Jump to content

Samsung Galaxy S7 Edge (SM-G935F)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με σκοτώνεις :-P

 

1 έχεις κατέβασε το firmware που θες από samobile

2 το odin (3.12 είναι το τελευταίο αν θυμάμαι καλά μπορείς κ το 3.11, όχι το 3.10 πάντως)

3 κάνε unzip τα αρχεία που κατέβασες

4 τρέξε το odin (as administrator) και στα δεξιά θα δεις κουτάκια με κουμπιά = bl - ap - cp και csc, πάτα ένα ενα τα κουμπιά και βάζεις από το firmware που έκανες αποσυμπίεση το αρχείο που ξεκινάει από τα ίδια γράμματα = στο κουτάκι bl βάζεις το αρχείο bl... - στο ap το ap... (εδώ θέλει λίγη ώρα να φορτώσει =υπομονή) στο cp =cp στο csc όμως επειδή κανείς downgrade για να αποφύγεις προβλήματα επιλέγεις το αρχείο που ξεκινά από csc και όχι το home_csc, αφού είσαι έτοιμος πάμε στη συσκευή

5 κλείσε τη συσκευή (power off

6 την ανοίγεις πατώντας power - home και volume down, πάτα up volume για επιβεβαίωση

6 ήρθε η ώρα να συνδέσεις τη συσκευή στον υπολογιστή, στο αριστερό μέρος του odin κάθε φορά που έκανες (πριν) κάτι έγραφε, αφού συνδέσεις τη συσκευή θα γράψει added

7 πάτα start και περιμένεις να γράψει πάνω αριστερά pass (φωτίζει πράσινο) μπορείς να αποσυνδεθεί η συσκευή ;-)

 

νομιζω ότι είναι αρκετά εύκολο (περισσότερη ώρα μου πήρε να τα γράψω)

 

εννοείται ότι πρέπει να έχεις εγκαταστήσει τους drivers του s7 πριν

 

Βοήθησες και εμενα πολυ φιλε μου, να είσαι καλα! Περιμένω να κατέβει τo firmware τωρα...

Μια ερώτηση ομως: θα χάσω δεδομένα, μηνύματα, φωτογραφίες κλπ; Μπορώ να τα κρατήσω με κάποιο τροπο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 16,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Βοήθησες και εμενα πολυ φιλε μου, να είσαι καλα! Περιμένω να κατέβει τo firmware τωρα...

Μια ερώτηση ομως: θα χάσω δεδομένα, μηνύματα, φωτογραφίες κλπ; Μπορώ να τα κρατήσω με κάποιο τροπο;

 

downgrade δεν υπάρχει άλλη επιλογή = χάνονται όλα

 

Ναι μπορείς να πάρεις backup σχεδόν τα πάντα, υποθέτω ότι θες κάτι εύκολο άρα επιλογή 1 η εφαρμογή smartswitch της samsung (στον υπολογιστή) προσοχή εδώ = θα πάρεις backup και θα κλείσεις την εφαρμογή smart switch πριν κάνεις το downgrade

 

επιλογή 2 στο samsung cloud (στη συσκευή) εδώ επειδή θα κανείς downgrade μην επιλέξεις backup τις εφαρμογές, όλα τα άλλα μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Στη nougat από που μπορείς να επιλέξεις γρήγορη ή αργή φόρτιση. Ήρθε σε φίλο και δε μπορεί να το βρει σε τίποτα... Εμείς ακόμα...

Υπάρχει! Συντήρηση συσκευής-Μπαταρια-πανω δεξιά, πρόσθετες ρυθμίσεις- Γρήγορη ενσύρματη φόρτιση

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στα παιδια,και εμενα ακομα δεν εχει ερθει η αναβαθμιση αξιζει να τη βαλω μονος μου η οχι?το κινητο μου το βγαζει οτι ειναι απο Switzerland PDA G935FXXU1BPLB

CSC G935FAUT1BPH1 ποια version 7 μπορω να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στα παιδια,και εμενα ακομα δεν εχει ερθει η αναβαθμιση αξιζει να τη βαλω μονος μου η οχι?το κινητο μου το βγαζει οτι ειναι απο Switzerland PDA G935FXXU1BPLB

CSC G935FAUT1BPH1 ποια version 7 μπορω να βαλω?

