Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Ευτυχώς που είσαι αντικειμενικος.. Το ενδεχόμενο ο φίλος να μην έχει σταθερό χέρι δεν παίζει ε? Πάντα όμως να μιλάμε αντικειμενικά και χωρίς εμμονές..

 

Αυτη ειναι η δουλεια του ois...να αντισταθμιζει τις κινησεις του χεριου ωστε να βγει σταθερη φωτο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ειναι ο φωτισμος της πλατειας τετοιος που ειτε προς το κιτρινο θα παει ειτε προς το πρασινο και εννοειτε οσο μεγαλυτερο το exposure τοσο πιο εντονο το φαινομενο αυτο, αλλα δεν καταλαβαινω το κολλημα εδω στο νημα με τα χρωματα κατι το οποιο ειναι καθαρα υποκειμενικο και περα απο αυτο ειναι το πιο ευκολο να αλλαξει, με μια κινηση σου κανω την πολυκατοικια οτι χρωμα θες :lol:

 

αυτη ας πουμε ειναι απο Mirrorless και το εχει παει προς το κιτρινο

 

30572011214_f5ddb9c9f7_c.jpg0A269613 by saleakos, on Flickr

 

ποιο κολλημα με τα χρωματα? ουτε υποκειμενικο ειναι...

το θεμα ειναι εαν αυτο που εβγαλε το κινητο ειναι κοντα στην πραγματικοτητα.

Εαν ειναι ...τοτε η καμερα εκανε καλη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ποιο κολλημα με τα χρωματα? ουτε υποκειμενικο ειναι...

το θεμα ειναι εαν αυτο που εβγαλε το κινητο ειναι κοντα στην πραγματικοτητα.

Εαν ειναι ...τοτε η καμερα εκανε καλη δουλεια

 

ο καθενας κρινει τα χρωματα συμφωνα με αυτο που του αρεσει, αυτο ειναι το υποκειμενικο, χωρις ομως να ξερει την πραγματικότητα εφοσον δεν ειναι εκει, παρα πολλα σχολια εχω δει εδω απο πολλους για το αν ειναι σωστα τα χρωματα η οχι σε διαφορες φωτο πραγμα που δεν στεκει, τωρα για τον φωτισμο στην πλατεια καμια συσκευη που εχει περασει απο τα χερια μου ειτε καμερα ειτε κινητο δεν εχει βγαλει σωστο wb

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η δουλεια του ois...να αντισταθμιζει τις κινησεις του χεριου ωστε να βγει σταθερη φωτο.

 

σοβαρα? τοτε γιατι δεν αντισταθμιζει και στα 5"?? ειναι πολλα? τοτε γιατι να μην ειναι πολυ και το 1/4 για το χερι του συγκεριμενου φιλου?

Φιλε παοκ, δεν παιζεσαι, συγγνωμη που θα στο πω. Ασχετως αν εχει καλο ois ή οχι το S7, η εμμονη σου δεν εχει ορια. Απο εκει και περα, το αν εχει καλο OIS δεν μπορω να το κρινω γιατι δεν μπορω να κανω συγκριση με δεδομενο τρεμουλο ωστε να μετρησω την διορθωση που κανει σε συγκριση με αλλες συσκευες, ειναι κατι που μπορει να γινει εργαστηριακα. Σε χρονο 1/4 παντως εχω βγαλει οπως και 1/2 χερατη και τις εχω ξαναδειξει εδω:

28628812654_aaaf141282_z.jpgS7 edge Sony sensor by Nikos Bletas, on Flickr

29143590432_68a1c299e6_z.jpgS7 edge Sony sensor by Nikos Bletas, on Flickr

 

εδω εχει καλο ois δηλαδη?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

S7 Auto

 

http://i63.tinypic.com/2cqfolh.jpg

Έχει κάψει τον μισό ουρανό, τα φύλλα τα έβγαλε ακίνητα, αν κάνεις crop στο πουλί θα δεις ότι βγήκε κουνημένο και με κόκκινο το ένα μάτι!:p

