Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

http://1.bp.blogspot.com/-43M2CxzPIJk/VEOy2PTP2OI/AAAAAAAABBk/uAFpRuacrjM/s1600/578399_638150536208839_1962553694_n.jpg

 

Μου πέφτει μακρυά η Αριδαία.

 

https://uploads.disquscdn.com/images/ba0cd3d06347d6e565be301347c4a1fcdc1f0979d0e1a71116eb1b9652b527d9.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως αν κάποιος (έχει) πάρει U11 και είναι εντός Αττικής -και δεν είναι κολλημένη τυρόπιτα στο μυαλό- να βρεθόμενε να κάνομενε ένα συγκριτικό βρε αδερφέ, κατιτίς.
Link to comment
Share on other sites

Ήρεμα, εδώ ειναι η καλύτερη κάμερα :lol:

950 xl

35485342802_e36c64cefe_c.jpgWP_20170701_11_17_22_Pro by Nikos Manousakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν κάποιος (έχει) πάρει U11 και είναι εντός Αττικής -και δεν είναι κολλημένη τυρόπιτα στο μυαλό- να βρεθόμενε να κάνομενε ένα συγκριτικό βρε αδερφέ, κατιτίς.

[Οφτόπικ]

Έχω αυτό, σου κάνει;

[/Οφτόπικ]

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

[Οφτόπκικ]

Έχω αυτό, σου κάνει;

[/Οφτόπικ]

 

Αν εχεις οντως "αυτο", θα θελα να κανουμε ενα συγκριτικο ναι :p

Link to comment
Share on other sites

Συγκρινεις ασυγκριτα πραγματα.

 

Το μονο κοινο ειναι πως οι φωτογραφιες μας περιεχουν πρασιναδα. Ουτε το θεμα, ουτε ο φωτισμος, ουτε το focus, ουτε η αποσταση, ουτε θεση της πρασιναδας στο πλανο, ουτε ΚΑΝ το ζητουμενο δεν ειναι ιδια στις φωτογραφιες που συγκρινεις.

 

Εξ' ου η κολλημενη τυροπιτα.

 

Μπορεις να καυχιεσαι οσο θελεις. Μονος σου γινεσαι ρεζιλι. :)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ευχαριστω για την καλοπροαιρετη κριτικη και την παροτρυνση σου να παω στο υποδεεστερο topic... αυτο με τα φιλτρα.

 

...Το οποιο εκανα για να γλιτωσω απο σενα βασικα, και το ιδιο εισπραττω και απο αλλους χρηστες που εκοψαν απο εδω και προτιμουν...Τα φιλτρα.

 

Αμα σε ποναει η αληθεια, σταματα να εισαι δεσποτικος και απολυτος για την υπεροχη του κινητου σου και εμμονικος στο να βρισκεις ελαττωματα στα υπολοιπα χωρις να παραδεχεσαι πως και το δικο σου εχει απο δαυτα.

 

Συγνωμη αν σε παρεξηγησα. Καλο βραδυ και καλη συνεχεια ;)

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε, ειπα να σχολιασω καπποιες φωτο σου επειδη μπηκες στον κοπο να τις ανεβασεις.

Μολις εγραψα κατι αρνητικο, αμεσως ειδα ενοχληθηκες.

Αμα σε ποναει τοσο πολυ η αληθεια, καλυτερα πανε στο αλλο νημα...σε κεινο με τα φιλτρα.

 

λοιπον για να τελειώνουμε η αληθεια ειναι δεν ειναι ιδιες συνθήκες και τα δεντρα στην δευτερη φωτογραφια που εβαλες ειναι παλι μακρια ας πω στην τυχη 30 μετρα!!

οποτε βγαλε και εσυ μια τετοια φωτο στα τοσα περιπου μετρα σούρουπο και ανεβασε την να την δουμε απλα!!!!

το να λεμε και να λεμε δεν εχει κανενα νοημα πράξεις θελουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ανοίξουμε ενα θεμα που να λέγετε, Ποιος την εχει μεγαλύτερη και καλύτερη. Θα εχει πολυ ενδιαφέρον! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ξεκαθαρα το u11. Δεν νομιζω οτι χρειαζεται διαλογος.

