Jump to content

[S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει μεγαλη σημασια η φωτεινοτητα στα smartphone τη μεγαλυτερη θα ελεγα

 

προσωπικα δεν ειχα ποτε θεμα με smartphone ως προς την φωτεινοτητα, δεν συνηθιζω να καθομαι κατω απο τον ηλιο για να παιξω, οποτε μια κληση αν θελω να κανω την κανω. Απο εκει και περα αλλο ειπα..οτι δηλαδη εμεις αλλο συζητουσαμε και ειπες για φωτεινοτητα. Τελος παντων, απλα δεν καταλαβα γιατι η παραθεση..

Απο εκει και περα σιγουρα το να μπορει να φτανει ψηλα η φωτεινοτητα ειναι σημαντικο αν εισαι στους δρομους συνεχεια.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είσαι τελείως λάθος η χρήση πλέον των smartphone είναι πολύ διαφορετική από την δική σου και η φωτεινότητα της οθόνης όπως και η ποιότητα της μαζί με την κάμερα είναι τα βασικά κρητηρια

 

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι κάθεστε και "μαλώνετε" δε μπορώ να καταλάβω. Δεν υπάρχει σωστή και λάθος χρήση ενός Smartphone. Υπάρχει η χρήση του κάθε χρήστη η οποία στην τελική σχηματίζει και την υποκειμενική άποψη του καθενός. Από κει και πέρα αντικειμενικά το S7 Edge είναι στο Top 3 αυτονομίας μαζί με Mate 8 και 6s Plus.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ωραιο επαγγελμα αλλα σε λαθος χωρα (ή μαλλον σε σωστη χωρα με λαθος κρατος ομως....κουραγιο.)

Εγω ειμαι λογιστης και οπως καταλαβαινεις τα 1500 το μηνα τα εχω για πλακα..Απο εκει και περα αν με ρωτουσες πριν ανοιξω το γραφειο μου και οσο ημουν υπαλληλος σε εταιρεια, θα ελεγα αυτα που λες και εσυ..και καποτε που δεν ειχαμε smartphones αρκουσε το φιδακι για να το λιωσεις..Τελος παντων, εγω απλα θελω να εχω εικονα με ομιλια καθως στην περιπτωση αναγκης πρεπει να ξερεις ποσο σε βγαζει σε αυτη τη χρηση, τουλαχιστον εμενα μου εχει χρειαστει σε εκτακτες στιγμες και τοτε μονο η ομιλια σε νοιαζει, και αν δεν εχεις μπαταρια ισως ειναι θεμα..

Το να παιζω παιχνιδια οκ, του βαζω και ενα battery bank ή στην πριζα, προφανως ειμαι καπου χαλαρα και σταθερα.

 

 

 

Τι σχεση εχει αυτο με το σχολιο του φιλου παραπανω? για χρηση σε ομιλια μιλαμε και χρηση σαν smartphone, Που κολλαει η φωτεινοτητα?

Οπως και να εχει το να συγκρινεις τερμα ειναι λαθος, εγω συγκρινω παντα σε αυτοματη με τετοια ρυθμιση ωστε να βλεπω το ιδιο καλα..

 

Ναι, συμφωνώ μαζί σου, εγώ σου εξήγησα γιατί δεν βλέπεις να ανεβάζουν πολλοί για κλήσεις αλλά κυρίως για σερφάρισμα. Εγώ για να είμαι ξένοιαστος και να σερφάρω έχω μόνιμα 6400mha ωμή δύναμη στο κινητό μου που βγάζει 12 ώρες ανοιχτή οθόνη για πλάκα και στα ντουζένια της έχω κάνει ρεκόρ με 15 ώρες ανοιχτή οθόνη με full ίντερνετ. :p

Link to comment
Share on other sites

Τι κάθεστε και "μαλώνετε" δε μπορώ να καταλάβω. Δεν υπάρχει σωστή και λάθος χρήση ενός Smartphone. Υπάρχει η χρήση του κάθε χρήστη η οποία στην τελική σχηματίζει και την υποκειμενική άποψη του καθενός. Από κει και πέρα αντικειμενικά το S7 Edge είναι στο Top 3 αυτονομίας μαζί με Mate 8 και 6s Plus.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μα δεν καταλαβες, ο vag74 απλα ηθελε να πει κατι για να μου την πει..εχει θεμα το παιδι..τραβαει ζορι που μιλαω πολλες ωρες.. Εγω απλα το ξεκινησα ως απορια, γιατι οταν ελεγα οτι μου βγαζει 2 ωρες το s6 δε μπορουσα να φανταστω οτι κανεις δεν μιλαει και ολοι εχουν μονο οθονη και αναμονη, οπως διαπιστωνα μετα με τα screenshots. Εγω κανω μικτη χρηση, δηλαδη και social εφαρμογες και ομιλια λογω δουλειας, οποτε ηταν λογικο να εχω λιγοτερη οθονη..Κατα τα αλλα ο καθε ενας ο,τι γουσταρει με το κινητο του, αυτο ελλειπε να λεμε σωστη και λαθος χρηση.

