Jump to content

Samsung Galaxy S7 Edge (SM-G935F)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετα την αναβαθμιση εκανα wipe cache και θεωρουσα οτι δν ειχα θεματα με την μπαταρια εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων.χθες αποφασισα να κανω hard reset......Οσοι δν εχουν κανει καλα θα κανουν να το κανουν......η μπαταρια δν πεφτει απλα...σε αλλο επιπεδο καλυτερο απο την προηγουμενη αναβαθμιση.Τελικα θελει παντα reset.....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 16,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Όταν το χρησιμοποιώ όμως μου φαίνεται πως πέφτει πιο γρήγορα η μπαταρία απο ότι έπεφτε πριν κάνω update. Σε εσένα σε πόση ώρα χρήσης πέφτει 1%?

Εξαρτάται τι είδους χρήση του κάνω κάθε φορά, αλλά συνήθως για κάθε 1% περνά από 3 έως 5 λεπτά το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν θέλω να μένει η συσκευή ενεργή την νύχτα , υπάρχει αυτόματη ενεργοποίηση της συσκευής σε καθορισμένη ώρα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Υπάρχει κάποιο κεντρικό, Ευρωπαϊκό mail της Samsung έτσι ώστε να παρακαμψω την ελληνική αντιπροσωπία για κάποιο πρόβλημα;

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Υπάρχει κάποιο κεντρικό, Ευρωπαϊκό mail της Samsung έτσι ώστε να παρακαμψω την ελληνική αντιπροσωπία για κάποιο πρόβλημα;

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν βλέπω να εχει κάτι κεντρικό μόνο των κάθε χωρών ξεχωριστά.

http://www.samsung.com/global/support/globalcontact.html

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω την αυτονομία πριν το τελευταίο update γιατι παρέλαβα την συσκευή με αυτό.

Η αυτονομία είναι εξαιρετική. Θεωρώ λάθος το downgrade. H καλύτερη λυση για όσους εχουν πρόβλημα είναι επαναφορά και στησιμο από την αρχή.

 

Γενικά έχω μείνει έκπληκτος με το πόσο καλή δουλειά έχει γίνει στο S7, αν και είχα πριν μήνες το Note5.

Για πρώτη φορά προτιμώ να δουλευω με εφαρμογές της samsung.

 

η καλυτερη συσκευη ,αντικειμενικα,του 2016.

 

και το λεω ενω εχω το Μ10 στα χερια μου εδω και καποιες ωρες.

πλεον παιζουμε με χροιες και αποχρωσεις στην χρηση και στην αισθηση,ομως στο S7edge καποια πραγματα ειναι το Νο1.

μπαταρια,οθονη,καμερα.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι με το νέο tmobile update, το PD7, προστίθεται η δυνατότητα για fm radio!

 

http://www.tmonews.com/2016/05/t-mobile-galaxy-s7-and-s7-edge-gain-fm-radio-functionality-with-latest-updates/

Edited by kostasb13
Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι με το νέο tmobile update, το PD7, προστίθεται η δυνατότητα για fm radio!

 

http://www.tmonews.com/2016/05/t-mobile-galaxy-s7-and-s7-edge-gain-fm-radio-functionality-with-latest-updates/

Το έχουν κλειδωμένο δυστυχώς για εμάς.... Δεν νομίζω να δοθεί ποτέ η δυνατότητα σε εμάς.... Γενικά στη Ευρώπη.

Εκτός αν πέσει καμία μήνυση και αναγκαστικά το ανοίξουν.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση:είναι καλύτερα να κάνουμε Hard reset από recovery ή από τις ρυθμίσεις?

Το σίγουρο είναι το wipe cache μέσω recovery είναι απαραίτητο. Οπότε αν μπεις να κάνεις αυτό σε recovery, κάνεις σαν επόμενο βήμα το wipe data.

 

Σε ένα S4 zoom αντιμετώπιζα πρόβλημα στο πληκτρολόγιο. Δεν άλλαζε γλώσσες.

Έκανα επαναφορά το τηλέφωνο από το μενού των ρυθμίσεων αλλά τίποτα.

 

Με wipe cache από recovery επανήλθε.

Αυτό σημαίνει ότι όταν κάνουμε επαναφορά από τις ρυθμίσεις, παραμένουν σκουπίδια που δημιουργούν προβλήματα.

Θα έλεγα πριν από κάθε ΟΤΑ update, να κάνετε ένα wipe cache πριν.

Προσοχή μόνο μην κάνετε wipe data.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το έχουν κλειδωμένο;

 

Live to ride, ride to live

Για να αναγκαστεις να χρησιμοποιήσεις δεδομένα για να μπορέσεις να ακούσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση:είναι καλύτερα να κάνουμε Hard reset από recovery ή από τις ρυθμίσεις?

Από τις ρυθμίσεις, γιατί εκτός του ότι γίνονται wipe τα πάντα, γίνεται και format της εσωτερικής μνήμης και ΔΕΝ παραμένουν σκουπίδια.

