Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Htc 10 Manual

 

Σορρυ για το σεντόνι παιδιά.

 

Οι ημερήσιες είναι στο auto. :)

 

 

Greetings from my awesome Matte Black HTC 10

 

Πολυ καλές Γιάννη, ειδικά η πρώτη μ άρεσε αρκετά.. προσφέρεται εκείνο το στενάκι για λήψεις. Επειδή ειναι χεράτες δικαιολογείται η λίγη θολούρα πιστεύω που έχει η φωτογραφία με το κτίριο της χανθ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ Βασίλη!! Δεν μου βγήκε καλά η ανάσα και νου κουνήθηκε λίγο. Έτσι φένετε δηλαδή. Χαχα.

 

Greetings from my awesome Matte Black HTC 10

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Οι υπερβολές δεν οδηγούν σε σωστά συμπεράσματα και το μόνο που κάνουν είναι να υπάρχει διαρκώς μία κόντρα.

Το συγκεκριμένο ζήτημα είχε ξεκινήσει όταν αναφέρθηκε πως το 950 καίει φωτογραφίες και με τον τρόπο που αναφέρθηκε φάνηκε ότι αυτό γίνεται σε έντονο βαθμό, ενώ παράλληλα έγινε σύγκριση πως το S7 τα καταφέρνει καλύτερα.

Αποδείχτηκε μέσα από διάφορες φωτογραφίες σε σκηνικά ακριβώς ίδια την ίδια στιγμή πως το 950 έχει πολύ καλύτερο dynamic range. Προσωπικά πάνω σε αυτό είχα αναφέρει πως το 950 καίει λιγότερο τα σημεία σε σύγκριση με όλα τα υπόλοιπα κινητά. Όχι ότι δεν τα καίει καθόλου! Μην πηγαίνετε κάποιοι συνεχώς στα άκρα.

 

Από εκεί και έπειτα όπως ανέφερα και στην προηγούμενη σελίδα.. από δείγματα που βρήκα στο internet φαίνεται πως το google pixel έχει εντυπωσιακό dynamic range. Καλύτερο από του 950! Τουλάχιστον στον συγκεκριμένο κομμάτι έχουμε νέο νικητή.

Καμια υπερβολη εδω και καμια διάθεση για ακρότητες​.

Απάντηση είναι στα μέλη που υποστηριζαν με σιγουριά οτι δεν έχουν κάψει ποτε φωτο με το 950, αφήνωντας να εννοηθεί οτι είναι αδύνατο.

Εδω βλέπουμε ξεκάθαρα οτι είναι δυνατόν, αρα υπάρχει η διάθεση να μπουν λιγο τα πράματα στην θέση τους.

Αυτο που επιμενω να λεω είναι ότι έχουν ολα τα τηλέφωνα ατυχές στιγμές​.

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολική όντως ήταν η απάντηση που ειπώθηκε πως το 950 δεν καίει φώτο (από 1-2 άτομα), ωστόσο η υπερβολή ξεκίνησε από τον χρήστη που έγραψε πως με το 950 έκαψε πολλές φωτογραφίες λέγοντας πως με το S7 θα έβγαιναν καλύτερα. Κανένας "σας" δεν είπε πως έχει η πραγματικότητα.

Από εκεί πρώτα πρέπει να διορθωθεί το λάθος και έπειτα και τα υπόλοιπα.

 

Στο συγκεκριμένο σκηνικό δεν ήταν η άτυχη στιγμή, ήταν τέτοια η συνθήκη και αυτές οι δυνατότητες της συσκευής στο auto. Με hdr θα ήταν οκ. Με άλλη συσκευή δεν θα φαινόταν ούτε αυτό το λίγο μπλε αριστερά. Με το google pixel ίσως να φαινόταν όλος ο ουρανός.

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολική όντως ήταν η απάντηση που ειπώθηκε πως το 950 δεν καίει φώτο (από 1-2 άτομα), ωστόσο η υπερβολή ξεκίνησε από τον χρήστη που έγραψε πως με το 950 έκαψε πολλές φωτογραφίες λέγοντας πως με το S7 θα έβγαιναν καλύτερα. Κανένας "σας" δεν είπε πως έχει η πραγματικότητα.

Από εκεί πρώτα πρέπει να διορθωθεί το λάθος και έπειτα και τα υπόλοιπα.

