Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Ειναι τοσο σοβαρό το DxOMark που δεν εχει δοκιμάσει καθόλου το 950....

Για να μην πω για το pixel που το εχει πρώτο.

Δεν είναι δυνατό δηλαδή το pixel?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν είναι δυνατό δηλαδή το pixel?

 

Και γιατί να βάλει το 950; ποιος ασχολείται με το 950; ας το έστελνε η Microsoft να το βαθμολογήσουν

Εύχομαι το pixel 2 να κυκλοφορήσει κανονικά Ελλάδα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Το 950 δεν βγήκε σαν το καλύτερο τηλεφωνο οπως το s7 για παραδειγμα οταν παρουσιαστηκε

αλλά σαν ενα απο τα καλύτερα καμεροτηλεφωνα. Δεν νομίζω οτι μια ιστοσελίδα που ασχολείται με τις κάμερες των τηλεφώνων

και που θέλει να θεωρείται σοβαρή,δεν θα ασχολιόταν με το 950.

Ακόμα και κανενας να μην το ειχε το 950 θα το δοκίμαζαν... Δεν εχει σημασία το οτι δεν ασχολείσαι εσυ ή εγώ,απο τι στιγμη που ασχολούνται αυτοί και θέλουν να ειναι αντικειμενικοι θα επρεπε να το εχουν τσεκάρει.

Οσο για το pixel προσωπικά πιστεύω οτι το nexus P6, S7. HTC10 και

αρκετά ακόμα ειναι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Honor 8

 

32512939273_3ec660a098_c.jpg

 

Βασίλη είναι όμορφη, με κρατάει και μου δημιουργεί ένα περίεργο συναίσθημα. Αν ήμασταν στην άλλη πλευρά (... του Λυκόφωτος) θα σου έλεγα να κόψεις και τη στεριά από κάτω για να ενισχύσεις αυτό το συναίσθημα ;).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στην σελίδα DxO είδα τις βαθμολογίες.. Η βαθμολογία βγαίνει στο σύνολο όχι μόνο για φωτογραφία, αλλά και για βίντεο.

Προσωπικά δεν μου φαίνεται και πολύ έμπιστη, εκτός αν εγώ δεν έψαξα καλά στην σελίδα. Δεν υπάρχουν πουθενά οι αρχικές φωτογραφίες να δούμε την πραγματική ανάλυση. Επίσης υπάρχουν κάτι crops μικρογραφίες όπου δεν γνωρίζουμε αν έχει γίνει crop στο 100% στο 90% ή σε κάποιο άλλο ποσοστό. Συγκρίσεις για κάμερες με 10mp και με 20mp και όλα φαίνονται να έχουν την ίδια σχεδόν λεπτομέρεια.

Κάποιες αναφορές σε ορισμένα πράγματα τα έχουν παραβλέψει κι αυτό φαίνεται ακόμα και από τα σχόλια των χρηστών.

Τέλος, τέτοιο site με τόσες βαθμολογίες για τόσα κινητά για κάμερες και λείπει το 950? Κάτι δεν μου κάθεται καλά. ;)

 

Το dxomark ειναι ενα σιτε το οποιο ασχολειται με reviews καμερων και φακων απο το 2003, δηλαδη περιπου απο τοτε που ο μισος κοσμος δεν ηξερε απο φωτογραφια.

 

Κανει reviews σε καμερες και φακους πολλων χιλιαδων ευρω, συγκεκριμενα εχει πανω απο 9,000 αναλυσεις.

 

Ειναι σημειο αναφορας σε ολα τα μεγαλα σιτε σχετικα με τις βαθμολογιες και τις κριτικες του, οπως επισης και σε ιστοσελιδες των 2 μεγαλυτερων οπαδικων brands (nikonrumors - canonrumors).

 

Αν ξενιζει το γεγονος οτι εχει το S7 δευτερο μαζι με το htc10, 1 βαθμο πισω απο το google pixel ειναι αλλο θεμα.

Ειναι ομως μια πραγματικοτητα που οφειλουμε να την σεβαστουμε και να μην αρχιζουμε τα συνομωσιολογικα σεναρια, μου μυριζει κτλπ κτλπ.

 

Οσον αφορα το 950 θα μπορουσε η ιδια η Microsoft να κανει κινησεις ωστε να το αναλυσουν και να το προωθήσει αναλογα, δεν νομιζω δηλαδη να ΄φοβαται΄να το αναλυσει.

