Jump to content

Sony Xperia X Performance


joe-4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 146
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια, πρωτον σας ηρθε η αναβαθμιση για android 8?

 

Δευτερον, ξερεις κανεις αν μπορω να κανω back up την stock rom μου?

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε χθες η αναβάθμιση για τα ελληνικά "Customized GR" X Performance, ωστόσο εμένα ακόμα δε μου τη βρίσκει με ΟΤΑ. Δεν ξέρω γιατί...

Backup μπορείς να κάνεις αν είσαι με unlocked bootloader μεσω twrp κυρίως. Αλλιώς δε γίνεται, πέρα από το backup & restore που παρέχει η ίδια η Sony, οπότε αν κάτι πάει στραβά κάνεις restore το εργοστασιακό image από το xperia companion και μετά τραβάς και ένα restore από την εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε χθες η αναβάθμιση για τα ελληνικά "Customized GR" X Performance, ωστόσο εμένα ακόμα δε μου τη βρίσκει με ΟΤΑ. Δεν ξέρω γιατί...

Backup μπορείς να κάνεις αν είσαι με unlocked bootloader μεσω twrp κυρίως. Αλλιώς δε γίνεται, πέρα από το backup & restore που παρέχει η ίδια η Sony, οπότε αν κάτι πάει στραβά κάνεις restore το εργοστασιακό image από το xperia companion και μετά τραβάς και ένα restore από την εφαρμογή.

 

Οκ. Πάντως εμένα πριν μισή ώρα μου ήρθε η αναβάθμιση Ota customized_ibe.

 

Γενικά να ρωτήσω είστε ικανοποιημένοι από το κινητό.. Εγώ είχα το xperia x και ήμουν πολύ ευχαριστημένος και πήρα τώρα; μεταχειρισμένο το xperia x performance αγορασμένο πριν από έξι μήνες και λαγκαρει πολύ άσχημα.. Μπροστά στο x που είχα(που το είχα ενάμιση χρόνο σέρνεται).

 

Αντιμετωπίζει κάνεις άλλος τέτοιο πρόβλημα;

 

Έκανα επαναφορά. Δοκίμασα και επιδιόρθωση λογισμικό με το xperia companion τπτ.

 

Αν δεν στρώσει με την 8 έκδοση θα το πάω στο σέρβις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τελικα μου ηρθε και εμενα η GR σχεδον αμεσως μετα που εγραψα το μηνυμα...

Το δικο μου δε laggαρει, οποτε θα ελεγα τα κλασικα, wipe data και ξανασεταρισμα. Ειδικα αν εχεις κανει ολα τα upgrades το ενα πανω στο αλλο απο MM -> Nougat -> Oreo ισως εχει ερθει ο καιρος για ενα καθαρισμα. Οχι επιδιορθωση λογισμικου, που κραταει τα user data, αλλα τελειως factory reset...

Link to comment
Share on other sites

Ναι τελικα μου ηρθε και εμενα η GR σχεδον αμεσως μετα που εγραψα το μηνυμα...

Το δικο μου δε laggαρει, οποτε θα ελεγα τα κλασικα, wipe data και ξανασεταρισμα. Ειδικα αν εχεις κανει ολα τα upgrades το ενα πανω στο αλλο απο MM -> Nougat -> Oreo ισως εχει ερθει ο καιρος για ενα καθαρισμα. Οχι επιδιορθωση λογισμικου, που κραταει τα user data, αλλα τελειως factory reset...

 

Και πως μπορω να το κανω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται απο το Xperia companion (στο PC σου), εχει εκει μια απο τις επιλογες στην αρχικη οθονη αν θυμαμαι καλα. Αλλιως απο τα settings του κινητου στο factory reset.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Γίνεται απο το Xperia companion (στο PC σου), εχει εκει μια απο τις επιλογες στην αρχικη οθονη αν θυμαμαι καλα. Αλλιως απο τα settings του κινητου στο factory reset.

 

Τίποτα. Τα ίδια. Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει. Υπάρχει τρόπος να ελέγξω αν δυσλειτουργει ο επεξεργαστής η ή ραμ;

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα. Τα ίδια. Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει. Υπάρχει τρόπος να ελέγξω αν δυσλειτουργει ο επεξεργαστής η ή ραμ;

Δε νομιζω να υπαρχει τετοιο διαγνωστικο που να εχουν διαθεσει στο ευρυ κοινο... Μονο σε σερβις μπορεις να απευθυνθεις αν πιστευεις οτι εχει προβλημα η συσκευη σου.

