Jump to content

myphone VS: Εμφάνιση ή τεχνικά χαρακτηριστικά;


AgelosMo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οταν είναι να επιλέξω συσκευή κοιτάω πάντα και εμφάνιση και επιδόσεις. Αν βέβαια θα έπρεπε να επιλέξω ένα από τα 2, θα επέλεγα επιδόσεις. Κακά τα ψέματα, είναι το Α και το Ω σε ένα smartphone.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποιά εμφάνιση; Πλέον όλα ορθογώνια με μια τεράστια οθόνη που πιάνει όλη την πρόσοψη είναι. Παλιά ναι υπήρχαν διαφορές. Πλέον κατά 95% είναι ίδια. Τεχνικά χαρακτηριστικά για μένα. ;)
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα εμφάνιση, μετά χαρακτηριστικά, αλλά στην ουσία και τα δύο. Δεν θα πάρω εμφανίσημο κινητό που να σέρνεται και να κολλάει. Με λίγα λόγια, ένα όμορφο κινητό με δυνατό ηχείο, =< 2GB RAM και =< 3000mah.

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Χαρακτηριστικά πρώτα απ'ολα για μένα αλλά και αδιαβροχοποίηση γιατί είμαι "λίγο" απρόσεκτος και έχω κλάψει κινητά από νερό. Οπωσδήποτε και κάρτα SD.
Link to comment
Share on other sites

Η εμφάνιση δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο. Ούτως η άλλως, με το που θα πάρουμε κινητό θα το βάλουμε σε θήκη. Μέσα στη θήκη όλα μοιάζουν σχεδόν ίδια.

 

Από εκεί και πέρα η καλή κάμερα η κάμερα παίζει τον κύριο λόγο, καθώς σχεδόν κανένας δεν κουβαλάει πλέον μαζί του φωτογραφική μηχανή όλη την ώρα.

 

Και βέβαια καλή μπαταρία. Βαρέθηκα να το φορτίζω κάθε τρεις και λίγο. Εχει καταντήσει υπερβολικά κουραστικό...

Link to comment
Share on other sites

Πάχος.

Αυτό είναι για εμένα το χαρακτηριστικό με την μεγαλύτερη σημασία στο κινητό.

Και όσο λεπτότερη είναι μία συσκευή, τόσο ομορφότερη είναι στα μάτια μου!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα πρώτα επιδόσεις και μετά εμφάνιση. Πιστεύω όμως ότι η μεγαλύτερη πλειοψηφία των αγοραστών (και η οποία δεν βρίσκεται εδώ μέσα) αγοράζει με βάση την τιμή...

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Κατά 95% τα χαρακτηριστικά.

Η εμφάνιση είναι κάτι υποκειμενικό και αυτό φαίνεται όταν διαβάζεις στο νήμα διάφορων συσκευών άλλοι να λεν τι ωραία συσκευή και άλλοι ότι είναι άσχημη.

Στο κάτω κάτω της γραφής δεν παίρνεις κόσμημα, αλλά μια συσκευή που να σου κάνει την δουλειά όσο καλύτερα γίνετε, ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω ότι τα τελευταία 2-3 χρονιά έχουμε σχετικά την ίδια εμφάνιση πάνω κάτω σε όλες τις συσκευές , έχει περάσει σε δεύτερη μοίρα η εμφάνιση για πολλούς. Δεν ξέρω όμως πόσοι θα επέλεγαν μια συσκευή τούμπανο σε χαρακτηριστικά , αλλά τρίγωνη, με 6εκ. πάχος , κεραία 5εκ. που εξέχει, με πλαστικά γ ποιότητας και bezels μεγαλύτερα από την οθόνη, ίσως και σε ένα τόνο ροζουλί με χαραγμένο το hello kitty (για άντρες πάντα :) ).

Συνδυασμός εμφάνισης και χαρακτηριστικών λοιπόν η καλύτερη επιλογή για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Ισορροπία, εμφάνιση και χαρακτηριστικά. Τα άκρα απορρίπτονται.
Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Τεχνικα χαρακτηριστικα (οθονη,επεξεργαστης,ram,καμερα) πρωτιστως και διαφορες τεχνολογικες "ευκολιες".. Η εμφανιση δευτερευοντως αρκει να μην ειναι κατι πολυ ασχημο (βλεπε galaxy S5, LG G5).

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Ποιά εμφάνιση; Πλέον όλα ορθογώνια με μια τεράστια οθόνη που πιάνει όλη την πρόσοψη είναι. Παλιά ναι υπήρχαν διαφορές. Πλέον κατά 95% είναι ίδια. Τεχνικά χαρακτηριστικά για μένα. ;)

 

Μα όταν μιλάμε για smartphone είναι όλα το ίδιο, όπως είπε και ο aiolos. Στην δεκαετία του '90 και αρχές του 2000 είχαμε ένα σωρό διαφορετικές επιλογές.