Θυμάμαι και στο σ6 η ελβετική ειχε αργήσει παρα πολυ, δεν ξέρω τι παίζει με την Ελβετία.

Οποια θες βαλε αρκει να είναι για το F.

Εγώ με BTU δεν εχω κανένα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι και στο σ6 η ελβετική ειχε αργήσει παρα πολυ, δεν ξέρω τι παίζει με την Ελβετία.

Οποια θες βαλε αρκει να είναι για το F.

Εγώ με BTU δεν εχω κανένα θεμα.

 

τη ειναι το BTU αδερφε?δεν πιστευω να γραψει ο KNOX?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρατήρησα κάτι και θα ήθελα να μου πείτε αν συνβαίνει και σε εσάς είχα την 6 και είχα κατεβάσει την εφαρμογή WhatsApp τώρα που έβαλα την 7 ΟΤΑ προσπάθησα να σβήσω την εφαρμογή και δεν με αφήνει δεν μου δίνει επιλογή απεγκατάστασης λέτε να την έβαλαν και αυτή όπως και με το facebook να είναι μέσα στο λειτουργικό ενσωματωμένη?

Το κινητό είναι πορτογαλικό

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Κολλούσε το samsung keyboard και του έκανα clear data. Μετά πήγα στο cloud να τα επαναφέρω αλλά δεν μου τα επαναφέρει παρόλο που είχαν γίνει back up. Ξέρετε τι παίζει; Κάνω κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι και στο σ6 η ελβετική ειχε αργήσει παρα πολυ, δεν ξέρω τι παίζει με την Ελβετία.

Οποια θες βαλε αρκει να είναι για το F.

Εγώ με BTU δεν εχω κανένα θεμα.

 

καλησπερα στην παρεα

και εγω ελβετικη εκδοση εχω στο s7 edge

αργεί παρα πολυ

λεω να περασω την ελληνικη την unbranded έκδοση

θα υπαρξει μήπως καποιο θεμα επειδη η αρχικη ειναι ελβετιας??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα

και εγω ελβετικη εκδοση εχω στο s7 edge

αργεί παρα πολυ

λεω να περασω την ελληνικη την unbranded έκδοση

θα υπαρξει μήπως καποιο θεμα επειδη η αρχικη ειναι ελβετιας??

Παιδιά οι απαντήσεις στις ερωτήσεις υπάρχουν, ψάξτε λιγο 2 3 σελίδες πισω μην επαναλαμβανουμε τα ιδια είναι κουραστικό για τον κόσμο που διαβάζει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα,

 

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Κολλούσε το samsung keyboard και του έκανα clear data. Μετά πήγα στο cloud να τα επαναφέρω αλλά δεν μου τα επαναφέρει παρόλο που είχαν γίνει back up. Ξέρετε τι παίζει; Κάνω κάτι λάθος;

Να επαναφέρει τις προβλέψεις λες. Δεν το εχω δοκιμασει αυτο.

Αν θες δοκιμασε το Swiftkey ή το Gboard είναι εξαιρετικές εναλλακτικές σε πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις slow motion στην κάμερα γιατί φαίνεται ότι τρεμοπαιζει η κάμερα?

 

κι εμένα έτσι κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι απαντήσεις στις ερωτήσεις υπάρχουν, ψάξτε λιγο 2 3 σελίδες πισω μην επαναλαμβανουμε τα ιδια είναι κουραστικό για τον κόσμο που διαβάζει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να επαναφέρει τις προβλέψεις λες. Δεν το εχω δοκιμασει αυτο.

Αν θες δοκιμασε το Swiftkey ή το Gboard είναι εξαιρετικές εναλλακτικές σε πληκτρολόγιο.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Το βρήκα έκανα με τον συγχρονισμό! Η βλακεία είναι ότι κολλάει πολύ το πληκτρολόγιο!

