Jump to content

Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλή χρονιά. Γνωρίζετε πόσο κοστίζει η αλλαγή μπαταρίας εντος εγγύησης(2 χρόνος);

..............

Στην Αθηνα (τουλάχιστον - αν και αυτό κανονικά ισχύει σε όλους τους επίσημους αντιπροσωπους) την αλλάζεις (ή καλύτερα, ...σου την αλλάζουν και κρατώντας και την εγγύηση) δωρεάν λίγο πριν κλείσει τον ένα χρόνο στην Smartec.

Λίγο πριν τα δύο χρόνια της εγγύησης (και μετά τον 1ο χρόνο) σου την αλλάζουν με κόστος μόνο αυτό της μπαταρίας (19-20 €).

Μετά τον 2ο χρόνο με 56 περίπου ευρώ (κόστος μπαταρίας και εργατικά).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά αλλαγή μπαταρίας έχει γύρω στα 50€. Ρώτησα και σμαρτεκ και εξουσιοδοτιμενο στην γλυφάδα. Μάλιστα στην γλυφάδα μου είπαν ότι η μπαταρία έχει 1 χρόνο εγγύηση γιαυτό και αυτή η τιμή. Υπ οψιν ότι το τηλέφωνο βρίσκετε σε 2ετή εγγύηση εως 02/19.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αλλαγή μπαταρίας έχει γύρω στα 50€. Ρώτησα και σμαρτεκ και εξουσιοδοτιμενο στην γλυφάδα. Μάλιστα στην γλυφάδα μου είπαν ότι η μπαταρία έχει 1 χρόνο εγγύηση γιαυτό και αυτή η τιμή. Υπ οψιν ότι το τηλέφωνο βρίσκετε σε 2ετή εγγύηση εως 02/19.

 

Σε ότι αφορά την Smartec, αν το κινητό ελεγχθεί και διαπιστωθεί ότι η μπαταρία έχει "πέσει" αρκετά (εκείνοι κρίνουν τι σημαίνει το "αρκετά") ισχύουν αυτά που έχω γραψει 2 posts πιο πάνω και έχουν επιβεβαιώσει πολλά παιδιά σε άλλα προηγούμενα posts.

 

Αλλαγή μπαταρίας δωρεάν λίγο πριν κλείσει τον ένα χρόνο - στην Smartec.

Λίγο πριν τα δύο χρόνια της εγγύησης (και μετά τον 1ο χρόνο) σου την αλλάζουν με κόστος μόνο αυτό της μπαταρίας (19-20 €).

Μετά τον 2ο χρόνο με 56 περίπου ευρώ (κόστος μπαταρίας και εργατικά).

 

Προφανώς αν κρίνουν ότι η μπαταρία είναι ΟΚ, σε χρεώνουν για την αλλαγή.

Παρακάτω η απάντησή τους σε σχετικό μήνυμά μου τον περασμένο Σεπτέμβριο, λίγες εβδομάδες πριν το παω (οπότε και μου την άλλαξαν δωρεάν γιατί 1) ειχε πέσει αρκετά, 2) ήμουν λίγο πριν τον 1ο χρόνο)

 

battery.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Διάβαζα τα σχόλια σας για την αλλαγή της μπαταρίας και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος πραγματοποιήσει αλλαγή μπαταρίας σε κάποιο εξουσιοδοτημένο σέρβις στην Θεσσαλονίκη και γενικά εμπειρίες. Οι τιμές καθώς και η εξηγήσεις της smartec στην Αθήνα μου φαίνονται πολύ λογικές.

Επίσης με την αλλαγή της μπαταρίας σας έχετε δει φοβερή βελτίωση, είχατε κάποιο πρόβλημα η κάτι που δεν σας άρεσε; Με το s5 μου είχα τεράστιο πρόβλημα στην εύρεση καλής μπαταρίας. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Διάβαζα τα σχόλια σας για την αλλαγή της μπαταρίας και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος πραγματοποιήσει αλλαγή μπαταρίας σε κάποιο εξουσιοδοτημένο σέρβις στην Θεσσαλονίκη και γενικά εμπειρίες. Οι τιμές καθώς και η εξηγήσεις της smartec στην Αθήνα μου φαίνονται πολύ λογικές.

Επίσης με την αλλαγή της μπαταρίας σας έχετε δει φοβερή βελτίωση, είχατε κάποιο πρόβλημα η κάτι που δεν σας άρεσε; Με το s5 μου είχα τεράστιο πρόβλημα στην εύρεση καλής μπαταρίας. Ευχαριστώ

 

Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στην Micro Tech

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7724416#post7724416

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7510770#post7510770

 

Επίσης ο Αβραμίδης Μιχαήλ. Κων/νου Καραμανλή 54 - 2310500277

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7510982#post7510982

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Υπαρχει ρομ που να μην εχει εφαρμογες της Google και γενικα να μην εχουμε την παρακολουθηση της Google?
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι μη TouchWiz based καστομ ρομς..Αν θες τα περνάς μόνος σου..

