Jump to content

Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το περίεργο ειναι ότι είχε δευτερο αυτοκολητο samsung πανω απο το πρωτο. Που το βρηκαν και το ξανασφραγισαν ;

 

Πως προτείνετε να το χειριστώ ; Το κρατάω η φευγει πισω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το περίεργο ειναι ότι είχε δευτερο αυτοκολητο samsung πανω απο το πρωτο. Που το βρηκαν και το ξανασφραγισαν ;

 

Πως προτείνετε να το χειριστώ ; Το κρατάω η φευγει πισω;

Τηλέφωνο αύριο με το καλημέρα και τα λες όπως είναι, με φωτο και αποδείξεις.

Γνώμη μου είναι να επιμένεις να σου δώσουν αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει πάντως αυτο ειχε αναφερθει και πέρυσι περιστατικό με το εν λόγω μαγαζι.

Σε s6 που είχε περασμένη ρωσική ρομ ενω ηταν αλλης χώρας.

Τελικα του το αντικαταστησαν απο οσο θυμάμαι.

Καλο είναι να τα λέμε τα μαγαζιά αυτά για να μην πέφτουν αλλοι θυματα τους.

 

Ναι Μάριε εγώ τα έγραφα πέρσι.

Σε εμένα είχε τύχει.

Kaiserstore και samsung hellas ήθελαν να με βγάλουν τρελό.

Έχεις εγγύηση κανονικά μου έλεγαν.

Το θέμα δεν είναι αν έχω η όχι εγγύηση.

Το θέμα είναι ότι το τηλέφωνο που πλήρωσα για καινούργιο,

Καινούργιο = το κλείνει μια φορά η Samsung στα εργοστάσια της και δύο το ανοίγω εγώ.

Δεν ήταν.

Πήρα τα χρήματα μου πίσω.

Το αγόρασα από kaizershop.

Τονισα ότι αν είναι brand θα ζητούσα πίσω τα χρήματα μου.

Ήρθε brand italy wind.

Μου πρότειναν η τα χρήματα μου πίσω η να μου στείλουν άλλο.

Μόνο για την πρόταση και ότι με τον έλεγχο που έκανα ήταν πράγματι italy wind (δεν είχε αλλαχθει η ρομ)

Το κράτησα.

Προσωπικά δεν ξανά ψωνίζω από skroutz.

Γνώρισα τον χ από τις αγγελίες που είναι άψογος επαγγελματίας και ξέρει πολλά.

Πήρα το s7 edge για μένα και μετά και άλλα τηλέφωνα για φίλους.

Όταν χρειαστώ κάτι τηλέφωνο συνεννόηση και όλα καλά.

Προτείνω σε κάθε αγορά samsung συσκευής να κάνετε τον παραπάνω έλεγχο με το samsung kies.

Εμείς εδώ ξέρουμε ποιο πολλά από αυτούς που μας τα πουλάνε παιδιά.

Το μήνυμα να μην θεωρειθει δισφημιση - διαφήμιση αλλά ενημέρωση!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

COS που αν βλεπω σωστη λιστα αντιστοιχει σε Greece ( http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=800257 )

 

Στο κουτί στο πλάι το ασπρο αυτοκολλητο με τα περιεχομενα της συσκευασίας ειναι στα ελληνικά και στο τελος γραφει "εισαγωγεας samsung electronics ελλασ Α.Ε ..."

 

Στα CSC Codes απο το phone info έχει BTU (Αγγλίας?) . Αυτό σημαίνει δηλαδή ότι το κινητό είχε ελληνική ρομ και εγινε φλας σε αγγλικη ;

 

Τώρα είδα το τροποποιημενο μήνυμα.

Από που το πήρες?

Τρέχοντας πρωί πρωί αύριο και πάρε τα λεφτά σου πίσω.

Και αγόρασε το από όπου αλλού θέλεις.

Δεν διάβασα ποιο πίσω έγραψες και πότε το πήρες?

 

Πήγα στην προηγούμενη σελίδα και διάβασα.

Πάνε πάρε τα λεφτά σου.

Πάνε πάρε τα λεφτά σου.

Edited by kountoura
kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Τo Πήρα απο kaizerstore Η παραγγελία έγινε Πέμπτη 5 Μαιου και μου το φερανε Δευτερα 9 Μαιου

 

Από ότι καταλαβαίνω είσαι επαρχία.

