Jump to content

Xiaomi Mi 5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το UI της Los εννοείς?

ναι εννοώ το pure android αν κ παλαιότερα το δούλευα πολύ..:):)

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγω παντως εχω LOS απο τον φλεβαρη περιπου. Ειναι πολυ καλα ολα. Μου φαινεται πολυ πιο smooth απο το miui τελικα και η μπαταρια ειναι στα ιδια ισως και λιγο καλυτερα στο los. Επισης στο miui ειχε αυτο το σπαστικο που εκανες swipe δεξια η αριστερα και ηταν πολυ ευαισθητο και ταυτοχρονα καταλαβαινε οτι το εκανες και πανω η κατω. Και οι ειδοποιησεις στην οθονη κλειδωματος και στην μπαρα θεωρω πολυ πιο ωραιες απο miui. Μονο που εχω κατεβασει και το greenify για να κανει ουσιαστικα την δουλεια που κανει το miui απο μονο του να κλεινει δλδ οποιες εφαρμογες δεν θελω εγω να τρεχουνε στο παρασκηνιο.
Link to comment
Share on other sites

οι διπλες εφαρμογες ειναι ο κυριως λογος που με κρατανε στο MIUI
Link to comment
Share on other sites

οι διπλες εφαρμογες ειναι ο κυριως λογος που με κρατανε στο MIUI

Και εμενα μου αρεσε πολυ αυτο το feature αλλα υπαρχει η εφαρμογη parallel space η οποια κανει ακριβως το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Με την 8.2.20 ψηνω αυγό στο κινητό, δε κάνω τίποτα, απλά surfαρισμα με google chrome , flight mode και 20% φωτεινότητα και το τηλέφωνο ψήνεται πραγματικά. 39 με 40 βαθμούς η μπαταρία και μέσω cpuz που είδα τα υπόλοιπα είναι 49-50+. Μόνο συγχρονισμό έχω ενεργοποιήσει με youtube+Gmail

Rom XTRV 8.2

Είναι λογικό; Πραγματικά δε μπορείς να λειτουργήσεις το τηλέφωνο.

Xiaomi Mi 5 | White | Prime 3-64
Link to comment
Share on other sites

Όσοι βαλατε aosp rom τα κουμπιά δεξιά αριστερά από home button σας επεζαν κανονικά ;

Δοιμασα κάποιες ρομ και δεν αποκρίνεται σωστά

Link to comment
Share on other sites

Με την 8.2.20 ψηνω αυγό στο κινητό, δε κάνω τίποτα, απλά surfαρισμα με google chrome , flight mode και 20% φωτεινότητα και το τηλέφωνο ψήνεται πραγματικά. 39 με 40 βαθμούς η μπαταρία και μέσω cpuz που είδα τα υπόλοιπα είναι 49-50+. Μόνο συγχρονισμό έχω ενεργοποιήσει με youtube+Gmail

Rom XTRV 8.2

Είναι λογικό; Πραγματικά δε μπορείς να λειτουργήσεις το τηλέφωνο.

 

Δεν έχω τέτοια θέματα ρε συ, σκέψου πως έχω H+ ανοιχτό με 50% φωτεινότητα και το δουλεύω έτσι για ώρες σε εξωτερικές συνθήκες. Ούτε καν προειδοποίηση για θερμοκρασίες μου βγάζει στην ίδια ακριβώς ROM! :wacko:

Uncommon Shooters Blogspot - Smartphone Photography on its best!

 

>>> https://uncommonshooters.blogspot.com <<<

Link to comment
Share on other sites

Όσοι βαλατε aosp rom τα κουμπιά δεξιά αριστερά από home button σας επεζαν κανονικά ;

Δοιμασα κάποιες ρομ και δεν αποκρίνεται σωστά

 

Μήπως πειραξες κερνελ?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το κινητό προχθές πετάει κανονικά.. το μόνο κακό είναι ότι μου ζεστενετε λίγο με ελαφριά χρήση, έχω την 8.2.2 global την φλασαρα ο ίδιος
Link to comment
Share on other sites

Με την 8.2.20 ψηνω αυγό στο κινητό, δε κάνω τίποτα, απλά surfαρισμα με google chrome , flight mode και 20% φωτεινότητα και το τηλέφωνο ψήνεται πραγματικά. 39 με 40 βαθμούς η μπαταρία και μέσω cpuz που είδα τα υπόλοιπα είναι 49-50+. Μόνο συγχρονισμό έχω ενεργοποιήσει με youtube+Gmail

Rom XTRV 8.2

Είναι λογικό; Πραγματικά δε μπορείς να λειτουργήσεις το τηλέφωνο.

