Jump to content

Samsung Galaxy S7 Edge (SM-G935F)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 16,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Είμαι φανατικός με τις συσκευές Samsung.

Από s2 σε s3,s4,s5,s6 edge,edge plus, note 4 και τώρα από την Παρασκευή με s7 edge.

Δυστυχώς το grip του είναι πολύ χειρότερο από το edge plus και η μπαταρία του είναι χειρότερη από το a5 2016 που πήρα όταν πούλησα το edge plus μέχρι να έρθει το s7.

Η οθόνη του είναι λιγότερο φωτεινή από to a5 και ακόμη από s5.

Επίσης όταν γράφεις email κυρίως στη δεξιά πλευρά του πληκτρολόγιο υ τα γράμματα μπερδευονται η δεν ανταποκρινονται στο πάτημα.

Το περίμενα με ανυπομονησία αλλά με απογοήτευσε. Κρίμα γιατί είναι όμορφη συσκευή αλλά μήπως μου έτυχε ελατωματικο;

Δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει.

Αύριο θα μου δώσουν σφραγισμένο σε αντικατάσταση.

Αντε να δούμε!!!

 

Πανο το δινεις και πας για Note 5 :lol:

old time friend, η συσκευή είναι εξαιρετικη, δωσε της το χρονο που χρειαζεται, αξιζει τον κοπο.

Προσωπικα επελεξα το "μικρο" s7 , για πιο "φορητες" καταστασεις. Αμφότερες οι συσκευες (s7 , s7 edge) , απλα εξαφανιζουν από το χαρτη τον ανταγωνισμο (οθονη, καμερα, αδιαβροχοποιηση, επεκταση μνημης και και και)...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Είμαι φανατικός με τις συσκευές Samsung.

Από s2 σε s3,s4,s5,s6 edge,edge plus, note 4 και τώρα από την Παρασκευή με s7 edge.

Δυστυχώς το grip του είναι πολύ χειρότερο από το edge plus και η μπαταρία του είναι χειρότερη από το a5 2016 που πήρα όταν πούλησα το edge plus μέχρι να έρθει το s7.

Η οθόνη του είναι λιγότερο φωτεινή από to a5 και ακόμη από s5.

Επίσης όταν γράφεις email κυρίως στη δεξιά πλευρά του πληκτρολόγιο υ τα γράμματα μπερδευονται η δεν ανταποκρινονται στο πάτημα.

Το περίμενα με ανυπομονησία αλλά με απογοήτευσε. Κρίμα γιατί είναι όμορφη συσκευή αλλά μήπως μου έτυχε ελατωματικο;

Δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει.

Αύριο θα μου δώσουν σφραγισμένο σε αντικατάσταση.

Αντε να δούμε!!!

 

Το θεμα με τα πληκτρα το εχω κι εγω, ειναι γνωστο οτι τ ακριανα δεν πατιουνται σωστα με το ενα χερι και χωρις θηκη .

Εγω το ελυσα βαζοντας το samsung πληκτρολογιο πιο μικρο, εχει επιλογη για size - μεγεθος.

Αν το μικρυνεις λιγο στο πλατος , τ ακριανα γραμματα ερχονται στην ειπεδη οθονη και πατιουντα σωστα.

 

Δυστυχως αυτο ειναι απο τα σημαντικοτερα θεματα που εχει.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έπιασα για πρώτη φορά s7 edge στα χέρια μου ..

Ομολογώ είναι πρώτη φορά που σκέφτομαι να αγοράσω έντονα Samsung συσκευή.

Με μια πρώτη μάτια με ενθουσίασε το μέγεθος του σε σχέση με την οθόνη , και με καταενθουσιασε η ομορφιά -σχεδιασμός του και η ΟΘΟΝΑΡΑ ΤΟΥ .

Αυτή τη στιγμή είναι με 6s plus .

Σαν ανταπόκριση - ταχύτητα προτιμώ το iPhone

Σε καλό φωτισμό οι διάφορες δεν ήταν μεγάλες στην φωτογραφία τουλάχιστον σε πρώτη μάτια .. Σε χαμηλότερο φωτισμό υπάρχει διαφορά ναι .. Το μπροστινό τύπου φλας στο iPhone κάνει άψογη δουλειά .

 

Κάποια βασικά πράγματα που με ενδιαφέρουν αν μπορεί κάποιος να μου πει είναι η μπαταρία του σε σύγκριση με 6s plus και αν μπορώ στο αυτόματο της φωτογραφικής να μην έχω τον υπερτονίσει χρωμάτων που διαπίστωσα στο τεστ μου σε σχέση με το iPhone που μου φαινόταν πιο φυσικά τα χρώματα

Iphone 6 s plus Rose gold 64 gb

IPad Air 2 gold 64gb

Link to comment
Share on other sites

αν μπορώ στο αυτόματο της φωτογραφικής να μην έχω τον υπερτονίσει χρωμάτων που διαπίστωσα στο τεστ μου σε σχέση με το iPhone που μου φαινόταν πιο φυσικά τα χρώματα

Aυτο δεν γινεται,γενικοτερα το λογισμικο της καμερας στα samsung ετσι ειναι, εχει λιγο κορεσμενα χρωματα και παραπανω οξυνση.

