Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

@manthosffvll που είδες ότι το Mi6 θα έχει αυτό τον φακό που έγραψες;

Γιατί παντού διαβάζω ότι θα έχει τον imx400.

Επειδή θα είναι η επόμενη αγορά μου...

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι σε βραδινή και αυτόματο καμία σχέση.

Μόνο με χειροκίνητες ρυθμίσεις.

Αλλά δεν είχα τραβήξει ούτε με το Mi5s τέτοιες νυχτερινές πχ. σε δωμάτιο με το φως της τηλεόρασης. Αν θελήσω να τραβήξω σε τέτοιες συνθήκες πιο σωστό δεν είναι το φλας;

 

ναι φυσικα ειναι πιο σωστο με φλας απλα αυτο ελεγα και εγω οτι εχει χειρότερη καμερα απο το mi5s!!!και σε μανουαλ παλι θα χασει με της ιδιες ρυθμισης!!!(απλα το mi5s plus ειναι πιο τουμπανο σε χακτηριστικα!!!)

 

να και μανουαλ low light !!

33393005573_c5c67a466b_b.jpgIMG_20170422_231600 by manthos kalaitzidis, on Flickr

 

 

φιλε virland δες εδω https://www.kimovil.com/en/where-to-buy-xiaomi-mi-6

Edited by manthosffvll
Link to comment
Share on other sites

στην φωτογραφια σου με iso 3200 με 1/6 αυτοματο η μανουαλ?? εχει πολυ θόρυβο ενω η hdr ειναι ιδια με λιγοτερο θορυβο!!! καλα η μανουαλ εινα 8sec οποτε λογικο το αποτελεσμα!!!απο την αλλη τι εννοεις οτι εχει μεγαλο βαθος χρωματων?? τα χρωματα τα επιασε πολυ καλα !!!

Αuto ειναι αυτες χωρις και με hdr,απλα με hdr ενεργο λειτουργει αλλος αλγοριθμος που βγαζει περισσοτερο θορυβο,

Αναφερομουν στο ευρος χρωματων. Οτι δεν εχει τοσο μεγαλο.

Αν και θελουμε περισσοτερα δειγματα να δουμε απο mi5s.

Ως τωρα εκει που ξεχωριζει ειναι η διαχειριση θορυβου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

@manthosffvll είναι... φίλη ;) virland..... και η φωτό είναι φοβερή, πολύ καθαρή.

Στο link που μου έβαλες γράφει για μία κάμερα ενώ το κινητό θα έχει 2πλη και οι 2 θα είναι ίδιες;

Ο φακός του 6Ρ δεν είχε f1.8 που θα έχει το ΜΙ6 ούτε χ2 οπτικό ζουμ.

Και το kimovil είναι ένα κινέζικο skrourz... Όποτε θέλω να πιστεύω ότι κάνουν λάθος και δεν θα βάλουν σε ναυαρχίδα τους προπέρσινο φακό.

Edited by virland
Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Μπήκε η μετενσάρκωση του παοκτσή ερασμίτη και έχει πάρει φωτιά το νήμα.. Ούτε ποπκορν δεν προλαβαίνουμε να πάρουμε ρε σατανάδες
Link to comment
Share on other sites

Έχει 2χ οπτικό. Όχι 5

Ναι...ετσι...με μπέρδεψε ο φιλος :-)

 

Ως τωρα εκει που ξεχωριζει ειναι η διαχειριση θορυβου.

 

...ξεχωρίζει τόσο που μερικές φορές μου μπαίνουν υποψίες οτι...κλέβει...!!! :rolleyes:

 

from my S7 edge

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Mi5s

f9ec8fd73ea57f191fd9eb46656e2ae5.jpg

https://www.flickr.com/gp/53778371@N04/8Xo346

 

 

2017-02-12_03-18-54

 

 

IMG_20170212_112819

 

Στάλθηκε από το MI 5s Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πολυ καλες,μονο μια ενσταση στην εστιαση ειδικα στη γατα,ειναι καποιο εφε? δειχνει πολυ επιλεκτικη εστιαση και δεν δικαιολογειται τετοιο bokeh σε τοσο λιγο βαθος

 

Κατα τ αλλα βρισκω εξαιρετικες λεπρομερειες με φυσικα χρωματα.

