Jump to content

Sony Xperia X Performance


joe-4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πανεμορφη συσκευη ακι πολυ ωραιες οι θηκες.

Ελπιζω μονο να αναθεωρησουν την αποφαση τους να μην εχει FM ραδιοφωνο......τελειως ακυρο για Sony....και ο 820 εχει κανονικα FM

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο X Perfomance βελτιώθηκε πολυ η οθόνη σε ολα τα χρώματα και στις γωνίες θέασης αλλα και η κάμερα φαίνεται να είναι καλύτερη απο το Z5. Πιστεύω με αυτο που βλέπω στο βίντεο οτι τωρα η νεα IPS οθόνη ξεπερνά κατά πολυ τις Amoled ειδικα στο λευκό χρώμα και τις γωνίες θέασης. Φαίνεται να έγινε τεράστια βελτίωση της οθόνης στη σειρά Χ και χωρίς να βάλουν τις αναξιόπιστες Amoled.

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που αναφέρεις είναι πράγματα που πρέπει να δούμε από κοντά, μακάρι πάντως...

 

Ναι μακάρι κριμα που δεν κυκλοφόρησε αμέσως...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια ερώτηση.

Στο αυτόματο "τραβάει" στα 8 MP ?

 

Την ημέρα σε έντονο φως μπορείς άνετα να τραβήξεις 20mp ή 23mp αλλά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού απαραίτητα χρησιμοποιείς 8mp ή και πιο χαμηλές αναλύσεις ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα σκεφτομαι να αναβαθμισω το z2 με το x performance.. Η αληθεια ειναι οτι μου αρεσε πολυ που οτι χρωμα και να παρεις ειναι το ιδιο χρωμα και απο μπρσστα. Συν το οτι οσο ομορφο και να ειναι το τζαμι που ειχαν στην σειρα Ζ φοβοσουν μην σπασει. Προσψπικα μου ειχε σπασει και χωρις καν να μου πεσει το κινητο.. και το ειχα και σε θηκη. ακομα απορω πως

 

απο εκει και περα σαν ναυαρχιδα εγω νομιζω οτι εχει οτι εχουν και οι υπολοιπες να υαρχιδες. δλδ φοραει τον 820 εχει τον προτελευατιο φακο της σονυ(μακαρι να ειχε τον τελευταιο.. οταν αλλα κινητα εχουν φακο της σονυ αλλα οχι τον συγκεκριμενο)

Με την οθονη που ειναι FULLHD, με την ραμ που εμεινα στα ,3 και με την μπαταρια που δεν κοιταω το νουμερα γτ πιστευω θα βγαζει ανετα την μερα δεν εχω θεμα.. αλλα δεν [προκεοιται να δωσω πανω απο 650 . αλλα οταν πεσει λιγο η τιμη του θα το τσιμπησω σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ναι μακάρι κριμα που δεν κυκλοφόρησε αμέσως...

 

Όντως, άργησε πολύ και αυτό θα στοιχίσει γενικότερα στην εταιρία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μια φορά που η Sony έβγαλε κινητό όταν έπρεπε να το βγάλει ώστε να μην θεωρείται ξεπερασμένο και μια φορά που το έβγαλε όταν ανακοίνωσε ότι θα το βγάλει!!!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πείτε μια φορά που η Sony έβγαλε κινητό όταν έπρεπε να το βγάλει ώστε να μην θεωρείται ξεπερασμένο και μια φορά που το έβγαλε όταν ανακοίνωσε ότι θα το βγάλει!!!

 

Δυστυχώς έτσι είναι και όλοι γνωρίζουμε ποιο είναι το τίμημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στις προηγούμενες σειρές εντός 1-1.5 μήνα κυκλοφορούσε η συσκευή το αργότερο.

Πχ Z3/Z5 σειρά ανακοινώθηκαν αρχές Σεπτεμβρίου κάθε έτους και βγήκαν αρχές με μέσα Οκτωβρίου στην αγορά σε αρκετές αγορές.

 

Τώρα το έκανε πολυ χειρότερα.

 

Θετικά βλέπω πάντως την βελτίωση στην οθόνη μιας και έπρεπε να δώσει το παραπάνω κυρίως σε πιστότητα χρωμάτων σε σχέση με z3/5.

 

Βέβαια αρκεί αυτο;;

 

Δύσκολα.

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εχει φερει σύγχυση η αλλαγη του ονόματος απο Ζ σε Χ αλλα κυρίως οτι υπάρχει αβεβαιότητα αν θα βγουν νεες compact συσκευές, η Premium εκδοσή, αλλα κυρίως τα Tablet αφού μετά απο 1 χρόνο δεν εχει ανακοινώσει αντικαταστάτη του Ζ4 tablet.