Link to comment
Share on other sites

Από τις ρυθμίσεις, γιατί εκτός του ότι γίνονται wipe τα πάντα, γίνεται και format της εσωτερικής μνήμης και ΔΕΝ παραμένουν σκουπίδια.

Συμφωνώ και εγώ από τις ρυθμίσεις το έκανα και έγινε πάλι άριστο.

Link to comment
Share on other sites

Από τις ρυθμίσεις, γιατί εκτός του ότι γίνονται wipe τα πάντα, γίνεται και format της εσωτερικής μνήμης και ΔΕΝ παραμένουν σκουπίδια.

 

Συμφωνώ και εγώ από τις ρυθμίσεις το έκανα και έγινε πάλι άριστο.

Το ίδιο πράγμα κάνουν και τα δύο είδη, απλά το recovery wipe χρησιμεύει αν δεν μπορείς να μπεις στο λειτουργικό.

https://support.google.com/android-one/answer/6088915?hl=en

 

Εσείς που γράφετε τα παραπάνω που τα στηριζετε; Ποια σκουπίδια μένουν;

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα κάνουν και τα δύο είδη, απλά το recovery wipe χρησιμεύει αν δεν μπορείς να μπεις στο λειτουργικό.

https://support.google.com/android-one/answer/6088915?hl=en

 

Εσείς που γράφετε τα παραπάνω που τα στηριζετε; Ποια σκουπίδια μένουν;

Εγώ ανέφερα πρόσφατο παράδειγμα που μου συνέβη μόλις χθες σε άλλη συσκευή Samsung και το οποίο δεν λύθηκε με με απλό φορματ από τις ρυθμίσεις.

Αντιθέτως μόλις έκανα wipe cache από recovery λειτούργησε σωστά το πληκτρολόγιο που είχε πρόβλημα και δεν χρειάστηκε να ξανά κάνω wipe data από recovery.

 

Συνεπώς η επαναφορά μέσω ρυθμίσεων είχε αφήσει κάποια σκουπίδια στο cache.

 

Κατά καιρούς έχουμε διαβάσει στο xda για προβλήματα που παραμένουν μετά από επαναφορά και χρειάζονται wipe cache.

 

Το να μπει κάποιος σε recovery είναι πολύ απλό και κάνοντας αυτά τα δύο (wipe cache + wipe data), είσαι σίγουρος ότι έγινε σωστά η διαδικασία.

 

Είναι πράγματα που κάνουμε από το 2010 και αναφέρονται στις οδηγίες των developers όταν κάνουμε εγκατάσταση rom.

 

Συνεπώς δεν κάνει κακό πουθενά ένα καθάρισμα από recovery.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανέφερα πρόσφατο παράδειγμα που μου συνέβη μόλις χθες σε άλλη συσκευή Samsung και το οποίο δεν λύθηκε με με απλό φορματ από τις ρυθμίσεις.

Αντιθέτως μόλις έκανα wipe cache από recovery λειτούργησε σωστά το πληκτρολόγιο που είχε πρόβλημα και δεν χρειάστηκε να ξανά κάνω wipe data από recovery.

 

Συνεπώς η επαναφορά μέσω ρυθμίσεων είχε αφήσει κάποια σκουπίδια στο cache.

 

Κατά καιρούς έχουμε διαβάσει στο xda για προβλήματα που παραμένουν μετά από επαναφορά και χρειάζονται wipe cache.

 

Το να μπει κάποιος σε recovery είναι πολύ απλό και κάνοντας αυτά τα δύο (wipe cache + wipe data), είσαι σίγουρος ότι έγινε σωστά η διαδικασία.

 

Είναι πράγματα που κάνουμε από το 2010 και αναφέρονται στις οδηγίες των developers όταν κάνουμε εγκατάσταση rom.

 

Συνεπώς δεν κάνει κακό πουθενά ένα καθάρισμα από recovery.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συμφωνώ απόλυτα Κωστή...

Υ/Σ

Τελικά το κρατάς το εργαλείο?

 

Nikos from s7 edge

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανέφερα πρόσφατο παράδειγμα που μου συνέβη μόλις χθες σε άλλη συσκευή Samsung και το οποίο δεν λύθηκε με με απλό φορματ από τις ρυθμίσεις.

Αντιθέτως μόλις έκανα wipe cache από recovery λειτούργησε σωστά το πληκτρολόγιο που είχε πρόβλημα και δεν χρειάστηκε να ξανά κάνω wipe data από recovery.

 

Συνεπώς η επαναφορά μέσω ρυθμίσεων είχε αφήσει κάποια σκουπίδια στο cache.

 

Κατά καιρούς έχουμε διαβάσει στο xda για προβλήματα που παραμένουν μετά από επαναφορά και χρειάζονται wipe cache.

 

Το να μπει κάποιος σε recovery είναι πολύ απλό και κάνοντας αυτά τα δύο (wipe cache + wipe data), είσαι σίγουρος ότι έγινε σωστά η διαδικασία.

 

Είναι πράγματα που κάνουμε από το 2010 και αναφέρονται στις οδηγίες των developers όταν κάνουμε εγκατάσταση rom.