 

Τα φυτα στην 3η μου θυμησαν μια με το sony Z5 που ειχα βγαλει

24231446883_f1cab6d284_z.jpg2016-02-06_10-11-04 by jimufu fufu, on Flickr

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλες,μονο μια ενσταση στην εστιαση ειδικα στη γατα,ειναι καποιο εφε? δειχνει πολυ επιλεκτικη εστιαση και δεν δικαιολογειται τετοιο bokeh σε τοσο λιγο βαθος

 

Κατα τ αλλα βρισκω εξαιρετικες λεπρομερειες με φυσικα χρωματα.

Είναι ένα εφέ του φακού που κρατάει ένα κύκλο καθαρό και θολώνει όλο το υπόλοιπο.

 

Στάλθηκε από το MI 5s Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να εκφράσω την αντίρρησή μου σε ειρωνικά και τέτοιου είδους ποστ που δεν έχουν σχέση με το θέμα και εκθέτουν μέλη. Οποιαδήποτε μέλη, που αν βρίσκονται εδώ ή οχι είναι θέμα της διαχείρισης του φορουμ. Δεν βοηθούν για ένα καλό κλίμα συζήτησης.

 

Γι αυτό Κωνσταντίνε ξεχωρίζεις.....;)

Να πω από την πλευρά μου ότι ειδικά για τους απόντες και έχοντες αδυναμία απάντησης είναι πολύ άσχημο να τους κατηγορείς και ουσιαστικά χάνεις το δίκιο σου.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξεχνάτε για το mi5s plus είναι ότι έχει 2 καμερες. Λογικά θα υπάρχει λειτουργία night shot όπου ενργοποιουνται κι οι 2 σε βραδινη λήψη. Edited by nikos_nia86
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξεχνάτε για το mi5s plus είναι ότι έχει 2 καμερες. Λογικά θα υπάρχει λειτουργία night shot όπου ενργοποιουνται κι οι 2 σε βραδινη λήψη.

Λοιπόν έχεις δίκιο...Το hht που έχει για βραδινή και δοκίμασα δεν έκανε τίποτα αλλά σε review είχα δει κάποιον που σε βραδινή χρησιμοποίησε το stereo mode και βγήκαν εξαιρετικές... Μόλις βραδιάσει θα δοκιμάσω!!

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχεις δίκιο...Το hht που έχει για βραδινή και δοκίμασα δεν έκανε τίποτα αλλά σε review είχα δει κάποιον που σε βραδινή χρησιμοποίησε το stereo mode και βγήκαν εξαιρετικές... Μόλις βραδιάσει θα δοκιμάσω!!

Και εγώ στο redmi note 4 με το hht έβγαζε χάλι φωτογραφίες με πολύ θόρυβο,με το mode <<πυροτεχνήματα>> έβγαζε τις καλύτερες βραδινές.

Link to comment
Share on other sites

αυτο θα εχει 5χ

 

Αυτο ναι. Το χα δει το βιντεακι και φαινεται πολυ καλο.

 

Το προβλημα βεβαια σε ολα αυτα ειναι οτι πας απευθειας απο 1x σε 2x ή 5x στο oppo. Για τα ενδιαμεσα εχεις μονο ψηφιακο ζουμ. Και ενταξει στη φωτογραφια το βολευεις. Στο βιντεο δεν ξερω καν αν ενεργοποιειται το οπτικο ζουμ.

Link to comment
Share on other sites

@manthosffvll είναι... φίλη ;) virland..... και η φωτό είναι φοβερή, πολύ καθαρή.

Στο link που μου έβαλες γράφει για μία κάμερα ενώ το κινητό θα έχει 2πλη και οι 2 θα είναι ίδιες;

Ο φακός του 6Ρ δεν είχε f1.8 που θα έχει το ΜΙ6 ούτε χ2 οπτικό ζουμ.