 

Sony Xperia X Premium reportedly coming with HDR display

 

http://www.gsmarena.com/sony_xperia_x_premium_reportedly_coming_with_hdr_display-news-17838.php

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

 

Το διάβασα και εγώ... Μπορώ να πω ότι αν δεν είναι χοντροκομενο θα το χτυπήσω

Link to comment
Share on other sites

 

Με μια πραγματικά καλή κάμερα και αλουμίνιο πίσω θα κάψει καρδιές..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τσιγκουνεύεται τη ram η Sony. Όταν οι άλλοι δίνουν 4, πρέπει να δίνει και αυτή 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τσιγκουνεύεται τη ram η Sony. Όταν οι άλλοι δίνουν 4, πρέπει να δίνει και αυτή 4

 

Προτιμώ την αδιαβροχοποιηση πάρα να δώσει 4. Το πρώτο είναι πρακτικό. Η 4άρα ραμ δεν μου λέει τπτ!

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ την αδιαβροχοποιηση πάρα να δώσει 4. Το πρώτο είναι πρακτικό. Η 4άρα ραμ δεν μου λέει τπτ!

Εννοείται ότι η αδιαβροχοποίηση είναι πολύ σημαντική, αλλά τι σχέση έχει αυτό με τη ram; Δεν θα μπορούσε να είναι αδιάβροχο και με 4gb ram;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι η αδιαβροχοποίηση είναι πολύ σημαντική, αλλά τι σχέση έχει αυτό με τη ram; Δεν θα μπορούσε να είναι αδιάβροχο και με 4gb ram;

 

φυσικα και θα μπορουσε.. απλα δεν μπορω να καταλαβω το "αφου βαζουν οι αλλοι ας βαλει και η σονυ" .. εγω προσωπικα αν ειμαι να διαλεξω αναμεσα σε 2 κινητα δεν θα πω "αα ας παρω ατο επειδη εχει 4 ραμ.. και τα 3 υπεραρκετα ειναι"..

 

παντως κατι ακυρο.. σκεφτομουν οτι τωρα που θα βγει το xperia x , θα χτυπουσα το ζ5 (λογκα θα επεφτε ακομα λιγο η τιμη του),

αλλα μετα ειδα αυτο υο βιντεακι

 

 

και οταν ειδα την διαφορα στην καμερα(που εχουν τον ιδιο αισθητηρα) αλλα και την διαφορα στα χρωματα της οθονης.. νομιζω θελω το Χ!

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και θα μπορουσε.. απλα δεν μπορω να καταλαβω το "αφου βαζουν οι αλλοι ας βαλει και η σονυ" .. εγω προσωπικα αν ειμαι να διαλεξω αναμεσα σε 2 κινητα δεν θα πω "αα ας παρω ατο επειδη εχει 4 ραμ.. και τα 3 υπεραρκετα ειναι"..

 

παντως κατι ακυρο.. σκεφτομουν οτι τωρα που θα βγει το xperia x , θα χτυπουσα το ζ5 (λογκα θα επεφτε ακομα λιγο η τιμη του),

αλλα μετα ειδα αυτο υο βιντεακι

 

 

και οταν ειδα την διαφορα στην καμερα(που εχουν τον ιδιο αισθητηρα) αλλα και την διαφορα στα χρωματα της οθονης.. νομιζω θελω το Χ!

Τα 3 είναι αρκετά τώρα. Σε ένα δύο χρόνια δεν ξέρω αν θα είναι. Όταν τα βάζουν οι ανταγωνιστές σου, πρέπει να τα βάλεις κι εσύ αν θέλεις να επιβιώσεις στον ανταγωνισμό

Link to comment
Share on other sites

Τα 3 είναι αρκετά τώρα. Σε ένα δύο χρόνια δεν ξέρω αν θα είναι. Όταν τα βάζουν οι ανταγωνιστές σου, πρέπει να τα βάλεις κι εσύ αν θέλεις να επιβιώσεις στον ανταγωνισμό

 

Δεν αγχώνομαι για τον ανταγωνισμό. Αν δούλευα στην σονυ θα αγχώνομουν.. Κλαην μαην, θα πάρουμε το χ2 για περισσότερη ραμ χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παντως κατι ακυρο.. σκεφτομουν οτι τωρα που θα βγει το xperia x , θα χτυπουσα το ζ5 (λογκα θα επεφτε ακομα λιγο η τιμη του),

αλλα μετα ειδα αυτο υο βιντεακι

 

 

και οταν ειδα την διαφορα στην καμερα(που εχουν τον ιδιο αισθητηρα) αλλα και την διαφορα στα χρωματα της οθονης.. νομιζω θελω το Χ!

