Jump to content

[S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια κατοχος και εγω ενος λευκου ιταλικου edge....λοιπον εδω και δυο μερες βλεπω μια καταναλωση λογω του συστηματος του Android παρα πολυ μεγαλη!Σημειωση εχω κανει κανονικα το update με hard reset πριν 2-3 βδομαδες και πηγαινε σφαιρα οπως και η μπαταρια λογω της δικης μου χρησης κρατουσε 2μερες!Επεισης δεν εχω κατεβασει καποια εφαρμογη που να δικαιολογει την αυξημενη καταναλωση της μπαταριας....μονο το συστημα Android ετρωγε περιπου το 39% της μπαταριας!!Τι μπορει να συμβαινει?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚBytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια κατοχος και εγω ενος λευκου ιταλικου edge....λοιπον εδω και δυο μερες βλεπω μια καταναλωση λογω του συστηματος του Android παρα πολυ μεγαλη!Σημειωση εχω κανει κανονικα το update με hard reset πριν 2-3 βδομαδες και πηγαινε σφαιρα οπως και η μπαταρια λογω της δικης μου χρησης κρατουσε 2μερες!Επεισης δεν εχω κατεβασει καποια εφαρμογη που να δικαιολογει την αυξημενη καταναλωση της μπαταριας....μονο το συστημα Android ετρωγε περιπου το 39% της μπαταριας!!Τι μπορει να συμβαινει?

Δοκίμασε να κάνεις ένα clear cache από recovery, κάνε του μια πλήρες φόρτιση (μόλις φτάσει η μπαταρία στα 100% τότε κάνε ένα reboot στο κινητό σου). Δούλεψε το κανονικά, κάνε λιγάκι υπομονή και ρίξε μια ματιά στην κατανάλωση στο σύστημα android μόλις η μπαταρία πέσει στα 90%).

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά πιάνω τέτοιους χρόνους...

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160523/821b50749cb64904287e94c838bf6fe9.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160523/1c2d8de2f3f4216be885f980a740787a.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160523/1f3c8eacbcf4c49aa482759d9774df54.jpg

 

Κλήσεις κάνω μέσω voip, Viber Whatsap βασικά, μόνο με καλούν... Σήμερα έχω μιλήσει πάνω από 1,5 ώρα

Αλλά έτυχε κι ήμουν σπίτι, μόνο Wi-Fi χρησιμοποίησα, όσο βγήκα δεν έπαιξα με δεδομένα, απλώς τα είχα ανοικτά

 

Υγ έκανα reboot το πρωί που το έβγαλα από πρίζα

 

SM-G935F

Edited by rebel1
Link to comment
Share on other sites

Στο xda υπάρχει ολόκληρο θέμα, για την υψηλή κατανάλωση μετά το τελευταίο update, φαίνεται ότι υπάρχει μάλλον πρόβλημα και τρώει κόλλημα κάποιες φορές το Google backup απ ότι λένε πολλοί. Προσωρινή λύση μετά από κάθε φόρτιση, restart.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετά από πολύ καιρό με την ΑPD1, τα play services φαίνεται να στρωνουν στο 5% μετά από τα 10% και πάνω που με είχαν συνηθίσει. Η μπαταρία στη χρήση μου, μου βγάζει 5ωρες με 70 3g-30 wifi και 1.5 ημέρες γεμάτες μεχρι το 20% (αντε μεχρι 15%). Με περισσότερο wifi (50-50) φτάνω τις 5:30 εύκολα μέχρι το 20% μπαταρία.

Σήμερα έχω περάσει τις 2:30 ώρες, είμαι στο 52% και με 28ωρες ανοιχτό. (6 ώρες σε fly),και κυρίως 3g.

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160523/8a58e37b5de1c7d26a938a7c69475111.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160523/7372b1e8fd75828ea174090a89d9669f.jpg

 

Καλά πάμε :D

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χθες με αρκετό wifi το έβαλα για φόρτιση στο 20%, με 6.30 ωρες οθόνη (και το μπάσκετ στο novago).