 

Ναι, συμφωνώ μαζί σου, εγώ σου εξήγησα γιατί δεν βλέπεις να ανεβάζουν πολλοί για κλήσεις αλλά κυρίως για σερφάρισμα. Εγώ για να είμαι ξένοιαστος και να σερφάρω έχω μόνιμα 6400mha ωμή δύναμη στο κινητό μου που βγάζει 12 ώρες ανοιχτή οθόνη για πλάκα και στα ντουζένια της έχω κάνει ρεκόρ με 15 ώρες ανοιχτή οθόνη με full ίντερνετ. :p

οπως γραφω παραπανω, ουσιαστικα ρητορικη ηταν η ερωτηση μου πιο πολυ για να γινει κουβεντα περι χρησης μιας και δεν κανουμε ολη την ιδια..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν καταλαβες, ο vag74 απλα ηθελε να πει κατι για να μου την πει..εχει θεμα το παιδι..τραβαει ζορι που μιλαω πολλες ωρες.. Εγω απλα το ξεκινησα ως απορια, γιατι οταν ελεγα οτι μου βγαζει 2 ωρες το s6 δε μπορουσα να φανταστω οτι κανεις δεν μιλαει και ολοι εχουν μονο οθονη και αναμονη, οπως διαπιστωνα μετα με τα screenshots. Εγω κανω μικτη χρηση, δηλαδη και social εφαρμογες και ομιλια λογω δουλειας, οποτε ηταν λογικο να εχω λιγοτερη οθονη..Κατα τα αλλα ο καθε ενας ο,τι γουσταρει με το κινητο του, αυτο ελλειπε να λεμε σωστη και λαθος χρηση.

 

 

οπως γραφω παραπανω, ουσιαστικα ρητορικη ηταν η ερωτηση μου πιο πολυ για να γινει κουβεντα περι χρησης μιας και δεν κανουμε ολη την ιδια..

Ναι έχω πρόβλημα γιατί πληρώνω τον λογαριασμό σου :eek: το μόνο πρόβλημα που είχα μαζί σου ήταν ότι παραπληροφορουσες τον κόσμο και υποστηριζες τα τραγικά Sony z3 και z5 αλλά δεν σε είδα να παίρνεις το z5 :rolleyes:

 

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παντως ρε παιδες, χωρις διαθεση ειρωνιας, μιλαμε για κινητα και κανεις σχεδον δεν δειχνει ενα screenshot απο χρηση με ομιλια..δηλαδη πραγματικα, τι τα κανετε τα κινητα? για ιντερνετ τα εχετε?

Το λεω, γιατι καθε φορα ακουω τρελους χρονους για ωρες οθονης και μονιμως νομιζω οτι οι συσκευες μου εχουν προβλημα αλλα τωρα που το παρακολουθω βλεπω οτι μονο οθονη κανετε χρηση.

Τελος παντων, εγω με 2 ωρες ομιλιας βγαζω απο 5 εως 7 ωρες παντως και ειμαι υπερ υπερ ικανοποιημενος.

Κι εγώ με σένα ακριβώς είμαι, όταν το λιώσω καθημερινές σε κλήσεις θα μου βγάλει ίσως κάνα 5ώρο.. όπως και να έχει με δουλειά και οικογένεια δεν παίζει να χαζεψω για 5 ώρες την συσκευή οπότε πάω για ύπνο περίπου με 30% στην χειρότερη και είμαι επίσης άκρως ικανοποιημένος

 

Ναι έχω πρόβλημα γιατί πληρώνω τον λογαριασμό σου :eek: το μόνο πρόβλημα που είχα μαζί σου ήταν ότι παραπληροφορουσες τον κόσμο και υποστηριζες τα τραγικά Sony z3 και z5 αλλά δεν σε είδα να παίρνεις το z5 :rolleyes:

 

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φίλε ότι και να υποστήριζε κάποιος κάποτε δεν έχει σημασία.. Ο καθένας έχει την γνώμη του και κάνει τις επιλογές του.. φιλικά πάντα μιλάω δεν γνωρίζω κανέναν από τους δυο σας

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Χθες το έλιωσα και εντός σπιτιού(wifi) και εκτός (data).