Link to comment
Share on other sites

Για το στοκ πληκτρολόγιο της σαμσουνκ που κολλάει αρκετές φορές και πολλές φορές πατάς το home button και μενει λιγο κολλημένο.... Ειναι όταν γεμίζει τις προβλέψιμες λέξεις απο εσας..... Αν του κάνετε ενα Clear data θα στρώσει αλλα οχι επαναφορά μετά..

Μόλις ξανα γεμίσει παλι αρχίζει τα σκαλωματα.

Απο την πρώτη έκδοση μπετα συμβαίνει αυτό. Αλλα δεν βλέπω να κάνουν κάτι.

 

Εβαλα το SwiftKey και ηρέμησα!!!

 

Στάλθηκε από το SM-G935F Blue Coral χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Για το στοκ πληκτρολόγιο της σαμσουνκ που κολλάει αρκετές φορές και πολλές φορές πατάς το home button και μενει λιγο κολλημένο.... Ειναι όταν γεμίζει τις προβλέψιμες λέξεις απο εσας..... Αν του κάνετε ενα Clear data θα στρώσει αλλα οχι επαναφορά μετά..

Μόλις ξανα γεμίσει παλι αρχίζει τα σκαλωματα.

Απο την πρώτη έκδοση μπετα συμβαίνει αυτό. Αλλα δεν βλέπω να κάνουν κάτι.

 

Εβαλα το SwiftKey και ηρέμησα!!!

 

Στάλθηκε από το SM-G935F Blue Coral χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχω πανω απο 6 μήνες να δουλέψω το στοκ πληκτρολόγιο, Swiftkey αλλα και το Gboard με τα τελευταία update είναι φοβερό​.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια μου έβγαλε πρόβλημα η οθόνη με τις γραμμές όπως και σε πόλους που έχουν ανεβάσει φωτογραφία εδώ με τις οριζόντιες γραμμές αλλα μετά από 10 λεπτά ενώ είχα την οθόνη ανοικτή και την κοίταγα έφυγαν μονες τους τι κάνω το πηγαίνω στην smartec η πρέπει να φαίνεται το πρόβλημα για να την αλλάξουν?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια μου έβγαλε πρόβλημα η οθόνη με τις γραμμές όπως και σε πόλους που έχουν ανεβάσει φωτογραφία εδώ με τις οριζόντιες γραμμές αλλα μετά από 10 λεπτά ενώ είχα την οθόνη ανοικτή και την κοίταγα έφυγαν μονες τους τι κάνω το πηγαίνω στην smartec η πρέπει να φαίνεται το πρόβλημα για να την αλλάξουν?

Ε λογικά πρέπει να φαίνεται για να το δεχτούν αλλά αφού στο εμφάνισε μια φορά σύντομα θα γίνει και μόνιμο .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

 

Είμαι νέος κάτοχος του S7 edge και έκανα OTA update σε Nougat πριν καμιά 10ρια ημέρες, απο τότε (νομίζω πως έγινε για πρώτη φορά μετά το update) αντιμετωπίζω το πρόβλημα με random restarts (σε συχνότητα περίπου 1 φορά την ημέρα).

Απ ότι κατάλαβα μάλλον θα πρέπει να πάω σε factory reset μήπως και στρώσει, σωστά;

 

Και άλλη μια ερώτηση, έχει βάλει κανείς screen protector μαζί με θήκη;

Μόλις παρέλαβα ένα screen protector της ScreenKnight απλά βλέπω πως σε αρκετά σημεία θα το "σκεπάζει" η θήκη μου.

Λέτε ότι θα μπορέσω να βάλω την θήκη μετά ή θα σηκώσει τις άκρες; Μια άλλη λύση είναι να δοκιμάσω να το "κουρέψω" λίγο αλλά δεν ξέρω αν θα πετύχει :)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σας.Βρε παιδια μια απορια εχω και εαν μπορειτε να μου την λυσετε. Βλέπω εδω οπως και σε αλλο φορουμ πολλες πωλησεις του εν λογω μοντελου (S7 edge).Bλεπω ακομα και ημερων να τα δινουν...Τι γινεται; Γιατι ετσι; Υπαρχει καποιο προβλημα και το ξαποστελνουν; Ρωταω διοτι σκεφτομαι να δωσω το V10 καποια στιγμη και να παρω αυτο...

