Jump to content

Xiaomi Mi 5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλα εγω ακομα απορώ γιατι βγάλανε τις τηλεορασίτσες απο τα κινητα...το οποιο ειναι killer feature μπροστα στο ραδιο. Τωρα που το ξανασκεφτομαι, ουτε και γω θα παρω Mi5. :mad:

 

Μάλλον επειδή η αγορά έχει δείξει ότι το ραδιόφωνο είναι πλέον αδιάφορο feature για τον περισσότερο κόσμο. Η τηλεόραση βέβαια είναι άλλη ιστορία, αφού καταναλώνει πολλή περισσότερη ενέργεια, θέλει μεγαλύτερη κεραία κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

δλδ το Pro που ακριβώς κάνει την διαφορα? Γιατι ακόμα και το 3/32 την ιδια ακριβως εμπειρια χρήσης θα σου δωσει...

 

Θα κάνει διαφορά αλλά όχι μεγάλη. Θα ήθελα την περισσότερη χωρητικότητα (στο παρόν χρέπι, εχμ κινητό, έχω πάνω από 40GB mp3 και ευχαρίστως θα έβαζα άλλα τόσα), ενώ σε βάθος χρόνου το επιπλέον GB της μνήμης ενδεχομένως να δείξει την αξία του. Για μένα όμως είναι περισσότερο ψυχολογικό το θέμα. Αν είναι να δώσω 450-500 ευρώ για κινεζοκινητό (όσα περίπου κάνει το 3/64), ας πάρω τουλάχιστον την καλύτερη δυνατή επιλογή. Διαφορετικά δίνω ένα 350άρι, παίρνω το OP2 και ξεμπερδεύω.

Edited by zeppos
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνει διαφορά αλλά όχι μεγάλη. Θα ήθελα την περισσότερη χωρητικότητα (στο παρόν χρέπι, εχμ κινητό, έχω πάνω από 40GB mp3 και ευχαρίστως θα έβαζα άλλα τόσα), ενώ σε βάθος χρόνου το επιπλέον GB της μνήμης ενδεχομένως να δείξει την αξία του. Για μένα όμως είναι περισσότερο ψυχολογικό το θέμα. Αν είναι να δώσω 450-500 ευρώ για κινεζοκινητό (όσα περίπου κάνει το 3/64), ας πάρω τουλάχιστον την καλύτερη δυνατή επιλογή. Διαφορετικά δίνω ένα 350άρι, παίρνω το OP2 και ξεμπερδεύω.

 

την διαφορά στον επεξεργαστη με την μικρή version θα την καταλάβει το Antutu και λοιπά προγράμματα... οχι εγώ, οχι εσυ, οχι κανεις αλλος. Οσον αφορά την μνήμη... οταν θα φτάσει το android να ζητά 4GB ο 820 θα ειναι ήδη λίγος και θα είναι το κινητό για αλλαγμα. Τα 4 η και 6GB που λανσάρουν ειναι για τα μάτια του κόσμου παρά ουσια. Στο storage, o καθένας οπως την βρίσκει φυσικά... δεν καθοριζει την εμπειρία εφόσον επαρκει για την χρηση που το προορίζει ο καθένας.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

την διαφορά στον επεξεργαστη με την μικρή version θα την καταλάβει το Antutu και λοιπά προγράμματα... οχι εγώ, οχι εσυ, οχι κανεις αλλος. Οσον αφορά την μνήμη... οταν θα φτάσει το android να ζητά 4GB ο 820 θα ειναι ήδη λίγος και θα είναι το κινητό για αλλαγμα. Τα 4 η και 6GB που λανσάρουν ειναι για τα μάτια του κόσμου παρά ουσια. Στο storage, o καθένας οπως την βρίσκει φυσικά... δεν καθοριζει την εμπειρία εφόσον επαρκει για την χρηση που το προορίζει ο καθένας.

