Jump to content

3com ADSL AP/Router + Dlink AP


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να με βοηθήσει στα παρακάτω πρόβλημα.

 

Έχω DSL σύνδεση και ένα ADSL MODEM+ROUTER+WIFI της 3com. Επίσης διαθέτω ένα access point DLink και ένα hub.

 

To 3Com κάνει τη δουλειά του μια χαρά. Θέλω όμως να συνδέεται το access point στο Internet μέσω του 3com wif-fi router, και αφού συνδέσω στο access point το hub να μπορώ να μοιράσω και από εκεί internet. Δεν μπορώ να το καταφέρω με τίποτα:!:

 

Έχω αρχίσει και πιστεύω πως ίσως να μην γίνεται. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mpierettis (15 Ιαν. 2005 , 01:25)

 

giati na to kaneis auto kai na min moiraseis kateuthian to internet apo to 3com?

 

 

μα γιατί το 3com είναι σε 1 διαμέρισμα και το access point σε άλλο :!:

Link to comment
Share on other sites

για να το κάνεις αυτό, πρέπει το δεύτερο access point (dlink) να δουλέψει ως client. Για ψάξε λίγο τις οδηγίες ή τις ρυθμίσεις. Κάτι σχετικό πρέπει να έχουν. (αν και δεν γίνεται σε όλα)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (15 Ιαν. 2005 , 05:13)

 

για να το κάνεις αυτό, πρέπει το δεύτερο access point (dlink) να δουλέψει ως client. Για ψάξε λίγο τις οδηγίες ή τις ρυθμίσεις. Κάτι σχετικό πρέπει να έχουν. (αν και δεν γίνεται σε όλα)

 

 

ναι έχει τέτοιο mode. Αλλά ενώ συνδέεται ασύρματα στο router ως wireless client, συνδέω το laptop μέσω ethernet στη θύρα του access point και δεν βλέπει με τίποτα internet...

 

Τις οδηγίες τις διάβασα αλλά δεν είναι και πολύ αναλυτικές :(

 

Το access point δουλεύει σα DHCP server και όταν συνδέω το Laptop του δίνει διεύθυνση 192.168.1.100. Το access point έχει πάρει διεύθυνση 192.168.1.3 από το router.

 

Στα lan setting του access point έχω δοκιμάσει να ορίσω σαν gateway και το 192.168.1 (router) και το 192.168.3(access point) και να το αφήσω κενό και τζίφος...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ένας DHCP server πρέπει να υπάρχει! Εσύ έχεις και του 3com και του D-link ή κατάλαβα λάθος; Anyway, εάν πιστεύει ότι είναι στις IPs το πρόβλημα δοκίμασε να τις ορίσεις στατικά.

 

Με gateway σε όλα τα μηχανήματα το 3com.

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

α ναι καλά σου λέει ο ipparxos. Είναι μπλέξιμο με το DHCP server. Καντο χειροκίνητα σε όλα τα μηχανήματα και τα APs και δοκίμασε ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ipparxos (15 Ιαν. 2005 , 12:53)

 

Μόνο ένας DHCP server πρέπει να υπάρχει! Εσύ έχεις και του 3com και του D-link ή κατάλαβα λάθος; Anyway, εάν πιστεύει ότι είναι στις IPs το πρόβλημα δοκίμασε να τις ορίσεις στατικά.

 

Με gateway σε όλα τα μηχανήματα το 3com.

 

 

σωστά έχω 2 dhcp servers. αυτού του 3com Και του D-link. Αλλιώς πως θα πάρει ο υπολογιστής απο το dlink ip?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος harryal (15 Ιαν. 2005 , 14:00)

 

σωστά έχω 2 dhcp servers. αυτού του 3com Και του D-link. Αλλιώς πως θα πάρει ο υπολογιστής απο το dlink ip?