 

Άστα φίλε και εγώ το ίδιο καιει πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το κινητό προχθές πετάει κανονικά.. το μόνο κακό είναι ότι μου ζεστενετε λίγο με ελαφριά χρήση, έχω την 8.2.2 global την φλασαρα ο ίδιος

 

Και γω εχω θέμα υπέρ θέρμανσης . Τα έχουν κανει σκ@τ@ στις τελευταίες εκδόσεις. Και στο xda στα ανάλογα νήματα υπάρχουν ανάλογες αναφορές υπερ θερμανσης

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν έχω τέτοια θέματα ρε συ, σκέψου πως έχω H+ ανοιχτό με 50% φωτεινότητα και το δουλεύω έτσι για ώρες σε εξωτερικές συνθήκες. Ούτε καν προειδοποίηση για θερμοκρασίες μου βγάζει στην ίδια ακριβώς ROM! :wacko:

 

Έχει διαφορά στην θερμοκρασία η χρήση δεδομένων μεσω 4G και wifi. Ειναι αλλο κύκλωμα. Επίσης ειναι και πιο ενεργοβορος σαν browser ο chrome.

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άστα φίλε και εγώ το ίδιο καιει πολυ

 

Σκέφτομαι να φλασαρω δοκιμαστικά lineage os να δω αν θα υπάρχει υπερθέρμανση κι εκει.

Xiaomi Mi 5 | White | Prime 3-64
Link to comment
Share on other sites

Και γω εχω θέμα υπέρ θέρμανσης . Τα έχουν κανει σκ@τ@ στις τελευταίες εκδόσεις. Και στο xda στα ανάλογα νήματα υπάρχουν ανάλογες αναφορές υπερ θερμανσης

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Έχει διαφορά στην θερμοκρασία η χρήση δεδομένων μεσω 4G και wifi. Ειναι αλλο κύκλωμα. Επίσης ειναι και πιο ενεργοβορος σαν browser ο chrome.

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σκέφτομαι να φλασαρω δοκιμαστικά lineage os να δω αν θα υπάρχει υπερθέρμανση κι εκει.

 

Δοκίμασε το και πες μας αν και μου αρέσει περισσότερο το miui

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαφορά στην θερμοκρασία η χρήση δεδομένων μεσω 4G και wifi. Ειναι αλλο κύκλωμα. Επίσης ειναι και πιο ενεργοβορος σαν browser ο chrome.

 

Και με WiFi στο σπίτι δεν έχω περίεργες θερμοκρασίες. Chrome δουλεύω και εγώ, εκτός από​ ενεργοβόρος είναι και πιο ολοκληρωμένος, άσε που κάνει και sync με το PC και τα έχω όλα μαζί ;)

Uncommon Shooters Blogspot - Smartphone Photography on its best!

 

>>> https://uncommonshooters.blogspot.com <<<

Link to comment
Share on other sites

Που βρισκω βρε παιδιά αυτή τη lineage, κ λίγες οδηγίες παρακαλώ πως τη περνάω.. Έχω ιδέα γενικά.. Θα χρειαστεί να ξαναστησω τα πάντα μετά πάλι?

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα δοκιμάσω με την developer μπας και φύγει το πρόβλημα αλλιώς los ή κάτι τέτοιο, σε καμία βδομάδα όμως γτ δινουμε και πανελλαδικές..
Link to comment
Share on other sites

Που βρισκω βρε παιδιά αυτή τη lineage, κ λίγες οδηγίες παρακαλώ πως τη περνάω.. Έχω ιδέα γενικά.. Θα χρειαστεί να ξαναστησω τα πάντα μετά πάλι?

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εδώ θα βρεις οδηγίες https://forum.xda-developers.com/mi-5/development/rom-cyanogenmod-14-1-xiaomi-mi-5-t3501971

Θα πάρεις nandroid Backup τη ρομ που έχεις τώρα μέσα από TWRP και δε θα χρειαστεί να στήσεις ξανά από την αρχή.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Και με WiFi στο σπίτι δεν έχω περίεργες θερμοκρασίες. Chrome δουλεύω και εγώ, εκτός από​ ενεργοβόρος είναι και πιο ολοκληρωμένος, άσε που κάνει και sync με το PC και τα έχω όλα μαζί ;)

 

Μήπως εχεις την 32 αρα έκδοση με τον downclocked 820;

Xiaomi Mi 5 | White | Prime 3-64
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Le Max 2 και σκέφτομαι το Μι5 τώρα που έπεσε η τιμή του (αν και σε άσπρο με χαλάει).