 

Στο συγκεκριμένο σκηνικό δεν ήταν η άτυχη στιγμή, ήταν τέτοια η συνθήκη και αυτές οι δυνατότητες της συσκευής στο auto. Με hdr θα ήταν οκ. Με άλλη συσκευή δεν θα φαινόταν ούτε αυτό το λίγο μπλε αριστερά. Με το google pixel ίσως να φαινόταν όλος ο ουρανός.

 

Μα ο άνθρωπος είπε ότι πήγε ταξίδι και τον κρεμασε το 950, ανεβασε μαλιστα και φωτο που ήταν όντως καμενες και τραγικες.

Γιατί να είναι υπερβολή αυτό και οχι πραγματικότητα δηλαδη?

Δεν είδαμε όντως exif αλλα δεν νομίζω να το σκαρφιστηκε αυτο ή να λεει ψέματα, διαφωνεις?

 

ΥΓ

Αν εννοείς υπερβολή ότι ανάφερε ότι το σ7 θα τις έβγαζε καλύτερα, εσυ ο ίδιος ειχες πει οτι ο καθένας πιστεύει και λέει αυτό που θέλει και να τα προσπερναμε.

Link to comment
Share on other sites

Για φωτό με έντονες αντιθέσεις φωτός (π.χ. κόντρα στον ήλιο, φωτεινά σημεία και σκιές κτιρίων ή το βράδυ σκοτεινές και στην γωνία μια λάμπα κλπ) χρειάζεται πάντα ενίσχυση του δυναμικού εύρους, π.χ. με την κλασική τεχνολογία HDR ή οτιδήποτε παρόμοιο. Αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο ή αν δεν είναι επαρκές, τότε αναγκαστικά χρειάζεται εκ των υστέρων ανάπτυξη στον υπολογιστή (PS, LR κλπ)

 

Το 950 στο αυτόματο, από όσα βλέπουμε έχει το μεγαλύτερο δυναμικό εύρος till now. Αν δεν μπορεί να βγάλει αυτό ισορροπημένες φωτό από θέμα φωτεινών/σκοτεινών σημείων σε κάποιο συγκεκριμένο πλάνο, τότε δεν μπορεί κανένα...

Η αλήθεια είναι ότι την τράβηξα πολύ γρήγορα γιατί είχε ένα καφενείο με μνημόσυνο και δεν

ήθελα να δώσω στόχο...Την έβγαλα πολύ γρήγορα,αν έβαζα λίγο ουρανό μέσα στο πλάνο

και ολόκληρο τον Ήλιο τότε θα φαινόταν ότι δεν είναι κάψιμο...Προσωπικά δεν βγάζω ποτέ με το HDR γιατί ποτέ δεν το χρειάζομαι,τραβάει εξαιρετικά πάντα..

Link to comment
Share on other sites

Μα ο άνθρωπος είπε ότι πήγε ταξίδι και τον κρεμασε το 950, ανεβασε μαλιστα και φωτο που ήταν όντως καμενες και τραγικες.

Γιατί να είναι υπερβολή αυτό και οχι πραγματικότητα δηλαδη?

Δεν είδαμε όντως exif αλλα δεν νομίζω να το σκαρφιστηκε αυτο ή να λεει ψέματα, διαφωνεις?

 

ΥΓ

Αν εννοείς υπερβολή ότι ανάφερε ότι το σ7 θα τις έβγαζε καλύτερα, εσυ ο ίδιος ειχες πει οτι ο καθένας πιστεύει και λέει αυτό που θέλει και να τα προσπερναμε.

 

Στην προκειμένη περίπτωση δεν στάθηκα τόσο σε αυτό. Για το συγκεκριμένο ζήτημα είχα τοποθετηθεί όταν έπρεπε.

 

Το θέμα είναι να γίνονται συζητήσεις από όλες τις μεριές με σκοπό να βγαίνουν σαφή συμπεράσματα. Δεν υπάρχει λόγος ούτε να επαναλαμβανόμαστε αλλά και ούτε να γίνονται εριστικές ή υπερβολικές κουβέντες. Και αυτό το αναφέρω και για τους μεν αλλά και για τους δεν. ;)

Link to comment
Share on other sites

LG G4 Auto

 

33248551211_97b71bac3a_c.jpg20170311_151334_HDR g4 by Vlasis Miriagkos, on Flickr

 

One Plus 3T Auto

 

32562070703_dfb14f0bbd_c.jpgIMG_20170311_151411 3T by Vlasis Miriagkos, on Flickr

 

Samsung Galaxy S7 Edge Auto

 

32561958153_e81b7e522d_c.jpg20170311_151356 s7 edge by Vlasis Miriagkos, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Με LG V10 HDR auto.Απέναντι φαίνεται η Σκιάθος.

