Jump to content

Microsoft Lumia 650


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Ανήκω στους Insiders στο fast ring και έχω κάνει εγκατάσταση τις τελευταίες ενημερώσεις που μου έβγαζε το σύστημα χθες. Πως μπορώ να επιστρέψω στην annoversary που είναι επισήμως διαθέσιμη (οχι στους insiders) και μελλοντικά να μην δεχομαι ενημερώσεις απο τους nsiders. Η μπαταρία αδειάζει χωρίς να το καταλαβαίνω. Αν εχετε κανα λινκ με οδηγο σας ευχαριστώ.

 

Κατεβάζεις το windows device recovery tool στο πισι και με αυτό φλασάρεις το τηλέφωνο με επίσημη έκδοση του λειτουργικού. Από εκεί και πέρα κάνεις update και κατεβάζει την anniversary.

 

https://support.microsoft.com/en-us/help/12379/windows-10-mobile-device-recovery-tool-faq

 

Θα φάει χρόνο η διαδικασία, αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 761
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω λίγο κάτι. Στης γυναίκας μου το 650 καινούργιο 15 ημερών, όταν κάνει βίντεο κλήση με Skype όλα καλά, όταν κάνει με το viber ακούει και βλέπει αλλά οι άλλοι τη βλέπουν αλλά δεν την ακούν. Δηλαδή όταν μιλάει λες και δε λειτουργεί το μικρόφωνο του 650. Αυτό μόνο στο viber . Καμία άποψη; να κάνω εγκατάσταση εκ νέου το viber ; Στις κανονικές κλήσεις δεν υπάρχει θέμα, συνεπώς δεν είναι πρόβλημα συσκευής λογικά, εννοώ πχ. για δυσλειτουργία μικροφώνου.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω λίγο κάτι. Στης γυναίκας μου το 650 καινούργιο 15 ημερών, όταν κάνει βίντεο κλήση με Skype όλα καλά, όταν κάνει με το viber ακούει και βλέπει αλλά οι άλλοι τη βλέπουν αλλά δεν την ακούν. Δηλαδή όταν μιλάει λες και δε λειτουργεί το μικρόφωνο του 650. Αυτό μόνο στο viber . Καμία άποψη; να κάνω εγκατάσταση εκ νέου το viber ; Στις κανονικές κλήσεις δεν υπάρχει θέμα, συνεπώς δεν είναι πρόβλημα συσκευής λογικά, εννοώ πχ. για δυσλειτουργία μικροφώνου.

 

Εχεις δωσει δικαίωμα στο viber να χρησιμοποιει το μικροφωνο?

Ρυθμισεις-προστασια προσωπικων δεδομενων-μικροφωνο και τεκαρισε αν είναι ενεργο το viber

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω λίγο κάτι. Στης γυναίκας μου το 650 καινούργιο 15 ημερών, όταν κάνει βίντεο κλήση με Skype όλα καλά, όταν κάνει με το viber ακούει και βλέπει αλλά οι άλλοι τη βλέπουν αλλά δεν την ακούν. Δηλαδή όταν μιλάει λες και δε λειτουργεί το μικρόφωνο του 650. Αυτό μόνο στο viber . Καμία άποψη; να κάνω εγκατάσταση εκ νέου το viber ; Στις κανονικές κλήσεις δεν υπάρχει θέμα, συνεπώς δεν είναι πρόβλημα συσκευής λογικά, εννοώ πχ. για δυσλειτουργία μικροφώνου.

 

Καλως ήρθες στις κακογραμμενες εφαρμογές για τα WP. Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το viber αλλά μόνο όταν χρησιμοποιώ τα ακουστικά της Sony. Τα ίδια ακουστικά λειτουργουν κανονικά σε όλες τις εφαρμογές (skype, whatsapp και τηλέφωνο) αλλά δεν λειτουργουν στο viber. Σε άλλες συσκευές (galaxy s3 mini/iPhone 4S) τα ίδια ακουστικά λειτουργούν κανονικά με το viber... Καλό ε? Δυστυχώς δεν έχω βρει λυση :mad:

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δωσει δικαίωμα στο viber να χρησιμοποιει το μικροφωνο?