 

Το android πάντα θα ζητά παραπάνω ραμ, απλά αν δεν την βρίσκει θα κλείνει εφαρμογές στο παρασκήνιο, οπότε όσο περισσότερη τόσο το καλύτερο αφού εφαρμογές θα είναι έτοιμες χωρίς να φορτώνουν από την αρχή και δεν έχει να κάνει με το πόσο ισχυρός είναι ο επεξεργαστής

Link to comment
Share on other sites

Αν ολα πανε καλα δευτερα το παραλαμβανω

 

Μαζι έρχονται με το δικό μου....ίδια. μέρα παραγγείλαμε!:D:)

Όποτε κι εγώ Δευτέρα το περιμένω!

Link to comment
Share on other sites

την προηγούμενη φορά που ήταν να επιλέξω με 2 ή 3 gb ram το μετάνιωσα που πήρα με 2, τώρα θα πάρω με όσο περισσότερο γίνεται
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Το android πάντα θα ζητά παραπάνω ραμ, απλά αν δεν την βρίσκει θα κλείνει εφαρμογές στο παρασκήνιο, οπότε όσο περισσότερη τόσο το καλύτερο αφού εφαρμογές θα είναι έτοιμες χωρίς να φορτώνουν από την αρχή και δεν έχει να κάνει με το πόσο ισχυρός είναι ο επεξεργαστής

 

Καλα και εαν δεις εσυ διαφορα απο τα 3 στα 4...και στη μπαταρια και στα ολα.

Σας εχουν περασει το μαρκετινγκ και θα θελετε 17 γιγα σε λιγο.

Εγω παντως μια φορα απο 2 σε 3 που πηγα,μηδεν διαφορα ειδα.

Και δουλευω κινητο και με 1 γιγα και σε καθημερινη χρηση δεν εχει κανενα προβλημα.

Ναι ενταξει καμια φορα θα ανοιγει την εφαρμογη απο την αρχη,αλλα ενταξει μη λεμε οτι κινητα με 2 γιγα εχουν προβλημα και αλλα τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω διαφορές ακομη και στην καθημερινη χρήση ανάμεσα στο LG G3cat6 3gb ram(marshmallow) και του Letv x800 4gb ram.
Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Καλα και εαν δεις εσυ διαφορα απο τα 3 στα 4...και στη μπαταρια και στα ολα.

Σας εχουν περασει το μαρκετινγκ και θα θελετε 17 γιγα σε λιγο.

Εγω παντως μια φορα απο 2 σε 3 που πηγα,μηδεν διαφορα ειδα.

Και δουλευω κινητο και με 1 γιγα και σε καθημερινη χρηση δεν εχει κανενα προβλημα.

Ναι ενταξει καμια φορα θα ανοιγει την εφαρμογη απο την αρχη,αλλα ενταξει μη λεμε οτι κινητα με 2 γιγα εχουν προβλημα και αλλα τετοια.

 

Σιγουρα και τα 2gb ram ειναι υπεραρκετα οχι οτι τα παραπανω δεν ειναι αλλα στην ουσια δεν πολυχρειαζοται κιολας.

Εννοητε τα παραπανω ειναι καλυτερα και θα κανουν το κινητο ποιο smooth κλπ αλλα και τα 2 φτανουν !!! ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καμία διαφορά δεν υπάρχει ανάμεσα στα 3 και στα 4gb. Αν ένα τηλέφωνο χρειάζεται 4GB RAM για να τρέξει ομαλά και δεν του φτάνουν τα 3, σημαίνει τραγική υλοποίηση software. Ούτε τα 0.35 ολόκληρα GHz διαφορά λένε κάτι. Η μόνη ουσιαστική διαφοροποίηση αφορά την κεραμική πλάτη και φυσικά τη χωρητικότητα
Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω διαφορές ακομη και στην καθημερινη χρήση ανάμεσα στο LG G3cat6 3gb ram(marshmallow) και του Letv x800 4gb ram.

 

Τοτε κατι εχει κανει πολυ ασχημα η lg.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε κατι εχει κανει πολυ ασχημα η lg.

 

και με το letv x600 εχει διαφορά και ειδικά με αυτό το βλέπει και ο κουνιάδος μιας και ειναι δικο του.Εγω ίδη με αυτο που εχω στη κατωχη μου παω παλι με 4gb ram,βασικά ο χώρος αποθήκευσης με τράβηξε,τα 32gb μου ηταν πολύ λίγα.