 

Συνεπώς δεν κάνει κακό πουθενά ένα καθάρισμα από recovery.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συμφωνώ με το post σου και εγώ. Τα παιδιά των οποίων παρέθεσα τα post μιλάνε για wipe data vs factory reset.

Εσύ αυτό που γράφεις σωστά αναφέρεται στο wipe cache.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά τελικά έκανα wipe cache και factory reset από recovery. Θα δω πως πάει και ελπίζω να μην χρειαστεί κάτι άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά εγώ είμαι στην τρίτη μέρα από το Hard reset.

Χωρίς να έχω πρόβλημα σοβαρό, βλέποντας στα ύψη το σύστημα Android, προχώρησα σε Hard reset από recovery.

Το εστεισα από την αρχή κατεβάζοντας μια μια τις εφαρμογές.

Το σύστημα Android εξακολουθεί να είναι στα ύψη αλλά δεν ασχολούμαι άλλο.

Χωρίς οικονομία μου βγάζει από νωρίς το πρωί μέχρι αργά το βράδυ και έχω και ένα υπόλοιπο από 10 έως 25%.

Edited by kountoura
kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά εγώ είμαι στην τρίτη μέρα από το Hard reset.

Χωρίς να έχω πρόβλημα σοβαρό, βλέποντας στα ύψη το σύστημα Android, προχώρησα σε Hard reset από recovery.

Το εστεισα από την αρχή κατεβάζοντας μια μια τις εφαρμογές.

Το σύστημα Android εξακολουθεί να είναι στα ύψη αλλά δεν ασχολούμαι άλλο.

Χωρίς οικονομία μου βγάζει από νωρίς το πρωί μέχρι αργά το βράδυ και έχω και ένα υπόλοιπο από 10 έως 25%.

Κάνε ένα wipe cashe και λογικά θα στρώσει. Δεν χάνεις τίποτα οπότε δοκίμασε το.

 

Nikos from s7 edge

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, έχουμε harware για ραδιόφωνο αλλά είναι αδρανές;;;

 

T-Mobile Samsung Galaxy S7 and S7 edge update brings FM radio, May security patch

http://www.phonearena.com/news/T-Mobile-Samsung-Galaxy-S7-and-S7-edge-update-brings-FM-radio-May-security-patch_id80792

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ας παραθέσω το πρόβλημα μου να μου πείτε τη γνώμη σας για ένα θέμα που έχω με τη συσκευή και την επικοινωνία μου με τη Samsung.

 

Εξ αρχής Όταν αγόρασα τη συσκευή διαπίστωσα ένα μικρό πρόβλημα με το home button.

Πατώντας το από τη δεξιά μεριά έκανε ένα πιο έντονο "κλικ", ενώ πατώντας το από την αριστερή είχε άλλη συμπεριφορά, χωρίς θόρυβο, αλλά πολλές φορές Δεν ανταποκρινόταν.

Δεν έδωσα και πολύ σημασία σκεπτόμενος ότι μπορεί να "στρώσει" με τις μέρες (η συσκευή είναι από amazon.uk και είχε περάσει το DOA), αλλά όχι όμως δεν έστρωσε, έχει αρχίσει να γίνεται πολύ ενοχλητικό σε μένα.

Πήγα λοιπόν χθες στη smartec και ενώ είδαν το πρόβλημα, το έβαλαν (λέει) και σε μηχάνημα , μου ανέφεραν ότι το home button είναι κατασκευασμένο να λειτουργεί σωστά πατώντας το στο κέντρο του, άρα το κουμπί μου δεν είναι προβληματικό!!!

 

Διάβασα αρκετές αναφορές και είδα και βίντεο στο διαδίκτυο χρηστών με το ίδιο πρόβλημα που τους έγινε αντικατάσταση.

Φυσικά δε ζήτησα αντικατάσταση αλλά απλά να μου αλλάξουν κουμπί και να μη με περνάνε για χαζό!!!

 

Χθες το απόγευμα έστειλα mail και στη Samsung hellas και στη smartec διαμαρτυρόμενος περισσότερο για τη κοροϊδία ότι το κουμπί Πρέπει να το πατάω στο κέντρο!!!

 

Με πήραν σήμερα να πάω να αλλάξω κουμπί για αρχή αν και μου είπαν ότι πάλι μπορεί να λειτουργεί όπως τώρα.

 

Τι κάνω ρε παιδιά;;;; το φτάνω στα άκρα; το αφήνω Έτσι; αλλάζω το κουμπί και αφήνω να μου ξηλώσουν τη συσκευή;;

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, έχουμε harware για ραδιόφωνο αλλά είναι αδρανές;;;

 

T-Mobile Samsung Galaxy S7 and S7 edge update brings FM radio, May security patch

http://www.phonearena.com/news/T-Mobile-Samsung-Galaxy-S7-and-S7-edge-update-brings-FM-radio-May-security-patch_id80792

 

Πρέπει να ισχύει μονο στα Αμερικάνικα που έχουν μεσα τον 820, οχι τα δικά μας με Exynos:(

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S7 Edge (SM-G935F)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...