Αυριο λοιπόν πρωί παίρνεις τηλέφωνο, και του τα ψαλεις.

Του λες καταμουτρα ότι δεν σου πούλησε καινούργιο τηλέφωνο.

Θα σου το ζητήσει πίσω, θα πει ότι το έστειλε σε επίσημο service θα σε πάρει τηλέφωνο μετά από μία δύο μέρες, θα σου πει ότι το service δεν βρίσκει κάτι με το λογισμικό.

Με λίγα λόγια άλλα θα λες εσύ άλλα αυτός.

Να ταλαιπωρηθεις αλλά να βρεις το δίκιο σου φίλε μου.

Μην το αφήσεις.

Θυμήθηκα τα περσινά και ακόμα νευριαζω.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη σας αξίζει η μετάβαση από S6 σε S7, ή οι διαφορές είναι πολύ μικρές και να μείνουμε στο 6αρι??
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη σας αξίζει η μετάβαση από S6 σε S7, ή οι διαφορές είναι πολύ μικρές και να μείνουμε στο 6αρι??

 

 

 

Κάμερα μπαταρία αδιαβροχοποιηση,οθόνη. Δεν ειναι κ λίγα

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Κάμερα μπαταρία αδιαβροχοποιηση,οθόνη. Δεν ειναι κ λίγα

 

επιπέον επεκτάσιμη μνήμη.

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!
Link to comment
Share on other sites

επιπέον επεκτάσιμη μνήμη.

 

 

 

Πολύ σημαντικό το ξέχασα! Σωστός!

Εγώ είμαι ανάμεσα στο flat και το edge . Δεν ξέρω ποιο να πάρω. Το edge πέρα απο την ομορφιά δεν μου παρέχει εξυπηρέτηση. Ειχα το μικρό και το μεγάλο απο σειρά s6. Αλλα δεν ξέρω σε θέμα μπαταρίας αν υστερεί παρά πολύ .

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

https://www.dropbox.com/sh/2a912ocywys8aau/AAC9x0Bxhm7lzUnAr8QsZ_VJa?dl=0

 

κάποιες φωτό με την διπλή ταινία ασφαλείας, την μια πανω στην αλλη

 

και με τις ROM

 

Φίλε μου τι έγινε τελικά? Βρήκες άκρη?

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Κάτι το οποίο έμαθα αλλά δεν ξέρω αν αληθεύει και θα ήθελα να απαντήσει οποίος πραγματικά γνωρίζει είναι:

S7 πχ από skroutz εγγύηση κανονικά 2 χρόνια, S7 πχ από πλαίσιο κτλ εγγύηση κανονικά 2 χρόνια. Στο ένα αν πάθει οτιδήποτε το τηλ σου αλλάζουνε πλακέτα ενώ στο άλλο γίνεται αντικατάσταση συσκευής.

Ισχύει η π@π@ρι@?

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτι το οποίο έμαθα αλλά δεν ξέρω αν αληθεύει και θα ήθελα να απαντήσει οποίος πραγματικά γνωρίζει είναι:

S7 πχ από skroutz εγγύηση κανονικά 2 χρόνια, S7 πχ από πλαίσιο κτλ εγγύηση κανονικά 2 χρόνια. Στο ένα αν πάθει οτιδήποτε το τηλ σου αλλάζουνε πλακέτα ενώ στο άλλο γίνεται αντικατάσταση συσκευής.

Ισχύει η π@π@ρι@?

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

S7 από skroutz 2 έτη εγγύηση για το τηλέφωνο και ένα έτος για τα αξεσουάρ. (μπαταρία).

Αν το skroutzomagazo υποστηρίζει doa, σε 7 μέρες αν σου πάθει κάτι, πάει στο επίσημο service για εξακριβωση και σου το κάνουν αντικατάσταση.

S7 από μεγάλη αλυσίδα 2 έτη εγγύηση για το τηλέφωνο ένα έτος για τα αξεσουάρ (μπαταρία).

Έχεις doa 7 ημερών που σου κάνουν αντικατάσταση πιο εύκολα.

(αλλά και την συσκευή μην ξεχνάς ότι την πληρωσες πολύ ποιο ακριβά).