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και εγω την επανεκκίνηση μετα την φορτιση που πολλοί λέτε και το αποτελεσμα ειναι κατι παραπανω απο άψογο.

https://drive.google.com/file/d/0B_ocJeFJ9zcbY19oc0l3ODVOSG8/view?usp=drivesdk

 

https://drive.google.com/file/d/0B_ocJeFJ9zcbY1Qxb0tHZm5Ld2M/view?usp=drivesdk

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Τρελό drain σήμερα, λες και έγινε s6... 18 λεπτά οθόνη από το 100 στο 90%

 

SM-G935F

Μου έχει συμβεί και εμένα κάποιες φορές, όχι όμως σήμερα μετά τα updates των εφαρμογών της Samsung. Συνηθως μετα το 90% στρωνει η πορεια τη κατανάλωσης. Παρατήρησέ το και αν συνεχίσει τότε βλέπεις.

 

Επίσης σχετικά με την κατανάλωση από τα play services είναι κάτι εντελώς random. Επίσης επειδή πολλά λέγονται κι γράφονται ότι έχει να κάνει με το s7 και το s7edge να σας πω ότι στο HTC One m7 τις τελευταίες μέρες έχει πάει στα ύψη (10-12%κατά μ.ο.).

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγια για την αυτονομία του. Υπόψιν είμαι ακόμα σε APC8. Οι πρώτες 8 ώρες ήταν μόνο σε WiFi και έγιναν οι 3.30 ώρες SOT. Τις υπόλοιπες μέχρι να κλείσουμε στις 6 ώρες ήταν με 4G αποκλειστικά με GPS on με Bluetooth on και συνδεδεμένο με το 360 και περίπου 1 ώρα stream μουσική στο αμάξι. Φωτεινότητα πάντα στο auto. Επίσης έχω Google now ενεργό με location reporting on και στο Google maps ενεργό το χρονολόγιο. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160526/5607828fe7b67c611785e9f0f36a1174.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160526/29607e08b64ebbad0e36842397c0d647.jpg

 

Sent from my S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Στο xda υπάρχει ολόκληρο θέμα, για την υψηλή κατανάλωση μετά το τελευταίο update, φαίνεται ότι υπάρχει μάλλον πρόβλημα και τρώει κόλλημα κάποιες φορές το Google backup απ ότι λένε πολλοί. Προσωρινή λύση μετά από κάθε φόρτιση, restart.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Confirmed ότι αντίστοιχο πρόβλημα υπάρχει και για το νοτε5. Δουλεύει αυτό με το restart μετά την φόρτιση απλά είναι λίγο ενοχλητικό

Link to comment
Share on other sites

Confirmed ότι αντίστοιχο πρόβλημα υπάρχει και για το νοτε5. Δουλεύει αυτό με το restart μετά την φόρτιση απλά είναι λίγο ενοχλητικό

 

 

 

Πολύ ενοχλητικό οχι λιγο. Φαινεται οτι μια προσωρινή λύση που δουλεύει επισης, ειναι η απενεργοποιηση του google backup και μετα το τρεξιμο απο το store της εφαργογης gservicefix. Δεν ξερω εαν μονο με την απενεργοποίηση του google backup θα ειχα το ιδιο αποτελεσμα γιατι τα εκανα ταυτοχρονα. Προς το παρον φαινεται να εχει λυθει το θεμα εδω και 3 ημερες. Στην θεση του google backup ενεργοποιησα αυτο της samsung.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εκανα wipe την cache και στην αρχη εστρωσε,δηλαδη μεχρι το 50%της μπαταριας το συστημα Android απασχολουσε περιπου 17-18%....μετα ομως απο κει κατω,εχει φτασει στο 30%....τι να πω η αναβαθμιση την εχει σκοτωσει την μπαταρια!επεισης εκανα και το "κολπο"με το που παει 100% η μπαταρια να κανω restart....
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚBytes.
Link to comment
Share on other sites

φοβερο ομως να δινουν τοση μπαταρια και να τα χαλανε στο λογισμικο.

ευτυχως αυτο διορθωνεται

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

φοβερο ομως να δινουν τοση μπαταρια και να τα χαλανε στο λογισμικο.

ευτυχως αυτο διορθωνεται

 

τα ιδια σκεφτομαι κ γω ρε γμτ.

 

εκλεισα παντως το Google Backup κ ησύχασε το κεφαλι μου, θα το ανοιγω μια φορα την εβδομαδα να κανει τα δικα κ θα το κλεινω παλι, μεχρι να βγει κανα firmware που λυνει το system drain.