Ρυθμισεις-προστασια προσωπικων δεδομενων-μικροφωνο και τεκαρισε αν είναι ενεργο το viber

 

Ναι, είναι τσεκαρισμένο στο ενεργό για το viber.

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρατηρήσει κάποιος/α κάτοχος του 650 να μειώνεται ο ήχος απο μόνος του ενω είναι συνδεδεμενα ακουστικά και παίζει είτε ραδιόφωνο είτε μουσικη απο τον player Groove;

Μου παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα με ακουστικά Luv και με ακουστικά Samsung εδω και καμιά εβδομάδα :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι τσεκαρισμένο στο ενεργό για το viber.

 

Προσπάθησε κατά τη διάρκεια της κλήσης να μη γυρίσει σε landscape το τηλέφωνο, όταν γυρίσει πλάγια σταματάει το μικρόφωνο και σε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε κατά τη διάρκεια της κλήσης να μη γυρίσει σε landscape το τηλέφωνο, όταν γυρίσει πλάγια σταματάει το μικρόφωνο και σε εμένα.

 

Πάντα στο όρθιο είναι το τηλέφωνο, κάθετα.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες στις κακογραμμενες εφαρμογές για τα WP. Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το viber αλλά μόνο όταν χρησιμοποιώ τα ακουστικά της Sony. Τα ίδια ακουστικά λειτουργουν κανονικά σε όλες τις εφαρμογές (skype, whatsapp και τηλέφωνο) αλλά δεν λειτουργουν στο viber. Σε άλλες συσκευές (galaxy s3 mini/iPhone 4S) τα ίδια ακουστικά λειτουργούν κανονικά με το viber... Καλό ε? Δυστυχώς δεν έχω βρει λυση :mad:

 

έχεις δίκιο σχετικά με τις κακογραμμενες εφαρμογές, είναι εντυπωσιακό πόσο 'πρωτόγονες' είναι κάποιες εφαρμογές σε WP (το viber είναι μια απο αυτές). Σε αντίθεση πχ με τον μαμίσιο edge explorer που είναι ο,τι καλύτερο έχω δει σε smarthone απο browser, το πληκτρολόγιο και την εφαρμογή email.

Προφανώς οι προγραμματιστές δεν ενδιαφέρονται πλέον. Κρίμα γιατι σαν λειτουργικό φαίνεται ακόμα πιο ελαφρύ και απο IOS.

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή της Αθήνας μήπως ξέρετε που υπάρχει επίσημο ή εξουσιοδοτημένο service για το 650 γιατί όσο κι αν έψαξα στο ιντερνετ δεν βρήκα, παρά μόνο συνεργαζόμενους τεχνικούς. Δεν υπάρχει κάποιο κεντρικό service ?

 

Έχω κι εγώ την ίδια απορία. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ την ίδια απορία. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό;

Στο κατάστημα που το πηρατε και σε 15 μερες είναι ετοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακογραμμένη η η εφαρμογή του viber, μη λέμε ό,τι θέλουμε..

 

Αναλόγως πως το βλέπεις...Σε σχετικα με άλλες πλατφόρμες δεν είναι...Γενικά ειναγ λιγο για τα μπαζα μιας και σε οτι συσκευη το εχω βαλει(και στις 3 πλατφορμες) ειναι τραγικο...!!!Απορω πως εκανε τοσο μεγαλο μπαμ στην Ελλαδα σε σχεση με το whatsapp μια και σε ολο τον κοσμο το δευτερο υπερτερει

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως πως το βλέπεις...Σε σχετικα με άλλες πλατφόρμες δεν είναι...Γενικά ειναγ λιγο για τα μπαζα μιας και σε οτι συσκευη το εχω βαλει(και στις 3 πλατφορμες) ειναι τραγικο...!!!Απορω πως εκανε τοσο μεγαλο μπαμ στην Ελλαδα σε σχεση με το whatsapp μια και σε ολο τον κοσμο το δευτερο υπερτερει

Δεν καταναλώνει πολλά μεγκαμπαιτ φίλε και στο ιος τι βιμπερ δίνει ρέστα ,τώρα what'saap δεν έχω δουλεψει καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακογραμμένη η η εφαρμογή του viber, μη λέμε ό,τι θέλουμε..