 

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ? Χαχαχχα

 

Παντως οσοι nerdουλες θελετε εγω ειμαι προθυμος να βρεθουμε να κανουμε ενα σωστο συγκριτικο...

Link to comment
Share on other sites

αυτος δεν ο τιτλος? ποιο κινητο βγαζει την καλυτερη φωτο?

ε αυτη την περιοδο τυχαινει να ειναι το Hct...τον Σεπτεμβρη μπορει να ειναι το nokia...ξερω γω

 

Εγω δεν διαφωνώ οτι αυτος ειναι ο τίτλος. Απλα θα ειναι καλύτερα να επικεντρωθούμε σε ποιο

κραυγαλέες διάφορες και οχι σε διαφορές που δεν ενδιαφέρουν κανένα,είτε λόγω θέματος ειτε λόγω απόστασης μετά απο τεραστιο ζουμ!

Στο κατω κατω κανενας δεν περιμένει θαύματα στις νυχτερινές φωτογραφίες....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να τελειώνουμε η αληθεια ειναι δεν ειναι ιδιες συνθήκες και τα δεντρα στην δευτερη φωτογραφια που εβαλες ειναι παλι μακρια ας πω στην τυχη 30 μετρα!!

οποτε βγαλε και εσυ μια τετοια φωτο στα τοσα περιπου μετρα σούρουπο και ανεβασε την να την δουμε απλα!!!!

το να λεμε και να λεμε δεν εχει κανενα νοημα πράξεις θελουμε!!

 

Δεν ειναι αυτο το νοημα γιατι παντα θα υπαρχουν σημαντικες διαφορες στις συνθηκες. Εδω ακομα και 10 λεπτα διαφορα στο ιδιο τοπιο μπορει να εχουν αισθητη διαφορα(βλεπε συννεφα πχ). Ακομα και η ματια που λεμε του καθενα μπορει να επηρεασει παρα πολυ την κοινη γνωμη.

 

Διαβαζω το νημα εδω και κατι μηνες οπως και το αντιστοιχο με τα...φιλτρα, και θα ηθελα να κανω μια δυο παρατηρησεις.(Συγγνωμη εξ αρχης για το σεντονακι, και να ξεκαθαρισω πως παραθετω γνωμη/ερωτηση χωρις να θελω να επιβαλλω κατι ή να το παιζω γνωστης)

 

Το θεμα με το καλυτερο καμεροτηλεφωνο ειναι πολυ αοριστο. Ποιος οριζει το τι ειναι καλυτερο;; Εγω μπορει να εχω απειρο χρονο και να τραβαω μονο manual, και αν θες να το παω ακομα πιο μακρια, μπορει εγω να τραβαω μονο raw και μετα να ακολουθει post processing, συνεπως να παιρνω παντα το max αποτελεσμα; Για ποιο λογο επομενως να εχουμε τοσο ψηλα τις εκαστοτε jpeg engines οι οποιες ειναι και κατι που αλλαζουν με τα διαφορα updates. Περυσι το HTC 10 βγηκε ως ενα καλο καμεροτηλεφωνο απλα, και στο τελος με τα updates εφτασε να θεωρειται στα τοπ. Θελω να πω πως αν θελεις να εισαι τελειως αντικειμενικος πρεπει στην ιδια ακριβως στιγμη, ο ιδιος φωτογραφος να τραβηξει 2 φωτο. Μια για συγκριση στις jpeg για οποιον θελει κατι γρηγορο, και μια σε raw που θα αφορα την αντικειμενικη συγκριση στους σενσορες γιατι στην τελικη αυτο δεν αλλαζει με κανενα update. Και αν φτανουν οι διαφορες να ειναι πλεον τοσο μικρες που αφορα δεντρα στα 100 μετρα, αντι να εκνευριζεστε θα πρεπε να χαιρεστε γιατι μαλλον το επιπεδο θα ειναι οντως υψηλοτατο.

