Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

hdr auto ειναι...δε ξερω, και δεν φαινεται καπου.

 

Επειδη εχει και αρκετες αντιθεσεις μαλλον το ενεργοποιησε. Για αυτο και δεν μου αρεσε :lol:

Link to comment
Share on other sites

https://flic.kr/p/W7DRoZ

Μια βραδυνή

https://flic.kr/p/W7E33e

Απόγευμα

https://flic.kr/p/W7E2TX

https://flic.kr/p/WfFrJs

Χωρίς και με hdr

 

H βραδυνη ειναι πολυ κακη...παστελ εντελως στην καλυτερη περιπτωση.Δες το δεντρο δεξια πως το εβγαλε.

Link to comment
Share on other sites

H βραδυνη ειναι πολυ κακη...παστελ εντελως στην καλυτερη περιπτωση.Δες το δεντρο δεξια πως το εβγαλε.

 

Η αλήθεια είναι πως δεν την βλέπω τόσο κακιά αλλά σίγουρα όχι τέλεια. Με ενδιαφέρει να ανεβάζω δείγματα όχι αναγκαστικά τέλεια τραβώντας 50 φωτο και να σας δείξω την καλύτερη. Δεν θα ήταν αντιπροσωπευτικό της συσκευής. Σε κάποιες όμως της βγάζει πολύ καλές και άλλες όπως αυτή.:(

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως δεν την βλέπω τόσο κακιά αλλά σίγουρα όχι τέλεια. Με ενδιαφέρει να ανεβάζω δείγματα όχι αναγκαστικά τέλεια τραβώντας 50 φωτο και να σας δείξω την καλύτερη. Δεν θα ήταν αντιπροσωπευτικό της συσκευής. Σε κάποιες όμως της βγάζει πολύ καλές και άλλες όπως αυτή.:(

 

Τι εννοεις τραβωντας 50 φωτο ?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις τραβωντας 50 φωτο ?

 

Όπως έχω πει με ενδιαφέρει η καλύτερη δυνατή φωτο με αυτόματες ρυθμίσεις. Δηλαδή η στιγμή. Δεν απαιτώ θαύματα από σενσορες κινητών

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω πει με ενδιαφέρει η καλύτερη δυνατή φωτο με αυτόματες ρυθμίσεις. Δηλαδή η στιγμή. Δεν απαιτώ θαύματα από σενσορες κινητών

 

καταρχην ποιο κινητο ειναι? s7 η s8?

Link to comment
Share on other sites

@joanjapan.

Η νυχτερινή είναι όντως χάλια. Δεν είναι μόνο το κλασικό ψεύτικο που δίνει το S7. Είναι γενικώς χάλια για τα δικά μου μάτια.

Xiaomi σειράς Redmi μου θύμισε.

Μάλλον ήθελε manual η συγκεκριμένη.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

H βραδυνη ειναι πολυ κακη...παστελ εντελως στην καλυτερη περιπτωση.Δες το δεντρο δεξια πως το εβγαλε.

Paok speaking

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι ρε παιδια. Δεν ειναι τοσο χαλια. Εχω σχετικα καλο σε καμερα redmi και δεν ισχυει αυτο που λες Χρηστο. Μην ξεχναμε οτι iso 500 σε Redmi θα ηταν iso 2000+. ;)
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Γιαννη αυτη εδω σου χει βγει κουνημενη https://www.flickr.com/photos/153236737@N06/35266973600/ Μηπως φταιει ο τροπος που το κρατας το κινητο και εχει ενα ελαφρυ camera shake στις υπολοιπες νυχτερινες που δεν το καταλαβαινουμε;

 

Παντως απο το γεγονως οτι ανεβασες και καθαρα κουνημμενη φωτογραφια, καταλαβαινω οτι δεν την πολυπροσπαθεις την φωτογραφια οποτε μιλαμε για πραγματικες/καθημερινες φωτογραφιες :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη αυτη εδω σου χει βγει κουνημενη https://www.flickr.com/photos/153236737@N06/35266973600/ Μηπως φταιει ο τροπος που το κρατας το κινητο και εχει ενα ελαφρυ camera shake στις υπολοιπες νυχτερινες που δεν το καταλαβαινουμε;

 

Παντως απο το γεγονως οτι ανεβασες και καθαρα κουνημμενη φωτογραφια, καταλαβαινω οτι δεν την πολυπροσπαθεις την φωτογραφια οποτε μιλαμε για πραγματικες/καθημερινες φωτογραφιες :)