 

Στα WP εχει τα παραπάνω προβληματα πέρα του ότι περιμεναμε 3 μήνες για να μπει το Video call. Συμφωνώ με τους παραπάνω στο ios το viber πετάει εδώ και χρόνια αν και προτιμώ Whatsapp που προς τιμήν των προγραμματιστών του είναι το καλύτερο app για WP και με έχει γλιτώσει πολλάαααααα λεφτα σε κλήσεις μιας και είμαι στο εξωτερικό. Τώρα να μην μιλήσουμε για FB σε WP που σε διαφορετικά μοντέλα έχουμε άλλες εκδόσεις και το port έχει γίνει από IOS ούτε για τον messenger που είναι πρωτόγοννος χωρίς ομιλία και video κλήση... Είναι πραγματικά κρίμα γιατι η εμπειρία χρήσης είναι απίστευτη και τα τηλέφωνα είναι πραγματικά value for money....

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στο φόρουμ του windows central ότι πήραν πολλοί update firmware μέσω του recovery tool, και ανέβασαν screenshot όπου επιβεβαιώνει το double tap to wake.

 

Πολύ καλά νέα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ την ίδια απορία. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό;

Εαν η συσκευή σου είναι εντός εγγύησης , που λογικά θα είναι, την παραδίδεις σε κάποια σημεία που έχει ορίσει η Microsoft -->

SERVICE NOKIA

801 500 3000

 

2106458518

Αλεξανδρας 101

 

2106915140

Κατεχακη 51

 

2108674002

Πατησιων 233

 

Και απο εκέι θα σταλεί στο εξωτερικό για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ επισκευή και θα σου την επιστρέψουν σε περίπου ένα μήνα απο τη μέρα που θα την παραδώσεις. Δυστυχως το βίωσα προσωπικα....

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Σχετικά με το double tap wake up πράγματι έχει δοθει εδω και 2 μέρες απο τη Microsoft και για το 650 μόνο που για να το εγκαταστήσεις πρέπει να χρησιμοποιήσεις το windows recovery tool γεγονός που θα εχει σαν αποτέλεσμα να γυρίσει στις εργοστασιακές ρυθμίσεις το τηλέφωνο και να πρέπει να το σετάρεις απο την αρχη μετά την εγκατάσταση.

Edited by impreza_sti
Ασκούμε κριτική σε ιδέες και όχι σε ανθρώπους
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόλις την έβαλα... Τώρα μάλιστα

 

Sent from mTalk

Δουλεύει καλά φίλε μου πες μας τίποτα ,επίσης αξίζει να το κάνουμε η από το update περνούμε μόνο αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει καλά φίλε μου πες μας τίποτα ,επίσης αξίζει να το κάνουμε η από το update περνούμε μόνο αυτό ;

 

Περίμενε να έρθει OTA και φυσικά μη το συζητάς αν αξίζει. Είναι firmware update. ΑΞΙΖΕΙ.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Περίμενε να έρθει OTA και φυσικά μη το συζητάς αν αξίζει. Είναι firmware update. ΑΞΙΖΕΙ.

Ναι αυτό θα κάνω δεν θέλω να ξανά στήσω απ την αρχή την συσκευή βαριεμε να το κάνω αυτό βέβαια μπορεί να πάρει και μήνες από ότι είδα στο mspoweuser μέχρι να μας έρθει

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει καλά φίλε μου πες μας τίποτα ,επίσης αξίζει να το κάνουμε η από το update περνούμε μόνο αυτό ;

 

Δουλεύει τέλεια και αξίζει σίγουρα την ταλαιπωρία

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Καλό κάνει το upgrade μέσω wrt μιας και καθαρίζει και το τηλέφωνο από ''άχρηστα'' πράγματα.
Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 650

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...