 

Στην κλασσικη απαντηση οτι εχω το τηλεφωνο για γρηγορη φωτογραφια χωρις manual, για τις δυσκολες καταστασεις εχω dslr, νομιζω εχω να πω πως αυτο δεν αποτελει επιχειρημα. "Εγω" δεν εχω dslr. Επελεξα αυτον τον τροπο φωτογραφιας, και θελω το max των δυνατοτητων να το εχω παντα στην τσεπη μου και οχι 2 κιλα στον ώμο μου. Δεν το λεω για να κραξω κανεναν με αντιθετη αποψη. Αλλα αφου το κρινουμε ως φωτογραφικη μηχανη εδω περα, πρεπει να παιρνουμε πιο σοβαρα υποψην και τις manual/raw φωτογραφιες. Αλλιως ας λεγοταν το νημα "ποια ειναι η πιο καλη jpeg engine", που αναλογα με τα updates θα αλλαζε και η κοινη γνωμη.

 

Τελος, απλα να αναφερω πως μπορει ο συμφορουμιτης παοκ να ειναι στην μπουκα σε πολλους απ οτι καταλαβαινω, και ισως και δικαιολογημενα, παρολα αυτα, ενω ολοι τον κραζανε οταν ελεγε (εμμονικα μεν, αλλα σωστα δε) για τα λαδοπαστελ χρωματα του s7, αλλα τωρα σε καθε συγκριση s7 vs s8 ολοι λενε ποσο γαματο ειναι το s8 και ποσο μετρια χρωματα βγαζει το s7. Ο τροπος του μπορει να ειναι λαθος, αλλα παρολα αυτα, γελασα λιγο οταν ειδα ατακες για τα ασχημα χρωματα του s7 απο μερικους που 4 μηνες πριν μαλωνανε διχως αυριο με τον παοκ υποστηριζοντας το αντιθετο!

 

Σορρυ και παλι για το σεντονι, και φιλε x_vagos_x ευχαριστουμε για τις κατατοπιστηκοτατες πληροφοριες που δινεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αυτο το νοημα γιατι παντα θα υπαρχουν σημαντικες διαφορες στις συνθηκες. Εδω ακομα και 10 λεπτα διαφορα στο ιδιο τοπιο μπορει να εχουν αισθητη διαφορα(βλεπε συννεφα πχ). Ακομα και η ματια που λεμε του καθενα μπορει να επηρεασει παρα πολυ την κοινη γνωμη.

 

Διαβαζω το νημα εδω και κατι μηνες οπως και το αντιστοιχο με τα...φιλτρα, και θα ηθελα να κανω μια δυο παρατηρησεις.(Συγγνωμη εξ αρχης για το σεντονακι, και να ξεκαθαρισω πως παραθετω γνωμη/ερωτηση χωρις να θελω να επιβαλλω κατι ή να το παιζω γνωστης)

 

Το θεμα με το καλυτερο καμεροτηλεφωνο ειναι πολυ αοριστο. Ποιος οριζει το τι ειναι καλυτερο;; Εγω μπορει να εχω απειρο χρονο και να τραβαω μονο manual, και αν θες να το παω ακομα πιο μακρια, μπορει εγω να τραβαω μονο raw και μετα να ακολουθει post processing, συνεπως να παιρνω παντα το max αποτελεσμα; Για ποιο λογο επομενως να εχουμε τοσο ψηλα τις εκαστοτε jpeg engines οι οποιες ειναι και κατι που αλλαζουν με τα διαφορα updates. Περυσι το HTC 10 βγηκε ως ενα καλο καμεροτηλεφωνο απλα, και στο τελος με τα updates εφτασε να θεωρειται στα τοπ. Θελω να πω πως αν θελεις να εισαι τελειως αντικειμενικος πρεπει στην ιδια ακριβως στιγμη, ο ιδιος φωτογραφος να τραβηξει 2 φωτο. Μια για συγκριση στις jpeg για οποιον θελει κατι γρηγορο, και μια σε raw που θα αφορα την αντικειμενικη συγκριση στους σενσορες γιατι στην τελικη αυτο δεν αλλαζει με κανενα update. Και αν φτανουν οι διαφορες να ειναι πλεον τοσο μικρες που αφορα δεντρα στα 100 μετρα, αντι να εκνευριζεστε θα πρεπε να χαιρεστε γιατι μαλλον το επιπεδο θα ειναι οντως υψηλοτατο.