 

Την προσπαθώ όσο μπορώ πίσω από 2 πιτσιρίκια που τρέχουν σαν τρέλα :p

Πραγματικά πιστεύω πως δεν έχω την συσκευή με την καλύτερη λεπτομέρεια και κάποιες φορές έχει και αρκετή επεξεργασία αλλά λόγω των παιδιών και επειδή δεν μπορώ πάντα να έχω και μια φωτογραφική μαζί σε αυτό το κινητό έχω της λιγότερες διαγραφές σε φωτο. Έχει ξεπεράσει αρκετές φορές και την compact μου.

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Την προσπαθώ όσο μπορώ πίσω από 2 πιτσιρίκια που τρέχουν σαν τρέλα :p

Πραγματικά πιστεύω πως δεν έχω την συσκευή με την καλύτερη λεπτομέρεια και κάποιες φορές έχει και αρκετή επεξεργασία αλλά λόγω των παιδιών και επειδή δεν μπορώ πάντα να έχω και μια φωτογραφική μαζί σε αυτό το κινητό έχω της λιγότερες διαγραφές σε φωτο. Έχει ξεπεράσει αρκετές φορές και την compact μου.

 

το τηλεφωνο μια χαρα ειναι και τουμπανο μαλιστα !!!

απλα να σου πω πως αν βγαζεις τα παιδακια σου σε low light απλα βαλε το φλας !!γιατι πολυ απλα χωρις θα ειναι για πεταμα η φωτο σου!!! περσι ετσι απο της διακοπες μου πεταξα πολλες φωτογραφιες λογο χαλια ποιότητας!!

Link to comment
Share on other sites

το τηλεφωνο μια χαρα ειναι και τουμπανο μαλιστα !!!

απλα να σου πω πως αν βγαζεις τα παιδακια σου σε low light απλα βαλε το φλας !!γιατι πολυ απλα χωρις θα ειναι για πεταμα η φωτο σου!!! περσι ετσι απο της διακοπες μου πεταξα πολλες φωτογραφιες λογο χαλια ποιότητας!!

 

Πολύ καλά τα λες απλά μετά φτιάχνω από την επεξεργασία του κινητού την φωτο γιατί της βγάζει ψυχρές αρκετές φορές όχι πάντα. Αλλά δεν χάνω την την φωτογραφία σε καμία περίπτωση

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά τα λες απλά μετά φτιάχνω από την επεξεργασία του κινητού την φωτο γιατί της βγάζει ψυχρές αρκετές φορές όχι πάντα. Αλλά δεν χάνω την την φωτογραφία σε καμία περίπτωση

 

Για μενα το σημαντικοτερο χαρακτηριστικο σε καμερα κινητου ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ένας από αυτούς που μέσω αυτού του thread επέλεξα σαν φωτο-κινητό το S7. Μπορώ να πώ ότι το S7 λοιπόν με ενθουσίασε σε πολλούς τομείς, πλην της φωτογραφίας.

Είναι ταχύτατο στην εστίαση, ακαριαίο θα έλεγα, αλλά αυτό το "δεν χάνω φωτό", το οποίο το υποστήριζα και εγώ έντονα στην αρχή, εν τέλη για μένα ήταν λάθος.

Κια τί εννοούμε όταν λέμε "δεν χάνω φωτό"; Θα βγεί πεντακάθαρη λόγω ακαριαίας εστίασης...ΟΚ...και μετά;

Με τα - κατά συντριπτική πλειοψηφία - λάθος χρώματα και το πάντα μα πάντα cartoonίζειΝ τί γίνεται;;;;;;

Γιατί εγώ, όσο καθαρή και εάν είναι η φωτογραφία, εάν έχει κατά φαντασία χρώματα και είναι mickey mouse style, δεν μου αρέσει. ΕΜΕΝΑ ε...

Cartoon + λάθος χρώματα = φωτογραφία για πέταμα.

 

Και πάω παρακάτω:

Παλαιότερα αναφέρθηκε (πάλι απο τον paok speaking) οτι το OIS του S7 δεν είναι και τόσο καλό.

Να πώ το εξής: Εγώ με το S7 φωτογραφία με 1/4 κλείστρο έπαιρνα καθαρή 50%-50%. Με 1/2 ούτε για αστείο...ίσως 1 στις 50 (το χρησιμοποιώ γιατί το διάβασα πιό πάνω σας μειονέκτημα άλλων συσκευών).