Και το kimovil είναι ένα κινέζικο skrourz... Όποτε θέλω να πιστεύω ότι κάνουν λάθος και δεν θα βάλουν σε ναυαρχίδα τους προπέρσινο φακό.

 

φιλη virland γραφει και για τη δευτερη καμερα πιο κατω αν δεις!!και οχι δεν θα ειναι ιδιες!! η μια θα εχει f/1.8 και το αλλο f/2.6 !!!

σιγουρα δεν θα εχει imx400 μιας και ειναι 19mp και οχι 12 δες εδω https://en.wikipedia.org/wiki/Exmor

ο φακος του 6p ναι δεν ειχε f/1.8 !!!

ενα λαθος που εγραψα ειναι οτι το θα εχει ιδιο σενσορα με nexus 6p οχι δεν θα εχει μιας και το 6p εχει imx377 τελικα οπως και του htc 10 !!!

αρα το mi6 θα εχει ακομα πιο παλιο σενσορα αλλα θα δουμε πως θα τα παει !!(οπως ειπα κραταω μικρο καλαθι!!)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχεις δίκιο...Το hht που έχει για βραδινή και δοκίμασα δεν έκανε τίποτα αλλά σε review είχα δει κάποιον που σε βραδινή χρησιμοποίησε το stereo mode και βγήκαν εξαιρετικές... Μόλις βραδιάσει θα δοκιμάσω!!

 

Το stereo νομιζω οτι κανει απλα artificial bokeh (εκτος εαν ειναι παρομοιο με p9 και δεν το γνωριζω). Την διαφορα την ειδες απο το HHT που ειναι ενα ειδος multiframe noise reduction. Δηλαδη τραβα πολλαπλες και με median βρισκει τι ειναι θορυβος και το αφαιρει.

 

Ακομη η xiaomi εχει ενεργο by default οταν τελικιαζει το iso να ενεργοποιει αυτοματα το hht. Οποτε δεν νομιζω να δεις διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι...ετσι...με μπέρδεψε ο φιλος :-)

 

 

 

...ξεχωρίζει τόσο που μερικές φορές μου μπαίνουν υποψίες οτι...κλέβει...!!! :rolleyes:

 

 

τι εννοεις οτι κλεβει??πως να γινει αυτο δηλαδη??:blink: και βασικα πιος ο λογος να το κανει καποιος??

το s7 που εχεις τωρα εγω το ειχα πέρσι το καλοκαιρι!!δεν ειμαι fanboy καμιας εταιρίας εχω αλλαξει ενα καρο τηλεφωνα!!

δεν ειπα ποτε οτι ειναι το καλυτερο καμεροτηλεφωνο απλα πιστευω οτι στα λεφτα αυτα αυτα που προσφερει ειναι τοπ σε ολα !!!!

το μονο που θα ηθελα ειναι το πως βγαζει τα προσωπα το nexus 6p !!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο redmi note 4 με το hht έβγαζε χάλι φωτογραφίες με πολύ θόρυβο,με το mode <<πυροτεχνήματα>> έβγαζε τις καλύτερες βραδινές.

 

Εβγαζε καλυτερες γιατι εριχνε το shutter speed σε 1/5 ανεξαρτητως φωτισμου (πχ μπορει κανονικα να σου βγαζε 1/20 και αυτο να ριξει 1/5 => 2 στοπ χαμηλοτερα το iso). Μπορουσες καλιστα να μπεις manual mode και να κουμπωσεις χαμηλοτερο iso (οποτε θα εριχνε και την ταχυτητα σε 1/5) και να χες ιδιο αποτελεσμα.

 

Στο note 4x παντως (που εχει τον αισθητηρα του mi4c) εχεις full manual mode με shutter εως 0.6 sec.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το μονο που θα ηθελα ειναι το πως βγαζει τα προσωπα το nexus 6p !!!!

 

 

Λιγο πιο πανω νομιζω εχουν ανεβει φωτογραφιες με προσωπα απο το 5x που εχουν ιδια καμερα.

