Jump to content

Nexus 5X vs G Flex 2


jyonu
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από διαβουλεύσεις με τον εαυτό μου αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα να αφήσω στην άκρη το Νexus4. Πλέον θα το έχω σαν 2ο,για χρήση κυρίως στο μαγαζί για τηλέφωνα και email.

Μετά από αρκετές ώρες διαβάσματος άπειρων σελίδων,καταληγω στο Flex 2.

Αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού μου με τσιγγλαει το Ν5Χ γιατί με το 4 είμαι απόλυτα ικανοποιημένος ακόμα και τώρα(αν εξαίρεσω την μπαταρια που τα έχει φτυσει).

Βέβαια είναι και 230€ vs 280€....

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πηγαινα στο N5X και μονο λογω... παλαιοτητας του Flex 2.

 

Οπως διαπιστωνεις, φανταζομαι, το Flex 2 οσο καλο και να ειναι στα λεφτα του, δεν παυει να το εχει παρατησει τοσο η LG οσο και η κοινοτητσ (για custom roms κτλ).

 

Δεδομενου πως το N5X ειναι σχετικα αντιστοιχων επιδοσεων, βουρ. :)

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ των 2 σίγουρα θα πρότεινα Nexus 5X, ειδικά εφόσον έρχεσαι από Nexus. Δεν ξέρω πόσο ασχολήθηκες με ROMs κλπ στο 4 (εγώ κάποιο καιρό τις είχα δουλέψει αρκετά), αλλά και γενικά η αίσθηση να βλέπεις να ανακοινώνεται αναβάθμιση και να ξέρεις ότι θα την πάρεις, είναι όλα τα λεφτά.

 

Επίσης, wtf, πόσο έπεσε κι εδώ το 5X??? Εγώ το πήρα από Αμερική ίδια τιμή (32GB), πιστεύω πλέον πραγματικά αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ των 2 σίγουρα θα πρότεινα Nexus 5X, ειδικά εφόσον έρχεσαι από Nexus. Δεν ξέρω πόσο ασχολήθηκες με ROMs κλπ στο 4 (εγώ κάποιο καιρό τις είχα δουλέψει αρκετά), αλλά και γενικά η αίσθηση να βλέπεις να ανακοινώνεται αναβάθμιση και να ξέρεις ότι θα την πάρεις, είναι όλα τα λεφτά.

 

Επίσης, wtf, πόσο έπεσε κι εδώ το 5X??? Εγώ το πήρα από Αμερική ίδια τιμή (32GB), πιστεύω πλέον πραγματικά αξίζει.

 

Δεν πληρωσες τελωνειο απο αμερικη;

Σορρυ για το οφ τοπικ

Link to comment
Share on other sites

Μετά από διαβουλεύσεις με τον εαυτό μου αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα να αφήσω στην άκρη το Νexus4. Πλέον θα το έχω σαν 2ο,για χρήση κυρίως στο μαγαζί για τηλέφωνα και email.

Μετά από αρκετές ώρες διαβάσματος άπειρων σελίδων,καταληγω στο Flex 2.

Αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού μου με τσιγγλαει το Ν5Χ γιατί με το 4 είμαι απόλυτα ικανοποιημένος ακόμα και τώρα(αν εξαίρεσω την μπαταρια που τα έχει φτυσει).

Βέβαια είναι και 230€ vs 280€....

 

Καλύτερα να πας στο 5Χ. Πιο φρέσκο μοντέλο, πιο future proof.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μπει στο παιχνίδι και το A5 2016!

 

Δε νομιζω οτι συγκρίνεται με το pure android του 5X, ότι και να πει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Παντως το 5Χ ειχε προβληματα στις πρωτες παρτιδες ακουστικο-ηχειο κιτρινιλες τα οποια δε ξερω αν εχουν φτιαξει στις νεες.
Link to comment
Share on other sites

Σε πολλά κινητά συνέβη αυτό. Σε πολλά οι πρώτες παρτίδες ήταν και είναι "σκάρτες". Το ίδιο είχε γίνει και με το πρώτο nexus 5 αλλά πολύ γρήγορα ήρθε η revision 3 που τα διόρθωσε όλα. Νομίζω μετά από τόσο καιρό στην αγορά τα όποια προβλήματα θα έχουν πάει περίπατο.
Link to comment
Share on other sites

Το A5 για 2 πράγματα μόνο. Την ποιότητα κατασκευής και την super amoled. Αλλιώς σφαίρα για 5X!

Στα υπόλοιπα θεωρεις ότι υστερεί; Γιατί βλέπω ψιλο-ιδια χαρακτηριστικά και μάλλον καλύτερη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Στα υπόλοιπα θεωρεις ότι υστερεί; Γιατί βλέπω ψιλο-ιδια χαρακτηριστικά και μάλλον καλύτερη μπαταρία.

Από επεξεργαστή είναι κατά πολύ καλύτερος. Καλύτερη και η κάμερα. Η ram μπορει να είναι η ίδια αλλά σίγουρα το 5Χ κάνει πολύ καλύτερη διαχείριση λόγω pure Android. Επίσης έχει και το πλεονέκτημα ως nexus της "εγγύησης" της απροβλημάτιστης λειτουργίας του λογισμικού και θα πάρει και αναβαθμίσεις σε εκδόσεις Android που το A5 δεν θα γνωρίσει καν.

Τωρα το θέμα μπαταρίας που αναφέρεις ναι μπορεί το A5 να κρατάει λίγο παραπάνω λόγω των έξτρα 200mah. Αλλά και πάλι και τα 2 πιστεύω την νορμάλ μέρα την βγάζουν άνετα. Οπότε πχ. τι να κλείνεις τη μέρα σου με 20% τι με 10. Βέβαια αν θέλεις να παίζεις και παιχνίδια θα χρειάζεσαι και στα 2 φόρτιση εντός της ημέρας.

Αλλά όπως είπα και πριν στο A5 έχεις 2 μεγάλα πράγματα που το nexus τα βλέπει με το κυάλι.

Βλέπεις τι ζητάς από το κινητό σου και επιλέγεις. Και φυσικά σε αυτά τα λεφτά έχει και καλύτερα κινητά.

 

ΥΓ. Το θέμα της amoled τελικά έχει γίνει πολύ υποκειμενικό. Σε πολλούς δεν αρέσει αυτό το έντονο των χρωμάτων και το θεωρούν αρνητικό σε ένα κινητό. Εγώ προσωπικά είμαι φαν των amoled και ας μην έχω στην παρούσα φάση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...