 

Same Sh1t... Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι , δουλεύει πολύ καλά εκτος απο την κάμερα ,εγώ έβαλα την gcam οπότε τρώγεται, α και η ανάκληση οθόνης μέχρι 1920 - 1080, αναφέρομαι στην 9αρα
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι , δουλεύει πολύ καλά εκτος απο την κάμερα ,εγώ έβαλα την gcam οπότε τρώγεται, α και η ανάκληση οθόνης μέχρι 1920 - 1080, αναφέρομαι στην 9αρα

 

Αναφέρεσαι σ' αυτήν; https://bit.ly/2GeINjS

 

Αν ναι, φαίνεται ότι έχει και άλλα προβλήματα.

1) HWcomposer not working (HWC - σε games και σε απαιτητικά videos δημιουργεί θέματα)

2) Noise cancellation - not working (το ίδιο πρόβλημα που έχει και η 8άρα Lineage version. Ο λόγος: that deals with the microphone echoes - is propriety Samsung code and thus not implemented in AOSP ROMs. And probably won't be). Για μένα ο σημαντικότερος λόγος για να μην βάλει κάποιος αυτή τη rom στη συσκευή του. Ο συνομιλητής ακούει τον εαυτό του, και άλλα όμορφα. Ας μη ξεχνάμε, μιλάμε για τηλεφωνικές συσκευές, πριν και πάνω απ' όλα !

3) Bluetooth issues

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε αυτήν αναφέρομαι, δεν αντιμετώπισαν προβλήματα όμως στον ήχο κλήσης και σε βίντεο ,σίγουρα όμως θέλει δουλειά
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι σ' αυτήν; https://bit.ly/2GeINjS

 

Αν ναι, φαίνεται ότι έχει και άλλα προβλήματα.

1) HWcomposer not working (HWC - σε games και σε απαιτητικά videos δημιουργεί θέματα)

2) Noise cancellation - not working (το ίδιο πρόβλημα που έχει και η 8άρα Lineage version. Ο λόγος: that deals with the microphone echoes - is propriety Samsung code and thus not implemented in AOSP ROMs. And probably won't be). Για μένα ο σημαντικότερος λόγος για να μην βάλει κάποιος αυτή τη rom στη συσκευή του. Ο συνομιλητής ακούει τον εαυτό του, και άλλα όμορφα. Ας μη ξεχνάμε, μιλάμε για τηλεφωνικές συσκευές, πριν και πάνω απ' όλα !

3) Bluetooth issues

 

Εχεις να μου προτινεις καμια αλλη rom που να μην εχει τις εφαρμογες της Google, μηπως? Η να περιμενουμε την 9 απο το NOTE 7 ?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις να μου προτινεις καμια αλλη rom που να μην εχει τις εφαρμογες της Google, μηπως? Η να περιμενουμε την 9 απο το NOTE 7 ?

 

Αν μπεις και κάνεις έρευνα καλή για custom roms, στο τέλος θα δεις ότι όλοι σε ένα συμπέρασμα καταλήγουν. Ότι η μαμά rom (Samsung) είναι η καλύτερη τόσο σε θέματα σταθερότητας, όσο και στο θέμα μπαταρία. Κάποτε θα γελούσαμε με αυτό.

Custom rom που να μην έχει κανένα θέμα δεν υπάρχει, οπότε μάλλον είσαι λίγο άτυχος.

Ναι, θα έλεγα να περιμένουμε να δούμε αν θα καταφέρουν να κάνουν port την 9αρα του Note 7 FE (αν όντως υπάρξει 9άρα για το FE), που κάποιοι λένε ότι ίσως να είναι απόλυτα συμβατή με το S7 (μην το έχεις και τόσο σίγουρο αυτό).

 

https://www.xda-developers.com/samsung-galaxy-note-fe-galaxy-note-7-android-pie/

Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις και κάνεις έρευνα καλή για custom roms, στο τέλος θα δεις ότι όλοι σε ένα συμπέρασμα καταλήγουν. Ότι η μαμά rom (Samsung) είναι η καλύτερη τόσο σε θέματα σταθερότητας, όσο και στο θέμα μπαταρία. Κάποτε θα γελούσαμε με αυτό.

Custom rom που να μην έχει κανένα θέμα δεν υπάρχει, οπότε μάλλον είσαι λίγο άτυχος.

