Jump to content

Xiaomi Mi 5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

διαβαζω οτι η μπαταρια δεν ειναι σαν του S7/s7Edge...

 

εδω που βασιζω την γνωμη μου

http://www.andreagaleazzi.com/2016/03/xiaomi-mi5-live-batteria.html

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Καταρχάς να κάνω μια επισήμανση μιας και έχω λάβει πολλά προσωπικά μηνυματα σχετικά με το μαγαζί που το αγόρασα. Όπως έχω γράψει σε προηγούμενη σελίδα το κινητό μου το έφερε ο κουνιάδος μου ο οποίος είναι ναυτικός και έτυχε να βρίσκεται στην Κίνα αυτο το διάστημα. Το κινητό αγοράστηκε από φυσικό κατάστημα στην τιμή των 420 δολλαριων.Το κινητό το άνοιξα πριν λίγη ώρα και το περιεργαστηκα περίπου 1 ώρα και ένα τέταρτο οπότε αναλυτική και ασφαλή διάγνωση θα ήταν ουτοπία. Οι πρώτες λοιπόν εντυπώσεις που αποκόμισα από την επαφή με το κινητό είναι οι εξής:

1)εμφανιση-ποιοτητα κατασκευής. Πραγματικά οι Κινέζοι έχουν κάνει αρκετά καλή δουλειά. Το κινητό είναι πολύ κομψό και στιβαρό και η αίσθηση που σου αφήνει στο κράτημα είναι εκπληκτική. Η κυρτοτητα όντως βοηθάει και χαίρεσαι να το έχεις στην παλάμη σου. Πολύ βολικό πραγματικά!

2)οθονη.η οθόνη του κινητού δεν είναι κάτι εντυπωσιακό. Έχει μια καλή οθόνη με ρεαλιστικά, όμορφα χρώματα που είναι πίστα στην πραγματικότητα χωρίς αλλοιώσεις και σε καμιά περίπτωση δεν αφήνει την ζωντάνια και το έντονο ύφος που διαθέτουν οι κορυφαίες super amoled. Έτυχε ο συνάδελφος μου στο γραφείο που έχει το s6 edge plus να το βάλουμε δίπλα δίπλα και η διαφορά είναι εμφανής υπέρ της οθόνης του Galaxy. Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων δεν λέω ότι είναι κακή η οθόνη αλλά σίγουρα υπάρχουν καλύτερες και μιας και αλλάζω σαν τα πουκάμισα τα κινητά έχω δει καλύτερες όπως είπα οθόνες. Πέραν τουτων είναι πολύ φωτεινη σε σημείο που εξεπλάγην. Πραγματικά πολυ υψηλή φωτεινότητα.

3)ηχος μέτρια πράγματα. Ένα απλό ηχείο χωρίς ιδιαίτερο μπάσο και χωρίς πολύ δυνατή ένταση. Απλά αξιοπρεπές. Δεν τσιρίζει αλλά δεν έχει βάθος και εύρος. Στο συγκεκριμένο τομέα απογοητευτικα.

4)software.εδω το κινητό δείχνει τα δόντια του. Πολύ γρήγορο ,σβέλτο και πολύ smooth σε σημείο που θυμίζει iOS ( μην πέσετε να με φάτε). Πραγματικά ταχύτατο κινητό.

5)καμερα.εδω δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα ακόμη αλλά με μια γρήγορη ματιά σε συνθήκες μέρας το κινητό τραβάει πολύ καθαρές φωτογραφίες. Σε βραδινές λήψεις χωλαίνει. Δυστυχώς το δοκίμασα σε δωμάτιο χωρίς έντονο φως και οι λεπτομέρειες χάνονται. Σε σχέση με το s6 edge plus που είχα δοκιμάσει υπολείπεται παιδιά. Αρκετά κιόλας. Βέβαια αρχή είναι. Σίγουρα θα υπάρχουν βελτιώσεις.

6)αυτονομια δεν έχω τσεκάρει.

Αυτα τα ολίγα για αρχή. Θα γράψω επιπλέον εντυπώσεις όταν το περιεργαστω καλύτερα. Παιδιά αν ρωτήσετε αυτά που φαντάζομαι μην με παρεξηγήσετε αν δεν λάβετε άμεση απάντηση. Οι δουλειές τρέχουν. Θα απαντάω οσο πιο γρήγορα γίνεται!

Edited by giannhsdimitriou
Link to comment
Share on other sites

Το πήρε από κατάστημα με κινητά; σε πολυκατάστημα; ή κάποιο mi store?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρε από κατάστημα με κινητά; σε πολυκατάστημα; ή κάποιο mi store?