 

Στην κλασσικη απαντηση οτι εχω το τηλεφωνο για γρηγορη φωτογραφια χωρις manual, για τις δυσκολες καταστασεις εχω dslr, νομιζω εχω να πω πως αυτο δεν αποτελει επιχειρημα. "Εγω" δεν εχω dslr. Επελεξα αυτον τον τροπο φωτογραφιας, και θελω το max των δυνατοτητων να το εχω παντα στην τσεπη μου και οχι 2 κιλα στον ώμο μου. Δεν το λεω για να κραξω κανεναν με αντιθετη αποψη. Αλλα αφου το κρινουμε ως φωτογραφικη μηχανη εδω περα, πρεπει να παιρνουμε πιο σοβαρα υποψην και τις manual/raw φωτογραφιες. Αλλιως ας λεγοταν το νημα "ποια ειναι η πιο καλη jpeg engine", που αναλογα με τα updates θα αλλαζε και η κοινη γνωμη.

 

Τελος, απλα να αναφερω πως μπορει ο συμφορουμιτης παοκ να ειναι στην μπουκα σε πολλους απ οτι καταλαβαινω, και ισως και δικαιολογημενα, παρολα αυτα, ενω ολοι τον κραζανε οταν ελεγε (εμμονικα μεν, αλλα σωστα δε) για τα λαδοπαστελ χρωματα του s7, αλλα τωρα σε καθε συγκριση s7 vs s8 ολοι λενε ποσο γαματο ειναι το s8 και ποσο μετρια χρωματα βγαζει το s7. Ο τροπος του μπορει να ειναι λαθος, αλλα παρολα αυτα, γελασα λιγο οταν ειδα ατακες για τα ασχημα χρωματα του s7 απο μερικους που 4 μηνες πριν μαλωνανε διχως αυριο με τον παοκ υποστηριζοντας το αντιθετο!

 

Σορρυ και παλι για το σεντονι, και φιλε x_vagos_x ευχαριστουμε για τις κατατοπιστηκοτατες πληροφοριες που δινεις

 

Δε διαφωνώ στο ποστ σου αλλά επειδή ίσως αναφέρεσαι και σε μένα, πες μας ποιος έχει πει ότι το s7 ήταν χάλια και τώρα το s8 καλό.. Λέμε ότι έχει βελτιώσει τα αρνητικά του που ποτέ δεν αρνηθηκαμε. Τουλάχιστον αυτό λέω εγώ και όσοι έχω δει εδώ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ στο ποστ σου αλλά επειδή ίσως αναφέρεσαι και σε μένα, πες μας ποιος έχει πει ότι το s7 ήταν χάλια και τώρα το s8 καλό.. Λέμε ότι έχει βελτιώσει τα αρνητικά του που ποτέ δεν αρνηθηκαμε. Τουλάχιστον αυτό λέω εγώ και όσοι έχω δει εδώ.

 

Μην πας στα άκρα για χαλια s7. Εννοω οτι τον Νοεμβριο υπηρχαν ατομα που λεγανε πως το s7 εχει πιστα χρωματα, χωρις ιδιαιτερο θεμα σε λαδοπαστελ, και τωρα που βλεπουν τα συγκριτικα του s7 με το s8, αναγνωριζουν το προβλημα αναφεροντας τα σωστοτερα χρωματα του s8 και τα μη ρεαλιστηκα χρωματα του s7 αντιστοιχα, άρα ειναι κατι που ισχυε και τον Νοεμβριο. Δεν θελω να ανοιξω θεμα για το s7, και αλλωστε αποτελει λεπτομερεια σε σχεση με τα υπολοιπα που εγραψα, απλα ηθελα να τονισω πως καμια φορα η ματιά μας επηρεαζεται και απο τον τροπο αυτου που κριτικαρει.

 

Δεν αναφερομαι σε κανεναν προσωπικα. Το αν το ειπες εσυ συγκεκριμενα η οχι δεν εχει σημασια και δεν ειναι σκοπος μου να θιξω κανεναν. Δεν θα γυρισω 200+ σελιδες πισω για να ψαξω γιατι θα χαθει το νοημα του ποστ μου. Ειναι κατι το οποιο οντως εχει ειπωθει απο ορισμενους, και δεν υπαινίσσομαι οτι γινεται με δολο η κατι τετοιο. Εκεινη τη χρονικη στιγμη μπορει το s7 να ηταν το πληρεστερο καμεροτηλεφωνο, ωστοσο κι αυτο που ανεφερε ο παοκ για τα χρωματα ηταν επισης σωστο εν τελει.

