Jump to content

Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενημερωτικά, για το απλό S7 στον Γερμανό έχουν την original Samsung Clear Cover Black / Silver / Gold στα 12,90 €.

Για την Black συγκεκριμενα επομενες τιμες από όσο πρόλαβα να ψαξω βρηκα στο Bestprice.gr & στο Skroutz 17,50 €.

Την έχω εγώ από πέρσι, περίεργη θήκη, όταν τη βάζεις και τη βγάζεις νομίζεις ότι θα γρατζουνισεις το κινητό και είναι τόσο σκληρή που αμφιβάλλω αν προστατεύει

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την έχω εγώ από πέρσι, περίεργη θήκη, όταν τη βάζεις και τη βγάζεις νομίζεις ότι θα γρατζουνισεις το κινητό και είναι τόσο σκληρή που αμφιβάλλω αν προστατεύει

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

Εχω κι εγω επιφυλαξεις.

Νομιζω παντως οτι ειναι απο τις λιγες που δεν δημιουργουν θεμα με τα screen protectors (που καλυπτουν ολη την οθονη, οχι τα μικρα).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση ως νεος χρήστης του κινητού, υπαρχει καποιος αλλος τροπος για απενεργοποίηση της οθόνης εκτος του power off;

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση ως νεος χρήστης του κινητού, υπαρχει καποιος αλλος τροπος για απενεργοποίηση της οθόνης εκτος του power off;

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κατεβάζεις μια εφαρμογή lockscreen και την απενεργοποιεις από εκεί.

 

Στάλθηκε από το X67 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω μεσα απο τις ρυθμισεις του κινητου να το κανω να μην δειχνει το αριθμο του κινητου μου σε οποιον καλω?

 

Δοκιμασα απο το μενου ρυθμισεις -> συνδεσεις

 

αλλα δεν βρισκω κατι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση ως νεος χρήστης του κινητού, υπαρχει καποιος αλλος τροπος για απενεργοποίηση της οθόνης εκτος του power off;

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δοκίμασε από τις ρυθμίσεις λήξη χρονικού ορίου οθόνης

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως μπορω μεσα απο τις ρυθμισεις του κινητου να το κανω να μην δειχνει το αριθμο του κινητου μου σε οποιον καλω?

 

Δοκιμασα απο το μενου ρυθμισεις -> συνδεσεις

 

αλλα δεν βρισκω κατι.

Τηλεφωνο/τρεις τελιτσες πάνω δεξια/ρυθμίσεις /περισσότερες ρυθμισεις/και μετά είναι η πρώτη επιλογή

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε από τις ρυθμίσεις λήξη χρονικού ορίου οθόνης

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τηλεφωνο/τρεις τελιτσες πάνω δεξια/ρυθμίσεις /περισσότερες ρυθμισεις/και μετά είναι η πρώτη επιλογή

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οκ ευχαριστώ, έβαλα το power toogle, που έπαιζε σε άλλα κινητά που είχα, εδω κάτι γίνεται με το δαχτυλικο αποτύπωμα, ενω κλείνει την οθόνη η εφαρμογή, οταν παταω για να ανοίξει μου βγάζει κάτι για πολιτική ασφαλείας και θέλει το pin που ορισα ,περίεργο μου φαίνεται γιατί εδωσα δικαιωματα στην εφαρμογή για κλείσιμο της οθόνη,δεν λέω έχει πολλά κόλπα για χειρονομίες το τηλέφωνο αλλά το double tap η κάποιο άλλο πλήκτρο να οριζεις να κλείνει την οθόνη έπρεπε να έχει

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ, έβαλα το power toogle, που έπαιζε σε άλλα κινητά που είχα, εδω κάτι γίνεται με το δαχτυλικο αποτύπωμα, ενω κλείνει την οθόνη η εφαρμογή, οταν παταω για να ανοίξει μου βγάζει κάτι για πολιτική ασφαλείας και θέλει το pin που ορισα ,περίεργο μου φαίνεται γιατί εδωσα δικαιωματα στην εφαρμογή για κλείσιμο της οθόνη,δεν λέω έχει πολλά κόλπα για χειρονομίες το τηλέφωνο αλλά το double tap η κάποιο άλλο πλήκτρο να οριζεις να κλείνει την οθόνη έπρεπε να έχει

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οταν χρησιμοποιείς εφαρμογή τρίτου για κλείδωμα δεν δουλεύει το αποτυπωμα

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Οταν χρησιμοποιείς εφαρμογή τρίτου για κλείδωμα δεν δουλεύει το αποτυπωμα

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εβαλα το smart screen on off ,παίζει κανονικά, διπλό πάτημα στην οθόνη και κλείνει, τα αποτυπώματα δουλευουν κανονικά

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά !

 

Πολύ σουπερ το κινητό, αλλα με την μπαταρία δεν έχω καταφέρει να το ...σετάρω καλά ακόμα.

 

Φευγει νερο η μπαταρια, παρολο που εχω κανει αρκετες ρυθμισουλες εχοντας διαβασει καμια 10αρια σελιδες / websites με tips για καλυτερη μπαταρια.