Link to comment
Share on other sites

LG G4 Auto HDR

 

32993636810_3e00905b9c_c.jpg20170311_151526_HDR g4 by Vlasis Miriagkos, on Flickr

 

One Plus 3T Auto HDR

 

33376362145_98cc6667cd_c.jpgIMG_20170311_151538 3T by Vlasis Miriagkos, on Flickr

 

Samsung Galaxy S7 Edge Auto HDR

 

33335740096_61049c994d_c.jpg20170311_151553 s7 edge by Vlasis Miriagkos, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Και μια σημερινή Βροχερή AutoHDR σε iPhone 7 Plus!

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αν και δεν βλέπουμε την φωτογραφία σε πραγματική ανάλυση.. αυτό που βλέπουμε δεν είναι καλό. Μήπως ήταν λερωμένος ο φακός?

 

LG G4 Auto HDR

 

One Plus 3T Auto HDR

 

Samsung Galaxy S7 Edge Auto HDR

 

 

Δυνατό το 3T! Το βρίσκω καλύτερο εδώ από το G4. Μάλιστα έχει την μεγαλύτερη λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν βλέπουμε την φωτογραφία σε πραγματική ανάλυση.. αυτό που βλέπουμε δεν είναι καλό. Μήπως ήταν λερωμένος ο φακός?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Δυνατό το 3T! Το βρίσκω καλύτερο εδώ από το G4. Μάλιστα έχει την μεγαλύτερη λεπτομέρεια.

 

 

 

Δεν ξέρω αν ήταν λερωμένος ή όχι ο φακός! Όπως είπα είναι μια βροχερή φωτό την τράβηξα μέσα στη βροχή, μπορεί να είχε πέσει καμία σταγόνα πάνω του! Δεν ξέρω πως φέρνει στα μάτια σας εγώ από τη συσκευή μου την βρίσκω μια χαρά! Όχι τέλεια (έχω βγάλει και καλύτερες) απλά για τις συνθήκες καιρικές και φωτισμού νομίζω είναι μια χαρά το αποτέλεσμα για μια "just shot" φωτό χωρίς ρυθμίσεις!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ίσως με το upload που έκανες να έχασε σε ποιότητα..

 

Σχετικά με το google pixel είδα μερικά δείγματα στο internet, αν και δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλά συγκριτικά. Αυτό που ξεχωρίζει είναι το dynamic range του.. το καλύτερο που έχω δει. Έχει κι αυτό το κινητό γενικά κάποια θεματάκια αλλά σε γενικές γραμμές είναι καλό!

Link to comment
Share on other sites

Η επιβλητική μητρόπολη με HDR και Panasonic CM1 σε manual.

 

32578563183_fb92ba45a7_b.jpgP1010829 by Mivas Collections, on Flickr

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

lumia 950 xl αυτοματο

 

32428051674_c6c93b1a44_c.jpgWP_20170305_10_10_58_Pro by Nikos Manousakis, on Flickr

 

33270913625_768747d0ac_c.jpgWP_20170305_10_29_47_Pro by Nikos Manousakis, on Flickr

 

Επειδη είχε αναφερθεί απο 2 3 μελη οτι δεν έχουν καταφέρει να καψουν ποτε ουρανο με το 950, εδω στην 2 φωτο εχει καψει αρκετο πραμα στον ουρανο

Edited by marios_ch
Link to comment
Share on other sites

Επειδη είχε αναφερθεί απο 2 3 μελη οτι δεν έχουν καταφέρει να καψουν ποτε ουρανο με το 950, εδω στην 2 φωτο εχει καψει αρκετο πραμα στον ουρανο

 

όντως.. κακή φωτομέτρηση το πιθανότερο σενάριο

Link to comment
Share on other sites

όντως.. κακή φωτομέτρηση το πιθανότερο σενάριο

Ναι μαλλον αυτο ειναι, απλα τα μέλη ηταν κατηγορηματικα οτι δεν τους έτυχε ποτε, αρα αδυνατον να γινει.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ποτέ! Εκεί ειναι ο Ήλιος.
Link to comment
Share on other sites

To viber φταίει. Η ο ήλιος.Η μπορεί κ η συσκευή του φίλου να είναι προβληματική. Η τέλος πάντων να συνέβησαν κάποια shenanigans.