 

 

Εγώ θα σε ρωτήσω από πιο θα πρωτοπάρει ip το pc; Άσε που το 3com θα προσπαθεί να δώσει μια διεύθυνση στο d-link και αντίστροφα! Σε ένα δίκτυο δεν μπορούν να συνυπάρχουν περισσότεροι DHCP servers. Και επιμένω ότι η πιο σίγουρη λύση είναι στατικές διευθύνσεις.

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν χρειάζεσαι άλλη συσκευή. To d-link μπορεί να κάνει αυτό που θες.
Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν χρειάζεσαι άλλη συσκευή. To d-link μπορεί να κάνει αυτό που θες.

 

Μακάρι αλλά δοκίμασα τα πάντα στο Σαββατοκύριακο και τζίφος...

Link to comment
Share on other sites

Άφησα μόνο τον DHCP του router, όλα τα άλλα IP τα έβαλα στατικά. Επίσης έβαλα την τελευταία αναβάθμιση για το dlink access point...

 

Και από τον υπολογιστή που είναι συνδεδεμένος στην ethernet port του AP δεν μπορώ να κάνω ping στον router, ενώ από τον υπολογιστή που είναι συνδεδεμένος στην ethernet port του router μπορώ να κάνω ping το AP αλλά όχι και τον υπολογιστή που είναι συνδεδεμένος σε αυτό!!!! Λες και το AP μπλοκάρει το traffic!

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικότερα...

 

Το 3com είναι o μόνος DHCP server και στο AP τον DHCP server τον έχω κάνει disable.

Σχετικά με τις IP ισχύουν τα εξής: 3com router->192.168.1.1, AP->192.168.1.50, H/Y συνδεδεμένος σε ethernet θύρα του 3com->192.168.1.2, H/Y συνδεμένος στην ethernet port του AP->192.168.1.100.

 

Όταν κάνω ping από τον 192.168.1.2 στο 3com (192.168.1.1) απαντά κανονικά. Όταν κάνω ping πάλι από τον 192.168.1.2 στο AP(192.168.1.50) απαντά κανονικά και αυτό Όμως, όταν κάνω ping από τον 192.168.1.2 στον 192.168.1.100 ΔΕΝ απαντά.

 

Όταν όμως κάνω ping από τον 192.168.1.100 είτε στο 3com (192.168.1.1) είτε στον υπολογιστή (192.168.1.2) δεν παίρνω καμμία απάντηση Το μόνο ping που πετυχαίνει από τον 192.168.1.100 είναι στον εαυτό του και στο AP(192.168.1.50).

 

Τέλος να σημειώσω πως σε όλα έχω βάλει gateway το 3com (192.168.1.1)

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει πολλά από αυτά τα 900άρια τόσο σε AP, όσο και σε client mode. Μπορώ να σου πω ότι έχω πολύ κακή άποψη για αυτά, όπως επίσης κι ότι το πρόβλημα σου δεν οφείλεται σε ασυμβατότητα harware.

 

(Πιθανότατα άσχετο: Το firmware που εγκατέστησες είναι δοκιμαστική έκδοση που έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα. Έγω έχω στείλει 2 RMA από αποτυχή εγκατάσταση του. Αφού σου εγκαταστάθηκε οκ, η d-link σου πάει ;) ).

 

Edit: Το καλώδιο μεταξύ D-link και PC είναι crossover;

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

 

Edit: Το καλώδιο μεταξύ D-link και PC είναι crossover;

 

Συνδέονται μέσω ενός hub. To περίεργο είναι ότι μια φορά που τα είχα συνδέσει άμεσα με απλό καλώδιο έμπαινα κανονικά στο web configuration! Επίσης την αναβάθμιση την έκανα με άμεση σύνδεση με απλό καλώδιο!

 

Τελικά τι προτείνεις;;; Τί άλλη συσκευή μπορώ να χρησιμοποιήσω για το σκοπό που θέλω;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις gateway στο .100 το D-link και στο D-link το 3com ως έχεις. Και πρόσεξε να είναι όλα στο ίδιο subnet.

 

Κανένας άλλος με περισσότερες γνώσεις/εμπειρία στα δίκτυα δεν έχει καμιά ιδέα;;

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...