 

- Απενεργοποιησα η εκανα και uninstall (οσες με αφηνουν απο) τις εφαρμογες που δεν θελω.

- Το Always on Display οντως καταναλωνει μπαταρια; Το ρυθμισα να ειναι on μονο 23.30 με 07.00, δηλαδη το βραδακι που θα εχω το κινητο στο κομοδινο μου σαν ρολοι.

- Το BK Package Disabler αξιζει να το βαλουμε; Προσφερει οντως κατι παραπανω; Επισης το Greenify εχει νοημα να το βαλουμε παρολο που το ιδιο το λειτουργικο εχει την ρυθμιση Doze που βαζει σε αδρανεια τις εφαρμογες που δεν χρησιμοποιουμε συχνα;

- Μειωσα τα animations σε 0.5

- Widgets εχω καποια. Calendar, καιρος, 17track, Music Player, Εορτολογιο.

- Φωτεινοτητα στο αυτοματο

- Μαυρα wallpapers

- Ξηλωμα Facebook και αντικατασταση με Facebook απο Chrome. Ξηλωμα Twitter και αντικατασταση με Twitter απο Chrome. Messenger Lite αντι για κανονικο.

- Οι μονες "εφαρμογες χωρις παρακολουθηση" ειναι τα Duo, Flickr, Viber.

- Στις "Παντα αδρανεις εφαρμογες" δεν εχω βαλει καμια, αλλα αφηνω το λειτουργικο να τις βαζει σε αδρανεια οσες δεν χρησιμοποιουνται συχνα.

- Απενεργοποιησα το Nearby device scanning

- Εκανα αρκετα απο αυτα που λέει ο τυπος εδω :

- Για email χρησιμοποιω το Gmail app. Μηπως το Samsung email ειναι καλυτερο σε θεμα μπαταριας;

 

Γενικα αν εχετε καποιες προτασεις παιδια, θα ηταν ευπροσδεκτες :)

Link to comment
Share on other sites

ποσες ωρες οθονη σου βγαζει?

 

Χμμ σιγουρα κατω απο 3 ωρες - δεν θυμαμαι ποσο ακριβως. Μεταξυ 2,5 και 3 νομιζω.

 

Χάλια;

Link to comment
Share on other sites

γενικα το android ειναι πολυ απροβλεπτο με τη μπαταρια που τρωει.

2.5-4 βγαζει το δικο μου, περιπου με αυτα που εχεις κανει και εσυ.

 

αλλοι βγαζουν κατι απιστευτα νουμερα 5-6 ωρες, αλλα ολα εχουν να κανουν με την χρηση που κανει ο καθενας. Γενικα το S7 δεν εχει και την καλυτερη μπαταρια. Εγω εχω τα παντα ενεργοποιημενα και το φορτιζω 15-30' το απογευμα αν χρειαστει, οποτε δεν με απασχολει το θεμα μπαταρια. Θελω να χαιρομαι ολες τις λειτουργιες του κινητου και οχι να παιζω με τη φωτεινοτητα & τα data για να βγαλω λιγο παραπανω οθονη.

 

το greenify εχει νοημα μονο αν εισαι root. Eγω που ειμαι, εχω πλεον σχεδον μηδενικη καταναλωση σε κατασταση αναμονης. Το βραδυ πχ μπορει να χασει 2% σε 7 ωρες.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

γενικα το android ειναι πολυ απροβλεπτο με τη μπαταρια που τρωει.

2.5-4 βγαζει το δικο μου, περιπου με αυτα που εχεις κανει και εσυ.

 

αλλοι βγαζουν κατι απιστευτα νουμερα 5-6 ωρες, αλλα ολα εχουν να κανουν με την χρηση που κανει ο καθενας. Γενικα το S7 δεν εχει και την καλυτερη μπαταρια. Εγω εχω τα παντα ενεργοποιημενα και το φορτιζω 15-30' το απογευμα αν χρειαστει, οποτε δεν με απασχολει το θεμα μπαταρια. Θελω να χαιρομαι ολες τις λειτουργιες του κινητου και οχι να παιζω με τη φωτεινοτητα & τα data για να βγαλω λιγο παραπανω οθονη.

 

το greenify εχει νοημα μονο αν εισαι root. Eγω που ειμαι, εχω πλεον σχεδον μηδενικη καταναλωση σε κατασταση αναμονης. Το βραδυ πχ μπορει να χασει 2% σε 7 ωρες.

 

Και σε οσα ανεφερα (και τις 2,5 περιπου ωρες SOT) βαλε κι οτι για 6 ωρες περιπου το βραδυ το εχω σε plane mode...

 

p.s. καλα αυτο που βλεπω να κανουν πολλοι, που καθε φορα που πιανουν το κινητο στο χερι αυξανουν τη φωτεινοτητα και μετα πριν το αφησουν την ξαναριχνουν.. δεν παιζει να το κανω, ειναι τραγικο (εγω την εχω κατω απο το μισο και στο αυτοματο). Θελω κι εγω να το χαιρομαι το κινητο κι οχι να με βασανιζει. Θα ηθελα παντως καπως καλυτερη μπαταρια. Βασικα να μου βγαζει τη μερα χωρις αγχος και το βραδυ να το φορτιζω.