Αν πάθεις κάτι πέρα τον 7 ημερών απευθύνεσαι στο επίσημο service.

Ανεξάρτητα από που το αγόρασες.

Η ζυγαριά είναι υπέρ των σκρουτζαδων.

Εμένα όπως έγραψα και πιο πίσω μετά από ταλαιπωρία ο σκρουτζας μου έδωσε πίσω μέχρι και το τελευταίο ευρώ παρα την ταλαιπωρία.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Απο Kaizerstore αγοράστηκε. Εν τω μεταξύ μόλις ανακάληψα πως κατώ απο την ταινία ασφαλείας υπάρχει άλλη μικρότερη που προφανώς είχε ανοιχτεί και κολήσαν την άλλη - μεγαλύτερη απο πάνω για την καλύψει. Πριν παραγγείλω και μετά απο ερώτηση μου για το αν η συσκευη ειναι unbranded και πως αν ειναι branded δεν το θέλω, αρχικά είπαν πως ειναι TIM και μετά μου λένε πως τελικά ειναι unbranded. Προφανώς το άνοιξαν και το flasharan σε καθαρή rom. Μπορώ κάπως να επιβεβαιώσω αν είχε άλλη rom μέσα και αν αλλάχτηκε ; Το σύνδεσα με smart switch αλλα δεν μπορεσα να βρω κάτι.

 

Επειδη περιμενω κι εγω να παραλαβω το κινητο απο το εν λογω καταστημα, αν το κινητο ηταν branded και το flasharan σε καθαρη rom, επηρεαζει σε κατι τον τελικο καταναλωτη (εμας); π.χ. αν παθει κατι το κινητο και σταλει για επιδιορθωση να σου πουν οτι δεν ισχυει η εγγυηση γιατι το flashαρες;

 

Επισης, υπαρχει καποιο προβλημα αν ερθει και ειναι branded;

Edited by Charis_g
Link to comment
Share on other sites

Επειδη περιμενω κι εγω να παραλαβω το κινητο απο το εν λογω καταστημα, αν το κινητο ηταν branded και το flasharan σε καθαρη rom, επηρεαζει σε κατι τον τελικο καταναλωτη (εμας); π.χ. αν παθει κατι το κινητο και σταλει για επιδιορθωση να σου πουν οτι δεν ισχυει η εγγυηση γιατι το flashαρες;

 

Επισης, υπαρχει καποιο προβλημα αν ερθει και ειναι branded;

Φιλε δεν έχει δικαίωμα κανένας να ανοίξει το κουτί απο το εργοστάσιο και μετά. Βεβαίως και ειναι πρόβλημα αυτό, τώρα για αλλη ρομ στο σέρβις δεν υπάρχει σταθερη απάντηση.

Τα branded απλα συνήθως οχι πάντα παίρνουν πιο αργά τις αναβαθμίσεις και κάποια οταν ανοίγει έχουν το logo της εταιρείας και καποιες εφαρμογες περιττές.

Link to comment
Share on other sites

Έρχομαι από το Sony Z3 που απογειώθηκε από το σακίδιό μου καθώς έσκυψα και έσκασε σε μωσαϊκό.

Δεν έπαθε τίποτα εξωτερικά, αλλά η οθόνη σταμάτησε να αποκρίνεται στην πίεση. (Με usb ποντίκι όλα λειτουργούν κανονικά).

Επειδή χρειαζόμουν επειγόντως τηλέφωνο λόγω δουλειάς αποφάσισα να πάρω το S7.

Πρώτη φορά Samsung λοιπόν.

Μέτρια η εμφάνιση, ειδικά η εσοχή που κάνει λίγο πιο μέσα από το πλαίσιο χάλι, ευτυχώς το χρυσαφί ασημίζει και δεν είναι εντελώς κλαρινογαμπρός.

Άνοιγμα, και καπάκι ενημέρωση από την Samsung.

Στην εβδομάδα είχε κάνει 3-4 επανεκκινήσεις μόνο του και κάποια άλλα κουλά, οπότε έκανα factory reset και έστρωσε αρκετά, αλλά όχι τελείως.

Οι εντυπώσεις μου.

1. Κατάλαβα το φίλο μου που αφού αγόρασε το note, ξαναγύρισε τρέχοντας στο iphone6 γιατί έχανε ραντεβού και ειδοποιήσεις.