 

Για υπερθέρμανση διαβάζω όμως,

για θέματα ποιότητας κατασκευής

 

1) Σε δοκιμές σχολιαζόταν αρνητικά το GPS, δεν έπιανε σε εσωτερικό χώρο και πολύ μέτριες επιδόσεις και σε εξωτερικό....ισχύει;

 

2) Για την φωτογραφική κάπως διχασμένες οι απόψεις, αλλά ας πούμε πως είναι καλύτερη αυτή του Μι5 (η πίσω τουλάχιστον που με ενδιαφέρει)

αν κάποιος ήταν πριν κάτοχος και του Le Max 2, ενδιαφέρομαι να διαβάσω συγκριτική άποψη

 

3)...ο ήχος που έχω δει όμως σε βίντεο ήταν απελπιστικά κακός....έχει βελτιωθεί καθόλου η κατάσταση με ενημερώσεις;

 

4) Κάτι άλλο που θα έπρεπε να ξέρω από τα "περίεργα" που μπορέι να κάνει και ενδέχεται να με απογοητεύσουν; Να τα "ζυγίσω" εκ των προτέρων, αν είναι, οι προσδοκίες που διαψεύδονται βαραίνουν δυσανάλογα

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Le Max 2 και σκέφτομαι το Μι5 τώρα που έπεσε η τιμή του (αν και σε άσπρο με χαλάει).

 

Για υπερθέρμανση διαβάζω όμως,

για θέματα ποιότητας κατασκευής

 

1) Σε δοκιμές σχολιαζόταν αρνητικά το GPS, δεν έπιανε σε εσωτερικό χώρο και πολύ μέτριες επιδόσεις και σε εξωτερικό....ισχύει;

 

2) Για την φωτογραφική κάπως διχασμένες οι απόψεις, αλλά ας πούμε πως είναι καλύτερη αυτή του Μι5 (η πίσω τουλάχιστον που με ενδιαφέρει)

αν κάποιος ήταν πριν κάτοχος και του Le Max 2, ενδιαφέρομαι να διαβάσω συγκριτική άποψη

 

3)...ο ήχος που έχω δει όμως σε βίντεο ήταν απελπιστικά κακός....έχει βελτιωθεί καθόλου η κατάσταση με ενημερώσεις;

 

4) Κάτι άλλο που θα έπρεπε να ξέρω από τα "περίεργα" που μπορέι να κάνει και ενδέχεται να με απογοητεύσουν; Να τα "ζυγίσω" εκ των προτέρων, αν είναι, οι προσδοκίες που διαψεύδονται βαραίνουν δυσανάλογα

 

ευχαριστώ.

 

Ήδη το έβγαλες άχρηστο. Κοίτα κάτι άλλο

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Ήδη το έβγαλες άχρηστο. Κοίτα κάτι άλλο

 

Σε κανά λαβύρινθο θά'χεις χαθεί...άστο...αν είναι να αποθεώνουμε ένα κινητό για να τονώσουμε τον καταναλωτικό εγωϊσμό μας, χαθήκαμε...

 

...δεν στέκει κι όλας αυτό που λες, το ότι δλδ "βγάζω άχρηστο" το κινητό επειδή επισημαίνω τα κοινά μειονεκτήματα που διάβασα/είδα/άκουσα σε δοκιμές δλδ

- κακός ήχος στο βίντεο

- μέτριο GPS

 

Εδώ παραπάνω διάβασα για

- υπερθέρμανση

- κατώτερη συναρμογή του κινητού, τουλάχιστον για τη κατηγορία του.

 

Για μένα τα παραπάνω δεν το αποκλείουν ξέρω ότι πληρώνω για κινητό κάτω από 200€...ρωτάω αν έχει διορθωθεί σε κάποια η κατάσταση με ενημερώσεις (ήχος, GPS) ή αν κάποια παρουσιάζονται με συγκεκριμένες ΡΟΜ (πχ υπερθέμανση) ή σε τί βαθμό πρακτικά ενοχλούν τα παραπάνω ή αν μπορεί να παρακάμψει/υπερβεί κάποια εξ αυτών κανείς με κάποιο τρόπο.

 

Αν δεν μπορείς να απαντήσεις αντικειμενικά και συγκεκριμένα προσπέρασε το μήνυμα κι άσε τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Le Max 2 και σκέφτομαι το Μι5 τώρα που έπεσε η τιμή του (αν και σε άσπρο με χαλάει).