Με το G4 παίρνω πάντα καθαρές με κλείστρο 1/4 ενώ με 1/2 το ποσοστό επιτυχίας είναι πάνω απο 70%.

Μιλάω για χέρια και αγκώνες στον αέρα. Κανένα σταθερό σημείο. Κρατάς αναπνοή και shootάρεις.

 

Τώρα πάλι ο φίλος μου ο Νικόλας (Nikos_mpl) θα πει ότι κακώς το επαναφέρω το θέμα. Ε μας ρε παιδιά..."προκαλούμαι"...συγνώμη...

Είτε σας αρέσει είτε όχι ο paok (και άλλοι αλλά αυτός ήταν το μαύρο πρόβατο) είχε 1000 δίκια για τις φωτο-επιδόσεις του S7.

Πήρες S7; Έχεις καθαρές φωτό παντού και πάντα αλλά με λάθος χρώματα και τον mickey mouse για φίλτρο.

Εσείς οι πρώην κάτοχοι s7 και νυν S8, νομίζω οτι βλέπετε καθαρά την διαφορά πλέον.

 

Paok speaking

Paok speaking , Paok ξε-speaking , έχει όλα τα δίκια με το μέρος του τύπος!

 

Α...και για να μήν παρεξηγηθώ:

ΑΡΗΣ και δεν είμαι καλά!!!!!

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτιμώ την φωτογραφία μου υπερκορεσμένη και σωστά εστιασμένη, παρά να κάθομαι να παιδεύομαι με 2-3-4-10 φωτογραφίες κάθε φορά μήπως έχει βγει η πρώτη κουνημένη-θολή με το V10 (=glorified G4) μου που κατά τ' άλλα ήταν φοβερό καμεροτηλεφώνο.

 

Στο S7 προσωπικά δεν έχασα ποτέ φωτογραφία.

 

Το S8+ φαίνεται να έχει βελτιώσει πολλά πράγματα, που σας έφταιγαν πάντως ^_^

Link to comment
Share on other sites

LG G4

 

Φυσικά και δεν είναι η καλύτερη φωτό του πλανήτη αλλά εγώ με S7, κλείστρο 1/2, και χέρια - αγκώνες στον αέρα δεν μπορούσα να πάρω τέτοιο αποτέλεσμα (σ ότι κλίμακα και εάν το κατατάσσετε). Μπορεί να φταίει και η αλλεργία που έχω με τα SamsAng...ή ίσως τα S7-S7edge που είχα να ήταν ελαττωματικά.

 

35372200272_11b2273a08_c.jpg20170624_220154.

 

Ορίστε και μία με 1/4 πάλι χεράτη.

 

34698288024_e085c7753e_c.jpg20170624_232335.

 

Αυτά...μην με μαλώνετε...δεν ξύνω πληγές...απλά αυτό το σίριαλ με το καμερο-S7 με εξιτάρει! Σύν οτι γουστάρω να βρίζω SamsAng ρε παιδί μου...τί να κάνω!!! Αφορμή ψάχνω!!! :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσωπικά προτιμώ την φωτογραφία μου υπερκορεσμένη και σωστά εστιασμένη, παρά να κάθομαι να παιδεύομαι με 2-3-4-10 φωτογραφίες κάθε φορά μήπως έχει βγει η πρώτη κουνημένη-θολή με το V10 (=glorified G4) μου που κατά τ' άλλα ήταν φοβερό καμεροτηλεφώνο.

 

Στο S7 προσωπικά δεν έχασα ποτέ φωτογραφία.

 

Το S8+ φαίνεται να έχει βελτιώσει πολλά πράγματα, που σας έφταιγαν πάντως ^_^

 

Ε να...γούστα είναι αυτά! Εγώ τον υπερκορεσμό (ή ακόμα και τον κορεσμό) δεν τον μπορώ!

Αλλά...ρε σύ Βαγγέλη, με ποιά "ναυαρχίδα" της τελευταίας 2ετίας πρέπει να βγάλεις 2-3-4-10 φωτογραφίες για να πάρεις μία;;;; :worry:

Ειδικά εάν αναφέρεσαι σε G4...με εκπλήσεις γιατί εγώ προσπαθώ και δεν μπορώ να βγάλω κουνημένη ούτε με 1/4!!!!

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...