Μου είχε πάρει 10 λεπτά στο Sony να ρυθμίσω ήχους, λογαριασμούς και ειδοποιήσεις, με το S7 ακόμα προσπαθούμε να συνεννοηθούμε. Οι ειδοποιήσεις στους υποφακέλλους του gmail άλλοτε δουλεύουν άλλοτε όχι.

2. Το lag στον chrome απίστευτο.

3. Η οθόνη του καταπληκτική. Η καλύτερη που έχω δει.

4. Οι φωτογραφίες καλές, αλλά οι βραδυνές τίποτα το συγκλονιστικό. (Ειδικά απέναντι στο 1020 που έχω σαν μέτρο σύγκρισης).

5. Ο ήχος (με καλά ακουστικά) χειρότερος από το Ζ3

6. Η μπαταρία πολύ καλή.

7. Με την 64άρα κάρτα της Samsung έχει προβλήματα που δεν είχε το Ζ3.

8. Γενικά μια επανεκκίνηση στις δυο μέρες την θέλει, στο Ζ3 ενάμισυ χρόνο τώρα δεν θυμάμαι πάνω από 3.

9. Η αναγνώριση με το δαχτυλικό αποτύπωμα γρήγορη.

10. To always on δεν κατάλαβα γιατί το έβαλαν.

11. Μ΄αρέσει που προεξέχουν μόνο 3 κουμπιά στα πλάγια, αλλά η θέση του ακουστικού στο κάτω μέρος είναι απαράδεκτη.

Ο Touchwiz έφυγε στα 20 πρώτα λεπτά, (έτσι κι αλλιώς έχω συνηθίσει τις ευκολίες του nova) και τα περισσότερα προγράμματα - μηνύματα, τηλέφωνο, ημερολόγιο, αντικαταστάθηκαν από αυτά που χρησιμοποιώ.

Γενικά το τηλέφωνο δείχνει και είναι γρήγορο, δεν παίζω παιχνίδια οπότε δεν έχω άποψη, αλλά εδώ κι εκεί έχει κάποια lag.

 

Αν ήμουν Samsung θα καθόμουν να δουλέψω αυτό που λέμε εμπειρία χρήσης. Εκεί έχει ακόμα θέματα.

Α! Μην ξεχάσω το τραγικό ήχο κλήσης. Μα σοβαρά τώρα, βάλανε στην ναυαρχίδα τους ΑΥΤΟΝ τον ήχο;

Edited by fasttam
Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν έχει δικαίωμα κανένας να ανοίξει το κουτί απο το εργοστάσιο και μετά. Βεβαίως και ειναι πρόβλημα αυτό, τώρα για αλλη ρομ στο σέρβις δεν υπάρχει σταθερη απάντηση.

Τα branded απλα συνήθως οχι πάντα παίρνουν πιο αργά τις αναβαθμίσεις και κάποια οταν ανοίγει έχουν το logo της εταιρείας και καποιες εφαρμογες περιττές.

 

Μολις το παρελαβα.

 

Με Phone Info λεει στο Product Code: SM-G930FZKAAUT και στο CSC Country λεει Switzerland/CH. Ολα οκ;

Link to comment
Share on other sites

Έρχομαι από το Sony Z3 που απογειώθηκε από το σακίδιό μου καθώς έσκυψα και έσκασε σε μωσαϊκό.

Δεν έπαθε τίποτα εξωτερικά, αλλά η οθόνη σταμάτησε να αποκρίνεται στην πίεση. (Με usb ποντίκι όλα λειτουργούν κανονικά).

Επειδή χρειαζόμουν επειγόντως τηλέφωνο λόγω δουλειάς αποφάσισα να πάρω το S7.

Πρώτη φορά Samsung λοιπόν.

Μέτρια η εμφάνιση, ειδικά η εσοχή που κάνει λίγο πιο μέσα από το πλαίσιο χάλι, ευτυχώς το χρυσαφί ασημίζει και δεν είναι εντελώς κλαρινογαμπρός.

Άνοιγμα, και καπάκι ενημέρωση από την Samsung.

Στην εβδομάδα είχε κάνει 3-4 επανεκκινήσεις μόνο του και κάποια άλλα κουλά, οπότε έκανα factory reset και έστρωσε αρκετά, αλλά όχι τελείως.