Είμαι όλη μέρα σχεδόν με το κινητό στο χέρι.

Φρέσκο χειρουργημενος και μόνο ξεκούραση.

Καταλαβαίνετε.

Πρώτη φορά έμεινε μόνο 5% μπαταρία τέτοια ώρα.

80%wifi 20%data συν αρκετά λεπτά κλήσεις.

Την always on screen απενεργοποιημενη από την δεύτερη μέρα που το πήρα.

https://www.dropbox.com/sh/pq4goqx33u6wu58/AADsaQnVZ4xc-jAUwGwczuDma?dl=0

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Χθες το έλιωσα και εντός σπιτιού(wifi) και εκτός (data).

Είμαι όλη μέρα σχεδόν με το κινητό στο χέρι.

Φρέσκο χειρουργημενος και μόνο ξεκούραση.

Καταλαβαίνετε.

Πρώτη φορά έμεινε μόνο 5% μπαταρία τέτοια ώρα.

80%wifi 20%data συν αρκετά λεπτά κλήσεις.

Την always on screen απενεργοποιημενη από την δεύτερη μέρα που το πήρα.

https://www.dropbox.com/sh/pq4goqx33u6wu58/AADsaQnVZ4xc-jAUwGwczuDma?dl=0

φωτεινότητα οθόνης;;;
Link to comment
Share on other sites

φωτεινότητα οθόνης;;;

 

Ναι ξέχασα να γράψω, στο αυτόματο συνέχεια χωρίς να το πειράξω.

Στο αυτόματο και όπου κάτσει.

Με ικανοποιεί αυτή η φωτεινότητα (η αυτόματη)

Και δεν την έχω πειράξει ποτέ εδώ και ένα μηνα που το έχω.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Η αυτόματη φωτεινότητα οθόνης στα s7 είναι καταπληκτική δεν ρυθμίζεται από ότι κατάλαβα αλλά δεν έχει ανάγκη καμία από τις 2 συσκευές χαμηλή φωτεινότητα η μπαταρία με εκπλήσσει ευχάριστα πρώτη μέρα με το s7

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όντως ετσι είναι με την φωτεινότητα!Πρώτη φορά σε κινητό που το εχω στο αυτοματο και δν το εχω πειράξει απο την μέρα που το πηρα....
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είχα άριστες εντυπώσεις από την αυτονομία του xperia Z3 και μετά άριστες αντίστοιχα από την αυτονομία του 6s plus και πλέον άριστες από την αυτονομία του S7 edge, είμαι οκ? :p
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είχα άριστες εντυπώσεις από την αυτονομία του xperia Z3 και μετά άριστες αντίστοιχα από την αυτονομία του 6s plus και πλέον άριστες από την αυτονομία του S7 edge, είμαι οκ? :p

 

αχαχα, εσυ κινεισαι στις τοπ αυτονομιες γενικα δεν εχεις αναγκη..αλιμονο απο εμας που θελαμε μικρη συσκευη και φτασαμε στις 5,5". Τουλαχιστον εχει αριστο κρατημα και μικρα μπεζελ και δεν μας κακοφαινεται τοσο οσο παλια. χαλαλι η θυσια..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω να σταματήσουν οι αντιπαραθέσεις και οι χαρακτηρισμοί. Μηνύματα διαγράφηκαν.

Και μια προφανής σημείωση, το θέμα είναι για τη μπαταρία του S7 Edge, όχι για σύγκριση συσκευών, μείνετε εντός θέματος.

 

Ευχαριστώ!

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κάνεις κάποιο dark/Black theme ; Βελτιώνει καθόλου την μπαταρία;

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κάνεις κάποιο dark/Black theme ; Βελτιώνει καθόλου την μπαταρία;

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Σίγουρα θα δεις διαφορά αν βάλεις και τις εφαρμογές σου σε μαύρο φόντο πχ tapatalk.

Αν δεν σου αρέσει όμως το μαύρο άστο με το μαμά θέμα που είναι υπέροχο.

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα δεις διαφορά αν βάλεις και τις εφαρμογές σου σε μαύρο φόντο πχ tapatalk.

Αν δεν σου αρέσει όμως το μαύρο άστο με το μαμά θέμα που είναι υπέροχο.

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το μαμα ειναι πολυ ωραιο οντως αλλά προβληματιζομαι λίγο με την διάρκεια της μπαταρίας μου σε σχέση αυτά που διαβάζω εδώ.