 

Βεβαια η τυπου ultrapixel καμερα του s7 με τα μεγαλυτερα pixel βοηθαει στο να απoτυπωσει μεγαλυτερο βαθος χρωματων σε σχεση με το s6 αλλα οχι φυσικα οπως στο 6s plus.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

http://www.androidcentral.com/camera-showdown-s7-vs-6s-vs-6p-vs-950?bt_alias=eyJ1c2VySWQiOiIwMzFlYTA2Ny1jMDBhLTQ5MDItYTUyNy03MGY2OGZlMTVjYjAifQ%3D%3D

Ενα καλό συγκριτικό στις κάμερες των τοπ smartphone

Για μένα το S7 είναι άριστο σε σύγκριση με το 6S που εχω. Εχει καλύτερη βραδινή φωτο και καλύτερη λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

Είχα το 6s plus.....

 

Η μπαταρία του 6s plus με έβγαζε 1,5 μέρες ενώ το 7 edge που έχω τώρα με την ίδια χρήση μια.

 

Οι κάμερες την ημέρα δεν έχουν διαφορά, εκτός των χρωμάτων, οι νυχτερινές είναι λίγο καλύτερα με την 7 αλλά με πιο κίτρινα, θερμά χρώματα.

 

Η οξύτητα δε ρυθμίζεται στην s7 edge δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

lg g4 και s6 ειχαν τρομερη φωτογραφια..ποσο μαλλον το s7 /1,7 φαντασου και του iphone 6s plus 2,2!τεραστια η διαφορα υπερ του s7
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Είχα το 6s plus.....

 

Η μπαταρία του 6s plus με έβγαζε 1,5 μέρες ενώ το 7 edge που έχω τώρα με την ίδια χρήση μια.

 

Οι κάμερες την ημέρα δεν έχουν διαφορά, εκτός των χρωμάτων, οι νυχτερινές είναι λίγο καλύτερα με την 7 αλλά με πιο κίτρινα, θερμά χρώματα.

 

Η οξύτητα δε ρυθμίζεται στην s7 edge δυστυχώς

Δεν έχω το plus αλλά με το απλό 6s ναι έχω καλύτερη διάρκεια μπαταρίας με την ιδια χρήση και τις ιδιες εφαρμογές, προσωπικά με το Σ7 ειμαι ευχαριστημένος γιατί με το Σ6 ήμουν περίπου 30% κάτω σε μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Άρα απο ότι καταλαβαίνω το edge έχει καλή αυτονομία αλλα όχι καλύτερη απο το 6s plus ..

Πριν είχα το lg G4 με την απίστευτη σε αυτόματο έδινα κάμερα του ..

Στα χαρτιά η κάμερα του edge είναι πολύ πιο μπροστά απο του 6splus αλλα σε ημερήσιες φωτογραφίες δεν την παρατήρησα ..

Σε νυχτερινές αλλάζει το θέμα ..

Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι τα κάπως υπέρ τονισμένα χρώματα που ναι μεν κάνουν ωραιότερη τη φωτογραφία και πιο εντυπωσιακή αλλα είναι φορές που θες πιστότητα ..αλλαγή σε αυτό το κομμάτι δεν γίνεται όπως είπε ο φίλος πιο πανω όποτε με τραβάει λίγο πίσω .. Κάποια άλλη διαφορά σε σχέση με το 6s plus ?

Te salat κάνε κανένα συγκριτικό !

P.s ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις που δώσανε και όλους όσους ενδεχομένως θα δώσουνε

Iphone 6 s plus Rose gold 64 gb

IPad Air 2 gold 64gb

Link to comment
Share on other sites

Μόλις συμπλήρωσα και την φόρμα για το vr ποτέ λέτε να το στείλουν? Έχει παραλάβει κάνεις ή θα μας έρθει αφού το έχουμε πουλήσει το κινητό?

 

 

Εγώ το παρέλαβα.

Μέσω courier. Σήμερα το πρωί.

 

Σε λιγότερο από 6 μέρες από την συμπλήρωση της αίτησης!