Ναι μαλλον αυτο ειναι, απλα τα μέλη ηταν κατηγορηματικα οτι δεν τους έτυχε ποτε, αρα αδυνατον να γινει.
me > you
Link to comment
Share on other sites

To viber φταίει. Η ο ήλιος.Η μπορεί κ η συσκευή του φίλου να είναι προβληματική. Η τέλος πάντων να συνέβησαν κάποια shenanigans.

 

Νομίζω οτι ειναι προφανές το τι φταιει. Έχετε το exif με την ώρα που εχει γίνει η λήψη και οτι δήποτε αλλο....

Επισης φαίνεται η ταχύτητα που ειναι σχετικά αργή 1/621. Ακόμα και οι ανακλάσεις του Ηλίου πάνω στα κεραμίδια και στο

φακό φαίνονται.

Προσωπικά δεν εχω κανένα κόμπλεξ κατωτεροτητας και αν ανησυχούσα δεν θα την έβαζα. Μπορώ να πω αν ευχαριστεί ορισμένους οτι εχει

κάψει τα παντα, ακόμα και οτι ειναι μακράν η χειροτερη κάμερα που εχω δει σε τηλέφωνο!!!

Όσο για το viber τι να πω οτι ανέβασες κάτι δίχως ταυτότητα με σκοπό να κατηγορήσεις;; Λυπαμαι αλλά

δεν ειμαστε στην ιδια κατηγορία εμεις οι δυο.:lol:

Edited by xostel77
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ποτέ! Εκεί ειναι ο Ήλιος.

Ασκουμε την ίδια ''σκληρη'' κριτική που ασκήθηκε πολλακις εδω μεσα οσον αφορά το σ7, οχι από σένα αλλα ετυχε εδω να είναι το 950.

Αν ηταν το σ7 θα μας ελεγαν οτι δεν έχει σχεση η ώρα, ποσο κοντρα ηλιο κτλπ κτλπ, υπάρχει αρκετό κάψιμο στην φωτογραφία.

Εγώ εχω πει οτι ναι ολα τα τηλέφωνα εχουν ατυχες στιγμές και αυτο φαίνεται και με το 950 εδω.

Συγκεκριμενο μελος ελεγε οτι αποκλείεται να καψει φωτογραφία το 950 λόγω software αλλα φαίνεται οτι κανει λαθος.

Edited by marios_ch
Link to comment
Share on other sites

Πείτε πιο σωστά και πιο απλά ότι η φωτογράφιση κόντρα στον ήλιο είναι από τις δυσκολότερες ενέργειες είτε έχετε 950 είτε s7 είτε HTC10 και πόσα άλλα. Πάντα στο μέτρο του "σηκώνω και τραβάω άμεσα" χωρίς πολλά πολλά με στησίματα και δεκάδες πόζες μέχρι να βρεθεί η καλύτερη να τη βγάλουμε εδώ.
Link to comment
Share on other sites

Για φωτό με έντονες αντιθέσεις φωτός (π.χ. κόντρα στον ήλιο, φωτεινά σημεία και σκιές κτιρίων ή το βράδυ σκοτεινές και στην γωνία μια λάμπα κλπ) χρειάζεται πάντα ενίσχυση του δυναμικού εύρους, π.χ. με την κλασική τεχνολογία HDR ή οτιδήποτε παρόμοιο. Αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο ή αν δεν είναι επαρκές, τότε αναγκαστικά χρειάζεται εκ των υστέρων ανάπτυξη στον υπολογιστή (PS, LR κλπ)

 

Το 950 στο αυτόματο, από όσα βλέπουμε έχει το μεγαλύτερο δυναμικό εύρος till now. Αν δεν μπορεί να βγάλει αυτό ισορροπημένες φωτό από θέμα φωτεινών/σκοτεινών σημείων σε κάποιο συγκεκριμένο πλάνο, τότε δεν μπορεί κανένα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Για φωτό με έντονες αντιθέσεις φωτός (π.χ. κόντρα στον ήλιο, φωτεινά σημεία και σκιές κτιρίων ή το βράδυ σκοτεινές και στην γωνία μια λάμπα κλπ) χρειάζεται πάντα ενίσχυση του δυναμικού εύρους, π.χ. με την κλασική τεχνολογία HDR ή οτιδήποτε παρόμοιο. Αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο ή αν δεν είναι επαρκές, τότε αναγκαστικά χρειάζεται εκ των υστέρων ανάπτυξη στον υπολογιστή (PS, LR κλπ)