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια σκεφτομαι κ γω ρε γμτ.

 

εκλεισα παντως το Google Backup κ ησύχασε το κεφαλι μου, θα το ανοιγω μια φορα την εβδομαδα να κανει τα δικα κ θα το κλεινω παλι, μεχρι να βγει κανα firmware που λυνει το system drain.

 

παιδες, αντικειμενικα, εχετε σκεφτει ποσα πραγματα κανει το κινητο σας? Εγω θεωρω οτι ειναι λογικο παντα να χανεται καπου η μπαλα, προσωπικα παρατηρω οτι οποια συσκευη και να ειχα παντα κατι εφταιγε καπου, ενα update χαλουσε το ενα για να φτιαξει το αλλο, μα την μπαταρια, μα την φωτογραφια, τον ηχο κτλ κτλ.

Αποψη μου:

Στηνω το κινητο οσο πιο απλα γινεται, δηλαδη αφαιρω οοολες αυτες τις εφαρμογες, παιρνω χειροκινητο back up, Που σημαινει οτι ειναι ολα κλειστα και ριχνω επαφες στην καρτα μνημης και το αρχειακι στο pc, ενω δε συγχρονιζω με κανενα Mail γιατι εχω 2 συσκευες, συν πολλες επαφες mail (πανω απο 500) , ετσι εχω τον καταλογο μου παντα ασφαλη. Ημερολογιο επισης στηνω στη συσκευη και το παιρνω με το Myphone explorer, καθως τα mail Μου (4 λογαριασμοι) εχουν απειρα γενεθλια και αλλες μαλ#$%3κιες και δεν μπορω να τα βλεπω.

Θελω να πω οτι με απλες κινησεις, κλεινοντας ολα αυτα που αντι να κανουν τη ζωη μας ευκολη, στο τελος την κανουν δυσκολη, και με ενα κλασσικοτατο back up, μειωνω τις λειτουργιες που κανει το κινητο, και ελαχιστοποιω τετοιους κινδυνους. με το τελευταιο Update, εμενα δεν αλλαξε η αυτονομια, εβγαλα και το google play services να δω αν θα αλλαξει κατι, παλι δεν ειδα βελτιωση, οποτε οι 2 μερες που βγαζει ανετα ειναι η αποδοση του. Πραγματικα το ευχαριστιεμαι το κινητο τρομερα που ειναι απλα στημενο και ποτε δε μου δημιουργουν προβληματα τετοιες αναβαθμισεις.

Αυτη ειναι η αποψη μου διαχρονικα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια φορά που κολλάει εφαρμογή στο παρασκήνιο και καταναλώνει μπαταρία. Αυτή τη φορά η εφαρμογή του Eshop. Μπήκα 2 λεπτά να δω κάτι που ήθελα και έμεινε ανοιχτή στο παρασκήνιο 18 λεπτά μέχρι να το πάρω χαμπάρι και να την κάνω force close. Έχει αρχίσει να με κουράζει αυτό το θέμα στο Android γενικά όπου το παρατηρώ χρόνια ολόκληρα. Εντάξει είναι και θέμα εφαρμογής αλλά είναι σίγουρο ότι θα γίνει κάθε φορά σε κάθε συσκευή με διαφορετικές εφαρμογές. Βάλε και τα Google services που συζητάμε τόσο καιρό τα οποία πάντα θα κολλήσουν κάποια στιγμή και να γιατί πολύ κόσμος γκρινιάζει για το κατά τα άλλα ωραίο λειτουργικό της Google.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160527/9ddcb4f0e0c55c60d06a2f2d2e65af6d.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160527/6db35380c79db2b1b31e618c604873f8.jpg

 