Οι εντυπώσεις μου.

1. Κατάλαβα το φίλο μου που αφού αγόρασε το note, ξαναγύρισε τρέχοντας στο iphone6 γιατί έχανε ραντεβού και ειδοποιήσεις.

Μου είχε πάρει 10 λεπτά στο Sony να ρυθμίσω ήχους, λογαριασμούς και ειδοποιήσεις, με το S7 ακόμα προσπαθούμε να συνεννοηθούμε. Οι ειδοποιήσεις στους υποφακέλλους του gmail άλλοτε δουλεύουν άλλοτε όχι.

2. Το lag στον chrome απίστευτο.

3. Η οθόνη του καταπληκτική. Η καλύτερη που έχω δει.

4. Οι φωτογραφίες καλές, αλλά οι βραδυνές τίποτα το συγκλονιστικό. (Ειδικά απέναντι στο 1020 που έχω σαν μέτρο σύγκρισης).

5. Ο ήχος (με καλά ακουστικά) χειρότερος από το Ζ3

6. Η μπαταρία πολύ καλή.

7. Με την 64άρα κάρτα της Samsung έχει προβλήματα που δεν είχε το Ζ3.

8. Γενικά μια επανεκκίνηση στις δυο μέρες την θέλει, στο Ζ3 ενάμισυ χρόνο τώρα δεν θυμάμαι πάνω από 3.

9. Η αναγνώριση με το δαχτυλικό αποτύπωμα γρήγορη.

10. To always on δεν κατάλαβα γιατί το έβαλαν.

11. Μ΄αρέσει που προεξέχουν μόνο 3 κουμπιά στα πλάγια, αλλά η θέση του ακουστικού στο κάτω μέρος είναι απαράδεκτη.

Ο Touchwiz έφυγε στα 20 πρώτα λεπτά, (έτσι κι αλλιώς έχω συνηθίσει τις ευκολίες του nova) και τα περισσότερα προγράμματα - μηνύματα, τηλέφωνο, ημερολόγιο, αντικαταστάθηκαν από αυτά που χρησιμοποιώ.

Γενικά το τηλέφωνο δείχνει και είναι γρήγορο, δεν παίζω παιχνίδια οπότε δεν έχω άποψη, αλλά εδώ κι εκεί έχει κάποια lag.

 

Αν ήμουν Samsung θα καθόμουν να δουλέψω αυτό που λέμε εμπειρία χρήσης. Εκεί έχει ακόμα θέματα.

Α! Μην ξεχάσω το τραγικό ήχο κλήσης. Μα σοβαρά τώρα, βάλανε στην ναυαρχίδα τους ΑΥΤΟΝ τον ήχο;

Διαφωνώ στα 2/3 από αυτά που λες. Νομίζω ότι είναι η πιο πλήρης υλοποίηση κινητού που έχω λειτουργήσει ποτέ. Ειδικά σε σύγκριση με το Ζ3 που είχες, πλην της μπαταρίας είναι η μέρα με τη νύχτα οι συγκρίσεις υπέρ του S7.

Μου δημιουργήθηκε η απορία όμως γιατί το αγορασες αφού σε ενοχλούν τα πάντα σχεδόν σε αυτό. Ευχαριστούμε όπως και να έχει για το review, αν και νομίζω πως δίνει τελείως λάθος εντυπώσεις σε έναν τρίτο που το διαβάζει.

Link to comment
Share on other sites

Μολις το παρελαβα.

 

Με Phone Info λεει στο Product Code: SM-G930FZKAAUT και στο CSC Country λεει Switzerland/CH. Ολα οκ;

Φιλε δεν θυμάμαι ακριβώς ποιοι κωδικοι πάνε με ποιους.

Στο νετ έχει σιτε που τα λένε αναλυτικά.