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Χμμ σιγουρα κατω απο 3 ωρες - δεν θυμαμαι ποσο ακριβως. Μεταξυ 2,5 και 3 νομιζω.

 

Χάλια;

 

Καινούργιο είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος με S7 λίγων μηνών με ανοιχτά συνεχώς GPS, 4G, always on display και bluetooth συγχρονισμενο με smart watch μόνιμα βγάζει περίπου 2.5 με 3ωρες sot. Εγώ που το έχω 10 μήνες με χρήση συνήθως wifi και bluetooth, always on display κλειστά και στο σπίτι μόνιμα σε 2g λόγω κακού σήματος και με αρκετό browsing και YouTube βγάζω περίπου 4 ώρες. Οπότε μην σου κάνει εντύπωση είναι και θέμα χρήσης. Σίγουρα η μπαταρία του edge είναι πολύ καλύτερη.
Link to comment
Share on other sites

Παρελειψα να πω οτι κι εγω το εχω μονιμα συνδεδεμενο (bluetooth) με smartband, οποτε ισως κι εκει τρωει ζορια η μπαταρια.

 

Για root δεν το σκεφτομαι ακομα, ισως μετα τη ληξη της εγγυησης. Επισης, απο τα λιγα πραγματα που εχω διαβασει (στο XDA) για custom roms στην περιπτωση του Exynos, δεν ειδα να γινεται αναφορα σε καλυτερη συμπεριφορα μπαταριας.

 

Για το package disabler δισταζω λιγο γιατι διαβασα και αναφορες με περιεργα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως από τη στιγμή που άλλαξα μπαταρία, το 4ωρο είναι στάνταρ πλέον. Κάπου στις 4,5 ώρες είμαι μέσο ορο, με τα πάντα όλα ανοιχτα, απλά στο σπίτι λόγω κακού σήματος, το βάζω σε airplane mode τις νύχτες καθώς έχω wifi calling και έτσι δε χάνω πολύ σε standby

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως από τη στιγμή που άλλαξα μπαταρία, το 4ωρο είναι στάνταρ πλέον. Κάπου στις 4,5 ώρες είμαι μέσο ορο, με τα πάντα όλα ανοιχτα, απλά στο σπίτι λόγω κακού σήματος, το βάζω σε airplane mode τις νύχτες καθώς έχω wifi calling και έτσι δε χάνω πολύ σε standby

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

Τι σε εκανε να αλλαξεις μπαταρια και μετα απο ποσο καιρο; Ειχε "στεγνωσει" η παλια;

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα μεταχειρισμένο, είδα ότι έχει 400 κύκλους φόρτισης, είδα ότι χάνει πολύ σε standby, είδα ότι είναι εντός εγγύησης, είδα ότι η αλλαγη μπαταρίας κάνει 20 ευρώ αν την αλλάξεις στο δεύτερο έτος εγγύησης :)

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα μεταχειρισμένο, είδα ότι έχει 400 κύκλους φόρτισης, είδα ότι χάνει πολύ σε standby, είδα ότι είναι εντός εγγύησης, είδα ότι η αλλαγη μπαταρίας κάνει 20 ευρώ αν την αλλάξεις στο δεύτερο έτος εγγύησης :)

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

Τέλεια ! Τωρα ξερω τι θα κανω τον 2ο χρονο ! Εννοειται οτι θα αξιοποιησω κι εγω την ευκαιρια αυτη.

 

Τωρα για τον πρωτο χρειαζομαι βοηθεια :p

Link to comment
Share on other sites

Τους κύκλους πως τους βλέπεις; εμένα έχει ακόμα 6-7 μήνες εγγύηση

 

Αν κατάλαβα καλά με καλύπτει η αλλαγή; η δίνω 20€ στη Samsung για αλλαγή; αδιάβροχο συνεχίζει να είναι μετά;

Link to comment
Share on other sites

γενικα το android ειναι πολυ απροβλεπτο με τη μπαταρια που τρωει.

2.5-4 βγαζει το δικο μου, περιπου με αυτα που εχεις κανει και εσυ.

 

Απρόβλεπτο δε λες τίποτα...

 

Κι εκεί που πάλευα στα 2,7 SOT, απο χθες το απογευμα που το ξαναφόρτισα, με σχετικά μεγαλυτερη χρήση σημερα απο το πρωι, ξαφνικα αλλαξε συμπεριφορα και αυτη τη στιγμη ειμαι στο 17% υπολοιπο μπαταριας, χωρις power saver mode, και εχω ήδη SOT 3 ωρες και 48 λεπτα ! :blink:

 

Θα το βαλω τωρα απο δω και περα σε Saver Mode να δω ποσο θα φτασει το SOT λιγο πριν στεγνωσει η μπαταρια και θα επανελθω.

 

EDIT: ΟΚ το φόρτισα σε SOT 4,1 - νομιζω πολυ καλυτερα

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...