Link to comment
Share on other sites

Εβγαζε καλυτερες γιατι εριχνε το shutter speed σε 1/5 ανεξαρτητως φωτισμου (πχ μπορει κανονικα να σου βγαζε 1/20 και αυτο να ριξει 1/5 => 2 στοπ χαμηλοτερα το iso). Μπορουσες καλιστα να μπεις manual mode και να κουμπωσεις χαμηλοτερο iso (οποτε θα εριχνε και την ταχυτητα σε 1/5) και να χες ιδιο αποτελεσμα.

 

Στο note 4x παντως (που εχει τον αισθητηρα του mi4c) εχεις full manual mode με shutter εως 0.6 sec.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Λιγο πιο πανω νομιζω εχουν ανεβει φωτογραφιες με προσωπα απο το 5x που εχουν ιδια καμερα.

 

τα ειδα αντρεα και σχολιασα για το ποσο ωραια και φυσικά ειναι τα αποτελεσματα!!! βασιακ αυτο ειναι ενα θεμα που εχω ατο αυτοματο βλεπω οτι τραβαει 1/20 με iso 500 που θα μπορουσε να τραβήξει ας πουμε 1/8 και να κρατήσει πολυ πιο χαμιλα το iso!!!

αυτο που παρατηρησα πριν απο λιγες μερες ειναι αν μπεις manual mode και πειράξεις μονο το iso στο 100 ολα τα αλλα auto σε σημείο με λιγοτερο φως αν και στο αυτοματο θα επιλέξει ταχύτητα 1/7 και αν η φωτογραφια ειναι σκοτεινή απλα το μονο που θελει ειναι να ανεβασεις το iso!!!(αυτο ειναι πολυ καλο για τα παιδια που δεν το κατεχουν και πολυ με iso,ταχυτητες κλειστρου και τετοια!!!)

Link to comment
Share on other sites

τα ειδα αντρεα και σχολιασα για το ποσο ωραια και φυσικά ειναι τα αποτελεσματα!!! βασιακ αυτο ειναι ενα θεμα που εχω ατο αυτοματο βλεπω οτι τραβαει 1/20 με iso 500 που θα μπορουσε να τραβήξει ας πουμε 1/8 και να κρατήσει πολυ πιο χαμιλα το iso!!!

αυτο που παρατηρησα πριν απο λιγες μερες ειναι αν μπεις manual mode και πειράξεις μονο το iso στο 100 ολα τα αλλα auto σε σημείο με λιγοτερο φως αν και στο αυτοματο θα επιλέξει ταχύτητα 1/7 και αν η φωτογραφια ειναι σκοτεινή απλα το μονο που θελει ειναι να ανεβασεις το iso!!!(αυτο ειναι πολυ καλο για τα παιδια που δεν το κατεχουν και πολυ με iso,ταχυτητες κλειστρου και τετοια!!!)

 

Δεν εχει ois. Κανονικα οποιαδηποτε καμερα δεν εχει ois, οτιδηποτε κατω απο 1/17 σε κινητο (ή 1/30 αντιστοιχα) ειναι μαχη για να βγει sharp. Και ενταξει σε χαμηλο φωτισμο που λογω iso εχεις χασει ηδη πολυ λεπτομερια δεν πειραζει γιατι δεν θα χεις ιδιαιτερη διαφορα σε sharpness απο τυχον ελαφρυ camera shake. Σε καλο φωτισμο ομως ειναι μεγα λαθος να ρισκαρεις camera shake.