 

Νο 1 κριτίριο για όλους είναι η τιμή και μετά όλα τα άλλα. Πρώτα λες έχω να διαθέσω τόσα λεφτά και μετά κοιτάς τι μπορείς να πάρεις με αυτά τα λεφτά. Έπειτα βάζεις τα κριτίριά σου (brandname, specs, camera etc)

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως οταν εχεις ενα κινητο καθε μερα θες να ειναι και ομορφο αλλα και να εχει καλες επιδοσεις.Στην περιπτωση μου πετυχα το 2ο καθως το Lumia 920 (το μαυρο) δεν λες οτι σκιζει με την εμφανιση αλλα και τα 185gr δεν ειναι και πολυ βολικα μεχρι να το συνηθισεις.Πιανω πιο λεπτα και ελαφρυτερα κινητα και νομιζω οτι θα μου φυγουν απο το χερι :p...ΑΛΛΑ οταν το πηρα πριν 3 χρονια με 330Ε απο το Skroutz το πηρα για να κανω την δουλεια μου και να μην με κρεμασει.Και μεχρι σημερα με την ποιοτητα της ΝΟΚΙΑ δουλευει εξαιρετικα και οσο μπορει για τα χρονια του.Θα προσπαθησω στην επομενη αγορα να συνδυασω και μια καλυτερη εμφανιση
Link to comment
Share on other sites

Συνδιασμος. Το κινητο το κοιτας κιολας, οποτε θελεις να σου αρεσει και λιγο. Αν και πλεον ολα τετραγωνοποιηθηκαν.

Τα χαρακτηριστικα , αρκει να ειναι enough για σενα που το χρησιμοποιεις. Αρα ειναι παντρεμα των 2.

Φυσικα η τιμη , παιζει τεραστιο ρολο

Link to comment
Share on other sites

Πάντα τα χαρακτηριστικά έλεγα... Μέχρι που είδα από κοντά το S7 Edge σε χρυσό:lol:. Edited by Flandre
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που περνάς όλη μέρα μαζί του και το κρατάς και το βλέπεις συχνά, θες να είναι και όμορφο.

Θα έλεγα 55%-45% (επιδοσεις-εμφανιση):clap:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας αγοράζει ένα κινητό με βάση κάποια πράγματα όπως επεξεργαστή, ram, κάμερα, μπαταρία, εμφάνιση κλπ. Όλα βέβαια πλην της εμφάνισης θεωρούνται τεχνικά χαρακτηριστικά. Η σειρά αυτή διαφέρει για τον καθένα όπως και το βάρος που δίνει στο κάθε ένα. Από τη στιγμή λοιπόν που ήμαστε σε ένα τεχνολογικό site λογικό είναι τα τεχνικά χαρακτηριστικά να υπερτερούν και θεωρώ ότι είναι μηδαμινό το ποσοστό αυτών που θα δώσουν βαρύτητα σε ποσοστό πολύ μεγάλο (80%) στην εμφάνιση. Για παράδειγμα λίγο πριν κάποιος έγραψε για το s7 edge χρυσό που ξετρελάθηκε με την εμφάνιση του. Θα το αγόραζε όμως εάν είχε sd200, 1GB ram, 5MP κάμερα κλπ ?
Link to comment
Share on other sites

Αν αγόραζα κινητό τώρα φίλε μου θα έπαιρνα το S7 edge ακόμα κι αν είχε snapdragon S1 me 512MB :lol::lol: τόσο πολλή εντύπωση μου έκανε η εμφάνισή του.

Πρέπει να κρατηθώ για το Note 6 όμως :ninja:, κλείσανε 4+ μήνες χωρίς το Note 4 και το σύνδρομο στέρησης S-pen είναι εμφανές:lol:.

Edited by Flandre
Link to comment
Share on other sites

Αν αγόραζα κινητό τώρα φίλε μου θα έπαιρνα το S7 edge ακόμα κι αν είχε snapdragon S1 me 512MB :lol::lol: τόσο πολλή εντύπωση μου έκανε η εμφάνισή του.

Πρέπει να κρατηθώ για το Note 6 όμως :ninja:, κλείσανε 4+ μήνες χωρίς το Note 4 και το σύνδρομο στέρησης S-pen είναι εμφανές:lol:.

 

Άρα φίλε μου τελικά τα τεχνικά χαρακτηριστικά σε επηρεάζουν περισσότερο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμφάνιση πάντα αλλά να έχει και κάποια αξιοπρεπή χαρακτηριστικά
Ας αφήσουμε τους εγωισμούς και ας κοιτάξουμε λίγο τον εαυτό μας.
Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο, βασικά. Κοιτάζω να μην υστερεί πουθενά με το μοντέλο που ήδη έχω και να είναι ωραία στο μάτι. Είχα δυο συσκευές που για χάρη της εμφάνισης είχαν θυσιάσει τη πρακτικότητα κι από τότε προσπαθώ να πετύχω μια ισορροπία, αν και προτιμώ πχ να έχει κουμπί κλείστρου, ο φακός της κάμερας να μην είναι στην άκρη, να έχει ραδιόφωνο fm κλπ.

Xiaomi Redmi Note 9 NFC 4/128

Android 10 | MiUI 12.0.9

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...