Link to comment
Share on other sites

Α ρε Αχιλλέα χαχαχα ωραίος!!!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάψει τον μισό ουρανό, τα φύλλα τα έβγαλε ακίνητα, αν κάνεις crop στο πουλί θα δεις ότι βγήκε κουνημένο και με κόκκινο το ένα μάτι!:p

 

Έχω λιώσει φίλε μου έγραψες μιλάμε!!!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάψει τον μισό ουρανό, τα φύλλα τα έβγαλε ακίνητα, αν κάνεις crop στο πουλί θα δεις ότι βγήκε κουνημένο και με κόκκινο το ένα μάτι!:p

 

Αλήθεια τώρα. Πως είναι σαν φωτογραφία;

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια για να μην εχουμε θορυβο σε φωτο ιδιαιτερα την νυχτα, τι ρυθμιση κανουμε χειροκινητη...γιατι εχω μπερδευτει.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια για να μην εχουμε θορυβο σε φωτο ιδιαιτερα την νυχτα, τι ρυθμιση κανουμε χειροκινητη...γιατι εχω μπερδευτει.

 

χαμηλο iso 50-100

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάψει τον μισό ουρανό, τα φύλλα τα έβγαλε ακίνητα, αν κάνεις crop στο πουλί θα δεις ότι βγήκε κουνημένο και με κόκκινο το ένα μάτι!:p

 

Είναι ξεκάθαρο.. Φταίει και το πουλί για την κάμερα του s7!!

 

Πέρα από την πλάκα αν και έχει μονοπωλήσει το ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο topic αν είναι καλή ή κακή η κάμερα του s7, στην αρχή του θέματος, η samsung βγαίνει πρώτη στη ερώτηση του κοινού για το ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones..

Link to comment
Share on other sites

χαμηλο iso 50-100

 

Ενταξει φιλε μου θα το δω,ευχαριστω

Edited by navi55

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

το Oneplus 3t που το κατατάσσεται όσον αφορά την κάμερα; Ειδικά σε συνθήκες μέτριου φωτισμού; Έψαξα αρκετές σελίδες αλλά δεν βρήκα κάτι σε reviews που είδα δείγματα δεν ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

το Oneplus 3t που το κατατάσσεται όσον αφορά την κάμερα; Ειδικά σε συνθήκες μέτριου φωτισμού; Έψαξα αρκετές σελίδες αλλά δεν βρήκα κάτι σε reviews που είδα δείγματα δεν ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα.

 

Η καμερα ειναι πολυ δυνατη...ειδικα με το Hq το βραδυ κανει παπαδες.

Επισης πολυ καλο το hdr...μεσα στην πρωτη πενταδα ειναι

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

θα πω και εγω μια γνωμη. ειχα το g4 και τωρα το s7. το g4 δεν θα το εδινα αν δεν παθαινε bootloop. ειχε μεγαλη χορταστικη οθονη και πολυ καλη καμερα. to s7 το πηρα διοτι τοτε δεν υπηρχε κατι αλλο που να μου αρεσε.

με το g4 βγαζεις πολυ καλες φωτο με λεπτομερεια αλλα δεν εχει το γρηγορο focus του s7.

to g4 εχει πιο πολυ λεπτομερεια και στα μακρινα τοπια.

το s7 πιο καλο στις βραδινες φωτο.

ολα αυτα στο αυτοματο. που αυτο με ενδιαφερει εμενα διοτι αν θελω να φωτογραφισω κατι γρηγορα που ειναι το 90% των περιπτωσεων που χρησιμοποιω το τηλεφωνο. ολοι βαριουνται να καθονται να περιμενω να παιξω με ρυθμισεις στο μανουαλ για να τους βγαλεις η θα χασεις την στιγμη που πρεπει να βγαλεις μια φωτο γρηγορα.

το μανουαλ του s7 ειναι λιγο πιο ευκολο απο οτι του g4.

Αυτές που εχω τυπωσει και απο τα δυο τηλεφωνα ειναι σουπερ. δεν καταλαβαινεις απο ποιο τηλεφωνο ειναι η μια η ή αλλη .