 

Τις λιγες βδομαδες που το ειχα το Nexus θυμαμαι οτι στα σκοταδια με HDR+ εριχνε το shutter σε 1/10 ενω χωρις hdr+ το ριχνε 1/15. Αλλωστε απο ποτε το υψηλο shutter speed ειναι κακο; Αν μπορεις να χεις ιδιο αποτελεσμα με γρηγορο shutter ειναι προτιμοτερο ωστε να μειωσεις motion blur. Εγω με την φωτογραφικη σιχαινομαι να την ριχνω κατω απο 1/20 και προσωπικα προτιμω 1/50 ή και γρηγοροτερα (σε φωτογραφιση χορου παιζω κοντα 1/100 ή και παραπανω αν δω οτι σπρινταρουν)

 

Ακομη αν εχει καλο λογισμικο η καμερα, με το που εντοπισει ελαχιστη κινηση ανεβαζει απο μονη της το shutter speed. Οποτε οταν βγαζεις ανθρωπους δεν ενδείκνυνται ταχυτητες χαμηλοτερες απο 1/20 κατα τη γνωμη μου.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ois. Κανονικα οποιαδηποτε καμερα δεν εχει ois, οτιδηποτε κατω απο 1/17 σε κινητο (ή 1/30 αντιστοιχα) ειναι μαχη για να βγει sharp. Και ενταξει σε χαμηλο φωτισμο που λογω iso εχεις χασει ηδη πολυ λεπτομερια δεν πειραζει γιατι δεν θα χεις ιδιαιτερη διαφορα σε sharpness απο τυχον ελαφρυ camera shake. Σε καλο φωτισμο ομως ειναι μεγα λαθος να ρισκαρεις camera shake.

 

Τις λιγες βδομαδες που το ειχα το Nexus θυμαμαι οτι στα σκοταδια με HDR+ εριχνε το shutter σε 1/10 ενω χωρις hdr+ το ριχνε 1/15. Αλλωστε απο ποτε το υψηλο shutter speed ειναι κακο; Αν μπορεις να χεις ιδιο αποτελεσμα με γρηγορο shutter ειναι προτιμοτερο ωστε να μειωσεις motion blur. Εγω με την φωτογραφικη σιχαινομαι να την ριχνω κατω απο 1/20 και προσωπικα προτιμω 1/50 ή και γρηγοροτερα (σε φωτογραφιση χορου παιζω κοντα 1/100 ή και παραπανω αν δω οτι σπρινταρουν)

 

Ακομη αν εχει καλο λογισμικο η καμερα, με το που εντοπισει ελαχιστη κινηση ανεβαζει απο μονη της το shutter speed. Οποτε οταν βγαζεις ανθρωπους δεν ενδείκνυνται ταχυτητες χαμηλοτερες απο 1/20 κατα τη γνωμη μου.

 

αυτη ειναι και η επιτυχια των νεξους, η χρηση του γρηγορου κλειστρου στις περισσοτερες των περιπτωσεων σε συνδιασμο με την επεξεργασια του hdr+, εχω δει μεγαλες διαφορες σε κλειστρο σε σχεση με αλλα κινητα και κανεις δεν δινει σημασια σε αυτο που ειναι απο τα πιο σημαντικα, το μονο που ενδιαφερει ειναι το τελικο αποτελεσμα ασχετα αν αυτο βγηκε με πολυ προσπαθεια και με το κινητο σταθερο σε τριποδα κλπ

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις οτι κλεβει??πως να γινει αυτο δηλαδη??:blink: και βασικα πιος ο λογος να το κανει καποιος??

το s7 που εχεις τωρα εγω το ειχα πέρσι το καλοκαιρι!!δεν ειμαι fanboy καμιας εταιρίας εχω αλλαξει ενα καρο τηλεφωνα!!

δεν ειπα ποτε οτι ειναι το καλυτερο καμεροτηλεφωνο απλα πιστευω οτι στα λεφτα αυτα αυτα που προσφερει ειναι τοπ σε ολα !!!!

το μονο που θα ηθελα ειναι το πως βγαζει τα προσωπα το nexus 6p !!!!

Βρε...μήν τρελαίνεσαι! :p

Το είπα για χαβαλέ πιο πολύ γιατί σε τέτοια ψηλά ISO μόνο το Mi5s ψάχνεις θόρυβο και δεν βρίσκεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

S7 edge auto.

 

33374338294_860aa96367_z.jpg

 

...και μην αρχίσετε να γκρινιάζετε για το χορτάρι γιατί θα το κουρέψω ε...:p

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...