 

Για υπερθέρμανση διαβάζω όμως,

για θέματα ποιότητας κατασκευής

 

1) Σε δοκιμές σχολιαζόταν αρνητικά το GPS, δεν έπιανε σε εσωτερικό χώρο και πολύ μέτριες επιδόσεις και σε εξωτερικό....ισχύει;

 

2) Για την φωτογραφική κάπως διχασμένες οι απόψεις, αλλά ας πούμε πως είναι καλύτερη αυτή του Μι5 (η πίσω τουλάχιστον που με ενδιαφέρει)

αν κάποιος ήταν πριν κάτοχος και του Le Max 2, ενδιαφέρομαι να διαβάσω συγκριτική άποψη

 

3)...ο ήχος που έχω δει όμως σε βίντεο ήταν απελπιστικά κακός....έχει βελτιωθεί καθόλου η κατάσταση με ενημερώσεις;

 

4) Κάτι άλλο που θα έπρεπε να ξέρω από τα "περίεργα" που μπορέι να κάνει και ενδέχεται να με απογοητεύσουν; Να τα "ζυγίσω" εκ των προτέρων, αν είναι, οι προσδοκίες που διαψεύδονται βαραίνουν δυσανάλογα

 

ευχαριστώ.

Εχω το κινητο σχεδον ενα χρονο

1. Με το GPS ειχα καποια προβληματα με καποιες εκδοσεις dev .πλεον φοραω την ελληνικη dev και πιανει τελεια.

2.η φωτογραφικη του για μενα ειναι παρα πολυ καλη την ημερα , το βραδυ μετρια

3. ο ηχος εινα ικανοποιητικος ποιοτικά , αλλα στα βιντεο θα μπορουσε να ειναι πιο δυνατος

4. η υπερθερμανση ειναι η κλασσικη ζεστη που βγαζουν ολοι οι snapdragon , δλδ στο σημειο που ειναι ο επεξεργαστης , καταλλαβαινεις οτι εκει ειναι ο επεξεργαστης... χαχα . το G4 που ειχα ηταν πολυ πιο καυτο απ'οτι το ΜΙ5

Για τα λεφτα του και την υποστηριξη που εχει και απο xiaomi και απο υπολοιπες ομαδες νομιζω ειναι μονοδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Le Max 2 και σκέφτομαι το Μι5 τώρα που έπεσε η τιμή του (αν και σε άσπρο με χαλάει).

 

Για υπερθέρμανση διαβάζω όμως,

για θέματα ποιότητας κατασκευής

 

1) Σε δοκιμές σχολιαζόταν αρνητικά το GPS, δεν έπιανε σε εσωτερικό χώρο και πολύ μέτριες επιδόσεις και σε εξωτερικό....ισχύει;

 

2) Για την φωτογραφική κάπως διχασμένες οι απόψεις, αλλά ας πούμε πως είναι καλύτερη αυτή του Μι5 (η πίσω τουλάχιστον που με ενδιαφέρει)

αν κάποιος ήταν πριν κάτοχος και του Le Max 2, ενδιαφέρομαι να διαβάσω συγκριτική άποψη

 

3)...ο ήχος που έχω δει όμως σε βίντεο ήταν απελπιστικά κακός....έχει βελτιωθεί καθόλου η κατάσταση με ενημερώσεις;

 

4) Κάτι άλλο που θα έπρεπε να ξέρω από τα "περίεργα" που μπορέι να κάνει και ενδέχεται να με απογοητεύσουν; Να τα "ζυγίσω" εκ των προτέρων, αν είναι, οι προσδοκίες που διαψεύδονται βαραίνουν δυσανάλογα

 

ευχαριστώ.

 

Αρχικά να σου πω ότι στο άσπρο δεν φαίνονται καθόλου οι δακτυλιες σε αντίθεση με το μαύρο που είναι πολύ έντονες.

 

Το gps όπου το δοκίμασα πιάνει κανονικά και πολύ γρήγορα μάλιστα.

 

Η φωτογραφική είναι έτσι όπως τα διαβάζεις παντού πολύ καλή όταν υπάρχει φως μέτρια το βράδυ. Σίγουρα δεν είναι κακή σε σχέση με τον ανταγωνισμό αλλά δε φτάνει το s7 που το εχω συγκρίνει.

 

Για τον ήχο από το ηχείο θα ελεγα πως δεν είναι καθόλου καθαρός. Ίσως βέβαια να διορθώνεται με κάποια εφαρμογή (δεν ρο εχω ψάξει).

 

Θερμοκρασία είναι σε κανονικά επίπεδα να σου πω ότι πριν είχα το g3 και αυτό πραγματικά έκαιγε το καλοκαίρι σε σημείο που φοβόμουν να το πιάσω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Προς κυκλοφορία] Xiaomi Μi 5
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...