 

Από πολυκατάστημα στην Σαγκάη!

Link to comment
Share on other sites

το συγκρινες με το s6 και λες υστερεί σε κάποια σημεία δηλαδή που να το συγκρινεις με s7;;;μηπως βιαστήκαμε και έπρεπε να περιμένουμε και άλλες συσκευές;
Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

το συγκρινες με το s6 και λες υστερεί σε κάποια σημεία δηλαδή που να το συγκρινεις με s7;;;μηπως βιαστήκαμε και έπρεπε να περιμένουμε και άλλες συσκευές;

 

Ε καλα περιμενες και εσυ να εβγαινε με τα μισα λεφτα καλυτερη συσκευη?

Λογικο δεν ειναι?

Χτυπαει σε καποια σημεια το samsung κτλ αλλα συνολικα δυσκολα θα βγει καλυτερο.

Οποιος θελει τη κορυφη,τα σκαει.

Οσοι θελουν value προφανως χτυπανε το xiaomi.

420$ για την 128 εκδοση?Εαν ναι παρα πολυ καλη τιμη και δειχνει ποσο πολυ εχουν καβαλησει το καλαμι οι resellers.

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα βελτιώνονται με τον καιρο, πχ ο ήχος σιγουρα, βλέπε Dolby atmos στις τελευταίες ρομ.

Οι resellers κανονικά πρέπει να πουλάνε στην ίδια τιμή με τη μαμά εταιρεία ή και λιγότερο, αυτό γίνεται σε ολα τα είδη, γιατί αλλιώς δε θα συνέφερε, όλοι θα παίρνανε από τη μαμά εταιρεία. Βέβαια, η Xiaomi δεν πουλάει απευθειας εκτός Κίνας.. Αλλά αυτό δεν την πολυνοιάζει. Άρα κάποια στιγμή θα έρθει σε αυτες τις τιμές. Απλά όσοι δε μπορούν να περιμένουν...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή σε οθόνη θα απογοητευτώ με αυτό που εχω τώρα 2k οθόνη 538ppi(letv x800)παρακολουθώ αρκετές ταινίες και βιντεοκλίπ στο κινητό.
Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Το μονο σίγουρο ειναι οτι δε θα απογοητευτείς, πχ εδω το redmi note 2 εχει πολλες φορες καλυτερη οθονη απο G2

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα βελτιώνονται με τον καιρο, πχ ο ήχος σιγουρα, βλέπε Dolby atmos στις τελευταίες ρομ.

Οι resellers κανονικά πρέπει να πουλάνε στην ίδια τιμή με τη μαμά εταιρεία ή και λιγότερο, αυτό γίνεται σε ολα τα είδη, γιατί αλλιώς δε θα συνέφερε, όλοι θα παίρνανε από τη μαμά εταιρεία. Βέβαια, η Xiaomi δεν πουλάει απευθειας εκτός Κίνας.. Αλλά αυτό δεν την πολυνοιάζει. Άρα κάποια στιγμή θα έρθει σε αυτες τις τιμές. Απλά όσοι δε μπορούν να περιμένουν...

 

Εγω σου λεω οτι δε θα ερθει σε αυτη τη τιμη και εαν ερθει θα ειναι μετα απο πολυ καιρο.

Γιατι να πουλησει ο reseller στην ιδια τιμη οταν ξερει οτι δε μπορεις να το παρεις εσυ σε αυτη τη τιμη?

Ουσιαστικα παιζουν μπαλα μονοι τους.

Χαζοι ειναι να το ριξουν?δες και τα αλλα κινητα της xiaomi και εαν κανενα εχει τιμη κοντα σε αυτην που ανακοινωνει η xiaomi.

Μονη λυση οπως το βλεπω εγω,εταιρεια εκει στη κινα που να στο αγοραζει απευθειας απο xiaomi και να στο στελνει,χρεωνοντας κατι.

Link to comment
Share on other sites

2)οθονη.η οθόνη του κινητού δεν είναι κάτι εντυπωσιακό. Έχει μια καλή οθόνη με ρεαλιστικά, όμορφα χρώματα που είναι πίστα στην πραγματικότητα χωρίς αλλοιώσεις και σε καμιά περίπτωση δεν αφήνει την ζωντάνια και το έντονο ύφος που διαθέτουν οι κορυφαίες super amoled. Έτυχε ο συνάδελφος μου στο γραφείο που έχει το s6 edge plus να το βάλουμε δίπλα δίπλα και η διαφορά είναι εμφανής υπέρ της οθόνης του Galaxy. Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων δεν λέω ότι είναι κακή η οθόνη αλλά σίγουρα υπάρχουν καλύτερες και μιας και αλλάζω σαν τα πουκάμισα τα κινητά έχω δει καλύτερες όπως είπα οθόνες. Πέραν τουτων είναι πολύ φωτεινη σε σημείο που εξεπλάγην. Πραγματικά πολυ υψηλή φωτεινότητα.