(και δεν είμαι κάτοικος Αθηνών)

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικη συσκευη αλλα απο τις ναυαρχιδες της samsung παντα μου λειπουν τα δυο παρακατω χαρακτηριστικα:

 

1. Double tap στην οθονη για κλειδωμα/ξεκλειδωμα (οπως πλεον εχουν σχεδον ολες οι εταιρειες πλην της samsung)

2. Ενεργοποιηση της οθονης με touch id ακουμπώντας το home button (χωρις πρωτα να το εχουμε πατησει ή να εχουμε πατησει το power button - oπως εχουν αρκετες εταιρειες)

Γιώργος

S24 Ultra | iPhone 15 Pro Max iPad Pro 12.9

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικη συσκευη αλλα απο τις ναυαρχιδες της samsung παντα μου λειπουν τα δυο παρακατω χαρακτηριστικα:

 

1. Double tap στην οθονη για κλειδωμα/ξεκλειδωμα (οπως πλεον εχουν σχεδον ολες οι εταιρειες πλην της samsung)

2. Ενεργοποιηση της οθονης με touch id ακουμπώντας το home button (χωρις πρωτα να το εχουμε πατησει ή να εχουμε πατησει το power button - oπως εχουν αρκετες εταιρειες)

Στο 1 με Nova και screen on and off εχεις double tap στο κλείδωμα η οτιδήποτε αλλα gestures θες

Το εχω παντα στο 6 edge το ίδιο θα κάνω στο 7.

Touch ID δεν χρησιμοποιώ σε καμια συσκευη μου και στο air 2 ουτε μια φορα 1.5 ετος που το εχω.

Ειμαι κατα των συγκεκριμένων λύσεων.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κάποια συγκριτικά δίνουν καλύτερη αυτονομία στο s7 έναντι του 6s plus

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε φόρουμ φουσκωτών...ατελείωτα ποσταρισματα με θέμα καταναλώσεις...ο ένας καιει 1.3 λίτρα το μίλι ο αλλος 1.5 ο αλλος 1.65 και δώστου αναλύσεις επί αναλύσεων..μπαίνω στο φόρουμ με τα σκουτερ...εμένα καιει 5.6 λίτρα στα 100 ο αλλος 5.9 αλλά είμαι 10 κιλά πιο βαρύς ο τρίτος αναρωτιέται γιατί καιει τόσο πολύ Δηλ 6 λίτρα...μπαίνω στο φόρουμ με τα κινητά και ο ένας μου κρατάει μια μέρα η μπαταρία ο αλλος 1 μέρα και 3 ώρες ο τρίτος αναρωτιέται γιατί βγάζει μόνο 18 ώρες...

Λες και όλοι ζούμε την ίδια ζωή έχουμε ίδιες εφαρμογές κουβαλάμε ίδια βάρη πατάμε ίδιο γκάζι ζούμε στο ίδιο σπίτι κινουμαστε στις ίδιες περιοχές γεμίζουμε στο ίδιο βενζινάδικο κτλ...εχουμε κινητό, σκαφος, σκουτερ αυτοκίνητο και κλαιγομαστε γιατί καταναλώνουμε λίγο περισσότερο από τον χ ψ ω..και χανουμε τη χαρά της απόλαυσης προσπαθώντας να βρούμε ποια εφαρμογή τρώει μπαταρία η ποια προπελα θα μου δώσει 0.1 λιγότερη κατανάλωση κοκ..

οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Στο 1 με Nova και screen on and off εχεις double tap στο κλείδωμα η οτιδήποτε αλλα gestures θες

Το εχω παντα στο 6 edge το ίδιο θα κάνω στο 7.

Touch ID δεν χρησιμοποιώ σε καμια συσκευη μου και στο air 2 ουτε μια φορα 1.5 ετος που το εχω.

Ειμαι κατα των συγκεκριμένων λύσεων.

 

 

Nαι εννοω πως αυτα τα δυο χαρακτηριστικα μου λειπουν απευθειας απο τη samsung χωρίς να ψαχνω λυση μεσω εφαρμογών (προτιμω εμφανησιακα το touch wiz απο το nova).

Το double tap θεωρω πως ειναι υπερβολικα χρησιμο και δε χρειαζεται να γινεται συνεχεια χρηση των κουμπιων.

Ουτε και εγω το χρησιμοποιω το touch id (ουτε σε ipad ουτε σε iphone) αλλα βλέπω πχ ποσο πιο ευχρηστο ειναι σε huawei που απλά αγγιζεις και αναβει στιγμιαια.

Γιώργος

S24 Ultra | iPhone 15 Pro Max iPad Pro 12.9

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε φόρουμ φουσκωτών...ατελείωτα ποσταρισματα με θέμα καταναλώσεις...ο ένας καιει 1.3 λίτρα το μίλι ο αλλος 1.5 ο αλλος 1.65 και δώστου αναλύσεις επί αναλύσεων..μπαίνω στο φόρουμ με τα σκουτερ...εμένα καιει 5.6 λίτρα στα 100 ο αλλος 5.9 αλλά είμαι 10 κιλά πιο βαρύς ο τρίτος αναρωτιέται γιατί καιει τόσο πολύ Δηλ 6 λίτρα...μπαίνω στο φόρουμ με τα κινητά και ο ένας μου κρατάει μια μέρα η μπαταρία ο αλλος 1 μέρα και 3 ώρες ο τρίτος αναρωτιέται γιατί βγάζει μόνο 18 ώρες...