 

Είναι αλήθεια, όποιος δει αυτό το βίντεο δύσκολα θα αγοράσει το Ζ5 μιας και το Χ δείχνει εμφανώς ανώτερο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω από την μια η πολυ αργοπορημένη κυκλοφορία από την άλλη η σοβαρές εκπτώσεις(ράδιο,χωρητικότητα μπαταρίας,υποβάθμιση αδιάβροχοποίησης) και από την άλλη η ατολμία σε ένα ουσιαστικό σχεδιαστικό refresh προμηνύουν πολυ δύσκολα τα πράγματα.

 

Το ότι έφυγε από γυαλί(και μάλιστα στην πολυ ανώτερη υλοποίηση του frosted glass με τα πολλά πλεονεκτήματα έναντι κοινό glass που βάζει ο ανταγωνισμός) και βάζει αλουμίνιο δεν νομίζω ότι μπορεί να συγκαταλέγεται στο πολυ θετικό.

 

Να έβαζε αλλο υλικό ως διαφοροποίηση από τον ανταγωνισμό πχ μαγνήσιο θα είχε ένα πιο ανταγωνιστικό πλεονέκτημα πιο ξεκάθαρα.

 

Επίσης η έλλειψη OIS ειναι ξεκάθαρο μείον όσο καλή δουλειάς να κάνει το software stabilization της Sony

 

Και από την άλλη το z5 θα εχει το πλεονέκτημα της τιμής που ειναι εξίσου σημαντικός παράγοντας αγοράς.

 

Πιστεύω εως τέλη Αυγούστου θα βγάλει πιο ανταγωνιστική ναυαρχίδα να σταθεί σε πιο μεγάλο βαθμό έναντι του ανταγωνισμού που μην ξέχναμε θα υπερτερεί και στην τιμολόγηση.

http://www.gsmarena.com/sony_xperia_x_premium_reportedly_coming_with_hdr_display-news-17838.php

 

Ας αποφασίσουν τελικά τι θέλουν να κάνουν διότι το να αμφιταλαντεύονται μόνο καλο δεν κάνει στο τέλος.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θέλει να ακολουθήσει το παράδειγμα της Samsung...

Πρώτα αλλάζω τα υλικά και μετά θα ξανά βάλω ότι future είχα..

Σου λέει πιο μάγκες είναι οι Κορεάτες που "δουλεύουν" έναν ολόκληρο πλανήτη και πουλάνε;

I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν αγχώνομαι για τον ανταγωνισμό. Αν δούλευα στην σονυ θα αγχώνομουν.. Κλαην μαην, θα πάρουμε το χ2 για περισσότερη ραμ χαχαχα

Δεν αγχώνομαι ούτε είμαι μέτοχος της Sony. Όταν όμως οι άλλοι δίνουν παραπάνω στα ίδια χρήματα πρέπει να τα δώσει και η Sony. Εγώ σαν πελάτης της το απαιτώ αυτό

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κάποιες πληροφορίες για την HDR οθόνη:

 

An HDR screen would mean crazy rich colors that are more vibrant. According to Phone Radar's source, the Xperia X Premium will sport a 10-bit HDR display that can show 1,024 shades of the primary red, green and blue (RGB) colors. That's a nice upgrade over the usual 256 RGB hues that other screens offer.

 

The leak also suggests that the purported Xperia X Premium's panel would offer a scorching "1,000 nits of white brightness" and can even go up to 1,300 nits at maximum. Our current smartphone average is 437 nits, and the Galaxy S7 Edge notched 530 nits on our light meter.

 

Display specs aside, the phone will reportedly run on a Snapdragon 820 CPU, which is what all the top Android phones carry this year. It will also apparently offer a USB Type-C port with higher data transfer speeds.

 

http://www.tomsguide.com/us/sony-xperia-x-premium-hdr-display,news-22570.html

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε ελπίζω ευχάριστα να μας εκπλήξει η Sony.

Βέβαια το αν μια οθόνη ειναι top of the top κρίνεται και από άλλους παράγοντες πέρα από φωτεινότητα και αντίθεση.

 

Την πιστότητα χρωμάτων πρέπει να βελτιώσει διότι τα χρώματα ειναι off εως σήμερα στις συσκευές της.

Πολυ ψυχρό λευκό και υπέρ έντονη παρουσία του μπλε και κόκκινου χρώματος

 

Από την Japan Display θα ειναι παραγωγής και θα ειναι white magic τεχνολογια δηλαδή επιπλέον ένα white sub pixel πέρα από τα συνήθη RGB διάταξη.

Επίσης μια 2D τεχνολογια που θα συμβάλει σε μαύρο σχεδόν εφάμιλλο με OLED τεχνολογια.

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X Performance

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...