 

Το 950 στο αυτόματο, από όσα βλέπουμε έχει το μεγαλύτερο δυναμικό εύρος till now. Αν δεν μπορεί να βγάλει αυτό ισορροπημένες φωτό από θέμα φωτεινών/σκοτεινών σημείων σε κάποιο συγκεκριμένο πλάνο, τότε δεν μπορεί κανένα...

Να σε ρωτησω πανω σε αυτο που λες: << Για φωτό με έντονες αντιθέσεις φωτός (π.χ. κόντρα στον ήλιο, φωτεινά σημεία και σκιές κτιρίων ή το βράδυ σκοτεινές και στην γωνία μια λάμπα κλπ) χρειάζεται πάντα ενίσχυση του δυναμικού εύρους, π.χ. με την κλασική τεχνολογία HDR ή οτιδήποτε παρόμοιο >>.Εδω μεσα βλεπω απ ολα τα παιδια σχεδον φωτο με HDR auto τραβηγμενες και μερα με φυσικο φως κτλ. Τι ισχυει τελικα; Τραβαμε παντα μερα-νυχτα (με συνεφιες κτλ) με HDR auto δηλαδη; Δε νομιζω...

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Οι υπερβολές δεν οδηγούν σε σωστά συμπεράσματα και το μόνο που κάνουν είναι να υπάρχει διαρκώς μία κόντρα.

Το συγκεκριμένο ζήτημα είχε ξεκινήσει όταν αναφέρθηκε πως το 950 καίει φωτογραφίες και με τον τρόπο που αναφέρθηκε φάνηκε ότι αυτό γίνεται σε έντονο βαθμό, ενώ παράλληλα έγινε σύγκριση πως το S7 τα καταφέρνει καλύτερα.

Αποδείχτηκε μέσα από διάφορες φωτογραφίες σε σκηνικά ακριβώς ίδια την ίδια στιγμή πως το 950 έχει πολύ καλύτερο dynamic range. Προσωπικά πάνω σε αυτό είχα αναφέρει πως το 950 καίει λιγότερο τα σημεία σε σύγκριση με όλα τα υπόλοιπα κινητά. Όχι ότι δεν τα καίει καθόλου! Μην πηγαίνετε κάποιοι συνεχώς στα άκρα.

 

Από εκεί και έπειτα όπως ανέφερα και στην προηγούμενη σελίδα.. από δείγματα που βρήκα στο internet φαίνεται πως το google pixel έχει εντυπωσιακό dynamic range. Καλύτερο από του 950! Τουλάχιστον στον συγκεκριμένο κομμάτι έχουμε νέο νικητή.

Link to comment
Share on other sites

Htc 10 Manual

 

Σορρυ για το σεντόνι παιδιά.

 

Οι ημερήσιες είναι στο auto. :)

 

32587024913_b019862bd0_c.jpgIMAG0826 by Guardian, on Flickr

 

33018176830_101c947534_c.jpgIMAG0817 by Guardian, on Flickr

 

33245498352_5c6fed204e_c.jpgIMAG0820 by Guardian, on Flickr

 

33245585782_8996fe1c50_c.jpgIMAG0803 by Guardian, on Flickr

 

33401019445_96c7f954d3_c.jpgIMAG0812 by Guardian, on Flickr

 

33245596572_fdda4a84ef_c.jpgIMAG0783 by Guardian, on Flickr

 

33018305620_bdebbf4418_c.jpgIMAG0782 by Guardian, on Flickr

 

Greetings from my awesome Matte Black HTC 10

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Με ταχύτητα 1/4 είσαι οριακά.. υπάρχουν κουνημένα σημεία όπως πχ σε αυτή με τα αυτοκίνητα όπου όλη η δεξιά πλευρά είναι θολή. Οι φωτογραφίες όπως βλέπω είναι απογευματινές όπου υπάρχει ακόμα λίγο φως. Γενικά αν και η κάμερα είναι αρκετά καλή, βλέπω ζορίζεται να πάρει αρκετό φως ο φακός.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...