3)ηχος μέτρια πράγματα. Ένα απλό ηχείο χωρίς ιδιαίτερο μπάσο και χωρίς πολύ δυνατή ένταση. Απλά αξιοπρεπές. Δεν τσιρίζει αλλά δεν έχει βάθος και εύρος. Στο συγκεκριμένο τομέα απογοητευτικα.

5)καμερα.εδω δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα ακόμη αλλά με μια γρήγορη ματιά σε συνθήκες μέρας το κινητό τραβάει πολύ καθαρές φωτογραφίες. Σε βραδινές λήψεις χωλαίνει. Δυστυχώς το δοκίμασα σε δωμάτιο χωρίς έντονο φως και οι λεπτομέρειες χάνονται. Σε σχέση με το s6 edge plus που είχα δοκιμάσει υπολείπεται παιδιά. Αρκετά κιόλας. Βέβαια αρχή είναι. Σίγουρα θα υπάρχουν βελτιώσεις.

 

Η οθονη του συγκριτικα λοιπον με προηγουμενα μοντελα απλα να υποθεσω οτι ειναι παρομοια. Οπως και στο Mi4 και στο Mi4c που εχω τωρα δεν την λες κακη αλλα δεν την λες και την καλυτερη της αγορας. Δεν περιμεναμε σιγουρα το αντιθετο!

Οσο για την συγκριση με galaxy s6 edge, νομιζω οτι καμια συσκευη δε στεκεται σε αυτο το κομματι διπλα του.

 

Ο ηχος επισης συγκριτικα με αλλα μοντελα της εταιρειας (πχ Mi4 η Mi4c) αν τα ειχες ποτε στην κατοχη σου, να υποθεσω οτι παιζει παλι κοντα σε αυτα τα επιπεδα. Αυτο ειναι ισως ενα κομματι που θα περιμενα απαντηση μιας και το θεωρω σημαντικο εφοσον εχω συνηθισει με το BB Z30 να το ακουω παντου:p

 

Στα της καμερας ημουν σιγουρος οτι δεν θα δουμε κατι φοβερο και εκπληκτικο και αυτο ας παει σαν απαντηση σε εναν φιλο σε αυτο η σε αλλο topic για το mi5 που ελεγε οτι φοραει τον τελευταιο και κορυφαιο φακο της sony, οταν ειπα σε αλλον συμφορουμιτη οτι αν εισαι τυπος της καμερας δεν πας σε κινεζικο επειδη υστερει αρκετα στις βραδυνες ληψεις και σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου.

 

Οποτε κατα την δικη μου ταπεινη αποψη αν εξαιρεσουμε οτι εχει πολλη καλη ποιοτητα κατασκευης και καλο πιασιμο στο χερι, οτι εχει δυνατα χαρακτηριστικα σε μνημες, σε cpu κλπ, κατι που περιμεναμε αλλωστε, πραγματικα δε βλεπω τον λογο να βιαστει καποιος για να το αγορασει ειδικα σε αυτες τις τιμες οταν πρωτοεμφανιστει! Σιγουρα μελλοντικα μερικα απο αυτα μπορει να διορθωθουν με καποια updates αλλα μην περιμενουμε και θαυματα.

 

Επισης το βασικοτερο, η αυτονομια του! Εκει σιγουρα θα θελαμε να μαθουμε ολοι μετα απο καμια δυο εβδομαδες που θα το χρησιμοποιεις τι παιζει και με τι χρηση φυσικα.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι λάθος και μόνο να συγκρίνεις amoled με ips, μιας και λες ότι είχες πολλά κινητά στην ζωή σου, σε σχέση με τις οθόνες της LG πες μας τι λέει η οθόνη του mi5? αν δεν είναι τουλάχιστον ίδιες και μην σου πω ένα τικ πιο πάνω, τότε δεν το λες μέτρια αλλά χάλια για τα λεφτά που έχει ακόμα και με κινέζικη τιμή μιας και υπάρχουν κι άλλα σε αυτή την τιμή με τουμπανιάρικο σύνολο ( απλά μεγαλύτερα )
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Καταρχάς να κάνω μια επισήμανση μιας και έχω λάβει πολλά προσωπικά μηνυματα σχετικά με το μαγαζί που το αγόρασα. Όπως έχω γράψει σε προηγούμενη σελίδα το κινητό μου το έφερε ο κουνιάδος μου ο οποίος είναι ναυτικός και έτυχε να βρίσκεται στην Κίνα αυτο το διάστημα. Το κινητό αγοράστηκε από φυσικό κατάστημα στην τιμή των 420 δολλαριων.