 

Παρολα αυτα τονιζω οτι αυτο αποτελει παρενθεση και λεπτομερεια σε σχεση με τα υπολοιπα που αναφερω.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια αλλα κατι δεν καταλαβαινω.

 

Απο οσο ξερω το hyperfocal distance ειναι η ελαχιστη αποσταση που χρειαζεται να νεταρεις για να πετυχεις focus to infinity... και ισα ισα που οσο μικροτερος ο αισθητηρας τοσο μικροτερο το hyperfocal distance που χρειαζεσαι για να πετυχεις focus to infinity. Αρα το οτι εχει μικροτερο αισθητηρα καθε αλλο παρα κακο κανει στο depth of field. Αν κατι δεν καταλαβαινω διαφωτιστε με :)

 

Βεβαια, σε καθε περιπτωση, τετοια αποσταση με τετοιο φωτισμο ειναι εξαιρερικα δυσκολο να πιασουν λεπτομερια οι μικροι αισθητηρες των καμεροτηλεφωνων σε φυλλα, χορτα, δεντρα κλπ. ;)

 

Υ.Γ. Δεν ξερω ποτε θα καταφερω να ξαναμπω οποτε αν με κανετε quote και δεν σας απανταω ειναι λογω αδυναμιας προσβασης. Κοιταχτε να μην σφαχτειτε μεχρι να επιστρεψω :lol:

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά κάθεστε και τσακωνόμαστε το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να πάρετε το s8 και το htc u11 να τα βάλετε δίπλα δίπλα και βγάλε μερικές φωτογραφίες να δούμε και εμείς ποιο είναι το καλύτερο τώρα έτσι δεν βγαίνει άκρη να συγκριθεί το ένα με το άλλο σε διαφορετικά πλάνα και διαφορετικές κατάστασης κάνετε αυτό και μετά πέστε ότι θέλετε...
Link to comment
Share on other sites

Μην πας στα άκρα για χαλια s7. Εννοω οτι τον Νοεμβριο υπηρχαν ατομα που λεγανε πως το s7 εχει πιστα χρωματα, χωρις ιδιαιτερο θεμα σε λαδοπαστελ, και τωρα που βλεπουν τα συγκριτικα του s7 με το s8, αναγνωριζουν το προβλημα αναφεροντας τα σωστοτερα χρωματα του s8 και τα μη ρεαλιστηκα χρωματα του s7 αντιστοιχα, άρα ειναι κατι που ισχυε και τον Νοεμβριο. Δεν θελω να ανοιξω θεμα για το s7, και αλλωστε αποτελει λεπτομερεια σε σχεση με τα υπολοιπα που εγραψα, απλα ηθελα να τονισω πως καμια φορα η ματιά μας επηρεαζεται και απο τον τροπο αυτου που κριτικαρει.

 

Δεν αναφερομαι σε κανεναν προσωπικα. Το αν το ειπες εσυ συγκεκριμενα η οχι δεν εχει σημασια και δεν ειναι σκοπος μου να θιξω κανεναν. Δεν θα γυρισω 200+ σελιδες πισω για να ψαξω γιατι θα χαθει το νοημα του ποστ μου. Ειναι κατι το οποιο οντως εχει ειπωθει απο ορισμενους, και δεν υπαινίσσομαι οτι γινεται με δολο η κατι τετοιο. Εκεινη τη χρονικη στιγμη μπορει το s7 να ηταν το πληρεστερο καμεροτηλεφωνο, ωστοσο κι αυτο που ανεφερε ο παοκ για τα χρωματα ηταν επισης σωστο εν τελει.

 

Παρολα αυτα τονιζω οτι αυτο αποτελει παρενθεση και λεπτομερεια σε σχεση με τα υπολοιπα που αναφερω.