Παρεμπιπτοντως βγηκε προχθες το security patch του Ιανουαριου (για τα GR) χωρις ομως το fix για spectre & meltdown.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 8 months later...

Καλησπέρα!

την εχεις ακομα την συσκευη;;

επειδή και εμενα κολλαει αρκέτα και ειναι πολυ εκνευριστικο διοτι δεν προλαβαινει καν να ζεσταθει καποιες φορες..

μπορεις να πεις τι σεταρισμα εχεις ;; ROM κτλ.. Customized ?? Ρωταω εσενα επειδη ειπες οτι τρεχει κομπλε..

Ψαχνομαι να βρω μια λυση..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

την εχεις ακομα την συσκευη;;

επειδή και εμενα κολλαει αρκέτα και ειναι πολυ εκνευριστικο διοτι δεν προλαβαινει καν να ζεσταθει καποιες φορες..

μπορεις να πεις τι σεταρισμα εχεις ;; ROM κτλ.. Customized ?? Ρωταω εσενα επειδη ειπες οτι τρεχει κομπλε..

Ψαχνομαι να βρω μια λυση..

Καλησπερα,

αν αναφερεσαι σε μενα, την εχω ακομα σαν τη μοναδικη συσκευη μου. Σκεφτηκα προς στιγμη να πηγαινα στο XZ1 στα 230 ευρω αλλα τελικα αποφασισα να παραμεινω στο XP για κανα χρονο ακομα. Δεν εχω θεματα με κολληματα και ζεσταματα, με μονη εξαιρεση το καλοκαιρι οταν τραβουσα συνεχομενες φωτογραφιες στην παραλια στους 35+ βαθμους. Stock ROM ειμαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Να ρωτήσω όσους τυχόν έχουν ακόμη το συγκεκριμένο κινητό: πώς τα πάει με το android 8; Λειτουργεί απρόσκοπτα ή έχει θέματα;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω όσους τυχόν έχουν ακόμη το συγκεκριμένο κινητό: πώς τα πάει με το android 8; Λειτουργεί απρόσκοπτα ή έχει θέματα;

 

Εχω το απλό το Χ.Και μετά από 2,5 χρόνια δουλεύει σαν την πρώτη μέρα χωρίς να υπερβάλω.Ενα φιλαράκι μου πήρε το Χ perfomance εδώ και 3 εβδομάδες.Δουλεύει απροβλημάτιστα και αυτό.Εννοείται και τα 2 με Oreo.Το θεωρώ,ειδικά το perfomance,εξαιρετική επιλογή,ιδιαίτερα τώρα που η τιμή του έπεσε πάρα πολυ.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Βάσει της ιστοσελίδας της comote, τα sony μοντέλα που υποστηρίζουν την υπηρεσία είναι απο το xz1 και μετά..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Καλώς.

(Ρώτησα μιας και που έχει έρθει το δικό μου με το Customized UK firmware,

και επειδή είδα ότι είχαν τη δυνατότητα απ' την 7άρα μάλιστα έκδοση του android.)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω μήπως υποστηρίζεται και απο τη vodafone η συσκευή σου και πως γίνεται. Πάντως στην cosmote, σε κάποια sony (μεταξύ αυτών και το δικό μου), πρέπει αν φλασάρεις τη rom της cosmote. Στην περίπτωση που έχεις vodafone, δεν γνωρίζω πως ενεργοποιείται (σε περίπτωση που είναι συμβατή η συσκευή σου).

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Rom της cosmote όπως και vodafone που είχα για το ΧΑ στο xperifirm δεν δίνει για το ΧΡ πέραν της απλής Ελληνικής. Με vodafone sim είμαι αλλά και μέσω του *#*#4636#*#* δεν μπορώ να τα ενεργοποιήσω ούτε από εκεί. Θα φλασάρω κάποια στιγμή και την Ελληνική και θα δω αν παίξει κάτι διαφορετικά...
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Καλησπερα.Μια ρωτηση παιδια.Σλεφτομαι να το παρω για δευτερη συσκευη.Ρολλαρει το τηλ ομαλα ή κολλαει?εχει θεματα με υπερθερμανση κλπ?ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X Performance

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...