 

33310283691_3b993f498e_k.jpg

https://www.flickr.com/photos/95121426@N07/33310283691/in/dateposted-public/

Edited by giorgos1966

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

 

One Plus 3T Auto

 

32562070703_dfb14f0bbd_c.jpgIMG_20170311_151411 3T by Vlasis Miriagkos, on Flickr

 

 

 

Το One Plus 3T νομίζω ειναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

LG G4 Auto

 

33248551211_97b71bac3a_c.jpg20170311_151334_HDR g4 by Vlasis Miriagkos, on Flickr

 

One Plus 3T Auto

 

32562070703_dfb14f0bbd_c.jpgIMG_20170311_151411 3T by Vlasis Miriagkos, on Flickr

 

Samsung Galaxy S7 Edge Auto

 

32561958153_e81b7e522d_c.jpg20170311_151356 s7 edge by Vlasis Miriagkos, on Flickr

 

Άλλο ένα καλό συγκριτικό όλα σε auto με ίσους όρους για τις 3 συσκευές.

Όταν και αν μπορέσεις να βλέπαμε και ένα με ηλιοφάνεια να δούμε πως διαχειρίζονται και το πολύ φως η κάθε μια.

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Στα δικα μου ματια του Oneplus 3 ειναι η καλυτερη και του s7 edge η χειροτερη.

 

Αυτο το sharping του edge απλα τραγικο...

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Στα δικα μου ματια του Oneplus 3 ειναι η καλυτερη και του s7 edge η χειροτερη.

 

Αυτο το sharping του edge απλα τραγικο...

 

Αυτή είναι η σωστή σειρά!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ενημερώσω πως ενδεχομένως να διαγραφούν τα παλαιότερα θέματα φωτογραφιών έπειτα από κάποιες διαφοροποιήσεις που πραγματοποιήθηκαν στον τρόπο λειτουργίας διαχείρισης όλου του forum. Ήδη έχει διαγραφεί το No1 αλλά και παλαιότερα θέματα που δεν αφορούν φωτογραφίες.

 

Όποιος επιθυμεί να κρατήσει κάποιο συγκριτικό ή κάτι άλλο που χρειάζεται σαν πληροφορία ή φωτογραφία, ενδεχομένως θα πρέπει να το κάνει πριν να είναι αργά.

 

Δυστυχώς είναι κάτι στο οποίο δεν μπορώ να παρέμβω ούτε εγώ αλλά ούτε και όλα τα άτομα από την ομάδα διαχείρισης που στήριξαν το forum τόσα χρόνια.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Μερικές από το short trip στο όμορφο και relaxing Colmar. Panasonic CM1

 

32579971803_4abcc0cfff_b.jpgP1010865 by Mivas Collections, on Flickr

 

32580653853_6656cc562e_b.jpgP1010881 by Mivas Collections, on Flickr

 

32551036184_9583a51441_b.jpgP1010879 by Mivas Collections, on Flickr

 

32551685134_2ec020e622_c.jpgP1010884 by Mivas Collections, on Flickr

 

33238154912_f3176bd5a4_b.jpgP1010860 by Mivas Collections, on Flickr

 

33266933871_b4e3a14a03_b.jpgP1010900 by Mivas Collections, on Flickr

 

32580067763_71d5153c76_b.jpgP1010847 by Mivas Collections, on Flickr

 

32551707264_93c64d3573_b.jpgP1010870 by Mivas Collections, on Flickr

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Στα δικα μου ματια του Oneplus 3 ειναι η καλυτερη και του s7 edge η χειροτερη.

 

Αυτο το sharping του edge απλα τραγικο...

 

Αυτή είναι η σωστή σειρά!