Edited by trifos
Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

τα κουμπιά δίπλα στον fingerprint sensor (αριστερά και δεξιά) αλλάζουν λειτουργία να γίνει το αριστερό μπακ και το άλλο να δείχνει τις ανοιχτές εφαρμογές ή όχι?

 

εσείς που θα το πάρετε πρώτοι πείτε αν γίνεται.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

τα κουμπιά δίπλα στον fingerprint sensor (αριστερά και δεξιά) αλλάζουν λειτουργία να γίνει το αριστερό μπακ και το άλλο να δείχνει τις ανοιχτές εφαρμογές ή όχι?

 

εσείς που θα το πάρετε πρώτοι πείτε αν γίνεται.

 

Εχει επιλογες η miui να τα κανεις οτι θες.

Δε βλεπω λογο γιατι να μην εχει και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Εχει επιλογες η miui να τα κανεις οτι θες.

Δε βλεπω λογο γιατι να μην εχει και αυτο.

 

δεν ξέρω για αυτό ρωτάω, είναι άβολο έτσι ανάποδα με το μπακ δεξιά

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω για αυτό ρωτάω, είναι άβολο έτσι ανάποδα με το μπακ δεξιά

 

Και εγω με το που το πηρα(οχι το μι5 :lol: ) το αλλαξα.

Εχει επιλογες και για short press και για Long press.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με το που το πηρα(οχι το μι5 :lol: ) το αλλαξα.

Εχει επιλογες και για short press και για Long press.

 

αμα αλλάζει αυτό που τα έχει και σε σχήμα κομπλέ τότε.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω για αυτό ρωτάω, είναι άβολο έτσι ανάποδα με το μπακ δεξιά

 

Όλα μετά κινητά του κόσμου, το μπακ δεξιά το έχουν, εκτός φυσικά από το LG :lol:

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλα και εαν δεις εσυ διαφορα απο τα 3 στα 4...και στη μπαταρια και στα ολα.

Σας εχουν περασει το μαρκετινγκ και θα θελετε 17 γιγα σε λιγο.

Εγω παντως μια φορα απο 2 σε 3 που πηγα,μηδεν διαφορα ειδα.

Και δουλευω κινητο και με 1 γιγα και σε καθημερινη χρηση δεν εχει κανενα προβλημα.

Ναι ενταξει καμια φορα θα ανοιγει την εφαρμογη απο την αρχη,αλλα ενταξει μη λεμε οτι κινητα με 2 γιγα εχουν προβλημα και αλλα τετοια.

με την δικιά σου λογική θα ήμασταν ακόμη στο 1 ή 2 γίγα, το ότι εσύ δεν είδες διαφορά δεν μου λέει κάτι, δεν έχουν όλοι τις ίδιες απαιτήσεις,διαφορετικα δουλεύεις εσύ το δικό σου διαφορετικά εγώ και διαφορετικά ο άλλος,επισης αυτό που έγραψα εγώ δεν έχει σχέση με αυτό που απάντησες

Link to comment
Share on other sites

με την δικιά σου λογική θα ήμασταν ακόμη στο 1 ή 2 γίγα, το ότι εσύ δεν είδες διαφορά δεν μου λέει κάτι, δεν έχουν όλοι τις ίδιες απαιτήσεις,διαφορετικα δουλεύεις εσύ το δικό σου διαφορετικά εγώ και διαφορετικά ο άλλος,επισης αυτό που έγραψα εγώ δεν έχει σχέση με αυτό που απάντησες

 

Αρα απαντας μονος σου σε αυτο που λες.

Εσυ λοιπον μπορει να θες για τη χρηση σου 57 γιγα.

Τι σημαινει?οτι ειναι αχρηστα τα 2?

Η πλειοψηφια με τα 2(ακομα και με 1) ειναι μια χαρα.

Εσυ το λοιπον εισαι ειδικη κατηγορια και δε σου φτανουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρα απαντας μονος σου σε αυτο που λες.

Εσυ λοιπον μπορει να θες για τη χρηση σου 57 γιγα.

Τι σημαινει?οτι ειναι αχρηστα τα 2?