Sent from my S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

φιλε firekostas, πανω σε αυτο που γραφω νωριτερα, ερχεται και αυτο που επαθες εσυ. Προσωπικα ειμαι σε pc ολη μερα και αυτο βοηθαει, πραγματικα, παρα πολλες εφαρμογες τυπου trip advisor, eshop κτλ, δεν τις βαζω, ακομα και αν ειναι χρησιμες, το κινητο διαπιστωνω οτι αν κατσεις και το κανεις πολυεργαλειο για τα παντα, δε θα το ευχαριστηθεις γιατι κατι θα υπολειτουργει ή θα σου τρωει τη μπαταρια σε βαθμο εκνευριστικο. Αποψη μου, μην υποτιματε τα pc, κανουν παντα καλυτερα τη δουλει αυτη, απο εκει και περα, προσωπικα μονο τα απαραιτητα (οχι τα βασικα) στο κινητο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την μλκ μου και λόγω περιεργειας και λόγω εμμονης σε ότι νέο βγαίνει να περάσω την νέα έκδοση apd1. Το κινητό καλύτερη απόκριση παντού και είναι αισθητή η διαφορά. Αλλά χάσαμε σε μπαταρία. Το ξέρω μη βαράτε τα ήξερα τα είχα διαβάσει. Θα φλασαρω είτε την παλιά που είχα είτε θα πάω στην νέα για nordic που βγήκε. Λένε ότι έχει φτιάξει πάλι την αυτονομία εκεί.

 

Sent from S7 edge

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την μλκ μου και λόγω περιεργειας και λόγω εμμονης σε ότι νέο βγαίνει να περάσω την νέα έκδοση apd1. Το κινητό καλύτερη απόκριση παντού και είναι αισθητή η διαφορά. Αλλά χάσαμε σε μπαταρία. Το ξέρω μη βαράτε τα ήξερα τα είχα διαβάσει. Θα φλασαρω είτε την παλιά που είχα είτε θα πάω στην νέα για nordic που βγήκε. Λένε ότι έχει φτιάξει πάλι την αυτονομία εκεί.

 

Sent from S7 edge

Καλά να πάθεις τι να σε πω :D ! Κάτσε να ξανά στήνεις από την αρχή τώρα!

 

Sent from my S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Καλά να πάθεις τι να σε πω :D ! Κάτσε να ξανά στήνεις από την αρχή τώρα!

 

Sent from my S7 Edge

Αυτό ξαναπεστο γτ μυαλό δεν βάζω

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την μλκ μου και λόγω περιεργειας και λόγω εμμονης σε ότι νέο βγαίνει να περάσω την νέα έκδοση apd1. Το κινητό καλύτερη απόκριση παντού και είναι αισθητή η διαφορά. Αλλά χάσαμε σε μπαταρία. Το ξέρω μη βαράτε τα ήξερα τα είχα διαβάσει. Θα φλασαρω είτε την παλιά που είχα είτε θα πάω στην νέα για nordic που βγήκε. Λένε ότι έχει φτιάξει πάλι την αυτονομία εκεί.

 

Sent from S7 edge

 

Εγώ φίλε μου έκανα το update σε ιταλικό ITV,

Μετά τα προβλήματα με την μπαταρία έκανα downgrate,

Αλλά η μπαταρία σε καμία περίπτωση δεν ήταν όπως παλιά.

Μιλάμε αλλαγές ρομ με Hard reset πριν και μετά κάθε φορά.

Τελικά έβαλα την τελευταία BTU.

απενεργοποιησα τα δικαιώματα τοποθεσίας από άσχετες εφαρμογές.

Εγώ την εργοστασιακή έκδοση υπηρεσίες google play.

Και δες αποτελεσματα από προχθές με πολλές ώρες data ομιλία κτλ.

Όταν δεν ήταν σε data ήταν σε wifi εννοείται.

https://www.dropbox.com/sh/5axxpcl8o4hmi5u/AACFCDyC-6WSZ1glE1ypXhr_a?dl=0

 

Ανά δύο μέρες κάνω και μια επανεκκίνηση που δεν ξέρω αν παίζει ρόλο τελικά.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Ηλθα να σας ευχαριστησω για την συμβουλη οτι πρεπει να κανω επανεκκινηση μετα απο την φορτιση...τετοια αυτονομια ουτε καν σε ταμπλετ με το ξεσκισμα που τουχω ριξει.
Link to comment
Share on other sites

Ηλθα να σας ευχαριστησω για την συμβουλη οτι πρεπει να κανω επανεκκινηση μετα απο την φορτιση...τετοια αυτονομια ουτε καν σε ταμπλετ με το ξεσκισμα που τουχω ριξει.

Αν είχες και καλύτερο σημα θα ειχες καλύτερα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...