Jump to content

Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την εκανα εγω σημερα δεν ειδα τιποτε καινουριο προς το παρον τουλαχιστον δηλαδη μια απ'τα ιδια μαλλον ενημερωση ασφαλειας πρεπει να ηταν.....Εμενα παντως με κουρασαν οι αναβαθμισεις, εχω και το ALFA G 830F και απο τοτε που σταματησαν οι αναβαθμισεις μ'αρεσει ποιο πολυ...ζω για την ημερα που θα κοπουν και στο s7 μου.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γνωρίζοντας το παρακάτω από την αρχή, το είχα σαν πλάνο στο μυαλό μου και ήδη λίγο πριν τον 1ο χρόνο την άλλαξα την μπαταρία (δωρεάν). Εννοείται ότι θα το πάω για αλλαγή μπαταρίας και λίγο πριν κλείσει 2 χρόνια (με 20 ευρώ), ώστε στο θέμα της μπαταρίας, τουλάχιστον, να είναι σαν καινούριο. Με τέτοια εξυπηρέτηση από την αντιπροσωπεία (που το λες και πολυτέλεια), δεν βρίσκω λόγο γιατί να μην εκμεταλλευτεί κάποιος τις επιλογές αυτές. Επίσης μαζί με την μπαταρία ελέγχουν τα πάντα, εμένα προληπτικά μου άλλαξαν και μητρική, σε άλλους αλλάζουν οθόνες, κουμπιά, θύρες, ό,τι τελοσπάντων βρίσκουν σε όχι και τόσο καλή κατάσταση. Είναι, λοιπόν, σα να μου έδωσαν νέο κινητό στον 1 χρόνο, χωρίς να έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Όσο καλή κι αν είναι η μπαταρία μας (κι όχι μόνο) στον 1 ή στα 2 χρόνια, καλύτερη από καινούρια δεν είναι.

 

Στην Αθηνα (τουλάχιστον - αν και αυτό κανονικά ισχύει σε όλους τους επίσημους αντιπροσωπους) την αλλάζεις (ή καλύτερα, ...σου την αλλάζουν και κρατώντας και την εγγύηση) δωρεάν λίγο πριν κλείσει τον ένα χρόνο στην Smartec. Μέσα σε 1,5 ώρα μου την άλλαξαν εμένα. Δεν ήταν καν σε κακή κατάσταση, είχε πέσει λίγο αλλά πιο πολύ προληπτικά πήγα (εγώ και πολλοί άλλοι) ώστε να εκμεταλλευτώ την ευκαιρία.

Λίγο πριν τα δύο χρόνια της εγγύησης (και μετά τον 1ο χρόνο) σου την αλλάζουν με κόστος μόνο αυτό της μπαταρίας (20 €).

Μετά τον 2ο χρόνο με 56 περίπου ευρώ (κόστος μπαταρίας και εργατικά).

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάθε updates ασφαλείας η μπαταρία χάνει τη μπάλα, κάνω 2 φορτίσεις μέσα στη μέρα.

Όσο περνάει ο καιρός η μπαταρία έρχεται στα φυσιολογικά επίπεδα.

Συμβαίνει μόνο σε εμένα?

Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή μπαταρίας στο service Αγρινίου μου ζήτησαν 55€. Αν την αλλάξω θα μηδενιστούν και οι κύκλοι φόρτισης αυτόματα ή πρέπει να το κάνει ο τεχνικός που θα κάνει την αλλαγή;

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα θα ήθελα να ρωτήσω εάν αλλάζει το τζαμί που ξεκόλλησε από πτώση στην γωνία του S7 η πάει μαζί με την οθόνη. Ευχαριστώ για Τον χρόνο σας. Τάκης.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα θα ήθελα να ρωτήσω εάν αλλάζει το τζαμί που ξεκόλλησε από πτώση στην γωνία του S7 η πάει μαζί με την οθόνη. Ευχαριστώ για Τον χρόνο σας. Τάκης.

 

Μαζι με την οθονη παει ολο μαζι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα θα ήθελα να ρωτήσω εάν αλλάζει το τζαμί που ξεκόλλησε από πτώση στην γωνία του S7 η πάει μαζί με την οθόνη. Ευχαριστώ για Τον χρόνο σας. Τάκης.

 

 

είχα πάθει ακριβώς το ίδιο..το πήγα στην micro tech στην Θεσσαλονίκη και επειδή ήμουν εντός εγγύησης μου άλλαξαν οθόνη,όλο το πλαίσιο γύρο γύρο και μπαταρία χωρίς να πληρώσω τίποτα..απλά επειδή ήταν αρκετά τα ανταλλακτικά περίμενα περίπου 1-2 εβδομάδες να το πάρω πίσω στα χέρια μου

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι εντος εγγυησης ναι. Αν οχι και σε βγαζει τη μερα καθυστερησε το....

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι εντος εγγυησης ναι. Αν οχι και σε βγαζει τη μερα καθυστερησε το....

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δεν ειμαι πια...το κακό είναι ότι μου έχει σπάσει και το tray για τη sim και πήρα τηλέφωνο στη σμαρτεκ και μου είπαν ότι θα μου το αλλάξουν και αυτό μαζί με τη μπαταρία με ένα κόστος γύρω στα 5 ευρώ....δεν ξέρω αν βγάλω τη sim αν θα ξαναμπεί πάλι οπότε λέω να το πάω γιατί κατά τα άλλα δεν έχει ούτε γρατζουνιά....