Τα αυτοκολλητα ήταν σωστά έτσι? Οχι δίπλα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

τους έστειλα Τετάρτη βράδυ email με φωτος απο το κουτί και screenshots απο τις εκδόσεις των rom και εξηγώντας την κατάσταση. Με πήρε Πέμπτη πρωί ο ιδιοκτήτης του καταστήματος και έστειλα το κινητό πίσω με δικά τους έξοδα και πλήρη επιστροφή των χρημάτων μου για το κινητό + ενα τζαμάκι που πήρα μαζί και πέρασα αλλά πήγε χαμένο αφού επέστρεψα την συσκευή + τα μεταφορικά. Ανέφερε πως όσα ισχυρίζομαι ( ότι δηλαδή το κινητό φλασαρίστηκε απο αυτούς , είναι κατά λέξη "σενάριο επιστημονικής φαντασίας" και πως έτσι το παρέλαβαν απο τον προμηθευτή τους. Δέχτηκαν την επιστροφή χωρίς κουβέντα πάντως καθώς συμφωνησε πως δεν παρέλαβα αυτό για το οποίο πλήρωσα. Περιμένω την κατάθεση του ποσού αύριο όταν παραλάβουν την επιστροφή για να παραγγείλω άλλο.

 

Υπάρχει σχετική έλλειψη σε μαύρα πάντως, αλλά πιστεύω να γινουν σύντομα νεες παραλαβές

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

τους έστειλα Τετάρτη βράδυ email με φωτος απο το κουτί και screenshots απο τις εκδόσεις των rom και εξηγώντας την κατάσταση. Με πήρε Πέμπτη πρωί ο ιδιοκτήτης του καταστήματος και έστειλα το κινητό πίσω με δικά τους έξοδα και πλήρη επιστροφή των χρημάτων μου για το κινητό + ενα τζαμάκι που πήρα μαζί και πέρασα αλλά πήγε χαμένο αφού επέστρεψα την συσκευή + τα μεταφορικά. Ανέφερε πως όσα ισχυρίζομαι ( ότι δηλαδή το κινητό φλασαρίστηκε απο αυτούς , είναι κατά λέξη "σενάριο επιστημονικής φαντασίας" και πως έτσι το παρέλαβαν απο τον προμηθευτή τους. Δέχτηκαν την επιστροφή χωρίς κουβέντα πάντως καθώς συμφωνησε πως δεν παρέλαβα αυτό για το οποίο πλήρωσα. Περιμένω την κατάθεση του ποσού αύριο όταν παραλάβουν την επιστροφή για να παραγγείλω άλλο.

 

Υπάρχει σχετική έλλειψη σε μαύρα πάντως, αλλά πιστεύω να γινουν σύντομα νεες παραλαβές

Τουλάχιστον είναι αξιοπρεπης η συμπεριφορά τους.

Θετικο αυτο αν και δεν αμφιβάλλω οτι μπορεί να "ξανασφραγιστει" το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Και πιθανότατα ο ιδιοκτήτης διαβάζει φόρουμ. Αυτό που είπε για τον προμηθευτή το κάνει χειρότερο το θέμα από τη στιγμή που είναι κινητό της κοσμοτε και ελληνικής αντιπροσωπείας. Υπάρχει τριτος προμηθευτής; Γιατί οι δυο που ανεφερα δε θα άλλαζαν ρομ να το κάνουν unbranded.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Έρχομαι από το Sony Z3 που απογειώθηκε από το σακίδιό μου καθώς έσκυψα και έσκασε σε μωσαϊκό.

Δεν έπαθε τίποτα εξωτερικά, αλλά η οθόνη σταμάτησε να αποκρίνεται στην πίεση. (Με usb ποντίκι όλα λειτουργούν κανονικά).

Επειδή χρειαζόμουν επειγόντως τηλέφωνο λόγω δουλειάς αποφάσισα να πάρω το S7.

Πρώτη φορά Samsung λοιπόν.

Μέτρια η εμφάνιση, ειδικά η εσοχή που κάνει λίγο πιο μέσα από το πλαίσιο χάλι, ευτυχώς το χρυσαφί ασημίζει και δεν είναι εντελώς κλαρινογαμπρός.

Άνοιγμα, και καπάκι ενημέρωση από την Samsung.

Στην εβδομάδα είχε κάνει 3-4 επανεκκινήσεις μόνο του και κάποια άλλα κουλά, οπότε έκανα factory reset και έστρωσε αρκετά, αλλά όχι τελείως.

Οι εντυπώσεις μου.

1. Κατάλαβα το φίλο μου που αφού αγόρασε το note, ξαναγύρισε τρέχοντας στο iphone6 γιατί έχανε ραντεβού και ειδοποιήσεις.

