 5. Κατα τα αλλα η συσκευή εχει επεξεργαστή πολυ δυνατό που δεν εχει να υποστηρίξει και καμία τρελή ανάλυση άρα θα πηγαίνει σφαίρα.

Μνήμη αρκετή για να δουλεύει φέτος του χρόνου και τον αλλο χρόνο μια χαρά.

Μπαταρία δεν ξέρουμε αλλα σύμφωνα με τα δεδομένα του 5s δεν εχει και πολυ χώρο για να μπει μεγαλύτερη άρα κάπου στα 1500mah πάνω κάτω όμως δεν ειναι και αρκετή.

Το Touch ID του 5s δεν με χαλάει. Μακάρι να μην είχε και καθόλου ακόμα καλύτερα. Το θεωρώ άχρηστο.

Μόνο η τιμή θα έπρεπε να ειναι ελαφρά μειωμένη δεν μπορεί να δικαιολογήσει αυτά τα χρήματα μιλώντας για την ελληνική αγορά. 500€ ειναι περισσότερα και απο επώνυμες high end συσκευές ποσό μάλλον για 4" συσκευή με κάποια παλιά εξαρτήματα. 400€ θεωρώ maximum στην Ελλάδα θα ήταν μια καλή τιμή.

580 εχει το 6s που εχει κάποια ανώτερη τεχνολογίας επάνω του.

Φυσικά αναμένουμε τιμές Ίντερνετ που θα ειναι κατα πολυ μικρότερες απο την επίσημη τιμή των 500

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ειμαι σε αναζητηση κινητου αυτο το διαστημα. Δεδομενου οτι εχω μια δωροεπιταγη απο τον κωτσοβολο και δεδομενου επισης οτι ο κωτσοβολος δεν εχει τρομερη ποικιλια κινητων, σκεφτομαι να αγορασω το se,το οποιο θα μου κοστισει συνολικα 350 ευρω.

Επισης προερχομενος απο note 4 ηθελα να επιστρεψω σε κατι μικροτερο, πιο βολικο και με πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης. Πιστευω οτι το συγκεκριμενο ειναι η πιο καταλληλη επιλογη αυτη τη στιγμη.

Κολαω και λιγο στο χρωμα βεβαια γιατι μου αρεσει παρα πολυ το rose gold. Θεωρειτε ειναι υπερβολικο για αντρα; Διαφορετικα θα προτιμησω το χρυσο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ειμαι σε αναζητηση κινητου αυτο το διαστημα. Δεδομενου οτι εχω μια δωροεπιταγη απο τον κωτσοβολο και δεδομενου επισης οτι ο κωτσοβολος δεν εχει τρομερη ποικιλια κινητων, σκεφτομαι να αγορασω το se,το οποιο θα μου κοστισει συνολικα 350 ευρω.

Επισης προερχομενος απο note 4 ηθελα να επιστρεψω σε κατι μικροτερο, πιο βολικο και με πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης. Πιστευω οτι το συγκεκριμενο ειναι η πιο καταλληλη επιλογη αυτη τη στιγμη.

Κολαω και λιγο στο χρωμα βεβαια γιατι μου αρεσει παρα πολυ το rose gold. Θεωρειτε ειναι υπερβολικο για αντρα; Διαφορετικα θα προτιμησω το χρυσο.

 

Κανονικά για άντρα ειναι μόνο μαύρο άσπρο.

Γούστα ειναι αυτά βέβαια. Τώρα για το gold έχω δει κάποιους να έχουν παρόλα αυτά δεν με εντυπωσιάζει.

Το rose gold πάντως νομίζω θα ειναι εντελώς υπερβολή δεν κολλάει καθόλου. Επιλογή σου όμως

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Απλά θα μπορούσε να παρουσιάσει και κάτι νέο στο κομμάτι του design ενδεχομένως.... Όχι ότι το 5s ειναι άσχημο, κάθε άλλο. Απλά νέα συσκευή με νέα χαρακτηριστικά και σχεδίαση 3 ετών μου φαίνεται κάπως....

 

Απλα θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει το σχέδιο του 6 και οχι του 5...

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημερα. Ειμαι σε αναζητηση κινητου αυτο το διαστημα. Δεδομενου οτι εχω μια δωροεπιταγη απο τον κωτσοβολο και δεδομενου επισης οτι ο κωτσοβολος δεν εχει τρομερη ποικιλια κινητων, σκεφτομαι να αγορασω το se,το οποιο θα μου κοστισει συνολικα 350 ευρω.

Επισης προερχομενος απο note 4 ηθελα να επιστρεψω σε κατι μικροτερο, πιο βολικο και με πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης. Πιστευω οτι το συγκεκριμενο ειναι η πιο καταλληλη επιλογη αυτη τη στιγμη.

Κολαω και λιγο στο χρωμα βεβαια γιατι μου αρεσει παρα πολυ το rose gold. Θεωρειτε ειναι υπερβολικο για αντρα; Διαφορετικα θα προτιμησω το χρυσο.

Αν έρχεσαι από note 4, το SE θα σου φανεί πολύ μικρό. Έχεις δουλέψει το 5s καθόλου να δεις αν σε βολεύει;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE (2016)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...