Για την ιστορία και επειδή έχω και τις 3 συσκευές στα χέρια μου εδώ και καιρό, και τα χρησιμοποιώ και τα 3, για μένα το one plus κάνει πλάκα γενικότερα. Όποτε το έχω υποστηρίξει αυτό βέβαια, ειδικά σε σχέση με το s7 έχουν πέσει να με φάνε εδώ μέσα, αλλά τουλάχιστον στο 90% των φωτογραφιών είναι καλύτερο από το s7. Βέβαια έχει πιο αργό auto focus που πολλές φορές μπερδεύεται και πρέπει να κάνεις tap, έχει αδύναμο φλας σε σχέση με το s7... Έχει επίσης και καλύτερο manual...

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

S7 η P9;; πρόσφατα σε ένα ταξίδι στη Βουδαπέστη το S7 με έβγαλε ασπροπρόσωπο. Απλά έχω την ευκαιρία να κάνω μια καλή ανταλλαγή για αυτό ρωτάω.. Αν μπορείτε να μου πείτε..
Link to comment
Share on other sites

Το p9 βγάζει Τρομερές φωτος αλλά δεν έχει ois και στα βίντεο υστερεί πολύ . επίσης το ανώτερο που τραβάει είναι 1080p.

 

 

Greetings from my awesome Matte Black HTC 10

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία και επειδή έχω και τις 3 συσκευές στα χέρια μου εδώ και καιρό, και τα χρησιμοποιώ και τα 3, για μένα το one plus κάνει πλάκα γενικότερα. Όποτε το έχω υποστηρίξει αυτό βέβαια, ειδικά σε σχέση με το s7 έχουν πέσει να με φάνε εδώ μέσα, αλλά τουλάχιστον στο 90% των φωτογραφιών είναι καλύτερο από το s7. Βέβαια έχει πιο αργό auto focus που πολλές φορές μπερδεύεται και πρέπει να κάνεις tap, έχει αδύναμο φλας σε σχέση με το s7... Έχει επίσης και καλύτερο manual...

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Νομίζω είναι το τι αρέσει στον καθένα να βλέπει σε κάθε φωτογραφία.

Ναι υπάρχουν καποια τεχνικα χαρακτηριστικά που εξετάζονται αλλα στο συγκεκριμένο συγκριτικο νομιζω οτι g4 και σ7 φώτισαν πιο σωστά την φωτογραφία.

Του οπ3 είναι πιο σκοτεινή στο κατω μερος και προς το κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

...Βέβαια έχει πιο αργό auto focus που πολλές φορές μπερδεύεται και πρέπει να κάνεις tap ...

 

Δεδομενου οτι εχεις και τα 3 σιγουρα η γνωμη σου μετραει απλα για το θεμα του autofocus η ταχυτητα και η ακριβεια του ειναι το Νο1 πιο σημαντικο χαρακτηριστικο στη φωτογραφια. Αν λοιπον χανει εκει τοτε για εμενα υστερει αρκετα ως φωτογραφικη συσκευη.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται φίλε μου αυτό, γι'αυτόν το λόγο ακριβώς όταν είναι να πάω κάποια εκδρομή ή κάπου τέλος πάντων που θα χρειαστώ φωτογραφική καλή στο κινητό πάντα επιλέγω το s7, για τον προφανή λόγο ότι θα το βγάλω απ την τσέπη δεν θα κοιτάξω καν την οθόνη και θα βγάλω την φωτογραφία.97% η φωτογραφία θα είναι τέλεια. Τις προάλλες προσπαθούσα να βγάλω μια γάτα την ώρα που έκανε κάτι τσαλίμια έβγαλα συνολικά 5 φωτογραφίες από τις οποίες οι 2 τελικά ήταν σωστές χωρίς ίχνος κουνήματος. Με οποιοδήποτε άλλο κινητό ακόμη θα ήμουν εκεί και θα προσπαθούσα να βγάλω μια και μοναδική και στο τέλος δε θα τα κατάφερνα. Το s7 σε αυτό το θέμα είναι φαινόμενο και κανένα άλλο κινητό δεν το πλησιάζει ούτε από μακριά. Συν το φλας, + το άψογο βίντεο του φτάνουμε σε ένα overall καλύτερο καμεροτηλέφωνο για την καθημερινότητα. Αν θέλω τρίποδα, trail lights, φωτογράφηση αστεριών, νυκτερινού ουρανού κ.α. niche κατηγορίες τότε χρησιμοποιώ το g4 και το one plus.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...