Μου είχε πάρει 10 λεπτά στο Sony να ρυθμίσω ήχους, λογαριασμούς και ειδοποιήσεις, με το S7 ακόμα προσπαθούμε να συνεννοηθούμε. Οι ειδοποιήσεις στους υποφακέλλους του gmail άλλοτε δουλεύουν άλλοτε όχι.

2. Το lag στον chrome απίστευτο.

3. Η οθόνη του καταπληκτική. Η καλύτερη που έχω δει.

4. Οι φωτογραφίες καλές, αλλά οι βραδυνές τίποτα το συγκλονιστικό. (Ειδικά απέναντι στο 1020 που έχω σαν μέτρο σύγκρισης).

5. Ο ήχος (με καλά ακουστικά) χειρότερος από το Ζ3

6. Η μπαταρία πολύ καλή.

7. Με την 64άρα κάρτα της Samsung έχει προβλήματα που δεν είχε το Ζ3.

8. Γενικά μια επανεκκίνηση στις δυο μέρες την θέλει, στο Ζ3 ενάμισυ χρόνο τώρα δεν θυμάμαι πάνω από 3.

9. Η αναγνώριση με το δαχτυλικό αποτύπωμα γρήγορη.

10. To always on δεν κατάλαβα γιατί το έβαλαν.

11. Μ΄αρέσει που προεξέχουν μόνο 3 κουμπιά στα πλάγια, αλλά η θέση του ακουστικού στο κάτω μέρος είναι απαράδεκτη.

Ο Touchwiz έφυγε στα 20 πρώτα λεπτά, (έτσι κι αλλιώς έχω συνηθίσει τις ευκολίες του nova) και τα περισσότερα προγράμματα - μηνύματα, τηλέφωνο, ημερολόγιο, αντικαταστάθηκαν από αυτά που χρησιμοποιώ.

Γενικά το τηλέφωνο δείχνει και είναι γρήγορο, δεν παίζω παιχνίδια οπότε δεν έχω άποψη, αλλά εδώ κι εκεί έχει κάποια lag.

 

Αν ήμουν Samsung θα καθόμουν να δουλέψω αυτό που λέμε εμπειρία χρήσης. Εκεί έχει ακόμα θέματα.

Α! Μην ξεχάσω το τραγικό ήχο κλήσης. Μα σοβαρά τώρα, βάλανε στην ναυαρχίδα τους ΑΥΤΟΝ τον ήχο;

Εμπειρία χρήσεις λέγεται και ειναι κάτι που δεν το πολύ καταλαβαίνουν εκει στην samsung. Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες - απόψεις σου.

 

Είμαι ανάμεσα σε s7 ή htc10 και ο μόνος λόγος που γέρνω προς το 10 ειναι η εμπειρία χρήσεις, πραγματικά.

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν θυμάμαι ακριβώς ποιοι κωδικοι πάνε με ποιους.

Στο νετ έχει σιτε που τα λένε αναλυτικά.

Τα αυτοκολλητα ήταν σωστά έτσι? Οχι δίπλα?

 

Ελβετια ειναι το AUT. Εβαλα και Kies και με τον σειριακο αριθμο που εχει στο αυτοκολλητο βγαζει παλι AUT, αρα να υποθεσω οτι ειμαστε οκ;

 

Το γεγονος οτι ειναι απο Ελβετια και οχι απο Ιταλια φανταζομαι δεν ειναι καποιο προβλημα, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Ελβετια ειναι το AUT. Εβαλα και Kies και με τον σειριακο αριθμο που εχει στο αυτοκολλητο βγαζει παλι AUT, αρα να υποθεσω οτι ειμαστε οκ;

 

Το γεγονος οτι ειναι απο Ελβετια και οχι απο Ιταλια φανταζομαι δεν ειναι καποιο προβλημα, σωστα;

 

Πες μας λίγο πιο απλά.

Τι csc βγάζει το kies και τι csc βγάζει το κινητό σου με την εφαρμογή phone info.

 

Και στο kies να βάλεις τον σειριακό αριθμό που θα βρεις στις ρυθμίσεις τις συσκευής.

Για να είμαστε σίγουροι.

Edited by kountoura
kountouraN
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...