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά πέθανε

Ενώ έκανε ενημέρωση μια εφαρμογή έσβησε και δεν ξανάναψε ποτέ. Ούτε με soft reset ούτε με άλλο τρόπο.

Πήγε στην Micro tech,καμμένη πλακέτα λένε. Θέλει αλλαγή όχι αντικατάσταση συσκευής.

Σε τι είδους βλάβη γίνεται αντικατάσταση εντός εγγύησης ???

Μιλάμε για συσκευή 5 μηνών.

Τα φώτα σας:angry::angry::angry:

Nobody's perfect
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σας.Βρε παιδια μια απορια εχω και εαν μπορειτε να μου την λυσετε. Βλέπω εδω οπως και σε αλλο φορουμ πολλες πωλησεις του εν λογω μοντελου (S7 edge).Bλεπω ακομα και ημερων να τα δινουν...Τι γινεται; Γιατι ετσι; Υπαρχει καποιο προβλημα και το ξαποστελνουν; Ρωταω διοτι σκεφτομαι να δωσω το V10 καποια στιγμη και να παρω αυτο...

 

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ή θεμα μεγάλης έκτασης πχ g4 με bootloop. Έχουν αναφερθεί θεματα με την οθόνη ή και την πλακέτα αλλα είναι λογικό μιας και έχει πουλησει παρα πολυ η συσκευή ειδικά τώρα που έπεσε και η τιμή.

 

Και ξαφνικά πέθανε

Ενώ έκανε ενημέρωση μια εφαρμογή έσβησε και δεν ξανάναψε ποτέ. Ούτε με soft reset ούτε με άλλο τρόπο.

Πήγε στην Micro tech,καμμένη πλακέτα λένε. Θέλει αλλαγή όχι αντικατάσταση συσκευής.

Σε τι είδους βλάβη γίνεται αντικατάσταση εντός εγγύησης ???

Μιλάμε για συσκευή 5 μηνών.

Τα φώτα σας:angry::angry::angry:

Οταν δεν υπάρχει ανταλλακτικο για αρκετό καιρό κάνουν αντικατασταση συσκευής. Αλλαγή πλακετας και εισαι οκ, δεν είναι οτι πιο όμορφο αλλα τυχαίνει στα ηλεκτρονικά.

Και μενα πχ προχθές μου καηκε η LG τηλεόραση, την εκλεισα το βράδυ και δεν άναψε ποτε ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

Και άλλη μια ερώτηση, έχει βάλει κανείς screen protector μαζί με θήκη;

Μόλις παρέλαβα ένα screen protector της ScreenKnight απλά βλέπω πως σε αρκετά σημεία θα το "σκεπάζει" η θήκη μου.

Λέτε ότι θα μπορέσω να βάλω την θήκη μετά ή θα σηκώσει τις άκρες; Μια άλλη λύση είναι να δοκιμάσω να το "κουρέψω" λίγο αλλά δεν ξέρω αν θα πετύχει :)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

 

Καλησπερα φιλε ,περασα και εγω την screenknight ,την δοκιμασα με 4 διαφορετικες θηκες και δεν ειχα θεμα , το μονο θεμα που ειχα και εχω ειναι που φαινονται μερικες γραμμες απο το νερο

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ή θεμα μεγάλης έκτασης πχ g4 με bootloop. Έχουν αναφερθεί θεματα με την οθόνη ή και την πλακέτα αλλα είναι λογικό μιας και έχει πουλησει παρα πολυ η συσκευή ειδικά τώρα που έπεσε και η τιμή.

Ναι ειχα το G4 και το εδωσα φοβουμενος για bootloop και αγορασα το V10.Θεματα με την οθονη φιλε μου τι μπορει να παρουσιασει; Εχουν αναφερθει καψιματα πλακετας πολλα οπως με το G4 δηλαδη.Γιατι εκει γινεται χαμός....Ρωταω μην πεσω παλι σε λουμπα...εαν ειναι να κατσω στα αυγα μου.:lol:

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S7 Edge (SM-G935F)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...