Λες και όλοι ζούμε την ίδια ζωή έχουμε ίδιες εφαρμογές κουβαλάμε ίδια βάρη πατάμε ίδιο γκάζι ζούμε στο ίδιο σπίτι κινουμαστε στις ίδιες περιοχές γεμίζουμε στο ίδιο βενζινάδικο κτλ...εχουμε κινητό, σκαφος, σκουτερ αυτοκίνητο και κλαιγομαστε γιατί καταναλώνουμε λίγο περισσότερο από τον χ ψ ω..και χανουμε τη χαρά της απόλαυσης προσπαθώντας να βρούμε ποια εφαρμογή τρώει μπαταρία η ποια προπελα θα μου δώσει 0.1 λιγότερη κατανάλωση κοκ..

Για αυτο ειμαι της άποψης οτι αν μια συσκευη δεν μας ικανοποιεί απλα παίρνουμε κατι αλλο που μας ικανοποιεί.

Τοσο απλα.

Δεν ασχολούμαστε επί ρυθμίσεων των ρυθμίσεων και tip και tricks και μαγικά.

Και ουτε ψειριζουμε τη μαϊμού.

 

Καμια συσκευη δεν ειναι για όλους.

Ξεκαθαρα.

 

Παιζει παντα ρόλο και απο παρτίδα σε παρτίδα.

Παντα στην άκρη του μυαλού μας να έχουμε οτι μπορεί να μας έκατσε μάπα παρτίδα.

 

Εχω δει στο πρόσφατο παρελθόν 2 ίδιες συσκευες ίδιο μοντελο ίδια εταιριας διαφορετική αποδοση και διαχείρηση αυτονομίας με ίδια χρηση και εφαρμογες.

 

Άντε να ασχοληθείς 1 εβδομάδα-10 ημέρες εφόσον κάποιος δεν ειναι ικανοποιημένος και δεν βρει λυση στρέφεστε σε αλλη πρόταση.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε και το Duos χθές το απόγευμα.

Η συσκευή είναι πολύ γρήγορη. Πρώτη φορά βλέπω τόσο σβελτο Samsung.

 

Το μεγάλο στοίχημα είναι η μπαταρία και μόνο για μένα - ερχόμενος από το Mate 8.

Link to comment
Share on other sites

Στο 1 με Nova και screen on and off εχεις double tap στο κλείδωμα η οτιδήποτε αλλα gestures θες

Το εχω παντα στο 6 edge το ίδιο θα κάνω στο 7.

Touch ID δεν χρησιμοποιώ σε καμια συσκευη μου και στο air 2 ουτε μια φορα 1.5 ετος που το εχω.

Ειμαι κατα των συγκεκριμένων λύσεων.

Το off ok.αλλά το on πως γίνεται?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το off ok.αλλά το on πως γίνεται?

 

Δεν γίνεται.

 

Για μένα σε samsung η καλύτερη λύση είναι το home button.

Το πατάς για ανάβει, και με μια εφαρμογή από το store(π.χ screen off and lock) μπορείς να ορίσεις να κλείνει η συσκευή με παρατεταμένο πάτημα του.

Σεβαστό όμως ότι κάποιοι δεν θέλουν να χρησιμοποιούν το home button.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρε ή αδελφή μου σε χρυσό και μου άναψε φωτιές, ότι πιο όμορφο έχει βγάλει ή Samsung.

Πρέπει να κρατηθώ όμως, θέλω το επόμενο note.:lol:

Edited by Flandre
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει κάποιος να πάει από το edge plus σε s7 edge? Η να περιμένει να πέσουν οι τιμές?

Έχω πάρει φωτιά....κυριως το silver που δυστυχώς δεν έρχεται Ελλάδα....και δεν έχω και φίλο στο Ντουμπάι να μου φέρει το δικαρτο :)

Link to comment
Share on other sites

lg g4 και s6 ειχαν τρομερη φωτογραφια..ποσο μαλλον το s7 /1,7 φαντασου και του iphone 6s plus 2,2!τεραστια η διαφορα υπερ του s7

 

 

Μακάρι να λύνονταν όλα τα προβλήματα με τους απλοϊκούς συλλογισμούς σου. 1.7 το ενα, 2.2 το άλλο άρα καλύτερο το 1.7 :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S7 Edge (SM-G935F)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...