 

οκ δεκτο, αλλα δεν ειχε διαφωνησει κανεις με τον παοκ στην ουσια. Ειχαμε διαφωνησει στον τροπο που εκφραζεται και που εφτανε να το πει μαπα το τηλεφωνο ως προς την καμερα. ΑΠο το μαπα μεχρι το να λες οτι χανει σε λεπτομερεια οταν τα βαζω σε 100% ζουμ, υπαρχει αποσταση. Ποτε δεν αρνηθηκαμε οτι δεν ειναι το καλυτερο σε λεπτομερεια ή σε αποδοση χρωματων. Επισης ειπαμε οτι το s8 σε αυτα τα 2 θεματα ειδικα ειναι βελτιωμενο, ουτε οτι ηταν μετριο και μαπα το s7 ουτε οτι τωρα ανακαλυψαμε τη φωτογραφια με s8. Το οτι κατι βελτιωνεται δε σημαινει οτι ηταν μετριο ή κακο πριν, αλλα δε σημαινει οτι ηταν και το καλυτερο. Ομως και το καλυτερο να ηταν, παντα υπαρχει περιθωριο βελτιωσης.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ωραία φώτο Βαγγέλη.

 

υ.γ. : εγώ πάντως ποτέ δεν κατάλαβα τι είναι αυτά τα ρημαδοπαστελ χρώματα ...

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Βάιε.

 

Και μια ακόμη με tap to focus και φωτομέτρηση στο κλειστο γκρι στόρι στα δεξιά.

 

S8+ auto

35556761151_16cb9f0847.jpg2017-07-03 08.44.55 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια αλλα κατι δεν καταλαβαινω.

 

Απο οσο ξερω το hyperfocal distance ειναι η ελαχιστη αποσταση που χρειαζεται να νεταρεις για να πετυχεις focus to infinity... και ισα ισα που οσο μικροτερος ο αισθητηρας τοσο μικροτερο το hyperfocal distance που χρειαζεσαι για να πετυχεις focus to infinity. Αρα το οτι εχει μικροτερο αισθητηρα καθε αλλο παρα κακο κανει στο depth of field. Αν κατι δεν καταλαβαινω διαφωτιστε με :)

 

Βεβαια, σε καθε περιπτωση, τετοια αποσταση με τετοιο φωτισμο ειναι εξαιρερικα δυσκολο να πιασουν λεπτομερια οι μικροι αισθητηρες των καμεροτηλεφωνων σε φυλλα, χορτα, δεντρα κλπ. ;)

 

Υ.Γ. Δεν ξερω ποτε θα καταφερω να ξαναμπω οποτε αν με κανετε quote και δεν σας απανταω ειναι λογω αδυναμιας προσβασης. Κοιταχτε να μην σφαχτειτε μεχρι να επιστρεψω :lol:

 

Ναι, σωστά. Απλά έχω κάνει focus σε κάτι που είναι εκτός του range του hyperfocal. Οπότε δεν έχω κάνει focus to infinity. Οπότε... Οut of focus. :O

Link to comment
Share on other sites

[/color]S8+ auto

35636714496_982ee3efb2_z.jpgFox by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

34835420564_7f9a8b9e4d_z.jpgFox 2 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

η 1 φωτο ειδικα με το γατο ειναι απιστευτη, εξαιρετικη εστιαση και λεπτομερεια, πολυ ομορφα χρωματα και φοβερο backround

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi redmi note 4x

https://flic.kr/s/aHsm29q7PJ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Όσο δεν μίλαγε καν και ανέβαζε φωτο που τις εκθειάζαμε (δικαίως, μην αρχίσουμε τα ίδια) όλα καλά.

 

Μόλις σχολίασε κάτι χωρίς νόημα (για λεπτομέρεια σε δέντρο στα 100 μέτρα ή στην πάνω αριστερά γωνία που έχει distortion ξερωγώ), είδες την γενική δυσαρέσκεια που προκλήθηκε.

 

Δεν έχει να κάνει με το ότι σχολίασε αρνητικά την φωτογραφία. Κρινόμαστε. Γι' αυτό την πόσταρα, και για να δει κάποιος που ψάχνει κανένα δείγμα από τη φωτογραφική του κινητού.

 

Τέλος, δεν χρειάζεται να είναι κανείς ευθαρσώς ευθύς με χαρακτηρισμούς κτλ για να φάει ban προφανώς. Και εριστικός να είναι, αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...