Ναι, θα έλεγα να περιμένουμε να δούμε αν θα καταφέρουν να κάνουν port την 9αρα του Note 7 FE (αν όντως υπάρξει 9άρα για το FE), που κάποιοι λένε ότι ίσως να είναι απόλυτα συμβατή με το S7 (μην το έχεις και τόσο σίγουρο αυτό).

 

https://www.xda-developers.com/samsung-galaxy-note-fe-galaxy-note-7-android-pie/

 

Αυτο διαβασα κι εγω, αναμονη τοτε και βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα τωρα σοβαρομιλας ή μου κανεις πλακα ; Η Samsung υποστηριξει τις συσκευες με ενημερωσεις λογισμικου μετα απο τοσα χρονια και δεν τις εχει ξεχασμενες ; Προσθεθσαν κατι αυτες οι ενημερωσεις ή απλα προσθεσαν την εντολη να κλειδωθει για παντα και να μην ανοιξει ποτε ξανα το BootLoaders ;

Υπαρχει καποιο αρθο (Link) σε ξενο σιτε ΄η ελληνικο που να λεει οτι το S5 πηρε ενημερωση ασφαλειας Οκτωμβριου 2018 και το Samsung Galaxy Note II μια ενημερωση το 2017 ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

MHNAIA καθε μηνα δηλ ή μια φορα καθε τοσο καθε 4 μηνες οπως με την σειρα Α ;

https://techblog.gr/mobile/to-samsung-galaxy-s6-synechizei-na-dechetai-enimeroseis-tessera-chronia/

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Με κριτηριο την μακροζωία (λιγοτερη φθορά) της μπαταρίας θα επιλέγατε να φορτισετε με quick charge ή απλή φόρτιση?

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Με κριτηριο την μακροζωία (λιγοτερη φθορά) της μπαταρίας θα επιλέγατε να φορτισετε με quick charge ή απλή φόρτιση?

 

εννοειται με απλη φορτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

 

 

Με κριτηριο την μακροζωία (λιγοτερη φθορά) της μπαταρίας θα επιλέγατε να φορτισετε με quick charge ή απλή φόρτιση?

Εχω διαβασει παρα πολλα για το θεμα. Το σιγουρο ειναι απλη φορτιση. Να μην το αφηνεις πολυ χαμηλα συχνα (κατω απο 10%) και να μην φορτιζεις παντα μεχρι 100%.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια ρ παιδια, εχω την 8 με ρουτ, θελω να περασω το τελευταιο security patch, πρεπει να κατεβασω την τελευταια ρομ και να την περασω ξανα ολη? Δεν θα χασω τα δεδομενα μου, ρυθμισεις, το ρουτ? Τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Είμαι ακόμη εντός εγγύησης. Μόλις βγει θα ρωτήσω για ρουτ, κάστομ ρομ και τέτοια.

Σχετικά με τις μπαταρίες Maxbear έχετε κάποια άποψη? Διαβάζω περί κορυφαίας ποιότητας

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις και κάνεις έρευνα καλή για custom roms, στο τέλος θα δεις ότι όλοι σε ένα συμπέρασμα καταλήγουν. Ότι η μαμά rom (Samsung) είναι η καλύτερη τόσο σε θέματα σταθερότητας, όσο και στο θέμα μπαταρία. Κάποτε θα γελούσαμε με αυτό.

Custom rom που να μην έχει κανένα θέμα δεν υπάρχει, οπότε μάλλον είσαι λίγο άτυχος.

Ναι, θα έλεγα να περιμένουμε να δούμε αν θα καταφέρουν να κάνουν port την 9αρα του Note 7 FE (αν όντως υπάρξει 9άρα για το FE), που κάποιοι λένε ότι ίσως να είναι απόλυτα συμβατή με το S7 (μην το έχεις και τόσο σίγουρο αυτό).

 

https://www.xda-developers.com/samsung-galaxy-note-fe-galaxy-note-7-android-pie/

Υπαρχει κοσμος και κοσμακης ακομη που χει το Note 7 Fire Edition ; Δεν τα αποσυρανε αυτα τα κινητα ρε παιδια ακομα πουλιουνται και μετα που κυκλοφορισε το Note 8 και περσι το καλοκαιρι το Note 9 ; Επιμενουν να περνουν το Note 7 FIRE EDITION ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κοσμος και κοσμακης ακομη που χει το Note 7 Fire Edition ; Δεν τα αποσυρανε αυτα τα κινητα ρε παιδια ακομα πουλιουνται και μετα που κυκλοφορισε το Note 8 και περσι το καλοκαιρι το Note 9 ; Επιμενουν να περνουν το Note 7 FIRE EDITION ;
Το note 7 αποσυρανε. Μετά βγάλανε το fan edition με μικρότερη μπαταρία που δεν είχε θέμα

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...