Η πλειοψηφια με τα 2(ακομα και με 1) ειναι μια χαρα.

Εσυ το λοιπον εισαι ειδικη κατηγορια και δε σου φτανουν.

 

πραγματικά τώρα,διαβασες αυτό που έγραψα ή απλά απαντας έτσι για να απαντας

Link to comment
Share on other sites

ελληνικά θα εχει ;ή θα μπει με update;μήπως εχει κάποιος νεότερα για το pro;;;;;;; εδω και 2 βδομάδες γεμισα τα 32gb και ενυπομονώ να ερθει.
Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

εγω, 1,5 χρονο τωρα με το Mi4 εχω πάντα ελευθερα να καθονται ,δηλ. αχρηστα, πανω απο 600mb RAM.

 

Επισης, εχει το miui ενα ωραιο widget, που με το πατημα του ,κλεινει ολες τις εφαρμογες που τρεχουν στο παρασκήνιο (εκτος απο αυτες που του εχεις πει εσυ να μην κλεινουν) και σε 1 κλασμα του δευτερολεπτου, εχεις παλι free 1.3gb....

 

 

Σε μενα το λειτουργικο ποτε δεν κολλοσε λογο RAM. Τα 2gb ειναι λιγα, τα 3 οτι πρεπει.

 

Τωρα, αν καποιος δεν κλείνει ποτέ κανένα app, και ταυτοχρονα τρεχει απαιτητικά παιχνιδια και τα αφηνει στην μνηνη, ΝΑΙ, τα θελει τα 4gb.

 

Tελικα, εξαρταται απο την χρηση του καθενος.....

Link to comment
Share on other sites

Το android πάντα θα ζητά παραπάνω ραμ, απλά αν δεν την βρίσκει θα κλείνει εφαρμογές στο παρασκήνιο, οπότε όσο περισσότερη τόσο το καλύτερο αφού εφαρμογές θα είναι έτοιμες χωρίς να φορτώνουν από την αρχή και δεν έχει να κάνει με το πόσο ισχυρός είναι ο επεξεργαστής

 

Ξεκινας και λες οτι ζηταει ραμ.

Ναι οκ ζηταει,αλλα τη χρησιμοποιει?

Ποσες εφαρμογες θα τρεξεις εσυ δηλαδη ωστε να γεμισει 3 η 4 γιγα?

Η εσυ προτιμας να σου βαζουν απειρα gb μνημη απλα για να μην ανοιξει μια εφαρμογη παλι(που με τοσο ισχυρους επεξεργαστες η καθυστερηση ειναι απειροελαχιστη)

Ναι εαν μπορεις να την εχεις τη ραμ ,ας την εχεις αλλα μη λεμε οτι εχουμε δει και διαφορα γιατι τοτε ειναι ψεμματα.

Μονο σε δυσκολες περιπτωσεις μπορει να πει καποιος οτι ειδε διαφορα μεταξυ 3 και 4.

Και προφανως η συγκριση πρεπει να γινει σε ιδια συσκευη για να ειναι και ιδιες οι υπολοιπες παραμετροι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και σου απανταω και σου λεω οτι πρακτικα(γιατι η θεωρια που μιλας ωραια ειναι ,αλλα αλλη η πραξη) εγω σε δικες μου συσκευες διαφορα μεταξυ 2 και 3 δεν ειδα.και αναβαθμιστηκα και σε επεξεργαστη κιολας.

Και σου λεω οτι δουλευω και κινητο με 1 γιγα και αρκετα υποδεεστερο επεξεργαστη και παλι διαφορα δε καταλαβαινει ο μεσος χρηστης.

Ναι αν το ζορισεις στο 1 ισως, να το μπουκωσεις.

Αλλα μπαινετε και λετε οτι σερνεται το συμπαν,ειναι αχρηστο το κινητο κτλ(δε το ειπες εσυ για να σε προλαβω,αλλα αναφερεται συχνα).

Δεν ισχυουν αυτα στο μεσο χρηση.

Και μετα ψαχνει ο αλλος που θελει μονο facebook κινητο με 3-4 gb ram.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Προς κυκλοφορία] Xiaomi Μi 5
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...