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι αξιζει τον κοπο... Το κινητο με νεα μπαταρια θα σε βγαλει αλλη μια διετια αν δεν εχει αλλο θεμα...

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

με 401 κύκλους και health 81.93 πρέπει να αλλάξω μπαταρία??

 

403 κυκλους με 83% health η smartec μου ειπε πως δεν υπαρχει λογος αντικαταστασης και αν θελω ουτως η αλλως να την αλλαξω 57 € εντος εγγυησης.Γενικα πρεπει να ειμαι ο μαναδικος που ειχα συνολικα κακη εμπειρια απο smartec απο οτι εχω καταλαβει...

edit:επειδη τελικα αλλαξα πλακετα τη 2η φορα που πηγα το κινητο μου οι κυκλοι μηδενισαν και στο battery health το βγαζει πλεον 97% χωρις να εχει αλλαχτει μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει αλλάξει η απόδοση της μπαταρίας τότε θα υποθέσουμε ότι οι μετρήσεις πάνε βάση της χρήσης και όχι βάση το τι διαβάσει από την μπαταρία το προγραμματάκι της Samsung (phone info).

Αν όμως η απόδοση της μπαταρίας έχει βελτιωθεί αισθητά τότε κάτι παίζει εδώ.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ειμαι κατοχος ενος S7 32GB και εδω και 4 μερες μου κανει στο ξεκαρφωτο και χωρις λογο reboot το τηλεφωνο... (οχι μια φορα και δυο αλλα στο συνολο των 4 ημερων καμια 20αρια φορες τουλαχιστον)

 

Εχουμε καποια λυση πριν παω σε επαναφορα σε εργοστασιακες ρυθμισεις?*

 

Και κατι ακομα.. Ετσι και κανω επαναφορα.. Περναω κανονικα ολες τις ενημερωσεις λογισμικου ή θα χω το ιδιο προβλημα?*

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, μετα το τελευταίο security update που εκανα χθες (oraio) ρεν δουλευει κανενας αισθητηρας πλην του δακτυλίκου αποτυπώματος. Δοκιμασα wipe cache αλλα τιποτα.Επισης σε safe mode δεν δουλεύουν παλι οι αισθητηρες.Τελος με *#0*# οι αισθητήρες

φαινονται να ναι και παλι τελειως ανενεργοι.

Εχει αντιμετωπίσει κανεις παρομοιο προβλημα;

 

Υ.Γ. Η εγγυηση μου εληξε πριν 2 βδομαδες...

Τελικα αλλαχτηκε η μητρικη και ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, στη χρηση μπαταρίας εσας στο μενου διαχειριση συσκευης ποσες ωρες σας λεει? εγω στο 96% μου γραφει απομενουν 41 ωρες.

Εχει πεσει απο τις 50 ενω εχω δει και 53 ωρες. Ποσο αξιοπιστα ειναι αυτα τα νουμερα? Ιδιαιτερη διαφορα δεν εχω δει στη καθημερινη χρηση. Εχω τη συσκευη 7 μηνες. Τι πιστευετε εσεις?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πρόβλεψη και βασίζεται στις μετρήσεις που έχει κάνει για τις τελευταίες χρήσεις. Δεν είναι απόλυτο σαν νούμερο, και μπορεί να μεταβληθεί πολύ εύκολα. Καλύτερα να κοιτάς πόσο χρόνο έχεις ανοιχτή την οθόνη με μια φόρτιση. Αυτό είναι πιο ενδεικτικό.

 

Sent from my moto g(6) play

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το SOT από μόνο του είναι το ιδανικό metric. Ακόμα κι αυτό εξαρτάται από το είδος της χρήσης που κάνει κάποιος. Γενικότερα το SOT εξαρτάται από παράγοντες που είναι διαφορετικοί σε κάθε χρήστη. Το SOT θα είχε νόημα μόνο σε τεστ συσκευών σε ελεγχόμενο περιβάλλον, δηλαδή με τις ίδιες ακριβώς εφαρμογές εγκατεστημένες, τις ίδιες να τρέχουν στο background, την ίδια ακριβώς χρήση από την πλευρά του χρήστη κλπ.

 

Ο μόνος πραγματικά ουσιώδης και σημαντικός "δείκτης" είναι το αν και κατα πόσο με όσα ο καθένας κάνει με το κινητό του, βγάζει τη μέρα, δηλαδή το αν με average χρήση (δηλαδή κατά μ.ο. αυτή που κάνει σε μια τυπική του μέρα) καταλήγει ή όχι στο μέσο της ημέρας να ξαναφορτίσει το κινητό του.

 

Screen-on time is highly dependent on how you use your device. If you’re someone who mostly makes calls, sends and receives messages, and uses data while the screen is turned off (i.e., for sending and receiving files, listening to music/podcasts, etc), your device is going to show that its screen-on time is very low, suggesting poor battery life. In this situation, the low reading for screen-on time doesn’t necessarily mean that the battery life is bad because the screen must actually be turned on to be counted as screen-on time.

 

As you can see, screen-on time can be a very valuable metric, but it can sometimes be misleading. For it to be representative of a device and be of the most value, you must consider all the variables that influence screen-on time.

 

You can't COMPARE SOT unless you use a controlled test. SOT isn't the issue. It's the fact that usage pattern affects SOT, so unless you do a controlled test, anecdotal evidence is useless.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...