και εxω βγάλει και με nikon coolpix 510 και με sony tx-30 και με panasonic tz-7 που δεν εχουν διαφορα τυπωμενες σε σχεση με τα τηλεφωνα.

Link to comment
Share on other sites

χαμηλο iso 50-100

 

Φίλε μου το χαμηλό iso σημαίνει να ανεβάσεις ταυτόχρονα και χρόνο κλείστρου 1/8 1/4 άμα βάλεις μεγαλύτερους χρόνους κλείστρου τότε θα χρειαστείς η τρίποδα ή να το ακουμπήσεις κάπου γιατί στο χέρι θα βγει κουνημενη!!

Γενικά σε low light κατάσταση είναι αρκετά δύσκολο να μην έχει θόρυβο η φωτογραφία έστω λίγο θα έχει!!!

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το χαμηλό iso σημαίνει να ανεβάσεις ταυτόχρονα και χρόνο κλείστρου 1/8 1/4 άμα βάλεις μεγαλύτερους χρόνους κλείστρου τότε θα χρειαστείς η τρίποδα ή να το ακουμπήσεις κάπου γιατί στο χέρι θα βγει κουνημενη!!

Γενικά σε low light κατάσταση είναι αρκετά δύσκολο να μην έχει θόρυβο η φωτογραφία έστω λίγο θα έχει!!!

 

Ουσιαστικά σε πρώτο στάδιο κάνεις δοκιμές διότι όλες οι συσκευές δεν είναι το ίδιο. Δηλαδή βρίσκεις μία ταχύτητα κλείστρου όπου να είναι μεν χαμηλή αλλά να είναι ικανοποιητική ώστε να μην βγει κουνημένη η φωτογραφία στο χέρι. Με 1/8 και χωρίς σταθεροποιητή μπορείς να βγάλεις στο χέρι. Εξαρτάται βέβαια και το χέρι και τις συνθήκες διότι ακούστηκε πριν ότι με 1/4 βγάζεις άνετα κάτι που είναι λάθος!

Από εκεί και έπειτα κάνεις δοκιμές με το iso ξεκινώντας από το χαμηλότερο προκειμένου να δεις σε ποιο στάδιο θα πετύχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

 

Μετά από κάποιες δοκιμές μαθαίνεις την συσκευή και οι ρυθμίσεις γίνονται παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

 

Ενταξει φιλε μου θα το δω,ευχαριστω

 

Αν έχεις όρεξη, δες εδώ, και εδώ. ;)

 

Καλές λήψεις!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το χαμηλό iso σημαίνει να ανεβάσεις ταυτόχρονα και χρόνο κλείστρου 1/8 1/4 άμα βάλεις μεγαλύτερους χρόνους κλείστρου τότε θα χρειαστείς η τρίποδα ή να το ακουμπήσεις κάπου γιατί στο χέρι θα βγει κουνημενη!!

Γενικά σε low light κατάσταση είναι αρκετά δύσκολο να μην έχει θόρυβο η φωτογραφία έστω λίγο θα έχει!!!

 

Με τέτοιους χρόνους δεν είναι απαραίτητο ότι θα βγει κουνημενη μια φωτογραφία. Από την άλλη μπορεί να κερδίσει πολύ σε θορυβο. Για μένα θέλει δοκιμή, ξεκινώντας με χαμηλό iso και βρίσκοντας μια ισορροπία σε όσο το δυνατόν πιο μεγάλο χρόνο κλείστρου ( δηλαδή μικρό παρονομαστη, πχ 1/2 ή 1/4) και αντίστοιχα χαμηλό iso. Είναι θέμα χεριού βέβαια σε τέτοιους χρόνους. Καμία φορά και με 200 ή 400 έχεις καλά αποτελέσματα χωρίς τρίποδο.

Γενικά το πείραμα είναι το παν

Edited by navi55

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Htc 10 Manual

 

33310524425_b79c2b66d5_c.jpgIMAG0725 by Guardian, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες και των δύο..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...