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Το μαμα ειναι πολυ ωραιο οντως αλλά προβληματιζομαι λίγο με την διάρκεια της μπαταρίας μου σε σχέση αυτά που διαβάζω εδώ.
Βάλε την οθόνη στο αυτόματο ,κατέβασε ας πούμε το material dark

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160420/f661316979de23dffe306f1a5ffe71b1.jpg

Βαλε μαύρο θέμα σε οποίες εφαρμογές το υποστηρίζουν και θα δεις διαφορά.

Αυτές η οθόνες είναι νόμος ότι στο μαύρο έχουν χαμηλή κατανάλωση.

 

 

Το μαμα ειναι πολυ ωραιο οντως αλλά προβληματιζομαι λίγο με την διάρκεια της μπαταρίας μου σε σχέση αυτά που διαβάζω εδώ.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το μαμα ειναι πολυ ωραιο οντως αλλά προβληματιζομαι λίγο με την διάρκεια της μπαταρίας μου σε σχέση αυτά που διαβάζω εδώ.

Τι θέμα έχεις με την μπαταρία; Μήπως δεν έχεις καλό σήμα;

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι θέμα έχεις με την μπαταρία; Μήπως δεν έχεις καλό σήμα;

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Περίμενα μεγαλύτερη διάρκεια από αυτή που έχω τώρα. Οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ δεν μου είχαν κάνει ποτέ πρόβλημα, αλλα περιμένω και τα πρώτα στατιστικά από το GSAM για να μιλήσω με μεγαλύτερη ασφάλεια.

 

Edit: περιμένω να περάσουν και κάποιες μέρες ακόμα και να δω πως θα πάει.

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έγραψα και στο νήμα του s7 εσάς στην αναμονή με always on κλειστό πόσο καταναλώνει;

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το always on δεν είδα σημαντική διαφορά στην κατανάλωση. Αντε ένα 10% να καεί παραπάνω συνολικης χρήσης από ότι χωρίς always on. Εγώ προσωπικά σε εσωτερικούς χώρους και όταν πεφτει ο ήλιος πάντα ανοιχτό το έχω .μου φαίνεται σχεδον ίδια η κατανάλωση .

Λιγότερο από 1% κάθε ώρα σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα μεγαλύτερη διάρκεια από αυτή που έχω τώρα. Οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ δεν μου είχαν κάνει ποτέ πρόβλημα, αλλα περιμένω και τα πρώτα στατιστικά από το GSAM για να μιλήσω με μεγαλύτερη ασφάλεια.

 

Edit: περιμένω να περάσουν και κάποιες μέρες ακόμα και να δω πως θα πάει.

Πόση ώρα ανοιχτή οθόνη έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ελληνικίο unbranded και βγάζω SOT 4 max χωρίς παιχνίδια και συνολική διάρκεια μπαταρίας 26 ώρες (με 7 ώρες airplane) από 100%-> 10%. Αρκετά μακριά από τις περισσότερες μετρήσεις που έχουν κατατεθεί από συνφορουμίτες στο παρόν τόπικ.

Ανοιχτό 3G συνέχεια αλλά πολλές ώρες είμαι σε wifi (και δεν κλείνω τα data όταν είμαι σε wifi). Παιχνίδια δεν παίζω. Στο airplane δεν παρατηρώ κάποιο drain. (2-3% max απώλειες). Location κλειστό, bT ελάχιστα. Δεν μου κάθεται και πολύ καλά. Τόση διάρκεια είχα με το M7 που ήταν κατώτερο σε μπαταρία - θεωριτικά τουλάχιστον.

Περίεργες εφαρμογές δεν έχω.

Είμαι σε φάση παρατήρησης με το GSAM battery monitor. Μεχρι τώρα το Android OS και το Kernel ρουφάνε την περισσότερη μπαταρία (12% kai 7% αντίστοιχα από φόρτιση σε φόρτιση). Όλα τα άλλα φαίνονται νορμάλ με την έννοια ότι δεν βλέπω κάτι τραγικό. Σκέφτομαι να το αφήσω 2-3 φορτίσεις ακόμα και να κάνω μια-δύο πλήρεις αποφορτίσεις.

Σκέφτηκα αυτό με την ποιότητα του σήματος. Το παρατηρώ και αυτό και θα βγάλω συμπεράσματα τα οποία αν δεν βελτιωθεί η κατάσταση θα μοιραστώ μαζί σας για να ακούσω τη γνώμη σας.

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...