Χωρίς παρεξήγηση, είσαι βέβαιος πως έχεις το 128άρι?

 

Ρωτάω γιατί δεν είναι πουθενά διαθέσιμο ακόμα στην Κίνα...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδες ενδιαφερομαι κ εγω για το 3/64 η το 4/128 (αναλογα με την τιμη) και εχω ενα κονε (κινεζος) που μπορει να φερει οτι κινητα θελουμε.το θεμα ειναι ομως να ξερουμε αριθμο για να μπορεσει ο ανθρωπος να παρει μια προσφορα.απλα το θεμα ειναι οτι ειναι θεσσαλονικη οπως και εγω οποτε δεν ξερω πως θα μπορουσαν να εξυπηρετηθουν τα παιδια που ειναι εκτος θεσσαλονικης.οσοι ειστε απο θεσ/νικη μπορουμε να παρουμε μια προσφορα και να κανονισουμε ομαδικη παραγγελια.και λογικα θα πληροωσουμε με την παραδοση και οχι προπληρωμη.περιπου 3 βδομαδες για παραδοση.οποιος θελει ας κανει μια λιστα για να του πω εναν αριθμο για την προσφορα.
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τη τιμη και την ημερομηνία παράδοσης , 4/128 εγω :)

τελικα λογω πολυ δυνατης προσφορας για το s7 σημερα απο cosmote αποσυρω το ενδιαφερον μου για το xiaomi mi5

Edited by privi2003
αγορα αλλης συσκευης
Link to comment
Share on other sites

Μηπως οι κινεζοι νομιζουν οτι πιασανε τον παπά απο τα ...μουσια και το ανέβασαν στα 520+ δολαρια ??

Απατο θα παει...Υπάρχει περίπτωση ανθρωπος να το προτιμήσει έναντι ας πουμε του s6 edge που παιζει στα ιδια λεφτά??

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδες ενδιαφερομαι κ εγω για το 3/64 η το 4/128 (αναλογα με την τιμη) και εχω ενα κονε (κινεζος) που μπορει να φερει οτι κινητα θελουμε.το θεμα ειναι ομως να ξερουμε αριθμο για να μπορεσει ο ανθρωπος να παρει μια προσφορα.απλα το θεμα ειναι οτι ειναι θεσσαλονικη οπως και εγω οποτε δεν ξερω πως θα μπορουσαν να εξυπηρετηθουν τα παιδια που ειναι εκτος θεσσαλονικης.οσοι ειστε απο θεσ/νικη μπορουμε να παρουμε μια προσφορα και να κανονισουμε ομαδικη παραγγελια.και λογικα θα πληροωσουμε με την παραδοση και οχι προπληρωμη.περιπου 3 βδομαδες για παραδοση.οποιος θελει ας κανει μια λιστα για να του πω εναν αριθμο για την προσφορα.

 

Εδώ μαζευόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως οι κινεζοι νομιζουν οτι πιασανε τον παπά απο τα ...μουσια και το ανέβασαν στα 520+ δολαρια ??

Απατο θα παει...Υπάρχει περίπτωση ανθρωπος να το προτιμήσει έναντι ας πουμε του s6 edge που παιζει στα ιδια λεφτά??

 

Εγω βλεπω οτι πλακωνονται για παραγγελιες αρα γιατι οχι?

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω οτι πλακωνονται για παραγγελιες αρα γιατι οχι?

 

Που το είδες αυτό; γιατί ακόμα και όσοι μπήκαν στην λίστα για αγορά το θέλουν σε χαμηλότερη τιμή γι'αυτό και ενδιαφέρθηκαν, στα 520 ούτε οι μισοί από αυτούς δεν θα το πάρουν.

Γενικώς όπως είπε ο φίλος στα 520 καλύτερα παίρνω με 20-30 περισσότερα το s6edge+ ετοιμοπαράδοτο και εγγύηση εδώ πέρα.

Είπαμε 60-70$ παραπάνω, πάει στα κομμάτια για όποιον το θέλει γρήγορα ( όχι ότι θα πέσει νωρίς αλλά οκ ), αλλά 120-140$ όπως έχω πει είναι απλά να τους ρίξεις μαύρο για να μάθουν.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Προς κυκλοφορία] Xiaomi Μi 5
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...